Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum grudzień 2023

oparzenie
31.12.2023 19:35 Gdy dojdzie do oparzenia petardą. Nie zwlekaj. Na czym polega pierwsza pomoc?

Sylwester to moment w roku, w którym ratownicy medyczni mają pełne ręce roboty. Kiedy jednak wskazane jest, by zadzwonić po pomoc? Czy każde oparzenie petardą wymaga tego rodzaju pomocy? 

fajerwerki
31.12.2023 17:37 Z tych zagrożeń fajerwerków nie każdy zdaje sobie sprawę. Szkodzą bardziej niż się nam wydaje

Fajerwerki wciąż mają wielu zwolenników, mimo iż co roku mówi się o zagrożeniach, jakie ze sobą niosą. Szkodzą nie tylko zwierzętom. Są groźne również dla ludzi i nie tylko dlatego, że mogą wybuchnąć.  

None
31.12.2023 14:18 Sposoby na kaca. Jak mu zapobiegać i jak go leczyć?

O tym, jak pozbyć się kaca warto pomyśleć jeszcze zanim zacznie się konsumpcję alkoholu. Nie ma cudownej tabletki, która złagodzi ten rodzaj bólu głowy. Kacowi można jednak w pewnym stopniu zapobiec - konieczne jednak będzie zastosowanie się do kilku zasad. A jak to się nie uda, podpowiadamy co zrobić, gdy kac już nas dopadnie. 

przeziębienie
31.12.2023 12:17 Gdy łapie przeziębienie, działaj szybko. Te sposoby je zatrzymają

Sposobów na leczenie przeziębienia jest wiele. Jednak nie wszystkie z nich są jednakowo skuteczne. Jedno jest pewne – by zapobiec rozwojowi choroby, trzeba działać szybko. Pierwsze dni od momentu pojawienia się dolegliwości są kluczowe. Tych kilka prostych metod może pomóc. 

Dr hab. n. med. Sławomir Murawiec, psychiatra (fot. archiwum prywatne)
30.12.2023 19:59 Dr Sławomir Murawiec dla Pacjenci.pl: Na zaburzeniach psychicznych i lekach psychiatrycznych w Polsce „zna się” każdy

Farmakoterapia psychiatryczna budzi tak żywe emocje, bo dotyczy fundamentalnego poczucia tego, kim jesteśmy. Substancje chemiczne mogą zmieniać emocje, myślenie i leczyć lęki, depresje, psychozy. Tak się dzieje i jako psychiatrzy mamy na to niezliczone dowody – pisze dr hab. n. med. Sławomir Murawiec*, specjalista psychiatra dla portalu Pacjenci.pl.Co kilka miesięcy budzę się rano i odkrywam, że cała moja wiedza psychiatryczna zgromadzona w ciągu 30 lat pracy jest całkowicie nieprawdziwa, ponieważ właśnie ukazał się nowy artykuł w prasie codziennej albo w internecie, której Autor lub Autorka wyjaśnia, jak powinno się leczyć zaburzenia psychiczne.W ostatnim okresie przyczyną mojego „przebudzenia” był artykuł o „lekach na ADHD branych jak cukierki” w jednym z największych ogólnopolskich dzienników. W ubiegłym roku tekst „Leki na depresje to placebo? Ogłoszono przełomowe wyniki badań” w jednym z największych portali w Polsce, a na początku tego roku – film na YouTube na kanale znanej podróżniczki – dziennikarki zatutułowany „Depresja – najnowsze badania naukowe”.Po ukazaniu się takich „opracowań” najpierw myślę, że znów ktoś nie zgłębił tematu i nie zrozumiał, ale już napisał. Ale zaraz potem martwię się o skutki społeczne i zdrowotne takich publikacji prasowych dla wielu osób leczących się, albo takich którzy powinni poszukać pomocy psychiatrycznej, ponieważ takie prasowe doniesienia mają swoje jak najbardziej konkretne oddziaływanie. Wpływają na decyzje wielu osób dotyczące podjęcia lub nie leczenia, a także na samopoczucie osób już leczonych. Aby przekonać się, jak szeroki jest zakres reakcji poszczególnych osób na głoszone w tych artykułach tezy, wystarczy przeczytać zamieszczone pod nimi komentarze internautów.

impreza sylwestrowa
30.12.2023 19:22 Czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu? Odpowiedź ekspertów może Cię zdziwić

Sylwester tuż, tuż, a noc sylwestrowa to dla wielu okazja do hucznej zabawy. Niejednej osobie ciężko wyobrazić sobie imprezę bez towarzystwa alkoholu. Czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu, którą można wypić bez obaw o zdrowie? Odpowiadamy. 

Anna Mucha
30.12.2023 15:15 Anna Mucha dumnie prezentuje siwe włosy. To ostatni krzyk mody, ale i głos w walce z ejdżyzmem

Czasy, w których kobiety skrzętnie ukrywały każdego siwego włoska minęły. Coraz więcej gwiazd rezygnuje z ukrywania siwych włosów, dumnie prezentując się w naturalnej odsłonie. Jedną z nich jest Anna Mucha. Siwe włosy to ostatni krzyk mody! Od kilku lat prestiżowe marki fryzjerskie lansują mroźny kolor włosów i wykorzystują naturalną siwiznę w kreowaniu najnowszych trendów. 

medyczna marihuana
30.12.2023 11:31 Marihuana medyczna na depresję i zaburzenia lękowe. Jak działa i kiedy jest przeciwwskazana?

Badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ medycznej marihuany na depresję i zaburzenia lękowe. Nie są to jednak jedyne schorzenia, przy których stosuje się konopie lecznicze. Jakie jest zastosowanie medycznej marihuany w psychiatrii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

PrEP
30.12.2023 10:47 Twój partner lub partnerka jest zakażona HIV? Masz szansę uniknąć zakażenia nie rezygnując ze współżycia

Profilaktyka przedekspozycyjna HIV (Pre-exposure Prophylaxis – PrEP) polega na przyjmowaniu leków antyretrowirusowych, które mają na celu zapobieganie zakażeniu HIV zanim dojdzie do ekspozycji na wirusa, np. przed stosunkiem z osobą zakażoną. Jak wygląda stosowanie PrEP? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób zakaźnych dr n. med. Karoliną Pyziak-Kowalską. 

covid
29.12.2023 18:47 Nowy wariant koronawirusa atakuje. Jest bardziej zaraźliwy niż obecne

W ostatnim czasie liczba zachorowań na COVID-19 i grypę gwałtownie wzrosła. 19 grudnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała nowy podwariant koronawirusa – JN.1, "będący przedmiotem zainteresowania". Czy mamy się czego obawiać? 

koper włoski - herbatka
29.12.2023 16:59 Cierpisz na bóle brzucha i wzdęcia? Napar z tej rośliny przyniesie szybką ulgę

To naturalne remedium na dolegliwości trawienne, stosowane w medycynie naturalnej już od czasów starożytnych. Słynie ze swoich właściwości łagodzących wzdęcia i bóle brzucha, dlatego warto mieć go w swojej kuchni.  

sanatorium
29.12.2023 14:46 Sanatorium również dla tych osób. Nowa grupa uprawnionych do leczenia uzdrowiskowego.

Przypominamy o ważnych zmianach w przepisach, które obowiązują od stycznia 2023 roku. Chodzi o nabycie prawa do korzystania z darmowego sanatorium przez nową grup osób oraz o turnusy regeneracyjne dla opiekunów osób niepełnosprawnych.  

łysienie plackowate
28.12.2023 20:41 Pierwsze objawy łysienia plackowatego. Lepiej ich nie przeocz i zapobiegnij utracie włosów

Łysienie plackowate jest chorobą, która powoduje uszkodzenie mieszków włosów i wypadanie włosów. To dolegliwość, z którą zmagają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Wczesne rozpoznanie schorzenia umożliwi Ci szybszą reakcję i umożliwi zachowanie większej ilości włosów. Koniecznie poznaj, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby. 

Tomasz Karolak
28.12.2023 16:38 Pogrzeb Helenki Karolak. Aktor zamieścił nekrolog

Tomasz Karolak poinformował o śmierci bratanicy Helenki Karolak. Zamieścił nekrolog w imieniu rodziców dziewczynki. Urna z prochami Helenki będzie pochowana na Powązkach. Gdy dziewczynka zapadła w śpiączkę, Tomasz Karolak prosił o wysyłanie dziewczynce intencji “Helenka, kochamy Cię!”.Pisaliśmy o tym w tekście “Dramat w rodzinie Tomasza Karolaka”. Użytkownicy portalu Pacjenci.pl licznie wysyłali wtedy w intencji dziecka właśnie te słowa, setki serduszek, słów wsparcia, a także modlitwy. Helenka Karolak zmarła tuż przed świętami. Przyczyną śmierci było pęknięcie tętniaka w mózgu. Dziewczynka miała 7 lat. Tomasz Karolak poinformował o śmierci dziewczynki. Powiedział, że rodzina spędziła święta w bólu i żałobie. W czwartek Tomasz Karolak zamieścił nagranie, w którym informuje o dacie pogrzebu i mszy za dziewczynkę. 

lekarz medycyny pracy
28.12.2023 12:39 Właśnie dziś mija termin. Jeśli nie zrobiłeś tych badań, możesz mieć problem

28 grudnia 2023 r. to ostatni dzień, w którym należy wykonać obowiązkowe badania okresowe medycyny pracy. Dziś jest również ostatni dzień, by wykonać zaległe szkolenia BHP - niezastosowanie się do przepisu może skończyć się dużą karą finansową.   

kichanie
28.12.2023 08:17 Chciał powstrzymać kichnięcie. Trafił do szpitala z zagrożeniem życia

Kichanie odgrywa ważną rolę. Oczyszcza śluzówkę nosa z alergenów. Ale przyczyn kichania jest więcej. Choć gdy jesteśmy w towarzystwie, zwykle staramy się powstrzymać kichnie, to błąd. Przekonał się o tym pewien 30-latek. Dla niego o mało co sytuacja nie zakończyła się zgonem.

ból w klatce piersiowej
28.12.2023 07:57 Pieczenie w klatce piersiowej. Kiedy nie można lekceważyć?

Piekący ból w klatce piersiowej nie zawsze jest objawem groźnych schorzeń. Jednak może też wskazywać i na nie. Kiedy należy uznać go za sygnał ostrzegawczy? 

Tomasz Karolak
27.12.2023 15:58 Tomasz Karolak przekazał tragiczne wieści. Nie żyje Helenka Karolak.

