Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum marzec 2024

Dr House
31.03.2024 16:06 Dr House często rozpoznawał tę chorobę. Jak się objawia?

"Sarkoidoza" – to słowo kojarzy każdy, kto obejrzał jeden odcinek hitowego serialu "dr House". Powiększone węzły chłonne? Sarkoidoza. Dziwne zmiany w płucach? Sakroidoza. Ból nóg? Sarkoidoza. I to doskonale pokazuje, jak wiele narządów zajmuje ta choroba. Na czym polega? Czy jest nadzieja dla chorych?

Starsza zatroskana kobieta
31.03.2024 13:38 Choroba objawiła się w Wielkanoc. Powiem Wam, jak wygląda życie z chorym synem [LIST MATKI]

Do naszej redakcji napisała pani Wiesława. W swojej wiadomości opowiedziała o życiu z synem chorym na schizofrenię i o tym, jak poradziła sobie z diagnozą. Oto jej wzruszająca, a zarazem przerażająca historia. Zostańcie z nami.

Wyrostek robaczkowy, operacja
30.03.2024 16:38 "Wycięli mi wyrostek przed Wielkanocą. Tym razem rodzina musi jechać do mnie" [LIST]

Tydzień temu przeszłam operację usunięcia wyrostka robaczkowego, jestem na zwolnieniu lekarskim i w tym roku nie jadę na święta do rodzinnego domu. Moja Wielkanoc będzie bardzo spokojna. Trochę dziwne uczucie, bo zazwyczaj aktywnie spędzam czas. To też pierwszy raz, gdy nie pojadę na święta do rodziców- napisała na naszą skrzynkę 32-letnia Karolina z Gdańska.Mimo że po operacji nie może jeszcze jeździć autem i w tym roku nie zawita do rodzinnego domu na święta, może na szczęście liczyć na obecność bliskich w Gdańsku. Niestety, na rodzinne spacery nad morzem jest jeszcze za wrześnie.

Lekarka diagnozuje pacjenta
30.03.2024 14:37 Oto nowe najczęstsze choroby na świecie. Ma je nawet 5 milionów Polaków

Instytut Pomiarów i Ewaluacji Zdrowia (IHME) w Stanach Zjednoczonych zaprezentował nową główną przyczynę zachorowań na świecie. Problem jest o wiele większy, niż się wydaje – może dotyczyć prawie połowy osób.Z danych IHME wynika, że w 2021 roku ponad 3,4 miliarda ludzi na świecie, a więc ponad 40 proc. populacji, zmaga się z chorobami układu nerwowego. W porównaniu do poprzednich lat to wzrost o 60 procent. Z czego to wynika i o jakich chorobach mowa?

Pacjent z wadą zgryzu u ortodonty
30.03.2024 13:37 Pokrzywdzeni przez ortodontów. "Rachunek na 30 tysięcy, zęby nadal krzywe"

Kto nie marzy o równych i białych zębach? Chyba tylko ten, kto je ma… Naszych rozmówców te marzenia zawiodły – można powiedzieć – w przepaść. Stracili mnóstwo pieniędzy, czasu, a przede wszystkim zdrowie. Wszystko przez ortodontów, którzy nie poczuwali się do odpowiedzialności za ich zdrowie.Jeden zniknął w połowie leczenia, drugi nie powiedział nic o możliwych powikłaniach, a trzeci po prostu oszukał pacjentkę – i to nie jest nasza opinia, tylko kolejnych lekarzy, do których nasi rozmówcy. Na łamach naszego portalu chcą przestrzec przed korzystaniem  usług “hobbystycznych ortodontów” i podpowiedzieć Wam, jak mądrze wybrać lekarza. Oto ich historie.

Papież Franciszek, zdrowie
30.03.2024 12:28 Lekarz zabrał głos w sprawie papieża Franciszka. Nowe informacje o stanie zdrowia duchownego

Papież Franciszek ma już 87 lat i niesie na swoich barkach ciężar ogromnej odpowiedzialności. To normalne, że ma momenty zmęczenia - tak na temat obecnego stanu zdrowia wypowiedział się lekarz duchownego, prof. Sergio Alfieri, który dwa razy operował papieża.Wierni niepokoją się o papieża, tym bardziej że Franciszek nie przeczytał homilii podczas mszy świętej w Niedzielę Palmową. Czy jest się o co martwić? Na to pytanie odpowiedział prof. Sergio Alfieri.

Depresja, ChAD, choroba afektywna-dwubiegunowa
30.03.2024 00:02 Dr n. med. Aleksandra Lewandowska: "Zaczyna się od depresji, a to tylko wstęp"

Coraz głośniej mówimy o zdrowiu psychicznym, ale o chorobie afektywnej dwubiegunowej wciąż za mało. - Aż 80 proc. jej przypadków u dzieci i młodzieży zaczyna się od epizodu depresji i na początku taka diagnoza często jest stawiana - mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska, psychiatra, konsultant krajowa ds. psychiatrii dziecięco-młodzieżowej.30 marca, w rocznicę urodzin Vincenta van Gogha, pośmiertnie zdiagnozowanego jako osoba  cierpiąca na ChAD, obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Dwubiegunowej.

Policjant na tle radiowozu
29.03.2024 21:19 Tajemnicza śmierć 16-latki w Sandomierzu. "Mam wątpliwości, czy to był tylko alkohol"

Śmierć nastolatki w Sandomierzu wstrząsnęła całą Polską. Prokuratura podczas sekcji zwłok sprawdzi, czy młoda kobieta nie została odurzona tzw. "tabletką gwałtu". – Nie wiadomo, jaka jest skala tych przestępstw. Osoby pokrzywdzone rzadko je zgłaszają, bo nie wiedzą, że podano im jakiś środek - mówi Adam Kuczyński, radca prawny, prezes Fundacji Przeciwko Kulturze Gwałtu w rozmowie dla Pacjenci.pl.Pomimo szybkiej reakcji przechodniów, nastolatka zmarła w szpitalu. Świadkowie zdarzenia uważają, że jej stan nie mógł być spowodowany wyłącznie zażyciem alkoholu. “Przelewała się przez ręce” – opisywali.Prokuratura i policja badają, czy dziewczynce nie podano lub czy nie zażywała niedozwolonych substancji. Jedną z rozważanych opcji jest też “tabletka gwałtu”, czyli pigułka odbierająca świadomość i kontrolę nad ciałem.O jej działanie i możliwości zapobiegania tego rodzaju przestępstwom zapytaliśmy radcę prawnego Adama Kuczyńskiego, prezesa Fundacji Przeciwko Kulturze Gwałtu im. Margarete Hodgkinson. 

Król Karol III wygłasza wielkanocne orędzie, 2024
29.03.2024 16:40 Stan zdrowia króla Karola III. Brytyjska prasa: "Jest bardzo słaby, sytuacja jest rozpaczliwa"

"To dla mnie wielki smutek, że nie mogę być dzisiaj z wami wszystkimi" – król Karol III nagrał film skierowany do narodu. "Nie panuje nad skłóconą rodziną. Jest bardzo słaby, sytuacja jest rozpaczliwa. Jego stan jest dużo poważniejszy, niż podają pałacowe źródła" –  twierdzą dziennikarze brytyjskiego magazynu “In Touch”.Niedawno świat obiegła wiadomość, że król Karol III ma raka. Wkrótce o swojej chorobie nowotworowej powiedziała księżna Kate. Oboje nie mogą ze względu na swój stan wziąć udział w oficjalnym wielkanocnym nabożeństwie. Król nagrał orędzie do narodu, w którym złożył Brytyjczykom życzenia. Karol III ma 75 lat. Nikt w całej historii Wielkiej Brytanii nie czekał na tron tak długo, jak on. Anglicy obawiają się jednak, że jego panowanie nie potrwa długo. Wszystko za sprawą wykrytego niedawno raka.

zakupy
29.03.2024 16:30 Polskie zamienniki superfoods. Zdrowe i tanie. Wpisz na listę zakupów

Moda na superfoods trwa nadal. Termin ten zazwyczaj używamy w odniesieniu do egzotycznych produktów o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Tym, co zniechęca wielu z nas do ich zakupu, niestety jest wysoka cena. Jednak zamiast soku z noni czy jagody goji, możesz wybrać tańszą i rodzimą opcję. Polska też ma swoje superfoods.

Oliwa z oliwek, awokado
29.03.2024 14:40 Majonez jest bombą kaloryczną. Te zamienniki są zdrowsze i równie smaczne

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a przygotowania w tym czasie są wyjątkowo intensywne. Na świątecznych stołach nie zabraknie wielu pyszności, suto doprawionych majonezem, bo trudno wyobrazić sobie przecież sałatkę jarzynową czy jajka bez tego dodatku. Nie jest on jednak najlepszym wyborem ze względu na swoją zawartość tłuszczu oraz kalorii.Na szczęście są pewne zamienniki majonezu, które sprawią, że nasze dania będą równie pyszne, a zdrowsze. Można je stosować oczywiście w świątecznych potrawach czy sałatkach, ale też w codziennym żywieniu. Oto one!

fot. Canva / Sisoje
29.03.2024 13:24 Tak przechowuj żywność, by uniknąć zatrucia. Sanepid ostrzega

Święta to czas, gdy nasze stoły nierzadko uginają się od jedzenia. Jednak gdy potrawy leżą tam zbyt długo, mogą się zepsuć. A spożycie zepsutego jedzenia to prosta droga m.in. do dolegliwości żołądkowych. Można tego uniknąć. Sanepid przypomina o zasadach przechowywania żywności. Polecamy się z nimi zapoznać. 

Tomasz Komenda, Paweł Matyja
29.03.2024 12:39 Prawnik Tomasza Komendy: "Czy opieka medyczna w więzieniu była prawidłowa?"

Prawnik Tomasza Komendy Paweł Matyja chce sprawdzić, czy nieżyjący już klient zachorował na raka płuca w więzieniu, czy już po wyjściu z jednostki. - Żeby odpowiedzieć na to pytanie w sposób klarowny i wyczerpujący należałoby powołać biegłych, którzy dokonaliby oceny dokumentacji medycznej, bo samego pacjenta zbadać się już nie da, określić, jak dana choroba się rozwijała i czy da się ustalić się, kiedy ona mogła się zacząć - mówi w rozmowie z Pacjentami mecenas Paweł Matyja. Dopiero wtedy można analizować ewentualne zagadnienia, na ile ta jakość opieki medycznej była adekwatna i prawidłowa. Postawienie komukolwiek zarzutu, że leczył Tomasza Komendę niewłaściwie jest oczywiście zbyt daleko idące i nie można tego dziś zrobić - dodaje. Podobnego zdania jest dr Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby lekarskiej. “To jak wróżenie z fusów. W tej sprawie jest bardzo dużo zmiennych” - wyjaśnia.Tomasz Komenda w lutym tego roku zmarł na raka. Mężczyzna miał bardzo trudną historię, która zakończyła się tragicznie. Niesłusznie skazany na 25 lat więzienia po 18 latach odsiadki wyszedł na wolność, lecz jego szczęście nie trwało długo. 

Kobieta dezynfekuje ręce
29.03.2024 08:46 Środki do dezynfekcji rąk są niebezpieczne dla zdrowia. Nie nadużywaj ich

W trakcie pandemii płyny do dezynfekcji były obecne niemal wszędzie – nie tylko w przychodniach i szpitalach, ale również w sklepach i szkołach. Niemal każdy kupował je też do domowego użytku. Naukowcy teraz przed nimi ostrzegają.Naukowcy twierdzą, że chemikalia obecne w środkach do dezynfekcji zawierają związki, które mogą sprzyjać nawet rozwojowi stwardnienia rozsianego i autyzmu. Po publikacji wyników badań amerykańskich naukowców, planowane są dalsze, by ostatecznie potwierdzić, jakie choroby może powodować częste używanie środków do dezynfekcji. 

Sałatka jarzynowa na tle rodziny jedzącej świąteczne śniadanie
29.03.2024 08:29 Ile kalorii ma sałatka jarzynowa? Podpowiadamy, jak zmniejszyć ich ilość

Sałatka jarzynowa to polski przysmak. Wiele osób zajada się nią cały rok, a już na pewno w Wielkanoc – święto, które jeśli chodzi o smaki, kojarzy się nie z jajkami, mazurkiem i właśnie z sałatką jarzynową. Choć jej głównym składnikiem są warzywa, ma sporo kalorii. Oczywiście wiele zależy m.in. od dodatków, szczególnie od ilości majonezu. Podpowiadamy, jak obniżyć kaloryczność sałatki i informujemy, jakie choroby powinny skłonić do tego, by zjeść jej ograniczoną ilość.Głównym składnikiem sałatki jarzynowej są warzywa – te nie są tuczące i nie mają wiele kalorii, ale co z innymi jej składnikami, np. majonezem i jajkiem? Jeśli ktoś z Was jest na diecie redukcyjnej, prawdopodobnie chce wiedzieć, jak wygląda kaloryczność sałatki jarzynowej. Poniżej wyliczamy jej skład i przedstawiamy nasze kalkulacje. 

Tyler Ninja Blevis, czerniak, nowotwór
28.03.2024 12:27 Słynny youtuber zachorował na czerniaka. Chirurg o leczeniu nowotworów skóry

Na spodzie stopy miałem pieprzyk, który chciałem na wszelki wypadek usunąć. Wynik badania wykazał, że był to czerniak, na szczęście wykryty we wczesnym stadium - poinformował za pośrednictwem portalu X Tyler “Ninja” Blevins, którego na YouTube obserwuje prawie 14 mln osób. O komentarz poprosiliśmy dr n. med. Macieja Kowalewskiego, chirurga i transplantologa.Pamiętajcie, żeby regularnie badać u dermatologa tzw. pieprzyki i wszelkie znamiona. Czerniak zresztą nie zawsze rozwija się ze znamienia i nie każdy ma ciemny kolor.– Z minimum informacji przedstawionych przez Ninję wynika, że w jego przypadku proces profilaktyki nowotworów skóry przebiegł modelowo – podczas rutynowego przeglądu skóry zakwalifikowano zmianę do wycięcia, w wyniku histologicznym okazała się ona czerniakiem, więc wykonano dalsze leczenie zgodnie z uznanymi zaleceniami - tłumaczy w rozmowie z Pacjenci.pl  dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg i transplantolog z Centrum Medycznego SafiMed z Zabierzowa. 

Zdrowie, mózg
28.03.2024 10:26 Czym jest "popcornowy mózg"? Tłumaczy doktor Joanna Piotrowska, neurolog

Określenie “popcornowy mózg” nie przypadkowo nawiązuje do prażących się w garnku ziaren kukurydzy, gdzie do pojedynczych, dołączają kolejne strzelające. Jak to się ma do naszych mózgów. W rozmowie z Pacjenci.pl wyjaśnia dr Joanna Piotrowska, neurolog. Czasy, w których żyjemy, są pełne bodźców, bombardujących nas ze wszystkich stron. Media społecznościowe nie ułatwiają nam sprawy, natomiast przez zalew informacji, coraz częściej używa się określenie- “popcornowe mózgi”,Nazwa tego pojęcia nawiązuje do prażących się w garnku ziaren kukurydzy, gdzie do pojedynczych, dołączają kolejne strzelające. “Popcornowe mózgi” to ogromny problem, ponieważ powoduje zaburzenia koncentracji i mniejszą efektywność naszej pracy. Wydaje się nam, że jesteśmy wielozadaniowi, a de facto te zadania, które wykonujemy, nie są dokończone na 100 procent i takiej jakości, w jakiej mogły być zrealizowane w ciszy i spokoju - wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami neurolog Dr Joanna Piotrowska. Na szczęście są sposoby, które pozwolą uspokoić naszą głowę, gdy czujemy, że bodźców  jest po prostu za dużo.

Kobieta nie może spać, patrzy przez okno
27.03.2024 21:05 Cierpisz na bezsenność? Ta terapia ma zastąpić tabletki

Bezsenność to poważny problem coraz większej liczby Polaków. Wielu z nich radzi sobie z nią za pomocą leków, ale ich nadużywanie może prowadzić do uzależnienia. Naukowcy opracowali terapię - twierdzą, że wystarczy 30 minut tygodniowo i zaczniesz cieszyć się głębokim, niezakłóconym snem. Terapię, o której mowa, wymyślili Australijczycy. Niestety nie jest skierowana do wszystkich. Komu pomoże i na czym polega? 

Emerytury, zdrowie, seniorzy
27.03.2024 17:43 Emerytury niższe dla 250 tys. Polaków. "Na leki już i tak mi nie starcza"

Jestem chwilę przed emeryturą. Rocznik 1964, grudzień, czyli zodiakalny strzelec. Od kilku lat sypie mi się zdrowie. Już dziś wychodzę z apteki z reklamówką leków, nie wszystkie wykupuję, bo na to mi nie starcza pieniędzy. Wieści, że mój rocznik będzie miał emeryturą wyliczoną na niekorzystnych zasadach dobija mnie - mówi w rozmowie z Pacjenci.pl Dorota, mieszkanka Warszawy. - Polskie emerytury i tak są głodowe. Na leki starcza mało komu. A ja, choć z zawodu jest księgową, to nie na tyle kreatywną, żebym ominęła składki i podatki tak, by zapewnić sobie wysoką emeryturę - żartuje nasza rozmówczyni, ale to taki śmiech przez łzy.Szykują się ogromne zmiany w emeryturach już od 1 kwietnia. Osoby, które teraz osiągną wiek emerytalny będą mieć wyliczane świadczenia na mniej korzystnych zasadach. Zmiany mają związek z nowymi danymi, które opublikował Główny Urząd Statystyczny. Sprawa może dotyczyć aż 250 tys. kobiet i mężczyzn.Sposób wyliczania świadczeń będzie oparty o nowy wskaźnik średniego dalszego trwania życie. Czy to wpłynie na wypłaty osób, przed którymi emerytura jest jeszcze daleko?- Przedwczoraj byłam w aptece. Kupowałam leki dla siebie i męża. Mamy swoje lata, więc i tzw. wielochorobowość, jak to się ładnie mówi. Nadciśnienie, cholesterol, ten zły oczywiście, ja osteoporozę, mąż reumatyzm. Wadę serca, to od urodzenia, ale wiadomo, że to też wymaga przyjmowania jakichś leków. A, no i jeszcze oboje mamy początki zaćmy i przyjmujemy jakieś krople. Może się to trochę zahamuje, choć niby operacja na to jest prosta i nie ma się co bać - mówi Dorota. - A, no i jeszcze suplementy. Magnez, który zaleca kardiolog, coś na sen, ale to już ziółka. Tak czy siak, poszło 800 zł! Czekam, aż będziemy mieli 75 lat, to podobno większość leków za darmo. Ale wątpię, że dożyjemy. A co do niższej emerytury? Mi i tak nie starcza na te leki. Gdyby nie mąż, chyba bym się nie leczyła. Albo prosiła o pomoc dzieci, bo mamy córkę i syna - dodaje. 

Andrzej Chyra, SOR, lekarze
27.03.2024 16:44 Andrzej Chyra w obronie lekarzy. Wie, jak wygląda praca na SOR

Denerwuje mnie, kiedy deprecjonuje się ludzi wykonujących tak trudne zawody, jak te, które są niezbędne na każdym SOR-ze. Pozwoliliśmy, żeby można było traktować źle ludzi, od których zależy nasze życie - mówi Andrzej Chyra. Aktor wciela się w postać doktora Jacka Wolińskiego w serialu “Sortownia” i udzielił właśnie wywiadu portalowi Wirtualna Polska. Przyznał, że ta rola otworzyła mu oczy na to, co dzieje się w państwowej ochronie zdrowia. 

,Akcja Kardioprotekcja"
27.03.2024 15:09 Tylko co czwarty pacjent korzysta z rehabilitacji kardiologicznej

Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną umieralności w Polsce 1 . Jednocześnie świadomość dotycząca profilaktyki pierwotnej i wtórnej, która może zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia jest wciąż niewystarczająca. Eksperci kampanii „Akcja Kardioprotekcja” wskazują na rehabilitację kardiologiczną jako niezbędny element opieki nad pacjentem po incydentach sercowo-naczyniowych. W tym celu opracowali specjalny program KardioRehab składający się z 4 filarów: zbilansowanej diety, regularnej aktywności fizycznej, wsparcia psychologicznego oraz regularnego stasowania leków. Stanowią one potwierdzone metody skutecznie redukujące zachorowalność i ryzyko ponownych hospitalizacji z powodu chorób sercowo-naczyniowych, ale też są doskonałym narzędziem w profilaktyce pierwotnej.

nocna pobudka
27.03.2024 13:39 Pragnienie budzi cię ze snu i musisz napić się wody? Organizm komunikuje coś ważnego

Budzisz się w nocy i masz silną potrzebę, by się napić? Przyczyn tego stanu może być wiele – niekiedy spowodowane jest to niewielkim odwodnieniem, ćwiczeniami, lecz odpowiadają za to również niektóre choroby. Wskazujemy te, które mogą być powodem. Jeśli zauważasz, że budzisz się często w nocy z uczuciem pragnienia, być może powinieneś skonsultować się z lekarzem. 