Tomasz Karolak przekazał dziś smutne wieści. Zmarła jego bratanica Helenka Karolak. W drugiej połowie grudnia dziewczynka trafiła do szpitala z powodu pęknięcia tętniaka w mózgu. Wówczas aktor w poruszającym nagraniu apelował do fanów: “Proszę Was tylko o jedno: prześlijcie dla Helenki Karolak, która leży na Banacha, taką intencję: ”Helenka, kochamy Cię!".

demencja
27.12.2023 15:39 Te 3 rzeczy prowadzą do demencji. Nowe wyniki badań

Demencja nie jest chorobą, która przydarza się ludziom “w pewnym wieku”. Choć u niektórych ryzyko jest większe ze względu na geny, istnieją czynniki mogące doprowadzić do przedwczesnej demencji. Naukowcy właśnie odkryli trzy kluczowe i mówią, co robić. Polacy powinni wziąć sobie te rady do serca. 

kawa
27.12.2023 14:29 Ten napój odmładza. I coś jeszcze. Odkrycie polskich naukowców

Polscy naukowcy wskazali czynniki działające odmładzająco na nasze organizmy, a także te, które w największym stopniu przyspieszają procesy starzenia się. Współautorka badania, dr hab. Ewelina Pośpiech zaznaczyła, że dużą rolę odgrywa nasz styl życia i podkreśliła, że nigdy nie jest za późno na zmiany. 

Fot. Photo by Alberto PIZZOLI / AFP/East News
27.12.2023 12:18 Nie żyje aktor oscarowego filmu. Miał 48 lat. Trwa śledztwo

W samochodzie w centrum Seulu znaleziono martwego słynnego koreańskiego aktora Lee Sun-kyun. 48-latek był niedawno nakłoniony do wzięcia narkotyków i potem szantażowany. Zostawił po sobie po sobie pożegnalny list, ale nie wiadomo, czy faktycznie sam odebrał sobie życie. Sprawę śmierci aktora głośnego filmu „Parasite” bada policja.  

apteka
26.12.2023 20:11 Te leki mogą wywołać napad dny moczanowej. Lekarz ostrzega

Dna moczanowa jest stanem związanym ze zwiększonym stężeniem kwasu moczowego w organizmie. Z tego powodu kryształki moczanu sodu odkładają się w stawach i narządach. Zwiększenie stężenia kwasu moczowego powoduje głównie mięso. Jednak przyczynia się do tego również przyjmowanie niektórych leków. Które to są? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

celiakia
26.12.2023 16:08 Zasady diety w celiakii - co jeść, a czego unikać? Dieta bezglutenowa nie taka straszna!

Celiakia, potocznie nazywana nietolerancją glutenu jest przewlekłą, wielonarządową chorobą autoimmunologiczną. Charakteryzuje się silną nadwrażliwością na gluten u osób z danymi predyspozycjami genetycznymi. Jak powinna wyglądać dieta osób z celiakią? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Krzysztof Respondek
26.12.2023 15:25 Nie zdążył zagrać dla nich koncertu. Wzruszająca prośba bliskich artysty

22 grudnia odszedł Krzysztof Respondek. Aktor zmarł niespodziewanie na zawał serca w wieku zaledwie 54 lat. O śmierci artysty poinformował w mediach społecznościowych Krzysztof Hanke, jego przyjaciel i kolega z kabaretu „Rak”. Teraz zamieścił na Facebooku nekrolog Krzysztofa Respondka z dwiema prośbami bliskich artysty. Ta druga jest szczególnie wzruszająca. 

ziarenka gorczycy
26.12.2023 14:06 Te małe ziarenka to naturalny lek na wzdęcia i niestrawność. Warto mieć je w kuchni

Są jednym z głównych składników musztardy oraz popularnym dodatkiem do ogórków kiszonych. Mało kto zdaje sobie sprawę, że posiadają wiele właściwości zdrowotnych. Można je wykorzystać nie tylko w kuchni, ale także jako okłady przeciwbólowe. Mowa o ziarnkach gorczycy. Jaki jest ich wpływ na zdrowie, a komu nie są zalecane? 

Tomasz Kot w "Jestem lekarzem, jestem człowiekiem"
25.12.2023 22:27 Wzrusza nas lekarz w serialu. A ten w realu? [KAMPANIA LEKARZY DO PACJENTÓW]

Wzruszamy się na filmie „Bogowie” i serialami o lekarzach na „Netflixie”. A w lekarzu, który przyjął nas w przychodni i szpitalu, nie widzimy człowieka. Chcemy, by to on widział go w nas i żądamy empatii. A może stoi przed nami człowiek, który jest dobę bez snu, jedzenia, któremu umiera matka, ale nie zdąży się z nią pożegnać, bo ma dyżur, na którym przyjmuje nas?Wiecie, że średnia długość życia lekarzy jest niższa niż reszty społeczeństwa?Zanim wyżyjemy na nich swoje frustracje, jakich nie odważylibyśmy się na swoich szefach, mężach, żonach i dzieciach, użyjmy minimum wyobraźni i zobaczmy, że mamy przed sobą człowieka, a nie cyborga w lekarskim uniformie. Pomoże nam w tym kampania samorządu lekarskiego "Jestem lekarzem, jestem człowiekiem". A żeby było nam łatwiej lekarzem jest w niej… tak, tak – Tomasz Kot, który tak wzruszał nas jako Zbigniew Religa w Bogach. 

choinka, święta Boże Narodzenie, rodzina
25.12.2023 15:45 Pijany wujek przy wigilijnym stole. Picie Polaków okiem psychiatry

Wielu z nas spędza święta z rodziną, z którą niestety łączą jedynie geny. Wielu samotnie i na smutno, albo z ulgą, bo nie muszą tłumaczyć się „kiedy dziecko,„kiedy skończysz studia?”. I że unikną porównań do rodzeństwa, dzieci sąsiadów z przynajmniej na pozór, perfekcyjnym życiem. Ile procent z nas musi sięgnąć po alkohol, najlepiej wysokoprocentowy, żeby to przetrwać? Czy to z powodu traumy wielu z nas, Polaków, nie jest w stanie przetrwać świąt na trzeźwo? 

płacząca kobieta
25.12.2023 10:15 Kobiecy płacz działa na mężczyzn. Jak? Odkrycie izraelskich naukowców zdumiewa

Raczej niewielu mężczyzna pozostaje zupełnie obojętnych na widok kobiecych łez. Jak wynika z badań izraelskich naukowców, łzy ronione przez kobiety pod wpływem emocji wysyłają chemiczne sygnały, które w konkretny sposób oddziałują na mężczyzn. Co to za działanie? Wielu może się zdziwić.

Tomasz Respondek
24.12.2023 18:12 Pogrzeb Krzysztofa Respondka. Znamy datę. Dwie ważne prośby rodziny aktora

Krzysztof Respondek nie żyje. Aktor zmarł nagle na zawał serca. O śmierci przyjaciela i kolegi ze sceny poinformował w mediach społecznościowych Krzysztof Hanke. Teraz zamieścił też na Facebooku nekrolog Krzysztofa Respondka. Oprócz daty i miejsca pogrzebu zawiera dwie ważne prośby bliskich – jedną dotyczącą kondolencji, a drugą skierowane do tych, którzy zamierzali na grobie położyć kwiaty. Ta druga prośba szczególnie wzrusza.Krzysztof Respondek to śląski aktor znany min. z kabaretu „Rak”, serialu „Barwy Szczęścia” czy programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Zmarł w piątek 22 grudnia na zawał serca.  Mimo reanimacji i operacji w słynnej klinice kardiologicznej w Zabrzu, w której pracował Zbigniew Religa.Krzysztof Respondek z żoną, fot. Tomasz Żukowski, East News

śmiech
24.12.2023 14:33 Poznaj właściwości zdrowotne śmiechu. Jak śmiech wpływa na kondycję organizmu?

Umiejętność śmiechu jest tym, co łączy wszystkich ludzi, bez względu na kulturę i rasę. Śmiech nie jest tylko oznaką szczęścia. Ma też ważne znaczenie dla zdrowia m.in. zmniejsza poziom stresu i może korzystnie wpływać na system immunologiczny. Dlaczego jeszcze warto się śmiać? Jakie są rodzaje śmiechu? Czy któryś z nich jest „najzdrowszy"?

życzenia
23.12.2023 19:02 Redakcja Pacjenci życzy wszystkim Wesołych Świąt!

Redakcja Pacjenci.pl życzy wszystkim Wesołych Świąt! :) Niech ten świąteczny czas będzie przepełniony ciepłem, radością i spokojem w gronie najbliższych. Życzymy Wam dużo zdrowia, szczęścia i uśmiechu każdego dnia :)  

zatorowość płucna
23.12.2023 15:45 Zatorowość płucna - jak się objawia i jakie są czynniki ryzyka? Ekspert tłumaczy

Zatorowość płucna jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów sercowo-naczyniowych, zaraz po zawale serca i udarze mózgu. W większości przypadków do zatoru tętnicy płucnej dochodzi pod wpływem działania czynników sprzyjających powstawaniu zakrzepów w układzie żylnym. Jak objawia się zatorowość płucna i czym jest spowodowana? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysławem Kwasiborskim. 

Krzysztof Respondek
23.12.2023 15:07 Tak wyglądały ostatnie momenty życia artysty. Wyznanie przyjaciółki Krzysztofa Respondka

Wczoraj całą Polskę obiegła smutna wiadomość. Zmarł aktor Krzysztof Respondek, znany z kabaretu „Rak” oraz serialu „Barwy Szczęścia”. Powodem śmierci artysty był zawał serca. Bliska przyjaciółka Krzysztofa Respondka ujawniła, jak wyglądały jego ostatnie momenty życia. 

kompot z suszu
23.12.2023 13:21 Przyprawy skuteczne na wzdęcia - warto dodać je do wigilijnego kompotu

Święta to czas, kiedy nie myślimy o diecie i pozwalamy sobie na nutkę szaleństwa. W końcu ciężko oprzeć się tylu smakołykom na świątecznym stole. Niestety, brak umiaru często prowadzi do przejadania się, skutkiem czego są nieprzyjemne dolegliwości trawienne, m.in. wzdęcia i uczucie pełności. Warto więc zachować umiar, a jeśli już dopadną nas wzdęcia, z pomocą przychodzi natura :) 

karp
23.12.2023 10:30 Nie kupuj żywych karpi na targowiskach! Stowarzyszenie Otwarte Klatki apeluje

Wigilia tuż, tuż. Jednym z głównych polskich dań wigilijnych jest karp. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że dla tych zwierząt okres świąt często wiąże się z dużym cierpieniem. Stowarzyszenie Otwarte Klatki apeluje, aby nie kupować żywych karpi na targowiskach i tłumaczy, dlaczego.  