Gabriel Seweryn
27.03.2024 11:40 Sekcja zwłok Gabriela Seweryna. Znamy wyniki

Prokuratura podała wyniki sekcji zwłok Gabriela Seweryna, znanego widzom z programu “Królowe życia".  Do wiadomości publicznej podano wyniki badań toksykologicznych. Co wykryto w krwi zmarłego uczestnika reality show. Kilka miesięcy temu zmarł Gabriel Seweryn. Celebryta trafił na SOR z objawami bólu w klatce piersiowej, ale nie udało się go uratować. Tragiczną informację podała wówczas rzeczniczka prasowa szpitala powiatowego w Głogowie.  Teraz prokuratura w Głogowie poinformowała o pierwszych wynikach badań toksykologicznych zmarłego projektanta.

Kobieta z niezadowoloną miną jedząca ciasto
26.03.2024 18:08 Ciasto z zakalcem nie dla wszystkich. Tym osobom może zaszkodzić

Szykujesz dla bliskich pyszne ciasto, a tu... pech. Zamiast idealnej drożdżówki, wyszedł rozczarowujący zakalec. Pewnie zastanawiasz się, czy musisz go wyrzucić. Może jest opcja, żeby zjeść? Jeśli nie wiesz, czy zakalec szkodzi, przeczytaj nasz artykuł.Wpadki podczas pieczenia zdarzają się każdemu. Nawet Robert Makłowiczowi czy Magdzie Gessler od czasu do czasu może wyjść zakalec. Nie zmienia to faktu, że większość z nas, kiedy zamiast puszystego, miękkiego ciasta wychodzi zakalec, jest – delikatnie rzecz ujmując – wkurzona. Taki wypiek zazwyczaj ląduje w koszu. Czy słusznie?

czyszczenie uszu
26.03.2024 16:40 Kolor woskowiny usznej mówi wiele o zdrowiu. Ten kolor to ostrzeżenie

Wbrew pozorom obecność woskowiny w uszach nie jest oznaką zaniedbywania higieny. Wydzielina ta występuje w uszach naturalnie i chroni błonę bębenkową i przewód słuchowy. Szkodliwy jest jej nadmiar. Wygląd woskowiny także wiele mówi o kondycji organizmu – dziś wyjaśniamy, co mogą znaczyć poszczególne z nich.Brązowy, zielony, szary czy czarny – który kolor woskowiny jest sygnałem ostrzegawczym?

Zdrowie, pieniądze, składka zdrowotna
26.03.2024 15:39 Zmiany w składce zdrowotnej. Wielu uważa, że na gorsze: "Biedni będą dopłacać do bogatych"

Projekt zmiany składki zdrowotnej dla przedsiębiorców budzi dużo emocji. Minister finansów Andrzej Domański zaprezentował propozycje zmian. Od początku 2025 r. ma wynosić w podstawowej wysokości 9 proc. liczonych od 75 proc. płacy minimalnej. Adrian Zandberg współprzewodniczący Lewicy Razem nie gryzie się w język i uważa, że “biedni będą dopłacać do bogatych”, dodając, że przywilej ma dostać tylko i wyłącznie grupa przedsiębiorców, w związku z czym “pracownicy najemni mają płacić za przedsiębiorców".

Kobieta rozpakowuje zakupy z warzywami i owocami
26.03.2024 14:35 Tak przechowuj jedzenie w lodówce. Zmniejszysz ryzyko chorób

Można to jeszcze zjeść, czy lepiej wyrzucić do kosza? Bądźmy szczerzy, każdy z nas miał kiedyś taki dylemat. Boimy się pleśni i słusznie, bo wywołuje wiele chorób. Są jednak skuteczne sposoby na to, by opóźnić jej pojawienie się na warzywach i owocach. Oto one!Pleśń to bardzo szkodliwy związek, który przy długotrwałym spożywaniu, może wywołać nawet raka, a w krótszej perspektywie biegunkę i wymioty. Jak tego uniknąć? Dowiedz się, jak przechowywać warzywa, aby zachowały świeżość na dłużej i dokładnie oglądaj je przed spożyciem – to jedyna droga.

Borelioza, kleszcze, Rzecznik Praw Pacjenta
26.03.2024 12:39 Kontrowersje wokół leczenia boreliozy w Polsce. Lekarzom grożą kary 500 tys. zł

25 postępowań i 20 decyzji w sprawie praktyk lekarzy stosujących w leczeniu boreliozy niepotwierdzoną naukowo metodę ILADS - wydał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Teraz zapowiedział zdecydowane kroki, w tym konkretne kary pieniężne, nawet do 500 tys. zł.Chmielowiec uczulał już wcześniej, że długotrwałe stosowanie antybiotyków w celu leczenia boreliozy (ILADS) może być groźne dla pacjentów. Mało tego, ta terapia  jest również niezgodna zarówno z prawem, jak i etyką lekarską.

Kobieta w laboratorium ogląda próbki
26.03.2024 11:39 Dwukrotny wzrost zachorowań na zakaźną chorobę. Sanepid apeluje

W Polsce coraz więcej osób choruje na krztuśca. To zapomniana choroba, którą na wiele lat wyeliminowały szczepienia, a teraz wraca. Przed jej nawrotem ostrzega sanepid. Choć Polacy bardzo obawiają się szczepionek, to ta na krztusiec jest stosowana od bardzo wielu lat i na szczęście wiadomo, że jest bezpieczna. Co wiadomo o tej zakaźnej chorobie, jaką jest krztusiec? Ile przypadków wykryto ostatnio Polsce? Krztusiec to bardzo niebezpieczna choroba zakaźna. Może prowadzić do krwawych wymiotów i duszności. Jest szczególnie groźny dla niemowląt, u których może doprowadzić do zatrzymania oddechu. Tyle przypadków co teraz, odnotowano ostatnio w 1963 roku. W Polsce wzrost liczby zachorowań na krztuśca jest mniej spektakularny niż np. w Czechach, ale i tak budzi obawy. Jak wynika z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB – od początku 2024 r. do 15 marca zanotowano aż 462 przypadki zachorowań, podczas gdy w ubiegłym roku w tym samym czasie było ich znacznie mniej, bo 188.Lekarze nie dawali mu wielkich szans. “To było jak cud!” - wspomina Tomek.   

Kapary, zdrowie, dieta
25.03.2024 21:35 Kapary mają działanie antynowotworowe. Niestety, nie każdy może je jeść

Są istotnym składnikiem w kuchni włoskiej czy francuskiej, świetnie podkręcają smak wielu potraw, a do tego są smaczne, mają mało kalorii oraz są bogate w witaminy. Kapary, bo o nich mowa działają  przeciwzapalnie i prawdopodobnie zapobiegają rozwojowi nowotworów. To jeden z najważniejszych gatunków roślin z rodziny kaparowatych, charakteryzujący się dużą różnorodnością, gdyż istnieje ok. 50  rodzajów i nawet 900 gatunków. Jedzenie tego dodatku wzmocni organizm oraz pomoże w trawieniu. Kapary wzmacniają odporność, chroniąc przed grypą i przeziębieniem. Dlaczego warto jeszcze jeść kapary?

Smutna księżna Kate, w tle zdjęcie ekspertki
25.03.2024 20:26 Księżna Kate zaczyna "chemioterapię prewencyjną". Onkolog wyjaśnia

"Moi lekarze zdecydowali, że powinnam poddać się prewencyjnej chemioterapii. Jestem na wczesnym etapie tego leczenia" — ogłosiła księżna Kate w emocjonalnym oświadczeniu. Co to oznacza? Na czym polega leczenie księżnej Kate? O wyjaśnienie poprosiliśmy prof. dr hab. n. med. Barbarę Madej-Czerwonkę.

chłopiec chorujący na odrę
25.03.2024 18:38 Ta zapomniana, zakaźna choroba wróciła. Polacy już nie chcą się szczepić

Do polskiego szpitala w ciężkim stanie trafiła 54-letnia kobieta. Okazało się, że choruje na zakaźną chorobę, którą wielu z nas całkiem lekko przeszło w dzieciństwie. Uważaliśmy ją za wspomnienie przeszłości, tymczasem eksperci alarmują, że wraca ze zdwojoną siłą. Dorośli przechodzą ją ciężej niż dzieci. Pacjentka z objawami na skórze ciała trafiła do zakaźnego szpitala w województwie śląskim. W zeszłym roku liczba zachorowań na tę chorobę wzrosła w Europie 30-krotnie. Najgorzej było w Rumunii, ale problem jest widoczny również w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Teraz też w Polsce. Już wiecie, o jaką chorobę chodzi? W tym tekście znajdziesz też informacje, jak ubiegać się za działania niepożądane szczepionek na COVID-19.

Kaszel, lek na kaszel
25.03.2024 17:26 Popularny lek na kaszel wycofany z aptek. GIF: "Realne ryzyko dla zdrowia"

Lek wykrztuśny stosowany na tzw. mokry kaszel, stosowany zarówno u chorych dzieci, jak i u dorosłych, zostaje wycofany z aptek przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Sprawdź, czy przypadkiem nie masz go w apteczce.Środek ten jest popularnym lekiem na kaszel, stosowanym w przebiegu kaszlu mokrego.

Nowotwór, rak, Zbigniew Ziobro Damian Patecki
25.03.2024 13:29 Dr Damian Patecki o hejcie na Zbigniewa Ziobrę

Chory nie musi spełniać żadnych oczekiwań. Ludzie stereotypowo postrzegają chorujących onkologicznie. Uważają, że obowiązkowy jest brak włosów, brwi i wychudzenie. Są różne sposoby leczenia onkologicznego i odpowiedzi organizmu, niektórzy tyją podczas chemioterapii - mówi dr Damian Patecki, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego Naczelnej Izby Lekarskiej w rozmowie z portalem Pacjenci.pl.Niedawno Zbigniew Ziobro pokazał zdjęcie ze szpitala, gdzie przeszedł operację. Polityk choruje na nowotwór przełyku. Ziobro apelował do internautów o regularne badanie się. Choć wiele osób życzyło powrotu do zdrowia ministrowi, w sieci nie zabrakło też osobliwych opinii internautów, jakoby polityk “wyglądał za dobrze”, bo nie stracił włosów. Komentarze wokół Ziobry sprowokowały anestezjologa, Damian Pateckiego do tego, by napisać na portalu X (dawny Twitter), wpis odnośnie stereotypowo postrzeganego obrazu osób chorujących, zwłaszcza onkologicznie. “Uważam, że chory nic nie musi- spełniać żadnych oczekiwań. Ludzie są nierozsądni, jeśli mówią, że ma wyglądać w określony sposób, bo choruje” - wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami Damian Patecki. 

kobieta u lekarza
25.03.2024 10:32 5 rodzajów stolca, które oznaczają chorobę. to znak, że rozwija się choroba. Gdy to widzisz, biegnij do lekarza

Po skorzystaniu z toalety większość z nas automatycznie spuszcza wodę, myje ręce i wychodzi z ubikacji. Choć oglądanie stolca nie należy do przyjemnych czynności i może wręcz obrzydzać, jest to wbrew pozorom zdrowy nawyk – wygląd kału jest istotną informacją diagnostyczną.By ocenić, czy stolec jest prawidłowo uformowany, można porównać go ze skalą bristolską, z pomocą której przyporządkujemy go do jednego z kilku typów. 

Zdrowie, sen, dobry sen
24.03.2024 20:25 Najgorsze pozycje do snu. Unikaj ich, jeśli masz te problemy

Sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. To oczywiste, ale nie każdy wie, że np. mając refluks, nadciśnienie, bóle pleców i bezdech senny muszą unikać jak ognia konkretnych pozycji. Jakich? Niektóre z nich wpływają na jakość naszego snu, ale również na zdrowie. Choć każdy z nas ma swoje ulubione, spanie na prawym czy na lewym boku nie będzie dobre dla osób z pewnymi schorzeniami. O jakich pozycjach mowa?

Hospicjum, Narodowy Fundusz Zdrowia
24.03.2024 19:21 Co dalej z hospicjami, także domowymi? Minister zdrowia zapowiada duże zmiany

Chorzy terminalnie muszą mieć godną opiekę. A ta pozostawia wiele do życzenia - zarówno na oddziałach szpitalnych, jak i w tzw. hospicjach domowych. Rodziny pacjentów wydają ostatnie pieniądze, by ulżyć bliskim na ostatnim etapie życia. Czy rząd wreszcie przeznaczy na to więcej pieniędzy?Będzie zniesienie limitów do opieki paliatywnej i hospicyjnej? Co mówi minister zdrowia Izabela Leszczyna. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał projekt rozporządzenia w tej sprawie. 

Mam talent, Konstancja Iwańczyk,Jałowa martwica guzowatości kości główki ramiennej
24.03.2024 18:40 Uczestniczka "Mam talent" poważnie chora. "Lekarze mówili, że to koniec"

Konstancja Iwańczyk to uczestniczka “Mam talent”, która pierwszy raz wystąpiła w show TVN dziewięć lat temu, razem ze swoim trenerem. Teraz wróciła, by zaprezentować się solo i pokazać swoje umiejętności akrobatyczne. Opowiedziała fanom o swojej ciężkiej chorobie. Przeszła już trzy operacje. Przed rozpoczęciem show Iwańczyk zdradziła widzom, że niedawno usłyszała od lekarzy niepokojącą diagnozę. Uczestniczka “Mam talent” choruje na jałową martwicę guzowatości kości główki ramiennej. Co to za choroba?

Kate middleton, Shannen Doherty
24.03.2024 14:35 Chora na raka aktorka "Beverly Hills" zwróciła się do księżnej Kate. Poruszające oświadczenie

 Po tym, jak księżna Kate powiedziała światu, że choruje na raka, słowa wsparcia płyną z całego świata. Także od znanych osób chorych onkologicznie. Wśród nich jest Shannem Doherty, gwiazda serialu “Beverly Hills, 90210”, która sama zmaga się z zaawansowanym rakiem piersi. Aktorka w jednym z najnowszych wpisów na Instagramie dodała otuchy księżnej, ale postanowiła również wbić szpilę wszystkim tym, którzy w tym trudnym dla Kate czasie wywołali na niej presję podzielenia się ze światem informacją o chorobie. Co napisała?

Obolała kobieta leżąca na kanapie i trzymająca się za głowę
24.03.2024 00:15 Co boli przy menopauzie? 90 proc. kobiet wymienia trzy rzeczy

Duszności, uderzenia gorąca – z tymi objawami zmaga się większość kobiet w okresie menopauzy. Niektórym z nich towarzyszy ból i to do tego stopnia, że muszą zrezygnować z normalnej aktywności. Ten  problem dotyczy aż 9 na 10 kobiet. Menopauza, nazywa inaczej przekwitaniem, polega na ustaniu miesiączek. Dzieje się tak z powodu zmian hormonalnych i wygaszenia czynności jajników. Co w tym okresie boli najczęściej i jak zmniejszyć dolegliwości, by wstawać rano i żyć normalnie?

Sara Ferguson, księżna Yorku
23.03.2024 21:23 Nie tylko Kate Middleton. Ta brytyjska księżna też choruje na raka

Wszystkich nas zszokowała wiadomość o nowotworze księżnej Kate – tym bardziej, że niedawno dowiedzieliśmy się o raku króla Króla. Niestety w brytyjskiej rodzinie królewskiej na dwa nowotwory choruje też księżna Sarah Ferguson.Księżna Sarah Ferguson nie ukrywała przed Brytyjczykami i całym światem swojej choroby nowotworowej. Przyszło jej zmierzyć się z nią dwukrotnie. Gdy pokonała jednego raka, zaatakował kolejny.

Stopy noworodka leżącego w szpitalu
23.03.2024 17:27 Lekarze walczą o życie noworodka - miał promil alkoholu we krwi. Czym jest FAS?

Na porodówkę w Nowym Sączu przyjechała pijana kobieta. Noworodek miał we krwi promil alkoholu. Lekarze walczą o jego życie. Wiesz, że picie w ciąży naraża płód na zespół FAS? Dziecko, a potem już dorosły będzie miał charakterystyczną, lekko zdeformowaną twarz.Sprawą zajmuje się prokuratura, a pijanej matce zostaną postawione zarzuty. Za narażenie życia i zdrowia dziecka grozi jej do 5 lat więzienia. Materiały zostały już przekazane lokalnej prokuraturze. Co będzie z dzieckiem? I czym grozi picie w ciąży i jak wygląda FAS - alkoholowy zespół płodowy?

ból pleców
23.03.2024 13:38 6 objawów raka kręgosłupa. Niektóre nie wydają się niepokojące

Rak kręgosłupa rzadko kiedy jest pierwotny. W porównaniu z innymi nowotworami rzadziej się go też diagnozuje. Pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl o nim, jest ból pleców. Jednak to tylko jeden z symptomów. Objawy choroby są niekiedy ukryte lub przypominają objawy niegroźnych dolegliwości. Dlatego też choroba bywa rozpoznana późno. Nowotwory mogą występować w całym ciele. Obecne są więc także w kanale kręgowym. Pocieszającym jest fakt, że zarówno wczesne rozpoznanie, jak i wczesne leczenia daje dużą szansę na wyzdrowienie. 

Robert Karaś, doping
22.03.2024 23:31 Robert Karaś przyłapany na dopingu. Komentarz lekarza dla Pacjenci.pl

Słynny ultratriathlonista, Robert Karaś, znów przyłapany na dopingu. W organizmie wykryto dwa środki - klomifen i drostanolon. - Są używane w medycynie, ale raczej wątpliwe, by jakikolwiek lekarz znalazł wskazania do podania off-label - mówi dr. hab.n.med. Grzegorz Opielak, z Zakładu Fizjologii Człowieka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jak działają i jak długo utrzymują się w organizmie obie substancje? Czytajcie poniżej.To kolejna dopingowa afera z udziałem sportowca. W zeszłym roku wygrał dziesięciokrotnego Ironmana – trasę tę pokonał aż o 18 godzin krócej niż poprzedni rekordzista. A potem… został zdyskwalifikowany.Poniżej znajdziecie tłumaczenie Roberta Karasia, które oburzyło wielu sportowców i fanów Karasia. I komentarz lekarza dotyczący niedozwolonych, dopingujących substancji, jakie stosował słynny ultratriathlonista.

Księżna Kate
22.03.2024 19:32 Księżna Kate ma nowotwór. Treść oświadczenia [WIDEO]

Księżna Walii Kate Middleton poinformowała, że wykryto u niej chorobę nowotworową. W oświadczeniu wyemitowanym przez telewizję BBC przekazała również, że jest na wczesnym etapie tego rodzaju leczenia. 

Pielęgniarki, Sejm, politycy
22.03.2024 17:37 Pielęgniarki: "Tusk odmówił nam spotkania". Dla Pacjenci.pl mówią, o czym chcą rozmawiać z premierem

Temat podwyżek dla pielęgniarek od dłuższego czasu rozgrzewa media i opinię publiczną. Dyskusja potrafi poróżnić też środowisko medyczne, a teraz jeszcze bardziej może być to widoczne. O podwyżkach dla pielęgniarek i położnych mieli dyskutować politycy w Sejmie. Obrady jednak odwołano, a projekt trafił do zamrażarki.Plan został przygotowany przez pielęgniarki oraz położne. Zakłada on podwyżki zarówno dla pielęgniarek, położnych, ale również lekarzy, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów. Sprawa trwa już jakiś czas, a pielęgniarki wciąż nie wiedzą, na czym stoją. “Pan premier Tusk w swoim expose powiedział, żeby społeczeństwo nie obawiało się, bo jego rząd spełni wszystkie swoje obietnice. A w kwestii rozwiązania dużego problemu społecznego cisza i premier nie zachciał się z nami spotkać. Tu nie chodzi tylko o podwyżki. Chodzi o zapewnienie odpowiedniej liczby  pielęgniarek i położnych, które zaopiekują się pacjentom” - wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami Dominika Kowalczyk, prezeska Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Jabłka, zdrowie, Lidl, Biedronka
22.03.2024 16:37 Pestycydy w jabłkach z Lidla i Biedronki. Te mają najwięcej „chemii”

Nie każdy na pod domem bazarek, na którym może kupić świeże warzywa i owoce. Wielu z nas kupuje je w hipermarketach. Fundacja Pro-Test wzięła pod lupę jabłka z dwóch najpopularniejszych w Polsce - tych z Lidla i Biedronki. Te z jednego z nich zawierają dużo więcej “chemii”. Zgadnijcie, które to jabłka?To niezależne badania na zawartość pestycydów w jabłkach z dwóch największych sieci dyskontów w Polsce. Sprawdzono  odmianę ligol. Różnice w zawartości pozostałości środków ochrony roślin są spore. Wyniki badań skomentowała sieć Lidl Polska.

Emerytka ciesząca się z zawartości porfela
22.03.2024 11:24 Trzynasta emerytura będzie szybciej. Niestety, niektórzy jej nie dostaną

"Trzynastki” to dla wielu emerytów dodatkowe pieniądze na rehabilitację, jedzenie czy leki. Dobra wiadomość jest taka, że w tym roku świadczenie zostanie wypłacone szybciej - jeszcze w marcu. A zła, że niestety, nie wszyscy je dostaną. Poniżej szczegóły.I chociaż niektórzy seniorzy za pieniądze z 13. emerytury wyprawią święta czy kupią leki, to inni będą musieli na nie jeszcze poczekać. Na wcześniejszą wypłatę świadczenia mogą liczyć jedynie osoby, które emeryturę dostają 1 kwietnia. Wszystko dlatego, że dzień ten wypada w święto. Co więcej, nie wszyscy dostaną “trzynastkę” – świadczenie nie przysługuje osobom, które przekroczyły wyznaczone przez ZUS progi. Najgorsze jest to, że niektórzy będą musieli je zwrócić. 

ból wątroby
21.03.2024 21:44 Czy można odwrócić stłuszczenie wątroby? Pięć zasad i jeden warunek

W początkowych stadiach rozwoju ta choroba jest odwracalna. Pod warunkiem, że stłuszczenie wątroby nie jest alkoholowe. Bo choć komórki tego narządu potrafią się regenerować, jest on bardzo podatny na uszkodzenia. Istnieją produkty, które są dla wątroby szczególnie szkodliwe, upośledzają jej czynność i prowadzą do poważnych chorób. W tym do marskości.Modyfikacja stylu życia może nie tylko zapobiec stłuszczeniu wątroby, ale także odwrócić część spowodowanych szkód. Dr Saurabh Sethi podzielił się na TikToku kilkoma poradami, jak poprawić zdrowie wątroby w ciągu zaledwie kilku tygodni. 

pacjent z otyłością u lekarza
21.03.2024 16:06 Stary lek na cukrzycę też odchudza. Ozempic ma konkurencję

Ten lek jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 od bardzo dawna, bo aż od 50 lat. Jednak naukowcy wciąż odkrywają jego nowe właściwości. Właśnie okazało się, że odchudza. A mechanizm tego działania jest zaskakujący. Metformina znana jest od dawna w leczeniu cukrzycy. Wiadomo było też, że działa antynowotworowo, wspomaga leczenie zespołu policystycznych jajników, a nawet może spowalniać starzenie. Teraz okazało się, że po jej przyjęciu w ciele pacjenta wytwarza się lac-phe - związek, który organizm produkuje w dużej ilościach po wysiłku fizycznym. Informację podało pismo “Nature Metabolism”.

Kobieta przyjmuje lek na zgagę
21.03.2024 15:51 To najpopularniejszy lek na zgagę i refluks w Polsce. Powoduje groźne niedobory

Zgaga to przykra dolegliwość, która dotyczy wielu osób. Uczucia pieczenia w klatce piersiowej doświadcza nawet 20 proc. mieszkańców Europy. Zgaga należy do typowych objawów choroby refluksowej, w której mamy do czynienia z zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej z żołądka do przełyku. Popularnym sposobem na radzenie sobie z tymi dolegliwościami są leki – niestety nie zawsze są one bezpieczne.Inhibitory pompy protonowej (IPP) stosowane w leczeniu refluksu i zgagi przy długotrwałym przyjmowaniu mogą powodować niedobory pokarmowe. O jakich składnikach mowa? Wyjaśniamy. 

Mięsożerna choroba, zdrowie, Japonia
21.03.2024 15:16 Zwana jest "mięsożerną". Lekarze ostrzegają przed chorobą wywołaną przez paciorkowce

Prowadzi do zespołu wstrząsu toksycznego i w wielu przypadkach prowadzi do zgonu. Czym jest i jak się objawia STSS zwane “mięsożerną” chorobą?W Polsce już w roku 2022 zachorowało kilkanaście osób. Teraz ta rzadka, ale też wysoce śmiertelna choroba, wywołana przez paciorkowce z Grupy A, zaatakowała w Japonii i rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. W styczniu i lutym tego roku potwierdzonych zostało 378 przypadków choroby, a liczba chorych dalej rośnie. Rząd zaapelował do Japończyków, by zachowali ostrożność. Tajemnicze schorzenie STSS, czyli paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego w wielu przypadkach prowadzi do zgonu. Co to za choroba i czy jest się czego obawiać? Ile przypadków odnotowano w Polsce? Wyjaśniamy. iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/W_z59AsDq3s?si=EFyttWWxiI8n4kHj" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen>

kleszcz
21.03.2024 14:38 Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Ekspert obala kilka popularnych mitów

Upalne lata i łagodne zimy powodują, że kleszczy jest coraz więcej. Trzeba na nie uważać nie tylko na łąkach i w lasach, ale są też zagrożeniem w ogrodach i parkach miejskich. Wybierając się na spacer, warto spryskać skórę specjalnym preparatem odstraszającym kleszcze. Nie zapominajmy też o całorocznej ochronie naszych psów i kotów. Tylko, co zrobić, kiedy kleszcz już się wkręci? Jak go poprawnie wyciągnąć, by uniknąć zarażenia boreliozą?"Traktujcie kleszcza jak tubkę z boreliozą, którą możecie wcisnąć pod skórę" – przestrzega Agnieszka Graclik, zoolog, autorka fanpejdża “pani z pszyry”. Na swoim Facebooku omówiła, jak wyjmować kleszcza i czego należy unikać. Przedstawiamy jej instrukcje.

Szczepienia, zdrowie, szczepionki
21.03.2024 12:15 Polacy już się nie szczepią. Po pandemii mają dość nie tylko szczepionek na covid

Przeciwko grypie szczepi się coraz mniej Polaków. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych zwracają uwagę na to, iż cofnęliśmy się do poziomu wyszczepialności sprzed czasów pandemii koronawirusa.W jesienno-zimowym sezonie zaszczepiło się tylko 5,5 proc osób. To o 2. proc mniej, niż w ubiegłym. Obecny system finansowania szczepień jest jednym z najbardziej korzystnych dla pacjentów w Europie, a mimo to Polacy z wakcynacji nie chcą korzystać. Dlaczego?

badanie krwi
21.03.2024 12:06 Badanie krwi zamiast kolonoskopii ma wykryć raka. Lekarz komentuje

Z lęku i wstydu wiele osób odkłada decyzję o kolonoskopii. A rak jelita grubego to jeden z najbardziej śmiercionośnych nowotworów. Właśnie pojawiło się nowe badanie krwi, które ma go wykrywać. Czy może zastąpić kolonoskopię? Lekarz Bartosz Fiałek, reumatolog właśnie zabrał głos na platformie X, czyli dawnym Twitterze.Medycyna na szczęście wciąż się rozwija, pojawiają się coraz mniej inwazyjne badania i innowacyjne leki. Na łamach czasopisma medycznego „NEJM” pojawiła się właśnie publikacja dotycząca wiarygodności testu przesiewowego wykrywającego raka jelita grubego na podstawie badania krwi.Przeczytajcie. 

Zdrowie, sanatorium, uzdrowisko
21.03.2024 11:35 Nie wybierzesz ani sanatorium, ani daty turnusu. Wielkie rozczarowanie kuracjuszy

Polacy chętnie jeżdżą do sanatorium. Mają ulubione “miejscówki” - jedni wolą Ciechocinek, inni ośrodki nad Bałtykiem. Wszyscy kuracjusze czekali na zmiany, które miały wejść w tym roku - chodzi o wybór uzdrowiska i daty turnusu. Jednak wszystko się skomplikowało. W styczniu 2024 roku miała wejść w życie reforma lecznictwa uzdrowiskowego, gdzie na seniorów miały czekać spore zmiany w wyjazdach. Zapowiadana przez polityków reforma miała dać kuracjuszom m.in. możliwość wyboru, gdzie i kiedy planują odpoczynek i leczenie w sanatorium.Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, 15 października Ministerstwo Zdrowia wycofało wniosek o wpisanie projektu nowelizacji przepisów do wykazu prac rządu. Z kolei obecne kierownictwo resortu nie planuje za szybko wznowić prace nad ustawą. Co to oznacza dla kuracjuszy?

Manicure u kosmetyczki
20.03.2024 19:28 Po tym poznasz, że narzędzia u kosmetyczki nie są sterylne. Zdradzi je jeden szczegół

Dbanie o urodę jest dla Polek bardzo ważne. Coraz więcej pań regularnie odwiedza salony piękności, a jedną z najbardziej popularnych usług jest manicure paznokci. Można go wykonać nie tylko w renomowanym gabinecie, ale także w domowym zaciszu początkującej stylistki, centrum handlowym, a nawet... na bazarze. Tylko czy zawsze jest to bezpieczne? Na co zwrócić uwagę, kiedy idziemy "na paznokcie", aby nie zafundować sobie groźnej choroby? Czym można zarazić się u kosmetyczki? Wyjaśniamy. 

Biedronka, warzywa na talerzu
20.03.2024 18:08 Niezwykłe warzywo w Biedronce. Ma cenne witaminy i działa przeciwnowotworowo

To tajemnicze warzywo narodziło się w Japonii, a w Hiszpanii uprawiane jest od dobrych kilku lat. Niedawno trafiło także na polski rynek. W sezonie letnim uprawia się je w województwie kujawsko - pomorskim, w okolicy Inowrocławia. Wyglądem przypomina brokuł, jednak ma mniejsze i bardziej delikatne różyczki. Cenione jest nie tylko za doskonały smak, ale także za cenne właściwości zdrowotne. Od jakiegoś czasu można je spotkać w niektórych sklepach w Polsce. Teraz, warzywo to trafiło także na półki Biedronki. Co to za tajemniczy produkt? Wyjaśniamy. 

Danuta Hauben – lekarka ukarana przez NFZ
20.03.2024 17:26 50 tys. zł kary dla 86-letniej lekarki. "Ratowałam ludziom życie". Internauci zebrali potrzebną kwotę

86-letnia lekarka z Porąbki Uszewskiej – niewielkiej wsi w Małopolsce przyjmowała pacjentów za darmo. NFZ ją za to ukarał. Kobieta ma zapłacić aż 56 tys. zł. Na szczęście internauci nie zawiedli i ruszyli ze zbiórką.Kara za to, że wypisywała seniorom darmowe leki. To wydaje się szokujące, ale naprawdę Narodowy Fundusz Zdrowia ukarał za to 86-letnią lekarkę. Los pani doktor poruszył tysiące osób w Polsce. Internauci nie zawiedli. W zaledwie jeden dzień zebrali potrzebną kwotę, czyli 56 tys. zł i to z nawiązką.“Nie zrobiłam nic złego” - mówi lekarka, która została ukarana, bo leczyła za darmo. Internauci nie zawiedli i zebrali ogromną kwotęSama kobieta uważa, że "nie zrobiła niczego złego", “te leki ratowały życie” i "działała zgodnie z przysięgą lekarską". Będzie walczyć o sprawiedliwość przed sądem.

zmarszczki na twarzy
20.03.2024 16:27 Te zmarszczki to ostrzeżenie. Sygnalizują choroby, nie urodowy problem

Zmarszczki to naturalna konsekwencja procesu starzenia się organizmu. Myślimy, że to jedynie problem kosmetyczny, ale "załamania” na skórze mogę oznaczać choroby naczyń, np. nadciśnienie, miażdżycę i inne. Jak je rozpoznać?Jak wynika z badań przeprowadzonych w kilku krajach, zmarszczki mówią o kondycji organizmu więcej, niż może nam się wydawać.

Kobieta trzymająca się za obolałe nogi
20.03.2024 14:38 Tak bolą nogi w stwardnieniu rozsianym. To jeden z pierwszych objawów

"Ból doprowadzający do płaczu", "nocny ból nóg", "sztywność nóg" – tak swoje odczucia opisują chorzy. Wśród wielu z nich ból nóg był pierwszym objawem stwardnienia rozsianego. Czym jest SM, czyli stwardnienie rozsiane? To przewlekła choroba autoimmunologiczna, której początek można obserwować zwykle u osób w wieku od 20 do 40 lat. Wśród wielu objawów pojawiających się w przebiegu choroby, jednym z najczęściej wymienianych i najbardziej dokuczliwych jest ból nóg. Jak bolą nogi przy stwardnieniu rozsianym?

Krztusiec, zgon, zakażenie, choroba
20.03.2024 12:42 Pierwsza ofiara śmiertelna krztuśca. W Polsce dwukrotny wzrost zachorowań

Dwukrotnie wzrosła w styczniu i lutym liczba chorych na krztusiec w Polsce. To wielki powrót tej zakaźnej choroby, dawniej zwanej kokluszem. Dramatyczna sytuacja jest już w Czechach.326 przypadków krztuśca w styczniu i lutym 2024, w tym samym czasie rok temu było tylko 156 zachorowań - wynika z najnowszych danych o zachorowaniach na choroby zakaźne w Polsce.Nie żyje 55-letni mężczyzna z północnej części Czech, który zmarł na krztusiec. Czeski instytut zdrowia publicznego poinformował o pierwszym zgonie osoby zakażonej tą chorobą. Eksperci dywagują, czy nagły wzrost zachorowań może mieć związek ze zmianą stosowanych szczepionek przeciwko tej chorobie. Problem krztuśca pogłębia się w Czechach. Od początku roku zanotowano tam już ponad 3,1 tys. zachorowań, czyli najwięcej od 60 lat. Najwyższą zachorowalność obserwuje się u młodych osób w wieku 15-19 lat.

kobieta objadająca się w nocy
19.03.2024 20:38 Te trzy produkty bardzo szkodzą sercu. Polacy jedzą je bez umiaru

Codzienna dieta Polaków pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja pogorszyła się w czasie pandemii, w trakcie której znacznie podniosło się spożycie tłuszczów. Polacy częściej zaczęli też sięgać po cukier, słodycze i sól. Zatrważający jest fakt, że wielu z nas, szczególnie mężczyzn, nie odczuwa potrzeby, by jeść zdrowiej.Gdyby spojrzeć w jadłospis wielu z nas, można by zauważyć, że szczególnie często pojawiają się te trzy produkty. I to właśnie one rujnują nasze zdrowie.

Cukrzyca, zdrowie, dieta
19.03.2024 20:02 10 produktów zakazanych w cukrzycy. Diabetolodzy nie mają wątpliwości

Na cukrzycę choruje już prawie 10 proc. ogółu ludności. I choć nowe leki przeciwcukrzycowe zmniejszają m.in. ryzyko niewydolności nerek i mają korzystny wpływ na zredukowanie masy ciała, wciąż bardzo ważne jest utrzymanie zdrowej diety. Jakich produktów powinna unikać w diecie osoba chora na cukrzycę? Lekarze postanowili opracować zalecenia dietetyczne w cukrzycy typu 2, gdzie wskazują, co można jeść, a co jest zabronione.

Katarzyna Dowbor, zdrowie, tarczyca
19.03.2024 18:51 Katarzyna Dowbor przeszła operację. Dziennikarce usunięto ważny organ

Katarzyna Dowbor i Filip Antonowicz w jednym z najnowszych odcinków “Pytania na śniadanie” rozmawiali o chorobach tarczycy. W trakcie rozmowy dziennikarka zdobyła się na osobiste wyznanie. Dziennikarka zdradziła, że musiała przejść operację. Współprowadząca poranny program TVP była hospitalizowana w 2017 roku, a rok później przeszła poważną operację. W “Pytaniu na śniadanie” opowiedziała o szczegółach.

Trzy kobiety z problemami zdrowotnymi
19.03.2024 15:51 10 objawów niedoboru cynku. Niektóre wyglądają bardzo niewinnie

Problemy skórne, wypadanie włosów, częste infekcje – to tylko niektóre z objawów niedoborów cynku. Im wcześniej je zauważymy i podejmiemy odpowiednie leczenie, tym lepiej. Pamiętajmy, że cynk odgrywa w naszym organizmie ważną rolę – odpowiada za odporność, stan skóry czy gojenie ran, a jego niedobór ma fatalne skutki.Oto 10 objawów niedoborów cynku. Jeśli zauważyłeś je u siebie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. 

Gorąca woda, zdrowie, odchudzanie
19.03.2024 14:58 Korzyści z picia ciepłej wody. Ten gorący napój pomoże nie tylko w odchudzaniu

Dietetycy przekonują, że picie wody korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Orzeźwia, skutecznie gasi pragnienie i dodaje energii. Lekarze podkreślają też, by pić nie tylko zimną, ale również ciepłą wodę, gdyż sprzyja odchudzaniu. Dietetyczka dr Hanna Stolińska zdradziła za pośrednictwem mediów społecznościowych, dlaczego jej zdaniem ciepła woda pozytywnie wpływa na utrzymanie dobrej sylwetki. Picie tego gorącego napoju przynosi naszemu organizmowi jeszcze wiele innych korzyści.

Kobieta dotyka ręką stopy
19.03.2024 12:24 To pierwszy objaw grzybicy paznokci. Pokaż stopy dermatologowi

Grzybica paznokci to częsta choroba. Zwykle zaczyna się od małej białej plamki, która z czasem zmienia kolor na ciemny i zaczyna zajmować cały paznokieć. Leczenie trwa długo, a problem “lubi” nawracać, więc im wcześniej pokażemy stopy dermatologowi, tym lepiej.Jest wiele początkowych objawów grzybicy paznokci. Zaliczamy do nich przede wszystkim zmianę barwy i kształtu paznokcia, ale są też inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. O czym mowa?

kobieta ogląda ramiona
19.03.2024 12:16 Masz taką "kaszkę" na ramionach? Sprawdź, jak się jej pozbyć

Z tym problemem spotyka się duża część populacji, częściej kobiety niż mężczyźni. Nieestetyczne grudki na ramionach, które wyglądem przypominają “gęsią skórkę” to zmora niejednej z nas. Choć jest to zjawisko bardzo powszechne, nie każdy zdaje sobie sprawę, co to tak na prawdę jest. Zmiany mogą obejmować także inne części ciała, m.in. uda, pośladki czy policzki. Najczęściej zmagają się z nimi osoby z nadmiernie przesuszoną skórą, ale nie tylko. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić? Wyjaśniamy. 

Jakub Tolak
19.03.2024 11:32 Aktor „Klanu” ma poważne problemy zdrowotne. Czeka na operację

Widzowie polubili go za rolę Daniela Rossa, jednego z bohaterów serialu Klan. Jakub Tolak, znany obecnie ze swojego zamiłowania do podróży kamperem, musiał niedawno wrócić do Polski. Gwiazdora „Klanu” czeka poważna operacja. 42-letni Tolak ma wadę serca. 

Kleszcze, borelioza
18.03.2024 20:22 Ta grupa krwi przyciąga kleszcze. Jeśli ją masz, uważaj

Gdy nadchodzą pierwsze cieplejsze dni, kleszcze budzą się do życia. Te pajęczaki są odpowiedzialne z popularną chorobę, dotykającą wiele osób, czyli boreliozę. Naukowcy przeprowadzili badania wykazujące, które grupy krwi są najbardziej narażone na kleszcze. Jak się okazuje, jest to grupa krwi A,  bardzo popularna w naszym kraju. Autorzy badania podkreślają, że to właśnie osoby posiadające tę grupę krwi powinny najbardziej chronić się przed kleszczami i robić wszystko, by mieć z nimi jak najmniejszy kontakt.

Zdrowie, truskawki, mózg
18.03.2024 17:40 Te produkty będą dobre dla twojego mózgu. Poprawią pamięć i koncentrację

18 marca obchodzony jest Europejski Dzień Mózgu. Lekarze podkreślają, by zachować nasz mózg w dobrym zdrowiu, trzeba zadbać o aktywność fizyczną i umysłową, wypoczywać, ale też wysypiać się i zdrowo się odżywiać. By nasz mózg dobrze funkcjonował, potrzebuje wielu składników, wzmacniających pamięć, ale również koncentrację. Co zatem jeść, by nasz mózg działał sprawnie? Podpowiadamy, że są to bardzo proste produkty, dostępne na każdej sklepowej półce i w naszym domu.

Przeziębiona kobieta z lekami i kawą
18.03.2024 17:20 Tych leków nie łącz z kawą. Razem tworzą szkodliwą mieszankę

Niektórzy z nas przyjmują leki codziennie. Niestety niewiele osób posiada wiedzę odnośnie tego, z czym można je łączyć, a z czym nie. Już za moment dowiecie się, jak na działanie leków wpływa kawa. Skutki łączenia jej z niektórymi lekarstwami, również tymi dostępnymi bez recepty, mogą być opłakane.Uporczywy ból zęba, głowy, depresja – to tylko niektóre z chorób i dolegliwości, przez które sięgamy po leki. Czy kawa i różnego rodzaju tabletki to bezpieczne połączenie? Oto lista leków, z którymi lepiej nie łączyć kawy.

mężczyzna nie może spać
18.03.2024 15:14 Ten objaw pojawia się zwykle w nocy. Może być symptomem poważnej choroby

Regularne budzenie się w nocy może być skutkiem różnego rodzaju schorzeń. Pamiętajmy, że jakiekolwiek utrzymujące się objawy wymagają konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą być symptomem poważnych chorób. Szczególnie niepokojące są dolegliwości, które pojawią się w nocy, uniemożliwiając spokojny sen. Nieustanne budzenie się i problem z zaśnięciem z powodu nieprzyjemnych objawów to ogromne utrapienie, a przede wszystkim ważny sygnał od organizmu, że coś się dzieje z naszym zdrowiem. Nie należy tego bagatelizować. 