Krzysztof Respondek, aktor i kabareciarz
22.12.2023 16:07 Krzysztof Respondek nie żyje. Miał 54 lata. Przyczynę śmierci podał przyjaciel aktora

Nie żyje Krzysztof Respondek. O śmierci artysty poinformował Krzysztof Hanke, z którym wspólnie występowali w kabarecie Rak Krzysztof Hanke. "Odszedł mój przyjaciel" - napisał na swoim profilu. Kabareciarz i aktor, znany też z programu „Twoja twarz brzmi znajomo” miał zaledwie 54 lata.„Dzisiaj odszedł Krzyszto Respondek, znany i kochany artysta kabaretowy, Ślonzok z kabaretu RAK. Jeszcze 10.12 razem z nami na spektaklu i z jego odwiecznym przyjacielem Krzysztof Hanke. Nasze kondolencje” – taki wpis opatrzony zniczem i czarnym sercem pojawił się na facebookowym profilu „Teatr BELFEgoR w Tychach Fabryka Mistrzów”. 

smutek w święta
22.12.2023 15:01 Depresja świąteczna - skąd się bierze? Kiedy święta nie cieszą...

Choć okres świąteczny kojarzy się ze szczęściem i radością, nie każdy przeżywa ten czas optymistycznie. W okresie świąt u wielu osób pojawia się uczucie smutku, przygnębienia i osamotnienia. Co może być przyczyną stanów depresyjnych w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym? 

agorafobia
22.12.2023 13:42 Agorafobia a fobia społeczna - czym się różnią? Specjalista wskazuje różnice

Każdy z nas czasem się czegoś boi. Strach to normalna reakcja obronna, która wprowadza mózg na najwyższe obroty. Jednak sprawa wygląda inaczej, gdy pojawiają się obawy, choć realne zagrożenie nie istnieje. To charakterystyczne zarówno dla agorafobii, jak i fobii społecznej. Co je różni? Zapytaliśmy pedagoga społecznego, socjoterapeutę mgr Magdalenę Szczodry.

wędzone ryby
22.12.2023 11:57 Tych ryb lepiej unikać. Zawierają rakotwórcze substancje

Co do tego, że ryby są zdrowe, nie ma najmniejszej wątpliwości. Są bogatym źródłem cennych kwasów omega-3, pełnowartościowego białka, witaminy D oraz składników mineralnych. Warto jednak zwrócić uwagę na sposób ich przygotowania, bowiem mogą stać się źródłem szkodliwych substancji. Jakich ryb lepiej unikać?  

laboratorium
21.12.2023 20:44 Atak hakerów. Kolejne dane pacjentów wyciekły do sieci

Przestępcy upublicznili kolejną partię danych, do których uzyskali nieautoryzowany dostęp w wyniku cyberataku na nasze serwery sprzed miesiąca" - mówi w rozmowie z telewizją Polsat News dr Seweryn Dmowski, doradca zarządu laboratoriów ALAB ds. komunikacji.- To przede wszystkim konsekwencja stanowczej postawy spółki, która nie negocjuje z cyberprzestępcami i nie zamierza spełniać ich żądań w zakresie okupu - dodaje dr Seweryn Dmowski. ALAB w trakcie szczegółowej analizy danych opublikowanych przez przestępców". "Wstępna analiza wskazuje na to, że wcześniej prawidłowo zidentyfikowaliśmy zakres danych, do których nieautoryzowany dostęp uzyskali przestępcy"- mówi dr Dmowski w rozmowie z Polsatem.

apteka
21.12.2023 19:36 Wielkie zmiany w dyżurach aptek. Od 1 stycznia możesz nie kupić leków w tych godzinach

Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą nowe przepisy.  Aptekarze czekali na tę zmianę 30 lat! Od przyszłego roku dyżury będą dobrowolne i płatne.  Farmaceuci będą otrzymywali za nie pieniądze również ze środków publicznych.  Zmienią się również godziny, w których apteki będą otwarte. O tych zmianach lepiej wiedzieć wcześniej. 

biała kapusta
21.12.2023 16:17 Biała kapusta potrafi zaszkodzić jelitom. Powodem jest ten składnik

O kapuście mówi się, że jest królową warzyw. Na polskich stołach, szczególnie w okresie świątecznym, kapustę z pewnością zobaczymy, podawaną na wiele sposobów. Jednak nawet i zdrowa kapusta potrafi wyjątkowo niekorzystnie wpływać na samopoczucie. Jeśli po zjedzeniu jej odczuwasz gazy, wzdęcia i zgagę i zaparcia, to prawdopodobnie dlatego, że zaszkodził Ci ten jeden składnik w niej się znajdujący. Który to jest? 