Polscy piłkarze podczas treningu
18.03.2024 15:05 Reprezentant Polski jest nieuleczanie chory. Diagnoza była szokiem

Jest reprezentantem Polski i bramkarzem francuskiego klubu OGC Nice. Co więcej, w tym sezonie jest jednym z najlepszych europejskich bramkarzy. Marcin Bułka, bo o nim mowa, wyznał, że jest nieuleczalnie chory. Z chorobą zmaga się od ponad 10 lat. Co dolega Marcinowi Bułce? 

trzustka Kowalewski
18.03.2024 13:35 Nowotwór trzustki długo nie daje objawów. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Rak trzustki bardzo długo nie daje objawów, a jeśli już się pojawią, zwykle jest za późno na skuteczne leczenie. W momencie diagnozy 80 proc. pacjentów podlega wyłącznie paliatywnemu i nie dożywają roku – mówi dr n. med. Maciej Kowalewski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej, założyciel Centrum Medycznego SafiMed.Pojawiające się nowe leki są w stanie przedłużyć życie pacjentów zaledwie o kilka miesięcy. Dlatego też eksperci szacują, że jeśli nie dojdzie do przełomowego odkrycia, za 20 lat będzie z powodu nowotworów trzustki umierać ponad 60 proc. osób więcej niż obecnie, a za 10 lat rak ten będzie drugą przyczyną zgonów w onkologii na świecie, zaraz po raku płuca. Co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko zachorowania?

Smutny pacjent wyglądający przez szpitalne okno
18.03.2024 12:35 Alkohol "karmi" raka przełyku. Przeżywa tylko 5 procent chorych

Nadwaga, otyłość, refluks, palenie papierosów – jest wiele czynników sprzyjających rakowi przełyku, ale najważniejszy jest jeden – to alkohol. Badania dowodzą, że regularne spożywanie alkoholu nawet w niewielkich ilościach zwiększa ryzyko zachorowania na ten nowotwór nawet o 90 procent.Chorobę zdiagnozowano niedawno u polityka Zbigniewa Ziobry, który jak sam przyznaje, zignorował pierwsze objawy. Jak rozpoznać raka przełyku na wczesnym etapie i czego nie robić, żeby go nie mieć?

wypłata L4
18.03.2024 12:15 Wielkie zmiany w wypłatach L4. Pracownicy otrzymają pieniądze w ratach?

Szykują się zmiany w L 4. Były one zapowiadane jeszcze w ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Rząd zdradził, że prace nad zmianami rozpoczęły się.  Jak zaznaczył Dziennik Gazeta Prawna, obowiązek wypłaty świadczeń chorobowych od pierwszego trwania zwolnienia ma przejąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych.Nowe rozwiązanie obciąży budżety pracodawców. Premier Donald Tusk podkreślił, że beneficjentami mają być przede wszystkim małe firmy. Zaktualizowane przepisy dotyczące wypłaty świadczeń chorobowych maj obowiązywać od 2025 r. 

kobieta w kuchni
17.03.2024 20:51 Masz bolesne miesiączki? Tego nie jedz w trakcie okresu

Ból menstruacyjny występuje u większości u kobiet. U 15 proc. z nich jest on tak silny, że zakłóca normalne funkcjonowanie przynajmniej przez jeden dzień w miesiącu. U niektórych ustępuje po porodzie, z innymi zostaje aż do menopauzy, powodując cierpienie. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?Okazuje się, że niektórym kobietom pomaga dieta bogata w żywność zwalczającą stany zapalne, a więc niektóre warzywa i zboża. Co jeść w trakcie okresu, a czego absolutnie unikać? 

Kobieta wybiera w sklepie pilnik do paznokci
17.03.2024 20:09 Ten pilnik niszczy Twoje paznokcie. Lepiej się go pozbądź

Długie i idealnie równe paznokcie są marzeniem wielu kobiet, jednak nie wszystkie z nas mogą pozwolić sobie na regularne wizyty u kosmetyczki i niektóre robią manicure samodzielnie w domu. Niektóre lubią też dbać o paznokcie na własną rękę. Tylko jak to robić, by im nie szkodzić?Okazuje się, że jedną z najgorszych rzeczy, które można zrobić swoim paznokciom jest piłowanie ich metalowym pilnikiem. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego metalowy pilnik szkodzi paznokciom, czym go zastąpić i jakich innych błędów nie popełniać w codziennej pielęgnacji paznokci.  Zostań z nami! 

śpiący mężczyzna
17.03.2024 19:25 Zrób to, a zaśniesz jak dziecko. Poznaj sposób na bezsenność

Problemy ze snem mogą dotyczyć nawet 50 proc. Polaków. Światowa Organizacja Zdrowia zalicza bezsenność do chorób cywilizacyjnych takich jak depresja, cukrzyca i choroby serca. Nie jest to jednak sytuacja beznadziejna – z bezsenności można się wyleczyć. Jak więc zasypiać szybciej?Jedną z metod ułatwiających zasypianie jest metoda 4:2:4 lub technika 4-7-8. Na czym dokładnie polegają?

post, zdrowie, poszczenie
17.03.2024 16:50 Co się stanie z twoim organizmem, gdy nie będziesz jadł przez tydzień?

Post może być mylony z głodówką, lecz warto podkreślić, że ma inny charakter, niż głodówka, gdyż zakłada wykluczenie z diety pojedynczych potraw. Według naukowców post może zwiększyć odporność organizmu na stres oksydacyjny. Teraz pojawiło się nowe badanie, które ujawnia dodatkowe, ale też nieznane informacje odnośnie postu. Związane jest ono z poszczeniem nie przez jeden czy dwa dni, a przez siedem. Jak tygodniowy post wpływa na nasze ciało? 

POLOmarket
17.03.2024 14:18 Salmonella w sałatce jarzynowej. To w tej marce znaleziono groźne bakterie

GIS poinformował konsumentów, że w popularnych sałatkach jarzynowych wykryta została salmonella. Apelujemy o zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi numeru skażonej partii. Spożycie jej może spowodować zatrucie pokarmowe, mogące stanowić w niektórych przypadkach poważne zagrożenie dla zdrowia.

Cukrzyca, choroby
16.03.2024 21:03 Przełomowe badania lekarzy. Znaleźli sposób na wyleczenie cukrzycy?

O cukrzycy można napisać, że jest chorobą naszych czasów. Obecnie niemal lawinowo rośnie liczba przypadków tej choroby na świecie. Choruje na nią już prawie 10. proc ogółu ludności. W ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją dotyczącą zakresu farmakoterapii cukrzycy. Wszystko za sprawą nowych grup leków przeciwcukrzycowych. Ich zaletą jest zmniejszenie m.in. ryzyka niewydolności nerek, ale również korzystny wpływ na zredukowanie masy ciała. Czy jednak w dobie tak rozwiniętej farmakoterapii możliwe są też inne sposoby zapobiegania oraz leczenia cukrzycy? Co na ten temat mówią badania i diabetolodzy?

Rak jelita grubego, nowotwór
16.03.2024 20:47 Wczesne znaki raka jelita. Te objawy powinny nas skłonić do przebadania się

Rak jelita grubego to jeden z najbardziej powszechnych typów nowotworów złośliwych. Może zaatakować znienacka przez to, że potrafi rozwijać się niezauważenie przez lata, nie dając o sobie znać przez bardzo długi czas.Są jednak subtelne objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę. W końcu wczesne wykrycie i leczenie dość znacznie poprawiają rokowania w przypadku raka jelita grubego. Bardzo ważne jest, by konsultować wszelkie zmiany w organizmie i regularnie dbać o swoje zdrowie. O czym dokładnie mowa?

wyjazd do sanatorium
16.03.2024 20:25 Bezpłatne sanatorium bez NFZ? Jest na to sposób

Chętnych na bezpłatny wyjazd na turnus rehabilitacyjny nie brakuje, a kolejki do najkrótszych nie należą. Z drugiej strony oferta Narodowego Funduszu Zdrowia nie dla wszystkich bywa atrakcyjna. Nie wszyscy jednak wiedzą, że możliwości skorzystania z bezpłatnej rehabilitacji jest więcej.Na turnus rehabilitacyjny skierować może również Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jednak by skorzystać z ich pomocy, trzeba spełnić konkretne warunki. Jakie?

Choroby, zdrowie, język
16.03.2024 20:06 Tych zmian na języku nie lekceważ. Mogą być objawem chorej wątroby

Wygląd naszego języka mówi o chorobach więcej, niż się nam wydaje. W momencie gdy jest gładki, ma różowy kolor, a przy dotyku nie boli, wtedy z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku. Niektóre zmiany na naszym języku mogą być powodem do niepokoju i objawem chorób. Czerwone plamki na języku, biały nalot czy obecność grudek to tylko część z nich. Jakie choroby dokładnie oznaczają?

Stopy w klapkach na piasku
16.03.2024 19:37 Szare i kruche paznokcie? Tak objawia się groźna choroba

Miażdżyca to jedna z najbardziej podstępnych chorób. Przez wiele lat nie daje żadnych objawów, by nagle zaatakować z pełną siłą, powodując zakrzepy. Nieleczona lub źle zdiagnozowana może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, z udarem lub zawałem włącznie. Okazuje się, że jeden jej rodzaj da się rozpoznać po stopach.Zimne, blade, drętwiejące, z łamiącymi się paznokciami i brakiem włosów – jeśli tak wyglądają Twoje stopy, przyczyną może być miażdżyca. 

Zbigniew Ziobro
16.03.2024 14:23 Zbigniew Ziobro przeszedł poważną operację. Pokazał zdjęcie

Zbigniew Ziobro jest po operacji raka przełyku. Lider Suwerennej Polski zamieścił na platformie X wpis na temat swojego aktualnego stanu zdrowia. Dołączył do niego również zdjęcie ze szpitala. Polityk dodał, że operacja została uznana przez lekarzy za udaną. Polityka czeka jeszcze okres rekonwalescencji.  

Kobieta przygląda się swojej zaczerwienionej skórze w lustrze
15.03.2024 18:53 Gdy chorują jelita, zmienia się skóra. Po tym poznasz, że coś jest nie tak

Każdy chce mieć gładką i piękną skórę, ale nie dla każdego jest to możliwe. Niektórzy regularnie odwiedzają dermatologa, kupują drogie kosmetyki, lekarstwa, a na ich twarzy wciąż pojawiają się stany zapalne, zaczerwienia i wypryski, niekiedy bolesne. Jeśli tak jest, przyczyny warto poszukać w jelitach.Jelita nie bez powodu nazywane są "drugim mózgiem". Odpowiadają nie tylko za dobre samopoczucie, ale również za kondycję naszej skóry. Oto co warto wiedzieć o tej zależności. 

Kasza, kasza pęczak
15.03.2024 18:42 Ta kasza to źródło witamin i minerałów. Kiedyś jadana w każdym domu

Sięgnąć po nią mogą wszystkie osoby odchudzające się, ale również i te, które mają problemy z zaparciami. Pęczak wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego oraz przemianę materii. Dlaczego warto jeszcze jeść tę kaszę? Pęczak to pyszny i zdrowy dodatek, stosowany jako składnik wielu dań. W połączeniu z warzywami czy mięsem smakuje naprawdę dobrze, a przy tym jest źródłem wielu witamin.

kobieta cierpiąca na bezsenność
15.03.2024 18:37 Śpisz krócej niż 7 godzin na dobę? Tyle wystarczy, by narazić się na nowotwór

Bycie tzw. nocnym markiem wydaje się nieszkodliwe i powszechne – każdy z nas zna kogoś, kto preferuje taki tryb życia. Jednak niedobór snu ma fatalny wpływ na kondycję organizmu.Niewyspanie nie tylko sprawia, że w ciągu dnia mamy gorszy humor, czy trudniej się nam skoncentrować. To deficyt, który może nawet zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór. 

Emerytka sprzedaje na ulicy warzywa
15.03.2024 18:33 Tyle wyniesie 14. emerytura. Niektórzy dostaną tylko 50 złotych

W 2024 roku seniorzy podobnie, jak w poprzednich latach, otrzymają od ZUS-u 13. i 14. emeryturę. Ze względu na wysoką inflację możliwa jest też druga waloryzacja emerytur, co może nastąpić jesienią. Kiedy wypłata "trzynastek" i "czternastek"? Ile wyniosą? Dziś skupimy się na tym drugim.14. emerytura to dla wielu emerytów "być albo nie być": dodatkowe pieniądze na leki, na węgiel i drewno. Niestety niektórzy nie mogą liczyć na duży zastrzyk gotówki i będą musieli zadowolić się kwotą raptem kilkudziesięciu złotych. 

dni wolne od pracy
15.03.2024 18:06 Więcej czasu na odpoczynek. Związkowcy chcą wprowadzić kolejny dzień wolny

Wielkanoc za pasem, a pomysły wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego w kalendarzu powracają do przestrzeni publicznej niczym bumerang. Tuż przed Wielkanocą przedstawiciele związków zawodowych postanowili wystąpić z postulatem wprowadzenia dnia wolnego w Wielki Piątek. To właśnie ten dzień jest wolny od pracy w wielu zachodnich krajach, choć to nie jedyny argument. Jednak w naszym kraju Wielki Piątek nie jest tym z 13 dni, ustawowo wolnych od nauki czy pracy. Czy jest szansa na zmianę?

Kobieta wybierająca w sklepie mięso
15.03.2024 16:42 Ta choroba atakuje w Polsce. Przyczyną skażone mięso

Włośnica to niebezpieczna choroba wywoływana przez pasożyta o nazwie włosień kręty. Do zarażenia nią dochodzi poprzez spożycie mięsa chorego zwierzęcia. W tym roku w Polsce potwierdzono aż 12 przypadków choroby. Przypomnijmy, że w marcu zeszłego roku liczba zakażeń wynosiła zero. Skąd ten wzrost? Jak rozpoznać chorobę?Niestety pierwsze objawy włośnicy często bywają ignorowane. Z tego artykułu dowiesz się, jak je dostrzec i co robić, jeśli podejrzewasz włośnicę.

Mężczyzna trzyma się za dłonie
15.03.2024 16:06 "Wątrobowe dłonie" to poważny objaw. Zgłoś się do lekarza, zanim będzie za późno

Wątroba to największy i jeden z najważniejszych organów człowieka. Nie da się bez niej żyć, a jej choroby wpływają negatywnie na życie. Ważne jest to, aby rozpoznać je na wczesnym etapie. Nietypowym objawem, który często występuje u chorych są tzw. “wątrobowe dłonie”. Jak je rozpoznać?“Wątrobowe dłonie” to nic innego jak rumień dłoni. Sprawdź, jaką chorobę mogą oznaczać i na jakie inne objawy zwrócić uwagę. 

szczepienie, grypa, covid
15.03.2024 15:55 Grypa bez kontroli – drugi rok z rzędu odnotowano spadek wyszczepialności!

Po kilku sezonach wzrostów „Cofnęliśmy się do poziomu wyszczepialności sprzed pandemii” – tak eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych komentowali kolejny sezon szczepień jesienno-zimowych, który przyniósł spadek wyszczepialności i wyniósł zaledwie 5,5%. W ramach szerokiej współpracy z instytucjami publicznymi oraz producentami, zidentyfikowali przyczyny malejącego zainteresowania szczepieniami i wskazali jakie są niezbędne zmiany w systemie i organizacji, które mogą zwiększyć dostęp do szczepień, co w skutku podniesie poziom wyszczepialności.  

Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia
15.03.2024 13:37 "Pobiliśmy rekord". Nowa lista leków refundowanych od kwietnia

Nowa lista leków refundowanych będzie dostępna już od 1 kwietnia. Minister zdrowia Izabela Leszczyna omówiła nową listę refundowanych środków. Na ten moment wiadomo, że zawiera 33 nowe terapie lekowe, w tym 7 dla chorób onkologicznych i 26 nowych dla schorzeń nieonkologicznych.8 wśród nich dotyczy chorób rzadkich. Leszczyna zdradziła podczas konferencji prasowej, że to druga lista leków refundowanych w tym roku, natomiast “pierwsza, tak bogata. ”Pobilliśmy rekord" - zaznaczyła Minister Zdrowia.

Policja zdjęcie poglądowe: East News / Zofia i Marek Bazak; trucizna fot. canva / Getty Images Signature
15.03.2024 13:23 Śmiertelne zatrucie 38-latki z Pniewa. Są wyniki badań laboratoryjnych

W środę wieczorem w mieszkaniu w Pniewach znaleziono zwłoki 38-letniej kobiety. Z uwagi na podejrzenia, że śmierć nastąpiła wskutek zatrucia silnie toksyczną substancją, na miejsce wezwano patrol chemiczny z Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Po specjalistycznych badaniach przeprowadzonych w laboratorium, okazało się, że zgon spowodowała silnie trująca substancja. Trwa postępowanie wyjaśniające, jak trucizna znalazła się w mieszkaniu kobiety. W ciężkim zatruciu tą substancją śmierć może nastąpić w ciągu kilku minut. 

Kobiece dłonie trzymające garść żurawiny
15.03.2024 11:36 Ten owoc jest jak lekarstwo na serce. Wystarczy garść dziennie, by odczuć efekty

Naukowcy udowodnili, że pomaga na wiele schorzeń, w tym na choroby układu krążenia, kamicę i infekcje. Żurawina to owoc, który sprawdzi się zarówno jako dodatek do owsianki, jak i do wypieków. Można też zrobić z niej koktajl albo sok. To bogate źródło witamin i minerałów. Jak działa i ile jej jeść, by odczuć pozytywne działanie?Z tego tekstu dowiesz się, jakie są właściwości prozdrowotne żurawiny, w jakiej postaci jest najlepsza i jak wpływa na serce.

psy, choroby, GIS
14.03.2024 17:49 GIS apeluje i ostrzega przed groźnymi chorobami. Wszystko przez psy

Główny Inspektorat Sanitarny ma dla opiekunów psów ważną informację. GIS zwrócił się do właścicieli czworonogów, by zadbali o higienę… chodników ulicznych i trawników. Jak informuje urząd, pozostawianie nieczystości po psach ma wpływ na zdrowie całego społeczeństwa. Chodzi również o najmłodszych, bo to właśnie dzieci, bawiąc się na dworze, są narażone na wszelkiej maści bakterie, znajdujące się na ziemi. Dlatego idąc na spacer z naszym pupilem, pamiętajmy, by koniecznie sprzątnąć wszelkie nieczystości. O czym przypomina nam GIS?

Angina, choroba
14.03.2024 14:28 Mówią o niej męska angina. Czym jest choroba Plauta i Vincenta i jak ją leczyć?

Infekcja może przypominać klasyczną anginę, z różnicą, że zmiany w postaci szarawego nalotu, umiejscowione są z reguły na jednym migdałku. Chorym na to schorzenie może też towarzyszyć nieprzyjemny zapach  z ust. Jak leczyć męską anginę?Angina jest popularną chorobą, dotykającą osoby w różnym wieku. Czym jest z kolei ta męska, nazywana chorobą Plauta i Vincenta? To postać zapalenia tkanek chłonnych gardła, wywołana przez bakterie beztlenowe. Kiedyś nazywano ją ostrym martwiczym lub wrzodziejącym zapaleniem dziąseł.

zaspany mężczyzna
14.03.2024 14:24 Senność i brak energii? Może Ci brakować tych pięciu składników

Odczuwasz ciągłe zmęczenie i senność w ciągu dnia? Może to być skutek przepracowania i stresu. Jeśli jednak taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, ponieważ może być symptomem poważnych schorzeń. Warto także przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Żyjemy w czasach, gdzie króluje dieta wysokoprzetworzona, uboga w składniki odżywcze, co przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie. Niedobór witamin i minerałów nierzadko objawia się w postaci przewlekłego zmęczenia i nadmiernej senności. Dotyczy to szczególnie tych pięciu składników diety. 

gruźlica w czechach
14.03.2024 14:02 Epidemia gruźlicy w Czechach. Liczba przypadków rośnie lawinowo

Czechy zaatakowała gruźlica. Ta groźna choroba szybko rozprzestrzenia się u naszych sąsiadów. Tak właśnie wynika z danych, na które powołuje się serwis novinky.cz. Tylko w poprzednim roku odnotowano tam 447 przypadków zachorowań. Połowa z chorych osób to obcokrajowcy. Wśród nich przeważają osoby z Ukrainy, ale zdarzają się też przypadki z Rumunii, Słowacji czy Wietnamu. Na gruźlicę najbardziej narażone są osoby starsze, ale też niedożywione oraz nadużywające alkoholu.

Żurek z białą kiełbasą – wielkanocny klasyk
14.03.2024 13:26 Biała kiełbasa nie dla wszystkich. Tym osobom może zaszkodzić

Biała kiełbasa to produkt, którego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Niektórzy jedzą ją z żurkiem, inni z barszczem, a jeszcze inni z chrzanem i chlebem. Niestety produkt kupiony w sklepie może zawierać szkodliwe substancje – konserwanty i wzmacniacze smaku. Są też osoby, które ze względów zdrowotnych, powinny unikać tego przysmaku. Biała kiełbasa może zaszkodzić osobom zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym i wysokim poziomem cholesterolu. To jednak nie koniec. Kto jeszcze powinien jej unikać?

Kobieta trzyma w rękach brokuły i sałatę
14.03.2024 12:29 To warzywo to tarcza na udar. Rozbija skrzepy i wzmacnia tętnice

Może przyjść niespodziewanie i odebrać życie. Wiele osób się tego boi. Mowa o udarze mózgu, który jest śmiertelny nawet dla 30 proc. osób, które go doświadczyły. Czy da się mu zapobiec? Okazuje się, że kolejnym narzędziem, które może pomóc, jest dieta bogata w brokuły.Naukowcy z Uniwersytety w Sydney w Australii odkryli, że brokuły zawierają substancję zmniejszające ryzyko udaru u osób z grup ryzyka. Możliwe, że będą produkować z nich leki. 

fot. Pexels / Shvets Production
14.03.2024 11:30 Czy można jeść czerwone mięso przy nadciśnieniu? Lekarz nie pozostawia wątpliwości

Zdrowy styl życia i odpowiednia dieta to nieodłączne elementy profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. Istnieje lista produktów, których należy szczególnie unikać. Dużo się mówi o szkodliwości czerwonego mięsa. Czy rzeczywiście ma wpływ na wzrost ciśnienia krwi? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Marzena Dominiak, stomatolog, dentysta dla dzieci
14.03.2024 10:10 Dentyści apelują: "Zróbmy 800+. Ale na leczenie zębów u dzieci"

Jak wygląda stan zębów najmłodszych Polaków? Pokazują to wyniki stomatologicznych przeglądów u prawie 1000 dzieci w całej Polsce. Wyniki są zatrważające. W naszym kraju niemal nie ma dziecka, które nie miałoby próchnicy. Teraz lub w przyszłości. Jeśli Wasze dzieci, albo wnuki są w wieku od trzech do dwunastu lat, możecie zgłosić je od akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie” *, w ramach której stomatolodzy wyleczą im zęby za darmo. 

farmaceuta w aptece
14.03.2024 10:01 Nowa metoda oszustów na "bon z apteki". NFZ ostrzega pacjentów

Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia pojawił się komunikat z ostrzeżeniem: „Uważaj na fałszywe bony lekowe”. To nowa metoda oszustów w celu wyłudzenia danych i pieniędzy od pacjentów. NFZ podkreśla, że nie wydaje żadnych kart podarunkowych ani bonów na leki do aptek. Apeluje też, aby nie klikać w podejrzane linki, bo mogą służyć do wyłudzania danych. 

NFZ, zdrowie, ubezpieczenie
13.03.2024 17:40 W jakich sytuacjach pacjenci tracą prawo do darmowego leczenia? NFZ przypomina

Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił przypomnieć, w jakich sytuacjach pacjenci mogą stracić prawo do darmowych świadczeń. Leczenie w Polsce jest bezpłatne w większości przypadków i pacjent nie ponosi za nie żadnych opłat, choć oczywiście trzeba być ubezpieczonym. Zdarza się, że w niektórych sytuacjach z bezpłatnego leczenia mogą skorzystać też pacjenci nieubezpieczeni.  Zgodnie z Konstytucją RP każda osoba powinna mieć zapewniony taki sam dostęp do świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych. W  pewnych sytuacjach pacjenci tracą do nich prawo. Co wtedy zrobić?

laminacja rzęs
13.03.2024 17:38 Domowy zabieg na uniesienie rzęs. Działa jak laminacja, kosztuje grosze

Uniesione, długie rzęsy z dużą objętością i to wszystko bez kropli tuszu? Okazuje się, że jest to możliwe, a do realizacji tego zabiegu potrzebujemy tylko trzech rzeczy, które albo kosztuję grosze, albo mamy je w swoim domu.Domowy lifting rzęs robi furorę w sieci. Będziesz potrzebować do niego wazeliny, szczoteczki i zalotki. Możliwe, że już nigdy nie użyjesz maskary. 

Iga Świątek na korcie
13.03.2024 17:01 Iga Świątek jest chora? Tenisistka zabrała głos

Iga Świątek bierze obecnie udział w turnieju Indian Wells Masters w Kalifornii. Niestety polska tenisistka jest chora. Na szczęście nie dolega jest nic poważnego, i jak zapowiada 22-latka z Raszyna pod Warszawą, jej dyspozycja jest dobra. To ważne, ponieważ w czwartek czeka ją ćwierćfinał, a później – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – kolejne mecze o tytuł.Co dolega Idze Świątek? Okazuje się, że przeziębienie. Nie jest to jednak pierwszy, gdy liderka rankingu WTA jest chora. O jej stan zdrowia niepokoją się komentatorzy.

Kobieta sięga w aptece po leki
13.03.2024 16:02 Nie tylko dzieci i seniorzy. Zobacz, komu jeszcze przysługują darmowe leki

Idziemy do apteki po niezbędne leki i już stresujemy się, jaki będzie paragon. Czasami to, co widnieje pod słowem “suma” może odebrać nam zdrowie, a jeśli nie zdrowie, to na pewno dobry humor. Są jednak w Polsce grupy pacjentów, które mogą liczyć na darmowe lekarstwa. Jest jednak kilka warunków.Komu przysługują bezpłatne leki, kto może wystawić na nie receptę i gdzie je kupić? Zostańcie z nami. 

Paul Alexander fot. screen YouTube / Special Books by Special Kids
13.03.2024 14:21 Przez 70 lat mieszkał w żelaznym płucu. Paul Alexander nie żyje

Zmarł Paul Alexander w wieku 78 lat. Mężczyzna znany był na całym świecie za sprawą “żelaznego płuca”, które stało się jego domem. Kiedy miał 6 lat zachorował na polio i aby mógł przeżyć, podłączono go do specjalnej maszyny. Spędził w niej ponad 70 lat, co nie przeszkodziło mu w spełnianiu marzeń. Dla wielu stał się wzorem dla naśladowania. 

jajka z wolnego wybiegu
13.03.2024 14:17 Jedz takie jajka, a będziesz zdrowszy. Pomagają zapobiegać chorobom serca

Jajka są podstawowym składnikiem diety wielu z nas. Dodajemy je do kanapek, sałatek czy obiadu. A co na temat kurzych jaj mówią badania? Kto może je jeść, a kto nie. Czy osoby z podwyższonym tzw. złym cholesterolem powinny ich unikać, czy może to mit? Kurze jajka mają zwolenników i przeciwników. Jedni je zachwalają, mówiąc, że to zdrowy superfood, inni uważają, że mają zbyt dużo cholesterolu i nie warto ich za dużo jeść. 

Starsza kobieta ciągnąca wózek z zakupami
13.03.2024 13:58 Te osoby czeka głodowa emerytura. Muszą złożyć specjalne dokumenty w ZUS-ie

Składki emerytalne trafiają na indywidualne konta w ZUS od 1999 roku, ale co z pieniędzmi z wcześniejszych lat pracy? Okazuje się, że osoby zatrudnione przed 1999 rokiem mają niemały problem. Swoje zatrudnione muszą dokumentować na różne sposoby, ponieważ ZUS nie posiada takich danych. Jeśli tego nie zrobią, ich świadczenie będzie głodowe.Jak udokumentować swoje zatrudnienie przed 1999 rokiem? Co warto mieć w swojej szufladzie, by świadczenie emerytalne było adekwatne do stażu pracy?

mięso z targowiska
13.03.2024 12:41 Ten środek jest w każdej wędlinie. A w takiej dawce zabił 54-latka z Nowej Dęby

Niedawno Polskę obiegała tragiczna wiadomość dotycząca śmierci mężczyzny, który zatruł się galaretą garmażeryjną kupioną na targu w Nowej Dębie. Jak wynika z najnowszych badań, mięso zawierało wysoką ilość azotynu sodu – w porównaniu z innymi wyrobami dawka ta została znacznie przekroczona. Czym więc jest azotyn sodu? Które produkty go zawierają?Azotyn sodu (E250) stosowany jest w mieszankach peklujących. Obecny jest w wielu wyrobach mięsnych. Nie można jednak bez specjalistycznych badań ocenić, czy dany wyrób mięsny zawiera go nadmiarze.

Chora kobieta leży na szpitalnym łóżku
13.03.2024 12:11 To najczęstszy złośliwy nowotwór Polek. Co roku diagnozę słyszy 20 tys. kobiet

Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór u kobiet. Sprzyja mu wczesny wiek pierwszej miesiączki, predyspozycje genetyczne, nadwaga i otyłość. Wykrycie go na wczesnym etapie jest bardzo ważne, ponieważ zwiększa szanse przeżycia. Jak go rozpoznać i jak wykonać samobadanie piersi krok po kroku?Z tego tekstu dowiesz się, ile kobiet choruje na raka piersi, jak wygląda jego diagnostyka i jak zminimalizować ryzyko choroby.

Samochód na lawecie
13.03.2024 10:56 Zabiorą samochód za jazdę po alkoholu. Od czwartku nowe przepisy

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego od 14 marca 2024 roku pijani kierowcy z zawartością alkoholu we krwi powyżej 1,5 promila, będą tracili pojazdy i to niezależnie od tego, czy spowodują wypadek, czy nie. Ich samochody zostaną sprzedane. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może stracić auto.Nowe przepisy mają zniechęcać kierowców do jazdy pod wpływem alkoholu. Będą tracić auta niezależnie od ich wartości, a jeśli nie należą do nich, będą płacić olbrzymią karę.

brać leki
12.03.2024 18:47 Tych leków nie stosuj dłużej niż kilka dni. Mogą powodować groźne skutki uboczne

Nie jest tajemnicą, że Polacy łykają leki na potęgę, często samolecząc się w domu. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, gdyż leki, nawet te dostępne w sklepie czy na stacji benzynowej, mogą powodować groźne dla zdrowia skutki uboczne. Jakich leków nie powinno się przyjmować na własną rękę dłużej niż kilka dni? Wyjaśniamy. 

Dłonie osoby leżącej w szpitalu podpięte do aparatury
12.03.2024 18:13 Te rodzaje śmierci są najbardziej bolesne. Oto co czuje człowiek, kiedy umiera

Śmierć to moment, w którym najważniejsze narządy w ludzkim ciele, przestają działać i nie są w stanie utrzymywać człowieka dalej przy życiu. Czasami moment ten jest nieuchwytny, a czasami, np. u osób przewlekle chorych, bardzo wyraźny. Wiedza o tym, czego spodziewać się przed śmierci, w chwili śmierci, a nawet po niej, wielu osobom przynosi ulgę.Wielu z nas zastanawia się, czy istnieje życie po śmierci, ile lat będzie im dane, ale wiele osób dręczy bardziej praktyczna kwestia, mianowicie: czy śmierć boli? 

Robert Oppenheimer
12.03.2024 17:58 Historia jego życia została nagrodzona Oscarem. Oppenheimer ciężko chorował

Twierdził, że ma krew na rękach. Niejedna osoba pewnie twierdzi tak po dziś dzień – Robert Oppenhemir, bo o nim mowa, był genialnym fizykiem i autorem jednego z najstraszliwszych odkryć w dziejach ludzkości. To właśnie on opracował pierwszą broń atomową. Życie Juliusa Roberta Oppenheimera nie było usłane różami. Miał trudności relacyjne, był samotnikiem i do końca życia zmagał się z poczuciem winy spowodowanym użyciem bomb atomowych. Dużo pił i dużo palił. Skończył tragicznie. 

kiedy farmaceuta może odmówić sprzedaży leku
12.03.2024 17:44 W tych sytuacjach farmaceuta może odmówić sprzedaży leku. Przepisy są bezwzględne

Czy można odmówić pacjentowi wydania leku w aptece? Choć dla niektórych może wydawać się to zaskakujące, zarówno farmaceuta, jak i technik farmaceutyczny może odmówić danej osobie wydania środków medycznych.Taka sytuacja wiąże się z uregulowanymi przepisami prawa, wskazującymi na rodzaje leków, ale też wiek pacjenta. Te elementy nadają pracownikom aptek prawo do tego, by odmówić realizacji recepty oraz sprzedaży danego specyfiku.

czy kto potrafią wyczuć chorobę?
12.03.2024 16:49 Czy koty potrafią wyczuć choroby? Sprawdzamy, ile prawdy jest w tym micie

Mówi się, że koty wyczuwają choroby człowieka i próbują mu na różne sposoby pomóc. Na własnej skórze możemy przekonać się, że gdy mamy słabszy nastrój, koty łaszą się i działają na nas uspokajająco. Czy jednak naprawdę potrafią wyczuć chorobę?W momencie, gdy z kocim opiekunem dzieje się coś niepokojącego, kotowate na różne sposoby usiłują zakomunikować, że widzą, co się dzieje. Ile w tym prawdy?

fot. pixels / Yaroslav Shuraev
12.03.2024 15:51 Prawdopodobnie to dwa największe błędy osób dbających o zdrowie. Dietetyk tłumaczy

Stosowanie suplementów diety i probiotyków jest obecnie światową modą. W trosce o zdrowie i w pogoni za coraz piękniejszym ciałem wiele osób zapomina, że jedne i drugie nie są lekami, nie zapobiegają chorobom, ani w cudowny w sposób nie spalą nadmiernej tkanki tłuszczowej. Wręcz przeciwnie – stosowane w nadmiarze mogę pogorszyć stan zdrowia.Do czego może doprowadzić niewłaściwe korzystanie z suplementów diety i probiotyków? O zdanie poprosiliśmy dietetyka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, psychodietetykiem SaskaMed mgr Katarzyną Sobolewską.

mężczyzna chory na celiakię
12.03.2024 15:25 Tych produktów chorzy na celiakię powinni unikać. Rozmowa z gastroenterologiem

Celiakia jest to autoimmunlogiczna choroba układu pokarmowego. Osoba na nią chora ma nietolerancję na gluten, czyli białko znajdujące się w życie, jęczmieniu i pszenicy. Dieta to istotny sposób leczenia celiakii. Jednak na czym powinna polegać? Których produktów chory na nią nie powinien spożywać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

Kobieta myje twarz
12.03.2024 14:55 Nadmiar hormonu stresu poznasz po twarzy. Tych objawów nie bagatelizuj

Kortyzol pełni ważną rolę w organizmie, jednak w nadmiarze zaczyna być bardzo szkodliwy dla zdrowia. Najczęstszą przyczyną wysokiego poziomu kortyzolu we krwi jest przewlekły stres, jednak mogą to być również choroby, takie jak nowotwory. Objawy nadmiaru kortyzolu są dość charakterystyczne. Mogą przejawiać się zarówno jako symptomy psychiczne, jak i fizyczne. Nadmiar kortyzolu we krwi możemy poznać po wyglądzie naszej twarzy. Na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy. 

Mariola Łodzińska, Krystyna Ptok, pielęgniarki
12.03.2024 14:49 Pielęgniarki dla Pacjenci.pl: „Polacy bez fachowej opieki? Potrzebujemy wsparcia"

Czy w szpitalach i przychodniach zabraknie pielęgniarek i położnych? W tych NFZ-owskich może tak się stać. Większość osób wybierających te zawody, kończąc studia nie chce w nich pracować. Sytuację komentują: Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych i Mariola Łodzińska, prezes ich Naczelnej Rady. Pielęgniarki i położne wciąż wybierają ten zawód głównie z jednego powodu – z powołania, by pomagać chorym i cierpiącym pacjentom. Pokazał do niedawny „Raport o stanie pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce” *. Jednak misja to za mało, by godnie żyć. Warunki pracy i pieniądze w publicznej ochronie zdrowia są takie, że coraz więcej pielęgnierek, pielęgniarzy i położnych odchodzi do prywatnych szpitali i przychodni. Starzejemy się, a już dziś w niektórych Domach Pomocy Społecznej nie ma już ani jednej pielęgniarki. Co będzie dalej? 

Ratownicy medyczni, lekarze
12.03.2024 13:09 Ratownicy medyczni będą wykonywać USG. Duży sprzeciw lekarzy

Ratownicy medyczni będą wykonywać USG? Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć uprawnienia ratowników medycznych i do ich kompetencji dołączyć możliwość wykonywania badania USG u pacjentów, w momencie, gdy ich życie jest zagrożone.Jest jeden problem. Decyzji Ministerstwa Zdrowia sprzeciwia się Naczelna Izba Lekarska. Uważa, że taka decyzja może być ryzykowna dla bezpieczeństwa pacjenta. NIP podkreśla, że umiejętności diagnostyki USG wymagają odpowiedniego stażu, ale też specjalistycznego nadzoru.

Plecy, kręgosłup, zdrowie
12.03.2024 11:39 Bolą cię plecy po przebudzeniu? Sprawdź, co może być przyczyną

Wstajesz rano i zamiast czuć się dobrze i rześko, jedyne, co czujesz, to ból pleców. Ta uciążliwość jest powszechnym problemem wielu osób i wynika z kilku czynników, m.in. z wymuszonej postawy ciała na przykład podczas pracy czy zbyt rzadkiej aktywności fizycznej.Nawet jeśli ból pojawia się sporadycznie, nie warto go bagatelizować.  Aby ból pleców po przebudzeniu zniknął, można oczywiście spróbować samodzielnie zadbać o poprawę jakości życia lub też udać się do lekarza. Podpowiadamy co zrobić, by poranny ból pleców zniknął. 

Eric Carmen
12.03.2024 11:06 Legendarny muzyk nie żyje. Zmarł nagle podczas snu

Był twórcą przebojów, które prawdopodobnie słyszał każdy z nas. Eric Carmen zmarł we śnie. Miał 74 lata. Informację o śmierci muzyka przekazał jego żona.

mężczyzna i kobieta
11.03.2024 18:03 Ten typ osobowości ma tylko 2% populacji. Kim są INFJ?

Osobowość typu INFJ ma zaledwie 2% populacji. Nazywa się ich również „rzecznikami". Znani z bycia INFJ są m.in. Matka Teresa, Martin Luther King czy Lady Gaga. Ludzie ci są autentyczni w relacjach i wierni wyznawanym wartościom, lecz na tym nie kończą się ich cechy.  Dowiedz się, kim są osoby INFJ. Może to właśnie ty?Osobowość INFJ opisały Isabel Brigg-Myers i jej córka Katherine Cook-Briggs. Stworzyły unikatowy test, na podstawie którego można poznać swój typ osobowości. Wykonanie go trwa zaledwie 10 minut, a widza dzięki niemu zdobyta umożliwia lepsze poznanie swoich mocnych i słabych stron.

Sól, dania, zamienniki soli
11.03.2024 17:43 Tymi składnikami zastąpisz sól w daniach. To zdrowe zamienniki

Choć sól podkręca smak potraw, stosowana w daniach w nadmiarze może prowadzić do wielu chorób w tym m.in. raka żołądka i raka wątroby, chorób sercowo-naczyniowych, otyłości czy powstawania kamieni nerkowych. Sól można z powodzeniem zastąpić innymi produktami, które będą znacznie zdrowsze, a przy tym nie będą bez smaku. Dzięki tym zamiennikom, które w kuchni ma niemal każdy z nas, potrawy nabiorą nowego smaku i przede wszystkim będą znacznie zdrowsze.

kawa
11.03.2024 17:06 Dlaczego po kawie biegniemy do toalety? Naukowcy to wyjaśnili

Większość osób rozpoczyna poranek od aromatycznej “małej czarnej”. Zapewne nie jeden z nas zaobserwował, że już po kilku łykach pojawia się pilna potrzeba skorzystania z toalety. Dlaczego po kawie chce nam się kupę? Naukowcy postanowili to sprawdzić. 

ważyć się
11.03.2024 14:44 Jak uniknąć efektu jo-jo po Ozempicu? Kluczowa jest jedna rzecz. Ekspertka wyjaśnia

Ma działanie odchudzające, ale wzbudza mnóstwo kontrowersji. Zarzuca mu się szereg skutków ubocznych, w tym nawrót choroby otyłościowej, nazywany potocznie efektem jo-jo. Czy da się go uniknąć i trwale zredukować masę ciała, stosując lek Ozempic? Odpowiedź przynoszą badania duńskich naukowców.Okazuje się, że trwałe schudnięcie, dzięki lekowi Ozempic, jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Jakie to warunki? Zostańcie z nami.