Choroba Alzheimera
21.12.2023 14:35 Czy właśnie odkryto lek na chorobę Alzheimera? Wiele na to wskazuje

Choroba Alzheimera uznawana jest za nieuleczalną. Dotychczas nie wynaleziono leków, które by ją odwracały. Być może jesteśmy świadkami historycznego odkrycia. Naukowcy przebadali kobietę, która powinna zachorować na Alzheimera, lecz do tego nie doszło. Ich wnioski mogą zmienić to, jak postrzegamy tę chorobę! Czy czeka nas wielka zmiana? 

wycofanie produktu
21.12.2023 13:05 Pilne ostrzeżenie sanepidu. Spożycie tego środka może stanowić poważne zagrożenie zdrowia

W czwartek pojawiło się nowe ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego przed niedozwoloną substancją w produkcie o nazwie „Miód turecki na potencje”. Spożycie jej może stanowić poważne zagrożenie zdrowa. Wskazujemy numer wadliwej partii.

jajka
20.12.2023 19:37 Które jajka są najzdrowsze? To nie te, które kupuje większość z nas

O tym, że jajka są zdrowe, raczej nikogo nie trzeba przekonywać. Mimo iż Polacy najchętniej sięgają po jajka kurze, to możliwości jest o wiele więcej. Które z jajek więc jest najzdrowsze? 

e-recepta
20.12.2023 19:28 Już nie zrealizujesz e-recepty na tej platformie. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat

15 grudnia był ostatnim dniem działania platformy. Na stronie pacjent.gov.pl pojawiła się informacja o wyłączeniu Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK). Wciąż możemy korzystać z Telefonicznej Informacji Pacjenta (TIP), jednak nie udziela ona porad medycznych, ani nie wydaje e-recept. 

woda
20.12.2023 17:51 Woda mineralna czy źródlana - którą lepiej pić i dlaczego? To warto wiedzieć

Codzienne picie wody jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli nie nawadniamy się dostatecznie, może prowadzić to do odwodnienia, które powoduje występowanie wielu przykrych dolegliwości. Jaką wodę najlepiej pić? Wszystko zależy od naszego wieku, stanu zdrowia i potrzeb organizmu.  

mężczyzna kupuje orzechy
20.12.2023 17:18 Orzechy też mogą być niezdrowe. Tych unikaj jak ognia

Orzeszki to jedna z tych przekąsek, którą niemal zawsze widać na stołach podczas spotkań towarzyskich i imprez. Wielu z nas gdy zacznie je jeść, nie jest w stanie przestać. Teoretycznie orzechy są zdrowe, więc mogłoby się wydawać, że można jeść je w nieograniczonej ilości. Ale to nie jest prawdą! Są orzeszki, których należy unikać. Które to są?

chore dziecko
20.12.2023 12:19 W Polsce przybywa dzieci chorych na szkarlatynę. Są oficjalne dane

W 2023 r. zarejestrowano o 30 tysięcy więcej przypadków zachorowań na szkarlatynę niż w poprzednim roku. Od stycznia zachorowało już 41 579 osób. Nauczyciele ostrzegają rodziców, by nie przyprowadzali do szkół dzieci, które chorują. Jak rozpoznać objawy szkarlatyny? Jak ją leczyć?   

facebook/Rodzinny Dom Opieki Zielony Dworek
19.12.2023 19:10 Te rady seniorów podbijają internet! Polacy się nimi zachwycają

W mediach społecznościowych pojawił się wpis, którego współautorami są podopieczni Rodzinnego Domu Opieki Zielony Dworek. Seniorzy podzielili się swoją życiową mądrością. Post cieszy się ogromną popularnością – i zupełnie się temu nie dziwimy. Rady seniorów są w punkt, a zbliżające się święta Bożego Narodzenia są idealnym momentem, by zwolnić i przemyśleć każdą z nich.

zamyślone dziecko
19.12.2023 16:37 Rodzice boją się diagnozy. Dr Magdalena Wegner-Jezierska uspokaja

Rodzice wzbraniają się przed diagnozą i dopytują czy nie wystarczą regularne wizyty u psychologa. To lęku przed przyklejeniem dziecku łatki „innego”, „dziwnego” czy „chorego psychicznie”, z którym jest „coś nie tak” - komentuje dr n. hum. Magdalena Wegner-Jezierska, psycholog, terapeutka dzieci i młodzieży dla portalu Pacjenci.pl.Diagnozy dzieci i młodzieży, a często także osób dorosłych, w kierunku całościowych zaburzeń rozwoju - zaburzeń ze spektrum autyzmu, lub nadpobudliwości psychoruchowej ADHD budzą wiele emocji. 

Beata Tyszkiewicz
19.12.2023 16:37 Beata Tyszkiewicz ma problemy zdrowotne. Jej przyjaciółka wyznała, z czym zmaga się aktorka

Od 2017 r. o Beacie Tyszkiewicz słyszymy coraz mniej. Nie widać jej na imprezach branżowych, nie udziela wywiadów. Jednak jej fani wciąż o niej pamiętają. Po długiej przerwie aktorka wyznała, co jest przyczyną jej nieobecności. Więcej na ten temat powiedziała również przyjaciółka Beaty Tyszkiewicz. Niestety, nie jest to wesoła wiadomość. 

pielęgniarka i pacjentka
19.12.2023 14:47 Tego nie wiesz o polskich pielęgniarkach i położnych. Oby nie chciały odejść z zawodu. Co pokazał ogólnopolski raport?