Jaskra, oczy, zdrowie
11.03.2024 14:20 Uchroń się przed jaskrą. Ruszają darmowe badania w całej Polsce

Jaskra jest chorobą, która nie leczona prowadzi do pogorszenia, a nawet do utraty wzroku. Rozwija się powoli, przez długi czas nie dając objawów. Zdiagnozowanie i wdrożenie leczenia może ochronić przez utratą wzroku. Warto wiedzieć, że już od 11 marca ruszają bezpłatne badania w kierunku wykrycia tej choroby w związku ze Światowym Tygodniem Jaskry. Jak można się na nie zapisać? 

Danuta Stenka
11.03.2024 14:04 Te polskie gwiazdy dumnie noszą siwe włosy. Zdradzamy, jak o nie dbać

Minęły czasy, kiedy siwe włosy u kobiet kojarzyły się z zaniedbaniem i starością. Dziś panie z dumą noszą srebrne pasma, które stały się symbolem dojrzałości i elegancji. Dowodem na to są światowej sławy gwiazdy, które zrezygnowały z ukrywania swoich siwych kosmyków. Ten trend dotarł również do Polski. Dzięki kobietom, takim jak Joanna Koroniewska, Anna Mucha, Lidia Popiel czy Danuta Stenka dojrzałość zaczęła być postrzegana w naszym kraju jako niezwykle atrakcyjna.  

Rosół, zupa, zdrowie
11.03.2024 12:42 Babciny rosołek nie dla wszystkich. Dietetyczka zdradza, komu może zaszkodzić

Choć utarło się, że rosół jest idealną zupą, która pomaga naszemu organizmowi w chorobie i stawia na nogi, nie do końca tak jest. Zapytaliśmy dietetyczkę, ile prawdy jest w tym, że domowy rosół jest najlepszych lekarstwem. Nie miała dla nas dobrych wieści. Według dietetyków ten domowy posiłek nie dla wszystkich będzie dobrym rozwiązaniem, choć gdy pewne produkty zastąpi się innymi, będzie znacznie korzystniejszy dla zdrowia. Kto i dlaczego powinien unikać mięsnego rosołu?

Szczęśliwa emerytka na łódce
11.03.2024 11:18 W Polsce powstaje nowe uzdrowisko. To raj dla chorych na nadciśnienie

Chorujesz na nadciśnienie albo potrzebujesz leczenia bądź rehabilitacji z powodu zwyrodnień lub urazów? Jeśli tak, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W Polsce powstaje nowe uzdrowisko dla osób cierpiących na te schorzenia. Jego atutem będzie przepiękna lokalizacja nad rzeką Nidą. Gdzie będzie położone? Zostańcie z nami.Pińczów to niewielka miejscowość zlokalizowana w woj. świętokrzyskim między Kielcami, Krakowem a Tarnowem. W jej otoczeniu znajduje się wiele lasów. To idealne miejsce, by poprawić samopoczucie i odzyskać zdrowie. 

kobieta podlewa roślinki
10.03.2024 19:28 Cztery mało znane rośliny przeciwlękowe. Sięgnij po nie, gdy żyjesz w stresie

O dobroczynnym wpływie ziół na nasze samopoczucie wiadomo już od tysięcy lat. Niektóre z nich skutecznie niwelują niepokój i stan niezdrowego pobudzenia i tym samym ułatwiają uporanie się ze stresem i stanami lękowymi. Gdyby zapytać zwykłego przechodnia, które zioła działają uspokajająco, powiedziałby prawdopodobnie: melisa, waleriana czy lawenda. Jednak ta lista jest dłuższa! Dziś przedstawiamy 4 mało znane rośliny, które pomogą skutecznie złagodzić stres. Jednocześnie przypominamy, by w szczególności osoby chorujące przewlekle i przyjmujące leki, przed zastosowaniem kuracji ziołowej zawsze skonsultowały się z lekarzem.

Kobieta przygląda się swojemu oku w potłuczonym lustrze
10.03.2024 19:09 Możesz mieć jaskrę i o tym nie wiedzieć. Oto pierwsze objawy choroby

Jaskra to podstępna choroba, która latami nie daje żadnych objawów, aż nagle odbiera ludziom wzrok. Są jednak pewne objawy, które pomogą dostrzec ją na wczesnym stadium. To bardzo ważne, żeby zdiagnozować ją jak najwcześniej, ponieważ choroba powoduje nieodwracalne zmiany.Początkowo jaskra objawia się bólem i zaczerwieniem oka. Później następuje zwężenie pola widzenia i ślepota. Jak ją rozpoznać, zanim odbierze nam wzrok?

fot. Katarzyna Kucewicz: archiwum prywatne, tło: canva / RDNE Stock project
10.03.2024 18:36 Zdobycie Oscara przypłacili nałogami i rozwodami. Psycholog tłumaczy, jak działa presja sukcesu

Zdobycie Oscara to najwyższe uznanie talentu, ciężkiej pracy i poświęcenia artysty przez ekspertów filmowych. Nie zawsze jednak wielkiemu sukcesowi towarzyszy szczęście w życiu osobistym. Czym jest „klątwa Oscarów”? Zapytaliśmy psycholożkę i psychoterapeutkę Katarzynę Kucewicz. 

wściekły kot
10.03.2024 15:32 Wścieklizna w Polsce wciąż jest zagrożeniem. Jak rozpoznać "wściekłe" zwierzę?

Wiosna puka do naszych drzwi. Słoneczna pogoda zachęca nas, aby częściej wychodzić z domu i spędzać czas na łonie natury. Podczas spaceru może się zdarzyć, że napotkamy dzikie lub obce zwierzę. Warto wiedzieć, jakie zachowania powinny wzbudzić naszą czujność. Co wskazuje, że zwierzę może mieć wściekliznę? Jak zachowuje się “wściekły” kot, pies czy dzikie zwierzę? Okazuje się, że objawy u poszczególnych gatunków mogą się nieco różnić. Wścieklizna w Polsce jest pod stałą kontrolą, jednak wciąż jesteśmy krajem wysokiego ryzyka, m.in. z powodu niedopełniania obowiązku szczepień przez właścicieli zwierząt domowych. W 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 31 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego, a w 2023 roku stwierdzono wściekliznę u padłego lisa w miejscowości Polana w województwie podkarpackim. W Polsce regularnie przeprowadza się akcję doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, ponieważ są one głównym rezerwuarem tej choroby. 

wiek biologiczny
09.03.2024 20:46 Tak można ustalić wiek biologiczny. Możemy być starsi, niż myślimy

Testy, które określają wiek biologiczny, stają się bardzo popularne, mimo że budzą kontrowersje. W końcu pesel nie jest obiektywnym wyznacznikiem naszego zdrowia, natomiast liczba lat, które skończyliśmy, nie do końca odzwierciedla to, jak się czujemy. Co się zatem składa na wiek biologiczny naszego organizmu, co na niego wpływa i jak możemy go obliczyć?

jeść owoce
09.03.2024 19:44 Ten owoc to genialny "spalacz tłuszczu". Włącz go do diety i schudnij

Ananas to jeden z najlepszych owoców na odchudzanie. Oczywiście nikt nie schudnie nie zmieniając nieprawidłowych nawyków, ale może on pomóc w drodze do celu, jakim jest zdrowy organizm i szczupła sylwetka. Jak to możliwe? Otóż ananas zwiększa uczucie sytości.Odchudzające właściwości ananasa wynikają z wysokiej zawartości bromelainy i błonnika – substancji sprzyjających redukcji masy ciała. Ile dziennie jeść ananasa i o jakiej porze? Zostańcie z nami. 

rak jelita grubego
09.03.2024 19:05 Rakowi jelita grubego można zapobiec. Ta jedna czynność to podstawa

Rak jelita grubego jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. „Przyjmujemy, że w Polsce nowych zachorowań jest około 17-18 tysięcy, natomiast zgonów z powodu raka jelita grubego mamy około 12 tysięcy.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. Główną przyczyną wysokiej śmiertelności Polaków z powodu raka jelita grubego jest zbyt późno postawiona diagnoza, dlatego tak ważne jest poddawanie się profilaktycznej kolonoskopii.

Policja zdjęcie poglądowe: east news / Zofia i Marek Bazak; tło: east news / Pawel Wodzynski
09.03.2024 18:27 Skandal we wrocławskiej policji. Tak policjanci poprawiali swoje statystyki

Poważne nieprawidłowości na komendzie Wrocław-Krzyki. Policjanci mieli wykorzystywać bezdomnego, chorego psychicznie mężczyznę, aby poprawić swoje statystki. 35-latek miał godzić się na przypisywanie mu przestępstw, których nie popełnił w zamian za hot-dogi ze stancji benzynowej.

ból stawu
09.03.2024 16:13 Tak powstrzymasz rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów. Poznaj trzy złote zasady

Choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje niezwykle uciążliwe objawy. Do jej rozwoju mogą się przyczynić m.in. otyłość, zbyt intensywne uprawianie sportu czy ciężka praca fizyczna. Jednak do pewnego stopnia można zapobiec jej rozwojowi. Co robić, by na nią nie zachorować? Przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

Ozempic
09.03.2024 15:21 Nowy lek na odchudzanie podbija rynek. Ma być lepszy niż Ozempic

Mounjaro to nowoczesny lek przeciwcukrzycowy wyprodukowany przez firmę Eli Lilly. Preparat przeznaczony jest dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2, a także otyłość i nadwagę. Badania naukowe dowodzą, że w połączeniu z dietą i ćwiczeniami redukuje masę ciała skuteczniej niż Ozempic.Przypomnijmy, że Ozempic to lek na cukrzycę, który niesłusznie uznawany jest za lek na odchudzanie. Niesłusznie, bo powinien być stosowany jedynie w leczeniu otyłości u pacjentów ze współwystępującą cukrzycą. Stosuje go jednak mnóstwo osób i nie wygląda na to, by jego popularność słabła. 

kobieta nakłada odżywkę
09.03.2024 15:03 Ta odżywka do włosów to prawdziwy hit. Wystarczą 3 składniki

Stosujesz drogie kosmetyki, regularnie odwiedzasz fryzjera, jednak wciąż nie jesteś zadowolona z kondycji swoich włosów? Pomóc może naturalna odżywka, którą szybko zrobisz sama w domu. Do jej przygotowania wystarczą jedynie 3 składniki - większość z nas ma je w swojej kuchni. Jej przygotowanie zajmie minutę, a korzyści zostaną z Tobą na długo! Ta odżywka najlepiej sprawdzi się w przypadku włosów wysokoporowatych, czyli łamliwych i podatnych na przesuszenie. Stosuj ją raz w tygodniu, a efekty Cię zaskoczą! 

napój: fot. canva / Valeriia Sviridova; Lidl: fot. east news / Marek Bazak
09.03.2024 14:14 Niebezpieczna toksyna w napoju z Lidla. GIS wydał ostrzeżenie

Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat z ostrzeżeniem dot. napojów oferowanych w sklepach sieci Lidl. W produkcie stwierdzono wysoki poziom groźnej dla zdrowia toksyny. Artykuł został wycofany ze sprzedaży, a jego zwrotu można dokonać w każdym sklepie sieci Lidl bez konieczności okazania paragonu.  

jajecznica
09.03.2024 12:46 Dieta jajeczna bije rekordy popularności. Lekarze przed nią ostrzegają

Jajka są składnikiem wielu potraw w codziennym żywieniu. O tych wiejskich mówi się, że są najzdrowsze, choć naukowcy mają w tym temacie rozbieżne zdanie. Przez jednych jaja uchodzą za wyjątkowo odżywcze i mają działania prozdrowotne, inni z kolei twierdzą, że jajka są odpowiedzialne za miażdżycę. Choć jajka w diecie są bardzo popularne, wciąż nie do końca wiadomo, ile ich jeść dziennie.

Sałata warzywna na talerzu
08.03.2024 22:12 Czy można łączyć pomidor z ogórkiem? Produkty, które tworzą fatalny duet

Odżywiasz się zdrowo, ale Twoje wyniki badań wskazują na niedobory? Może przyczyną nie jest to, co jesz, ale to, w jaki sposób. Niewiele osób o tym wie, ale połączenia niektórych produktów spożywczych sprawiają, że nie wchłaniają się z nich substancje odżywcze i witaminy. Przez lata za takie fatalne połączenie uchodziło to ogórka z pomidorem. Teraz okazuje się, że nie jest z nim tak źle. Dlaczego? O tym za chwilę. Przy okazji wyjaśniamy, czego jeszcze nie warto ze sobą łączyć na talerzu.Oto lista połączeń, które nie sprzyjają Twojemu zdrowiu. Większość z nich nie jest toksyczna, ale warto mieć ich świadomość i w miarę możliwości unikać – zwłaszcza przy niedoborach!Połączenie ogórka i pomidora sprzyja utracie witaminy C, którą utlenia obecna w ogórku askorbinaza. Na szczęście jest na to sposób – przed podaniem warto skropić warzywa sokiem z cytryny, octem winnym albo dodać do nich nabiał, bo to blokuje askrobinazę i witamina C nie jest niszczona. Zmieniła nawyki i pomaga w tym pacjentom:

Otręby owsiane
08.03.2024 21:46 Działają niczym "miotełka" dla jelit. Jedzmy je codziennie

Otręby owsiane to produkt, który powinniśmy wprowadzić do swojej diety. Zawierają wiele witamin, białka i błonnika, a ze względu na swoje dobroczynne właściwości, są popularme wśród osób dbających o linię. Co ważne, wykazują też wiele innych działań prozdrowotnych. Jakich? Przekonajcie się sami!Otręby owsiane poprawiają funkcjonowanie mózgu, wspierają układ nerwowy, są dobre dla cukrzyków i sportowców. Oto dlaczego.  

zmęczony mężczyzna, meteopata
08.03.2024 19:32 70 procent Polaków może wkrótce poczuć się gorzej z jednego powodu

Niestety nadchodzące zmiany nie pozostaną bez wpływu na nasz organizm. Mogą wywołać przykre dolegliwości i pogorszyć samopoczucie. Wiesz, jakich dolegliwości może spodziewać się aż 70 procent z nas i to z tak błahego wydawałoby się powodu, jak zmiana pogody?Luty był wyjątkowo ciepły, ale wkrótce czeka nas zmiana pogody. Możliwe, że rano zobaczymy trawę pokrytą szronem. Meteopatia, chociaż nie jest chorobą, jest bardzo uciążliwa. Niestety nie ma na nią lekarstwa, można jedynie łagodzić objawy. Co zrobić, by przetrwać zmianę pogody? Zostańcie z nami.

ślimak bez skorupy
08.03.2024 18:15 Zaczynają się wybudzać. Mogą być nosicielami groźnych pasożytów

Pod koniec marca zaczynają wybudzać się ślimaki. Opuszczają swoje kryjówki i ku niezadowoleniu wielu ogrodników wychodzą na żer. W okresie wiosenno – letnim ślimaki stają się prawdziwą plagą w polskich ogrodach. Oprócz tego, że są szkodnikami, mogą też przenosić groźne pasożyty.Ślimaki produkują gęsty, lepki śluz, który pozwala im się poszurać i żerować na roślinach. W śluzie mogą znajdować się różne bakterie, wirusy i grzyby, a także pasożyty, do których należą niebezpieczne nicienie płucne.

Leki, apteka
08.03.2024 17:14 Brakuje leków w aptekach. Sprawdź, czy nie chodzi o Twoje

42 to liczba leków, których brakuje obecnie w polskich aptekach. Wśród deficytowych są te na choroby, na które choruje bardzo wielu Polaków. Z którymi lekami jest problem i czy przypadkiem nie z tymi, które stale przyjmujesz?GIF, czyli  Główny Inspektorat Farmaceutyczny ogłosił właśnie w cotygodniowym raporcie, jakich leków brakuje w aptekach. Temat deficytowych środków medycznych to również jeden z gorących tematów trwającego w Katowicach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Dobra wiadomość jest taka, że w kwietniu szykują się dobre zmiany w tej kwestii.

kobieta w szpitalu
08.03.2024 16:33 Świąd i pieczenie oznacza infekcję. A czasem raka, który zabija kilkaset Polek rocznie

Ten nowotwór występuje rzadko. Tyle statystyka. Jednak lekarze obserwują coraz więcej zachorowań. W dodatku już nie tylko wśród kobiet w średnim wieku, ale i młodszych. Problemem jest też, że często diagnozowany jest późno, bo jego objawy mylone są w pierwszym etapie z banalną infekcją.Ten nowotwór stanowi kilka procent wszystkich nowotworów złośliwych zlokalizowanych w kobiecych narządach płciowych. Chorują na niego głównie kobiety po 60. roku życia.  Szczyt zapadalności na raka sromu przypada między 65. a 75. rokiem życia. Ale to tylko statystyczne dane, czyli teoria. Praktyka bywa inna. Ostatnie lata pokazują, że coraz częściej chorują także młodsze kobiety.

kobieta, schody
08.03.2024 15:32 Dwie czynności obniżają ryzyko raka nawet o 30 procent! Kluczowa jest liczba minut

Choć oczywiste jest to, że ćwiczenia pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, w najnowszym badaniu skupiono się na tym, iż już jedna lub dwie minuty ćwiczeń dziennie mogą obniżyć ryzyko raka. Ale nie chodzi wcale tylko o siłownię, fitnes i gimnastykę w domu. Okazuje się, że dwie proste czynności, których nie kojarzymy w pierwszej chwili ze sportem, też mają taką moc. Zgadniecie jakie?Zdaniem dr Emmanuela Stamatakisa, głównego autora badania opublikowanego w czasopiśmie “JAMA Oncology”, aktywność zmniejszająca ryzyko zachorowania na nowotwór obejmuje także dwie, które większość z nas ma okazję wykonywać codziennie.  A na pewno jedną z nich. 

ZUS, emerytura, podwyżka, wypłata, rewaloryzacja
08.03.2024 14:25 Podwyżki emerytur. Nie każdy "załapie" się na "trzynastkę". ZUS ogłosił, kiedy kolejne wypłaty

Trzynasta emerytura w tym roku powinna zostać wypłacona w kwietniu. Wyniesie równowartość najniższej emerytury po waloryzacji z początku marca. To 1780,96 zł brutto, czyli 1620,67 zł netto. Niemniej, nie każdy emeryt się “załapie”.  Kto nie dostanie świadczenia?“Trzynastka” nie będzie przyznane osobom, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, pobierają emeryturę i pracują, przekraczając ustalone progi, a także z zawieszonym prawem do świadczeń.Nie uwierzycie, jak wygląda pobyt w szpitalu psychiatrycznym!– Wypłata zwaloryzowanych emerytur i rent przebiega bez zakłóceń. Od 1 marca ZUS przekazał już blisko 4 mln zwaloryzowanych świadczeń. Kosztowało to ponad 1,3 mld zł. Przygotowywane są wypłaty dla pozostałych emerytów i rencistów w kolejnych terminach – informuje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. Urzędnik nie zabrał jednak głosu w sprawie drugiej waloryzacji, która powinna przypadać na wrzesień. Wiele wskazuje na to, że jej nie będzie. A co z trzynastkami i waloryzacją w przyszłym roku? Zostańcie z nami. 

gąsienice, korodówka dębówka, spacer, las, park
08.03.2024 13:10 Uwaga na spacerach! Niebezpieczne gąsienice w lasach i parkach

Nie wyglądają groźnie i nie budzą postrachu, lecz ich dotknięcie może być niebezpiecznie dla ludzi i zwierząt. Mowa o gąsienicach korodówkach dębówkach, które najczęściej występują w miastach i lasach. Na jednym drzewie może znajdować się nawet 100 tysięcy osobników. Dlaczego trzeba strzec się korodówek dębówek?

człowiek w szpitalu
08.03.2024 11:37 Groźny wirus atakuje w Europie. Są pierwsze ofiary śmiertelne

Rośnie liczba zachorowań na papuzicę, niebezpieczną chorobę układu oddechowego. WHO opublikowało w tym tygodniu niepokojący komunikat. Zmarły cztery osoby, kilkanaście trafiło do szpitali. Okazuje się, że pierwsze infekcje pojawiły się już w zeszłym roku w okresie między listopadem a grudniem.W Europie coraz wyraźniej zauważalny jest wzrost zachorowań na papuzicę. Jest to choroba pochodząca od ptactwa. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega osoby mające kontakt z ptactwem i lekarzy. Uniknięcie zakażenie nie zawsze jest łatwe – zakażone ptaki nie wyglądają na chore, co może zmylić osoby, które chcą np. nakarmić ptaka i przy okazji go dotknąć.

mec. Grzegorz Wrona, śmierć Lizy, marsz "Miała na imię Liza"
07.03.2024 19:38 Mecenas Grzegorz Wrona o śmierci Lizy dla Pacjenci.pl