Większość z nich ma wyższe wykształcenie, często pracują ponad 30 lat. I ponad siły. Za to zarabiają nieadekwatnie do swoich kwalifikacji i energii, jaką wkładają w opiekę nad pacjentami. Co z nimi będzie, gdy odejdą na emeryturę, albo wyemigrują do krajów, w których mają lepsze warunki pracy i możliwość spełnienia zawodowych ambicji? Zobacz wyniki „Raportu o stanie pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”, który powstał na zlecenie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.315 670 pielęgniarek i 41 719 położnych – tyle zarejestrowanych jest w Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych (stan na styczeń 2023 r.), ale w tym sfeminizowanym zawodzie (kobiety, które stanowią 97,1 proc. personelu pielęgniarskiego i 99,8 proc. personelu położnych) pracuje tylko około 74 proc. pielęgniarek i 70 proc. położnych.Z „Raportu o stanie pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”, opracowanego na zlecenie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych przez MedMedia Consulting na podstawie badania przeprowadzonego w styczniu 2023 r. wśród 16 518 pielęgniarek i 3 051 położnych, wynika, że wśród personelu pielęgniarskiego dominują osoby posiadające wykształcenie wyższe – w zakresie pielęgniarstwa 39 proc. badanych i 1 proc. w zakresie położnictwa. Nieco ponad 30 proc. ma wykształcenie średnie medyczne, a co czwarta pielęgniarka ukończyła studia na poziomie licencjackim. Doktorat lub wyższy stopień naukowy ma 1,3 proc. badanych.

śledź w śmietanie
19.12.2023 13:41 Jak "odchudzić" śledzia w śmietanie? Poznaj prosty trik od dietetyczki

Jednym z ulubionych dań wigilijnych Polaków jest śledź w śmietanie. Niestety śmietana nie należy do najzdrowszych produktów, przez co śledź w takim wydaniu jest wysokokaloryczny i nieco traci swoje walory zdrowotne. Dietetyczka podpowiada, jak „odchudzić” tą potrawę, jednocześnie nie tracąc jej znakomitego smaku.

matka z dzieckiem podczas świąt
19.12.2023 13:17 Uwaga na ozdoby na choinkę. Bywają toksyczne i niebezpieczne

Boże Narodzenie to czas, gdy w naszych domach pojawiają się świąteczne dekoracje. Jednak i one mogą okazać się niebezpieczne – zarówno dla małych dzieci, jak i dorosłych. Wiecie dlaczego? 

karp
18.12.2023 16:59 Szykujesz karpia na Wigilię? Tego raczej omijaj

Karp to jedna z tych potraw wigilijnych, bez których większość z nas nie wyobraża sobie Świąt. Jeśli chcemy, aby był jak najzdrowszy, unikajmy podstawowego błędu, który często popełniamy podczas jego przyrządzania. Jakiego karpia lepiej omijać? 

ozempic
18.12.2023 16:18 Przedawkowanie słynnego Ozempiku na odchudzanie. Drastyczny wzrost przypadków

Przyjmowanie semaglutydu bez konsultacji z lekarzem może mieć tragiczne skutki. Jest to lek dla osób chorujących na cukrzycę, choć w ostatnim czasie znalazł nowe „zastosowanie” jako środek odchudzający. W USA znacznie zwiększa się liczba osób, które przedawkowały preparat.

spanie w skarpetach
18.12.2023 14:37 Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe? Eksperci nie mają wątpliwości

Dzielimy się na dwie grupy: “skarpeciarze”, którzy nie wyobrażają sobie pójścia do łóżka bez odziania się w skarpetki oraz osoby preferujące spanie z gołymi stopami. A co radzą eksperci? Lepiej spać w skarpetkach czy bez? 

Tomasz Karolak
17.12.2023 21:14 Dramat w rodzinie aktora Tomasza Karolaka. "Helenka leży w śpiączce, pękł jej tętniak"

"Proszę Was, wyślijcie to, pomyślcie: “Helenka, kochamy Cię!”  - apeluje na nagraniu na Instagramie Tomasz Karolak. Aktor podzielił się z fanami tragiczną wiadomością. Córka jego brata leży w szpitalu w śpiączce, po tym, jak pękł jej tętniak w mózgu. “Kochani, zawsze staram się pomóc, teraz proszę Was o pomoc. Moja rodzina została dotknięta bardzo ciężkim doświadczeniem. Córka mojego brata - Helenka Karolak leży w śpiączce. Pękł jej w mózgu tętniak. O niczym nikt nie wiedział. Dziecko po prostu walczy” - mówi Tomasz Karolak na nagraniu na swoim profilu na Instagramie. Tętniak mózgu zwykle nie daje objawów. I można żyć przez lata z “tykającą bombą” w głowie. Pęknięcie tętniaka to stan zagrożenia życia. Na apel aktora Tomasza Karolaka jego fani i ludzie dobrej woli zareagowali natychmiast. Także mieszkańcy Rybnika, w którym aktor dzień wcześniej grał koncert na jarmarku bożonarodzeniowym.

sok z aronii
17.12.2023 19:06 Cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów? Ten sok jest dla Ciebie

„Stuprocentowy sok z aronii, bez dodatku cukru czy miodu to jeden z moich ulubionych suplementów diety dla pacjentów, którzy cierpią na różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne - zmiany skórne czy choroby tarczycy" – mówi dietetyczka kliniczna mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. Jakie właściwości ma aronia – chyba najbardziej niedoceniony polski owoc?  

ratownicy medyczni
17.12.2023 16:41 Jej pierwszym objawem może być zawał i zgon. 6 istotnych faktów na temat miażdżycy