Policja ogłosiła, że będzie więcej patroli i monitoringu w Warszawie. To działanie na pokaz. Jakbym gwałcił żonę, policja założy mi monitoring w sypialni? Ochrona powinna polegać na edukowaniu mężczyzn, by nie naruszali praw kobiet? – mówi dr Grzegorz Wrona, adwokat specjalizujący się w przeciwdziałaniu przemocy domowej.Śmierć 25-letniej Lizy, Białorusinki napadniętej i brutalnie zgwałconej w centrum Warszawy wstrząsnęła Polską. O życie kobiety kilka lat bez skutku walczyli lekarze. Szóstego marca ulicami stolicy przeszedł marsz milczenia „Miała na imię Liza”. Portal Pacjenci.pl kilka miesięcy temu został jedynym patronem medialnym światowej kampanii Unii Europejskiej, która promowała dyrektywę zmieniającą definicję zgwałcenia, by był nią stosunek bez zgody, nawet, gdyby ofiara nie stawiała czynnego oporu. Dr Monika Ksieniewicz-Mil z zarządu Europejskiego Lobby Kobiet: Wszyscy jesteśmy z szokowaniem śmiercią Lizy. Policjanci mówią, że to mogła być każda z nas. Jak w takim razie kobieta ma się chronić przed przemocą?Dr nauk prawnych Grzegorz Wrona, adwokat specjalizujący się w przeciwdziałaniu przemocy domowej, członek GREVIO*: Ochrona przed przemocą seksualną powinna polegać na edukowaniu mężczyzn, żeby nie traktowali kobiet w sposób naruszający ich prawa. To po pierwsze. Myślenie w stylu: „to może spotkać każdą kobietę” jest absurdalne, bo co w związku z tym? Kobiety mają teraz nie wychodzić z domów, nie spotykać się w mieście? Trzeba się zająć przyczyną zjawiska przemocy. Oczywiście nie twierdzę, że można w stu procentach wyeliminować tego rodzaju sytuacje, ale z całą pewnością należy się skupić właśnie na przeciwdziałaniu przemocy seksualnej poprzez pracę z osobami, które tej przemocy się dopuszczają nie tylko w tych skrajnych przypadkach, tylko w ogóle.A drugą kwestią, moim zdaniem, szczególnie doniosłą w tej sprawie, jest to, że gdyby ta dziewczyna nie była duszona, tylko przeżyła, to my byśmy o tej sprawie w ogóle tak nie rozmawiali. Większość gwałconych kobiet nie jest zabijanych i czy naprawdę ich krzywda nie jest wystarczająca, aby zrobić wszystko co w naszej mocy, aby je chronić?Dokładnie.Ta sprawa nie byłaby tak bulwersująca, ale nie byłaby tak poruszająca. To kolejny przykład, podobny do tego sprzed roku, tylko, że wtedy śmierć poniosło dziecko, a teraz kobieta. Dopiero po tym, gdy nie przeżyła gwałtu, zmienia się jego definicję i przepis dotyczący wymiaru kary. Trzeba sobie zadać pytanie, czy krzywda polegająca na stosowaniu przemocy seksualnej sama w sobie jest zbyt mała, by opinia publiczna została nią poruszona? Właśnie dlatego tym bardziej należy uczulać na mniej drastyczne przypadki, żeby wyeliminować w przyszłości te najbardziej drastyczne. 

nowotwór rak orzeczenie
07.03.2024 18:00 Ci chorzy mogą starać się o orzeczenie uprawniające do ulg. Niewielu z nich o tym wie

Choroba onkologiczna wiąże się z ograniczoną w czasie niepełnosprawnością. Osoby mierzące się z nowotworem mogą ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności. Chorym przysługuje wiele ulg, znacznie ułatwiających życie. Na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka, którzy uzyskali takie orzeczenie i co im daje?

ból karku, szyja, głowa
07.03.2024 17:57 Boli cię kark po przebudzeniu? Sprawdź, jak załagodzić ból. Wystarczy kilka prostych sposobów

Zdarza się, ze tuż po przebudzeniu borykamy się z silnym bólem w karku oraz problemami z przekręceniem głowy. Choć po pewnym czasie wszystko wraca do normy, warto wiedzieć, co zrobić, by sobie radzić z bólem i jakie są przyczyny tej uporczywej dolegliwości.Przedstawiamy pomysły na szybkie sposoby na rozmasowanie bólu i odczucie natychmiastowej ulgi. Koniecznie sprawdź!

leki a jazda samochodem
07.03.2024 17:37 Po tych lekach nie wsiadaj za kółko. Możesz stracić prawo jazdy

Wiele osób stosuje je na co dzień i nie ma pojęcia, że mają dramatyczny wpływ na czas reakcji i zdolność jazdy. Leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, a nawet niepozorne krople do oczu – wszystkie te substancje mogą sprawiać, że jesteśmy gorsi jako kierowcy i możemy stwarzać zagrożenie dla siebie i innych. Co więcej, za jazdę i spowodowanie wypadku będąc pod wpływem niektórych leków, zostaniemy potraktowani tak samo jak pijani kierowcy, stracimy prawo jazdy i trafimy za kratki. Jak tego uniknąć? 

Protezy zębowe, zęby
07.03.2024 15:41 Te produkty jedz przy noszeniu protezy zębowej. Tych unikaj

Ci, którzy noszą protezę zębową, muszą wprowadzić do swojej diety pewne zmiany, gdyż na początku noszenia kłopotliwe może być gryzienie pokarmów. Jedzenie niektórych produktów może powodować dyskomfort, w związku z czym można, a nawet trzeba zadbać o odpowiednią dietę oraz to, w jaki sposób przygotowywane są dane posiłki.

Medyk trzyma szczepionkę na COVID-19
07.03.2024 15:32 Szczepionki na COVID-19 powodują skutki uboczne. Są wyniki badania

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Global Vaccine Data Network — specjalistycznej grupy badawczej przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – sugeruje, że szczepionki na COVID-19 mogą zwiększać ryzyko zaburzeń pracy serca i mózgu.Jest to największe przeprowadzone do tej pory w zakresie skutków ubocznych szczepionek na COVID-19. Łącznie wzięło z nim udział prawie 100 milionów osób. 

kobieta na spacerze
07.03.2024 11:26 Ile kroków dziennie trzeba zrobić, aby schudnąć? Pilnuj tej liczby

Schudnąć można nie tylko przez odpowiednią dietę czy też wyciskając siódme poty na siłowni. Spalanie kalorii to też długie spacery, dzięki którym można chudnąć, a przy okazji podziwiać też piękno przyrody. Spacerowanie ma również pozytywny wpływ na nasz umysł oraz serce. Ile kroków warto robić codziennie, by skutecznie spalać kalorie i tracić na wadze?

znicz
07.03.2024 10:37 Nie żyje wybitny polski lekarz. Współpracował z WOŚP

Był cenionym pediatrą, hematologiem i onkologiem dziecięcym. Prof. Michał Matysiak miał 71 lat. O śmierci lekarza poinformował w mediach społecznościowych Jurek Owsiak – prof. Matysiak był członkiem Komisji Rewizyjnej Fundacji WOŚP.

 darmowa mammografia piersi
06.03.2024 19:05 Tym kobietom przysługuje darmowa mammografia. Sprawdź, czy to ty

Mammografia to badania wykrywające raka piersi, gdy nie ma jeszcze żadnych objawów. Niewiele kobiet wie, że można je wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak taki przywilej nie przysługuje wszystkim. Sprawdź, czy jesteś na liście i dowiedz się, dlaczego warto.Bezpłatną mammografię raz na 2 lara mogą wykonać kobiety w wieku 45-74 lat, a te z grupy ryzyka oraz z dawniej zdiagnozowanym nowotworem piersi, nawet co rok. Do badania nie jest potrzebne skierowanie. Jak je załatwić? 

kobieta z depresją
06.03.2024 19:04 Te choroby wywołuje przewlekły stres. Nie zgadniesz, które to są

85% wszystkich wizyt u lekarzy powodują dolegliwości spowodowane przez stres – tak przynajmniej szacują eksperci z amerykańskiego Kansas State University. Dr. Stanisław Golba, wieloletni ordynator Szpitala Miejskiego nr.1 w Katowicach sugeruje, że 40% dorosłych w krajach rozwiniętych doświadcza niepożądanych działań stresu.Życie bez stresu nie jest możliwe, a w pewnych sytuacjach jest niezbędny. Jednak nadmierna ekspozycja na ten bodziec potrafi przyczynić się do rozwoju wielu chorób i doszczętnie zniszczyć organizm. Długotrwały stres powoduje zaburzenia równowagi biochemicznej i powoduje stany zapalne. Życie w ciągłym napięciu zawsze odbije się na kondycji fizycznej i psychicznej. Jednak można temu zaradzić.

herbata, żywokost
06.03.2024 18:01 Ta herbata szkodzi naszej wątrobie. Polacy piją ją często

Polacy niemal jak Anglicy, kochają pić rozgrzewająca herbatę, szczególnie w jesiennych oraz zimowych miesiącach. Rocznie na jedną osobę przypada kilogram suszu herbacianego. Warto zwrócić uwagę na pewien rodzaj tego napoju, który, choć w naszym kraju wciąż jest dostępny, inne kraje zakazały jego sprzedaży. 

zatruta galareta z targowiska
06.03.2024 17:23 Nowe informacje ws. galarety z targowiska. Wstrząsające wyniki badań

Są wyniki badań galarety z targowiska w Nowej Dębie, która była przyczyną zatrucia i zgonu 54-letniego mężczyzny. Jak wynika z analiz Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, stężenie konserwantu przekraczało normę ponad 100 razy.

wizyta u ginekologa
06.03.2024 16:20 Tych zachowań pacjentek najbardziej nie lubią ginekolodzy. Apelują do kobiet

Kobiety często zwlekają z wizytą u ginekologa - z powodu wstydliwych dolegliwości czy owłosienia intymnego. Lekarze apelują, aby nie przekładały konsultacji medycznej “na potem”, bowiem czas ma duże znaczenie w procesie leczenia. Ginekolożki wskazały 4 zachowania pacjentek, które szczególnie je martwią. 

przepisy, ketchup, Unia Europejska
06.03.2024 14:48 Ketchupu już tak nie kupisz w sklepie. Są nowe przepisy

Jest porozumienie w sprawie wprowadzenia w Unii Europejskiej zakazu pakowania w folię owoców i warzyw w supermarketach, małych opakowań ketchupu w restauracjach oraz małych buteleczek szamponu w hotelach. Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Belgii, reprezentujący Radę Unii Europejskiej osiągnęli zgodę w tym obszarze. 

Niezadowolona kobieta myje zęby w łazience
06.03.2024 14:18 Te produkty barwią zęby na żółto. Unikaj ich

Każdy z nas marzy o pięknych i białych zębach. I chociaż medycyna estetyczna daje możliwość ich wybielenia, to – jak zawsze – lepiej zapobiegać niż leczyć i w ogóle nie dopuścić do powstawania przebarwień. Można to zrobić unikając produktów odbarwiających zęby i niszczących szkliwo.Oto lista produktów, które barwią zęby na żółto. Warto je ograniczyć, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, a z niektórych całkowicie zrezygnować, jak np. z papierosów.

złodziej, apteki, pieniądze
06.03.2024 12:35 Napada na apteki. Policja ujawnia nagrania i rysopis złodzieja

Włamywał się do wrocławskich aptek i kradł z nich gotówkę. Policjanci z Wrocławia poszukują złodzieja, który wyniósł pieniądze co najmniej z czterech placówek. Funkcjonariusze opublikowali wizerunek podejrzanego mężczyzny i poprosili, by osoby, które rozpoznają rabusia, zgłaszały się. Sprawa kradzieży prowadzona jest już od kilkunastu dni. 

leki
06.03.2024 11:51 Polacy łykają je jak cukierki. Lekarz wskazuje, które z nich mają najwięcej skutków ubocznych

Jeśli chodzi o spożycie leków, Polacy są w ścisłej światowej czołówce. Łykamy leki na potęgę, często lecząc się samodzielnie w domu bez konsultacji z lekarzem. Najczęściej stosowanymi w Polsce lekami bez recepty są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy NLPZ. W 2023 r. Polacy kupili ponad 85 mln opakowań leków przeciwbólowych o łącznej kwocie 1,6 mld złotych.Co niepokoi specjalistów, tendencja ta wzrasta. Niesteroidowe leki przeciwzapalne są powszechnie dostępne (można je kupić nawet w sklepie czy na stacji benzynowej), dlatego panuje błędne przekonanie, że nie są one obarczone poważniejszymi działaniami niepożądanymi. Prawda jest jednak taka, że to właśnie te leki powodują obecnie najwięcej skutków ubocznych i interakcji.

Kobieta trzyma się za plecy przy wstawaniu z kanapy
06.03.2024 11:15 Lumbago może złapać przy gwałtownym wstawaniu. Niestety, bywa również objawem tętniaka

Lumbago to ból pojawiający się w dolnej części pleców w wyniku przeciążenia lub wykonywania gwałtownych ruchów. Zazwyczaj ustępuje samoistnie, poprzez gojenie nadwyrężonych mięśni, ale czasami może świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny lumbago i jak je rozpoznać?Lumbago bardzo często bywa mylone z rwą kulszową, jednak w przeciwieństwie do niej, nie promieniuje aż do stopy. Silny ból w odcinku lędźwiowym może być też objawem nowotworu trzustki albo tętniaka aorty. W każdym wypadku wymaga badania.

wrzody
06.03.2024 08:06 Jak złagodzić wrzody żołądka? Te sposoby przyniosą Ci ulgę

Wiosna jest porą roku, podczas której objawy choroby wrzodowej mogą się nasilać. Dla osób mających tę dolegliwość bywa to szczególnie uciążliwy moment w roku. Jednak wrzody żołądka można uspokoić. Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym ból wywołany przez wrzody będzie mniej doskwierał. Co więcej, dzięki tym sposobom być może uda przyspieszyć się leczenie choroby wrzodowej.

Glukometr leżący obok owoców
05.03.2024 20:36 10 owoców morderczych dla cukrzyków. Zawierają mnóstwo cukru

Jedzenie owoców może obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór, miażdżycę i choroby serca. I chociaż nie da się zaprzeczyć, że są bogate w wiele składników odżywczych i witamin, to niektórzy nie mogą ich jeść bez umiaru. Jedną z taką grup są diabetycy, czyli osoby chore na cukrzycę.Do owoców, których powinni unikać cukrzycy należą m.in. ananasy, banany i kiwi. Oto kolejne, które powinni ograniczyć lub wyłączyć z diety. 

 dr Jadwiga Caban-Korbas, sanepid, pandemia kornoawirusa Covid-19
05.03.2024 18:06 Ta lekarka wezwała karetkę do pierwszego Polaka z potwierdzonym COVID-19

Szybki telefon do szefowej posterunku. Słyszę, że panika w miasteczku sięga zenitu, a ze sklepów wymiotło „spożywkę”. – Cybinka wygląda, pani doktor, jakby ją korniki zżarły – mówi policjantka –  dr Jadwiga Caban-Korbas, była szefowa Sanepidu w Słubicach wspomina dzień, gdy do Polski trafił pierwszy pacjent z Covid-19, a ona stała się bohaterką ogólnopolskiej afery.4 marca 2024 r. Polacy „świętowali” czwartą rocznicę wybuchu pandemii koronawirusa. Z tej okazji publikujemy wspomnienia słynnej „Jadzi z Sanepidu”, jak panią doktor „ochrzcili” internauci, którymi podzieliła się w książce „Oddział Zakaźny. Historie bez cenzury”. To ona 4 marca 2020 r. odebrała telefon od spanikowanego polskiego pacjenta zero. 

szpital psychiatryczny, dr Grzegorz Opielak, psychiatra
05.03.2024 17:25 Prawda o szpitalach psychiatrycznych. Elektrowstrząsy mają się dobrze

Telefon można mieć, ale bez ładowarki. Buty, ale bez sznurówek. „Ale szpital psychiatryczny to nie więzienie! Pacjenci wieczorami grają w karty, mogą wpisać się w zeszyt i wyjść na spacer” – mówi w podcaście Pacjenci.pl dr hab. n. med. Grzegorz Opielak*, psychiatra.- W szpitalach są dwa oddziały na „P”, na których pacjent ma prawo krzyczeć. To pediatria i psychiatria – mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak, szef oddziału psychiatrii szpitala w Janowie Lubelskim.  Jak wygląda pobyt w takim szpitalu? Elekstrowstrząsy wciąż są stosowane! – To bardzo dobra metoda! Tak naprawdę do wprowadzenie pacjenta w napad padaczkowy – mówi psychiatra. I dodaje, że woli określenie „leczenie elektryczne”. Mówi, że to, jak zresetowanie mózgu, niczym komputera. I że dla wielu pacjentów, którym leki nie pomagają, elektrowstrząsy są wybawieniem.

kobieta chorująca na raka trzustki
05.03.2024 17:17 Rak trzustki – pierwsze objawy, leczenie i rokowania

W Polsce z powodu raka trzustki co roku odnotowuje się 3000 nowych zachorowań. Rak trzustki zajmuje piąte miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów spowodowanych przez nowotwory w USA. Skuteczne leczenie choroby można zacząć wtedy, gdy wcześnie wykryje się pierwsze objawy. Nie jest to jednak łatwe, ze względu na to, że symptomy te są często niespecyficzne. Dziś przedstawiamy praktyczne kompendium wiedzy na temat raka trzustki. Jak rozpoznać jego pierwsze objawy? Na czym polega leczenie? Jakie są rokowania raka trzustki? 

leki, GIF, wycofane leki
05.03.2024 17:15 Wycofano lek stosowany przy niewydolności serca. Cała seria ma zniknąć z aptek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu lek wskazany do krótkotrwałego leczenia ostrych stanów ciężkiej niewydolności serca. Uzasadnienie tej decyzji jest takie, iż specyfik nie spełnia wymagań w zakresie "zanieczyszczenia cząstkami widocznymi okiem nieuzbrojonym". Decyzją GIF lek ten może być stosowany tylko i wyłącznie w formie koncentratu do sporządzania roztworu w szpitalach.

zapalenie zatok
05.03.2024 17:00 Zapalenie zatok – czy w tym stanie powinno się wychodzić z domu? Farmaceutka radzi

Zapalenie zatok to stan, w którym chory odczuwa ucisk w głowie. Może mieć również wrażenie, że uderza czołem w ścianę. Pomimo złego samopoczucia, niektórzy chorzy miewają momenty, gdy czują się lepiej i dlatego mogą zastanawiać się, czy mimo dolegliwości powinni wykonywać codzienne obowiązki i wychodzić z domu? O odpowiedź poprosiliśmy magistra farmacji Ilonę Krzak.

kapsułka endoskopowa
05.03.2024 17:00 Ekspert objaśnia działanie kapsułki endoskopowej. Korzyści są ogromne

Badanie endoskopowe znalazło zastosowanie przede wszystkim w diagnostyce chorób układu pokarmowego. Tradycyjna endoskopia budzi jednak wiele obaw ze względu na to, jak wygląda sam zabieg. Alternatywą dla niej jest endoskopia kapsułkowa, lecz czy umożliwia uzyskanie tych samych rezultatów co tradycyjna endoskopia? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, prezesem i jednym z założycieli start-upu BioCam Maciejem Wysockim. 

pacjentka u ginekologa
05.03.2024 16:58 Endometrioza - problem tysięcy Polek. Jak ją leczyć? Pytamy specjalistów

Endometrioza to choroba przewlekła, która powoduje dolegliwości bólowe, dyskomfort, a nawet niepłodność. Jest bardzo uciążliwa i ma znaczny wpływ na obniżenie jakości życia pacjentek. Według najnowszych badań, endometriozę ma zdiagnozowaną blisko milion Polek w wieku rozrodczym. Choroba dotyczy także kobiet po menopauzie (mniej więcej 3%). Jakie są metody leczenia endometriozy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: ginekologiem lek. Wiesławem Kijuciem, Lucyną Jaworską-Wojtas, Prezeską Fundacji „Pokonać Endometriozę” oraz chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

leki a suplementy diety
05.03.2024 16:50 Leki i suplementy diety — jak powstają? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta

Leki to produkty medyczne produkowane, by zwalczyć objawy i przyczyny choroby. Suplementy to składniki odżywcze stosowane, by wzbogacić dietę. Co jeszcze je różni? Jak powstają leki a jak suplementy? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem.

zaburzenie borderline jak się leczy
05.03.2024 16:45 Na czym polega leczenie osobowości typu borderline? Wyjaśnia psychiatra Adam Bełda

Euforia, smutek, radość, gniew, załamania nerwowe – dla chorego z zaburzeniem osobowości typu borderline huśtawka nastrojów to codzienność. Mimo to efektywne leczenie borderline jest możliwe i omawiamy, na czym polega. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą psychiatrą Adamem Bełdą. 

Pęczek zamkniętych bananów w kuchni na blacie
05.03.2024 16:08 Czy można jeść czarną końcówkę banana? Wiele osób nadal wierzy w ten mit

Wiele osób nie je końcówki banana, ponieważ boi się, że jest trująca lub niezdrowa. Jest tak nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach, nie tylko Europy. A jaka jest prawda? Czy zjedzenie czarnej końcówki banana może skończyć się zatruciem, chorobą lub śmiercią? Oto co udało nam się ustalić.Czarną końcówkę banana można jeść bez obaw: nie ma w niej robaków, pasożytów, ani trucizn. Są jednak inne zagrożenia, które czyhają na nas w bananach i powinniśmy o nich wiedzieć. 

Drżenie dłoni, drżenie samoistne
05.03.2024 13:23 Drżenie rąk to nie tylko objaw choroby alkoholowej. Co jeszcze może oznaczać?

Drżenie dłoni, warg czy twarzy bywa uporczywe, choć występuje bez żadnej konkretnej przyczyny. Nazywane Chorobą Minora schorzenie jest najczęściej występującym zaburzeniem dotyczącym układu pozapiramidowego, czyli części układu nerwowego odpowiedzialnego za czynność ruchową. Aby wykluczyć wiele niebezpiecznych chorób, potrzebna jest bardzo dokładna diagnostyka. Drżenie samoistne jest często spotykaną dolegliwością. Czym dokładnie jest i jak sobie z nim poradzić?

Papież Franciszek przeszedł operację
05.03.2024 12:15 Papieżowi Franciszkowi usunęli kawałek płuca. Na co choruje Ojciec Święty?

Papież Franciszek jest już w podeszłym wieku, więc nic dziwnego, że podupada na zdrowiu. Głowa Kościoła coraz częściej ma problemy z układem oddechowym. W ostatnich dniach pojawiły się informacje o nie najlepszej kondycji Papieża Franciszka.Teraz, według doniesień mediów musiał przejść obrazowe badania klatki piersiowej. Co dokładnie mu dolega?

jak walczyć ze stresem
05.03.2024 11:19 Masz problem ze stresem? Zadbaj o podaż tego pierwiastka, a zauważysz różnicę

Nie da się całkowicie uciec od stresu, gdyż jest to nieodłączny element naszego życia. Problem pojawia się w momencie, kiedy jest on długotrwały i zaczyna znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Przewlekły stres prowadzi do większego zużycia ważnego makroelementu, co z kolei powoduje zmniejszenie odporności organizmu na stres – wpadamy więc w błędne koło. O jakim pierwiastku mowa? 

Tomasz Guzowski
05.03.2024 10:41 Nie żyje "ozdrowieniec" Mejzy. Poddał się eksperymentalnej terapii

4 marca zmarł Tomasz Guzowski w wieku zaledwie 40 lat. Mężczyzna poddał się kosztownej, eksperymentalnej terapii w Meksyku, oferowanej przez spółkę Łukasza Mejzy.„Terapia była fikcją, nic mu się po niej nie polepszyło. To była mistyfikacja” - powiedział w rozmowie z "Wyborczą" Bartosz Guzowski, kuzyn zmarłego mężczyzny. 

dieta śródziemnomorska, depresja
04.03.2024 18:32 Szczęście Greków i Włochów kryje się w jedzeniu. Oto jak działa dieta śródziemnomorska

To, jak jemy, ma wpływ na ryzyko rozwoju depresji. Naukowcy podkreślają, że jednym z czynników rozwoju choroby jest nasza dieta. Uczeni dowiedli, iż dieta bogata w wysoko przetworzoną żywność zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychicznych.Aby temu zapobiec, lekarze zwracają uwagę na to, by stosować dietę śródziemnomorską, bogatą w ryby czy świeże owoce. Jak podkreślają naukowcy, tego typu jadłospis najwięcej korzyści dostarcza dojrzałym kobietom.

IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych
04.03.2024 18:23 Jaka jest przyszłość ochrony zdrowia w Polsce? Rusza IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych

Katowice, 21.02.2024 r. – Wybitni eksperci z dziedziny ochrony zdrowia potwierdzili swój udział w dziewiątej edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Wydarzenie jest jedną z najbardziej dyskutowanych debat na temat ochrony zdrowia w Polsce. Kongres odbędzie się w terminie 7-8 marca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) to wyjątkowe forum interdyscyplinarnej dyskusji o najważniejszych zagadnieniach dla systemów opieki zdrowotnej. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 3,7 tys. gości. Wartość merytoryczna debat prowadzonych podczas wydarzenia jest wypadkową wiedzy, którą z uczestnikami dzielą się wybitni eksperci, naukowcy, decydenci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz biznesu. 

fusy z kawy
04.03.2024 17:58 Nie wyrzucaj fusów po kawie. Przygotuj domowy peeling, który odżywi twoją skórę

Specjaliści są zgodni, co do tego, że umiarkowane spożycie “małej czarnej” ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Kawa to jednak nie tylko smaczny i zdrowy napój. Znajduje również zastosowanie jako ważny skład najróżniejszych preparatów kosmetycznych. Kawa znakomicie sprawdzi się do wykonania domowego peelingu, który z powodzeniem zastąpi drogie kosmetyki do ciała. 

Kolejka do przychodni
04.03.2024 17:02 Te osoby wejdą do lekarza bez kolejki. Sprawdź, czy się załapiesz

Są w Polsce osoby, które mogą iść do lekarza bez kolejki. Od 1 marca 2024 roku ich grono zostało poszerzone. Obecnie są to nie tylko kobiety w ciąży, inwalidzi wojenni czy wojskowi, ale również osoby ze świadczeniem kompensacyjnym za szkody medyczne – mówiąc wprost: ofiary lekarskich błędów.Pacjenci znajdujący się na tej liście mogą korzystać ze świadczeń opieki medycznej w szpitalach i przychodniach poza kolejnością. Oznacza to, że świadczenia powinny być udzielane w dniu zgłoszenia, a w przypadku opieki ambulatoryjnej w ciągu 7 dni roboczych. Sprawdźmy, komu przysługuje ten przywilej.

Janina Ochojska, rak piersi
04.03.2024 16:23 Janina Ochojska o życiu po raku: "Jestem zdrowa, ale nie chodzę"

Janina Ochojska gościła w jednym z najnowszych odcinków "Dzień Dobry TVN".  Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, która w 2019 r. zachorowała na raka piersi, opowiedziała w śniadaniowym programie TVN  o walce z nowotworem, ale też obecnym stanie swojego zdrowia. Niedawno działaczka poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że została wyleczona z raka piersi. Teraz w studio śniadaniówki TVN Janina Ochojska pewnie wypowiedziała słowa: “Jestem zdrowa, było warto”. 

alergie, pylenie roślin
04.03.2024 16:17 Kalendarz pylenia roślin i grzybów w marcu. Na nie powinni uważać alergicy

Alergia to bolączka wielu osób. Z pomocą przychodzi kalendarz alergika, który może pomóc uczulonym osobom na m.in. pyłki drzew i traw. Mapa pylenia umożliwi sprawdzenie aktualnego poziomu pylenia poszczególnych gatunków roślin w wielu regionach Polski. Pozwala to na znacznie lepszą kontrolę objawów choroby. W ostatnich tygodniach zrobiło się dość ciepło, a w marcu wiele roślin jest niemal już w pełnym rozkwicie. Co obecnie pyli w marcu? 

Załamana lekarka siedząca pod ścianą
04.03.2024 15:24 Ile zarabiają lekarze? Ten raport obnaża brutalną prawdę

Platforma "Lekarze – oferty pracy" opublikowała raport ukazujący, na jakie zarobki w ubiegłym roku mogli liczyć lekarze. W tym celu porównano stawki godzinowe proponowane lekarzom. Łącznie pod uwagę wzięto prawie 5 tys. ogłoszeń. Jakie są wyniki raportu i ile zarabiają polscy lekarze?"Lekarze – oferty pracy" to istniejący od 2016 roku serwis internetowy z ogłoszeniami pracy dla lekarzy. Strona powstała po protestach rezydentów domagających się zwiększenia jakości polskiej służby zdrowia i wzrostu płac. Społeczność LOP liczy obecnie ponad 34. tys. osób – są to zarówno ogłoszeniodawcy, jak i lekarze.

Chory na otyłość siedzi na łóżku i patrzy w okno
04.03.2024 13:25 "To twoja wina. Wystarczy mniej jeść". Lekarze o tym, czego nie mówić chorym na otyłość

W Polsce na otyłość choruje ponad 8 milionów dorosłych, a polskie dzieci przybierają na masie ciała najszybciej w Europie. Do 2035 roku ponad połowa osób na świecie, ma być otyła. Czy będą się spotykać ze stygmatyzacją? Wiele na to wskazuje na to, że tak. Chorzy na otyłość nie mają lekkiego życia. Oto komentarze, które osoby z otyłością słyszą na co dzień i krótki poradnik, jak z nimi rozmawiać, by ich nie zdemotywować i nie obrazić. Okiem lekarza. 

ambulans
04.03.2024 13:09 Tragedia w Kobylej Górze. 18-letnia dziewczyna nie żyje

W niedzielny poranek 18-latka z Kobylej Góry straciła przytomność na terenie prywatnej posesji. Niedługo potem funkcje życiowe się zatrzymały. Dziewczyna została przetransportowana do szpitala we Wrocławiu, lecz zmarła. Jednak jak wynika z doniesień, 18-latka dzień wcześniej była już w placówce medycznej w Ostrzeszowie. Szpital w Ostrzeszowie właśnie wydał w tej sprawie oświadczenie. Co było przyczyną śmierci?

czerwone oczy na zdjęciach
04.03.2024 11:36 Czerwone oczy na zdjęciach to nie tylko efekt lampy. Mogą świadczyć o chorobie

Pamiętacie te zdjęcia, na których pojawiał się efekt czerwonych oczu, po użyciu lampy błyskowej?  Nie wyglądał on za dobrze i często psuł rodzinne fotografie. Jak się okazuje, czerwone oczy na fotografiach mogą być dość ważnym sygnałem naszego zdrowia. Temu efektowi przyjrzeli się ostatnio specjaliści z Amerykańskiej Akademii Okulistyki.Wnioski, które przedstawili, mogą wielu zmartwić. Znaczenie ma nie tylko to, czy efekt jest widoczny na zdjęciach, ale również fakt, w którym oku czerwony błysk się pojawia. 

kot, zdrowie
04.03.2024 10:58 Ryzyko zawału mniejsze o 30 proc., a to nie wszystko. Zdrowotne plusy posiadania kota

Są puszyste, niezależne i kocha je cały internet. Istnieje szereg badań dowodzących, że mogą sprzyjać ludzkiemu zdrowiu. O kim mowa? O kotach. Okazuję się, że znacznie zmniejszają ryzyko zawału, udaru, nadciśnienia. Wpływają też na zdrowie psychiczne – redukują poziom stresu, a ich głaskanie zwiększa poziom endorfin. Oto 9 korzyści, które przynosi obcowanie z kotami. 

Anna Kalczyńska
04.03.2024 10:37 Anna Kalczyńska zmaga się z bólem. Wyznała, na co choruje od lat

Dziennikarka Anna Kalczyńska, dziennikarka, przez lata najbardziej rozpoznawalna jako prowadząca “Dzień Dobry TVN" od lat zmaga się z problemami zdrowotnymi. Jednak dopiero niedawno poznała diagnozę, o której powiedziała swoim fanom. Dolegliwości bólowe wywołane tymi samymi przyczyną doskwierają aż połowie Polaków. Co dolega Annie Kalczyńskiej?

problemy z oddychaniem
03.03.2024 21:05 "Dusił się, nie mógł oddychać". Lekarze z Zielonej Góry odmówili pomocy pięciolatkowi

Do szpitala w Zielonej Górze w trudnym stanie przetransportowany został 5-latek. Lekarze odmówili mu jednak leczenia, choć dziecko miało problem z oddychaniem. Rodzice chłopca chcą, by medycy zostali ukarani. To, co lekarze zasugerowali wówczas rodzicom chłopca, wzbudziło niemałe oburzenie. Co konkretnie wydarzyło się w Zielonej Górze?

chory człowiek
03.03.2024 18:40 Tak pachnie choroba. Lekarka wylicza groźne zapachy ciała

Choroby mogą objawiać się na różne sposoby. Nie zawsze symptomy te są typowe – czasem chorobę można rozpoznać po zapachu. Co więcej, specyficzna woń bywa objawem wielu groźnych chorób. Jak więc pachnie zainfekowana rana, bakteryjna waginoza, cukrzyca czy choroba nerek? Jakie zapachy powinny wzmóc naszą czujność? Lekarka z USA, Jen Caudle, wymieniła 4 najgorsze zapachy.

śniadanie
03.03.2024 16:39 O której godzinie najlepiej jeść śniadanie? Naukowcy nie mają wątpliwości

Jedni są głodni od razu po przebudzeniu, inni nie czują w ogóle głodu niemal do południa. Czy zdrowiej jest jeść śniadanie jak najwcześniej, czy wprost przeciwnie? Naukowcy już wiedzą, jaka godzina na śniadanie jest najlepsza.O śniadaniu mówi się, że jest najważniejszym posiłkiem dnia. Czy coś w tym jest i jakie konsekwencje ma omijanie tego posiłku?

Marcin Bronikowski
03.03.2024 13:29 Wybitny śpiewak operowy nie żyje. Zmarł nagle w czasie podróży

„Nie było w nim zazdrości, zawiści, złej energii. Zawsze był życzliwy dla całego środowiska, dziennikarzy, melomanów, swoich fanów” – tak o zmarłym Marcinie Bronikowskim powiedziała prof. Iwona Hossa, polska śpiewaczka operowa. Marcin Bronikowski był wybitnym muzykiem. Zmarł w wieku 55 lat.

SIBO IMO
03.03.2024 12:16 Zespół SIBO i IMO – czym są, objawy, przyczyny i leczenie

Zespół SIBO i IMO są to zaburzenia, z powodu których nadmiernie namnażają się mikroorganizmy w przewodzie pokarmowym. Szacunkowo tego rodzaju problemy może mieć nawet 22 proc. osób dorosłych. Dysfunkcja dotyczy także sporego odsetka dzieci. Jak rozpoznać objawy zespołu SIBO lub IMO? Co je wywołuje? Jaką dietę powinni stosować chorzy i jak należy je leczyć? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym kompendium wiedzy dotyczącym obydwu stanów. 

olej
03.03.2024 09:58 Niedoceniana polska "oliwa północy". Zastąpisz nim drogie oliwy z marketów

Jak twierdzą dietetycy, najzdrowszą dietą na świecie jest dieta śródziemnomorska. Opiera się ona na rybach, owocach morza, warzywach i owocach oraz zdrowych tłuszczach z oliwy z oliwek. Nasz klimat nie sprzyja uprawie oliwek, jednak mamy swoją „oliwę północy”. Mowa o oleju rzepakowym, który posiada podobny skład do legendarnej oliwy z oliwek, a pod niektórymi względami nawet ją przewyższa.

źródło: Stołeczna Policja, tło: canva
02.03.2024 19:43 Nowe wieści w sprawie śmierci 25-letniej Lizy. Rzeczniczka szpitala zabrała głos

Wczoraj całą Polską wstrząsnęła tragiczna wiadomość. Zmarła 25-letnia Białorusinka, która została brutalnie zgwałcona w centrum Warszawy. Rzeczniczka UCK WUM podała bezpośrednią przyczynę śmierci kobiety. 

sklep fot. Marek Bazak / east news, mięso fot. canva
02.03.2024 17:24 Mięso chorych kurczaków w znanej sieci supermarketów. Szokujące wyniki śledztwa

Stowarzyszenie Otwarte Klatki podało, że nowe badanie wykazało obecność w mięsie drobiowym z Lidla śladów owrzodzeń na skórze oraz oznak choroby białych włókien. Badanie obejmowało sklepy w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, jednak podobne problemy z mięsem stwierdzono już wcześniej w Polsce.

brać witaminy
02.03.2024 14:33 Tę witaminę bierzemy bez opanowania. Tak możemy bardzo sobie zaszkodzić

Tę witaminę suplementuje większość Polaków, bowiem tak zalecają specjaliści, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym. Niestety, wiele osób przyjmuje jej bardzo wysokie dawki, nie kontrolując jej stężenia we krwi. Jest to bardzo niebezpiecznie, ponieważ witamina D w nadmiarze może stać się toksyczna dla organizmu. 

Lemoniada – świetna alternatywa dla wody
02.03.2024 14:20 Co pić, jeśli nie lubisz wody? 5 propozycji zdrowych i smacznych napojów

Dbasz o zdrowie, zależy Ci na nawodnieniu, ale nie lubisz wody? Oto 5 zdrowych i smacznych napojów, które są dla niej znakomitą alternatywą.

Henio pamiętniki z wakacji
01.03.2024 17:20 "Mięsnego jeża" znała cała Polska. Tragiczna historia bohatera "Pamiętników z wakacji"

„Mięsny jeż mięsny jeż, ty go zjesz, ty go zjesz” - nuciła niegdyś cała Polska. Odcinek „Pamiętników z wakacji” z udziałem serialowego Henia był hitem, a grający tę sympatyczną postać Piotr Wańko z dnia na dzień stał się rozpoznawalny w całej Polsce. Niestety, po latach emisji „Mięsnego jeża” wyszły na jaw smutne kulisy jego sławy. Żarty z serialowego Henia skończyły się ogromną tragedią młodego mężczyzny. 

Otyłość, nadwaga, odchudzanie, BMI
01.03.2024 17:14 Miliard osób na świecie z otyłością. Ilu wśród nich jest Polaków, którzy bez skutku próbują schudnąć?

Dane na temat otyłości nie napawają optymizmem. Na świecie jest już ponad miliard osób z tym problemem -  ok. 880 mln dorosłych i 159 mln dzieci. Choroba otyłościowa stała się tak powszechna, iż w wielu państwach występuje o wiele częściej, niż niedowaga. Jak w tym smutnym rankingu wypadają Polacy? Jak podało School of Public Health otyłych osób na świecie jest ponad miliard.Liczba otyłych osób wśród dorosłych w 2022 r. była ponad dwukrotnie wyższa, niż w 1990 r. natomiast wśród dzieci i nastolatków w wieku 5-19 lat ponad czterokrotnie wyższa, niż 30 lat temu. 

smutna dziewczyna
01.03.2024 15:20 Cukrzycę rozpoznasz po skórze. Niepozorne objawy świadczą o chorobie

Na cukrzycę typu 2 chorują miliony Polaków, jednak wielu z nich nie jest nawet świadomych swojej choroby. Początkowe objawy mogą być mało wyraźne i nietypowe, przez co pacjent nie wie, że coś się złego dzieje, a cukrzyca postępuje, prowadząc do coraz większych spustoszeń w organizmie. Co powinno wzbudzić naszą czujność? Niektóre objawy widać na skórze, a niektóre nawet w psychice. 

e-papierosy jednorazowe
01.03.2024 14:50 Co drugi uczeń ma to w plecaku. Ministra Zdrowia: „To rzeczywiście plaga”

Polska szkoła w 2024 roku: co drugi uczeń (47,6 proc.) ma w plecaku e-papierosa. Dominują te o smakach owocowych lub deserowych – używa ich 6 na 10 wapujących uczniów (61,3 proc.). Na długiej przerwie w szkole nie czuć już papierosowego dymu. W powietrzu unoszą się za to zapachy mango, brzoskwini, ananasa czy gumy balonowej. 8 na 10 uczniów (78 proc.) uważa, że e-papierosy są najpopularniejszą używką w ich szkole, a ich rówieśnicy chętnie się nimi częstują. To tylko niektóre z alarmujących wyników badania Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca „Palenie papierosów i wapowanie – badanie młodzieży szkolnej”, zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej „Wdychasz czy oddychasz?”.Badanie ankietowe objęło 342 uczniów szkół podstawowych i średnich, w wieku 13-19 lat. 8 na 10 ankietowanych było niepełnoletnich. 

mierzyć ciśnienie
01.03.2024 14:35 Ten problem jest często skutkiem nadciśnienia. Niewielu zdaje sobie z tego sprawę

We wczesnym stadium rozwoju, nadciśnienie tętnicze jest skąpoobjawowe i pacjent nie dostrzega, że coś się złego dzieje. Wraz z upływem czasu, kiedy wartości ciśnienia stają się coraz wyższe, zaczynają pojawiać się dokuczliwe objawy. Jednym z nich jest problem coraz bardziej powszechny wśród mężczyzn, również tych młodych. 

Lawenda – roślina, która odstrasza kleszcze
01.03.2024 13:43 10 roślin, które odstraszają kleszcze. Zasadź je w ogrodzie, by zmniejszyć ryzyko ukąszenia

Obawiasz się kleszczy i powodowanych przez nie chorób, np. boreliozy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj 10 roślin, które odstraszają kleszcze. Zasadź je na wiosnę w swoim ogrodzie i ciesz się zdrowiem.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk fot. Polsat News, tło: canva
01.03.2024 11:28 Czterodniowy tydzień pracy stanie się faktem? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odpowiada

Coraz więcej państw europejskich zauważa potrzebę skrócenia czasu pracy, wskazując na problem z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Od jakiegoś czasu mówi się o tym również w Polsce. Początkowo takie postulaty traktowano nieco z przymrużeniem oka, jednak wdrożenie zmian w Kodeksie Pracy staje się coraz bardziej realne.