Rozwija się skrycie i powoli, prowadząc do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Przedstawiamy 6 niezwykle istotnych faktów na temat miażdżycy, o których większość nie ma pojęcia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr n. med. Marcinem Wełnickim. 

udar mózgu
17.12.2023 12:29 Tego nie wiesz o udarze. Kilka faktów Cię zaskoczy

Udar mózgu uznawany jest za jeden z największych problemów zdrowotnych na świecie. Choć dotyka najczęściej osoby starsze, tak naprawdę może wystąpić całkiem niespodziewanie u każdego z nas, nawet jeśli nie skarżymy się na dolegliwości zdrowotne. Przedstawiamy 11 faktów o udarze mózgu, które zaskoczą nie jednego czytelnika! 

tran
16.12.2023 19:18 Tran był zmorą naszego dzieciństwa. Dlaczego warto go pić?

Sezon jesienno-zimowy to dla wielu z nas sezon infekcyjny. To właśnie teraz organizm potrzebuje szczególnego wsparcia – możemy je mu zapewnić m.in. poprzez stosowanie tranu, oleju otrzymywanego z dorsza atlantyckiego lub ryb dorszowatych. Co tak wyjątkowego jest w tranie? Dlaczego nie powinno go zabraknąć w domowej apteczce?

nasiona
16.12.2023 16:36 Jedzmy je częściej. Te niedrogie pestki są skarbnicą witamin, a jeden składnik działa antynowotworowo

Pestki słonecznika są jednym z najbogatszych źródłem witaminy E . Zawierają fitosterole, więc korzystnie wpływają na serce i zapobiegają powstawaniu nowotworów. Jednak na tym nie kończą się ich zalety. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto włączyć je do diety i w jakiej ilości spożywać. Zakup jednej paczki kosztuje tylko parę złotych! 

dr hab. n. med. Grzegorz Opielak, psychiatra
16.12.2023 15:45 Nie pobudzają, ale uspokajają! – stymulanty i mózg ADHD [KOMENTARZ PSYCHIATRY]

Kluczowy jest niski poziom dopaminy. Z niego wynika problem z koncentracją, ale i z leczeniem depresji w ADHD, na którą „klasyczne” antydepresanty, czyli SSRI zwykle nie działają – tłumaczy dr hab. n. med. Grzegorz Opielak* z Centrum Terapii Dialog w Warszawie Komentarz „STOP stygmatyzacji dorosłych z ADHD” napisałam w emocjach i „na gorąco” po tekście w „Gazecie Wyborczej”, który pewnie napisany w dobrej wierze, ale sugerował, że Polacy biorą, a właściwie ćpają leki na ADHD dla haju, a nie po to, by się nimi ratować i móc „ogarnąć” swoje życie. Od tygodnia publikujemy komentarza - Wasze i lekarzy. Nie po to, by hejtować, ale by edukować. Dziś oddajemy głos bardzo doświadczonemu psychiatrze, szefowi oddziału psychiatrii i psychogeriatrii szpitala w Janowie Lubelskim, wykładowcy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i terapeucie z Warszawskiego Centrum Terapii Dialog. Tłumaczy istotę zaburzenia, to jak działają leki na mózg ADHD i dlaczego niektóre nie działają, a także, że to, że przyczyną problemu jest niski poziom dopaminy, który sprawi, że jedna osoba będzie impulsywna, a inna spokojna i zdekoncentruje się po cichu i tylko “odpłynie”. - Ten artykuł odbił się szerokim echem. W mojej ocenie jego wydźwięk należy pojmować w dwóch wymiarach: braku zrozumienia czym jest ADHD oraz braku zrozumienia istoty samego leczenia stosowanego dla złagodzenia objawów tego zaburzenia – mówi psychiatra dr hab. n. med. Grzegorz Opielak. Ubolewa, że choć ADHD zostało już lata temu potwierdzone, nadal powszechnie pokutuje przeświadczenie o tym, że to nieistniejące zaburzenie. - Albo zaburzeniu którego jedyną manifestacją jest „bycie niegrzecznym”, u dzieci. A u dorosłych chęć otrzymania „narkotyków”, tyle, że legalnych, bo na receptę, ale przy tym czystych i względnie tanich… Tak przynajmniej wynika z mojego doświadczenia i ocen kontaktów z pacjentami czy z ich rodzinami – opowiada psychiatra dr Grzegorz Opielak.

owsica
16.12.2023 13:38 Zakażenie banalnymi owsikami miewa groźne konsekwencje. Te objawy są charakterystyczne

Owsiki są pasożytami z grupy nicieni. Najczęściej mówi się o nich w kontekście zakażeń wśród dzieci, lecz ten problem ma także wielu dorosłych. Owsica nie tylko powoduje dyskomfort, lecz jest również realnym zagrożeniem dla całego organizmu. Jak rozpoznać, że doszło do tego rodzaju infekcji i jak leczyć ją domowymi metodami? 

Matthew Perry
16.12.2023 12:01 Znamy przyczynę śmierci Matthew Perry’ego. Winna jest jedna substancja

 Matthew Perry był jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów lat 90. Popularność zdobył dzięki roli Chandlera Binga w serialu „Przyjaciele”. 29 października 2023 roku został znaleziony martwy w swoim domu w Los Angeles. Lekarz sądowy podał, co było przyczyną śmierci. 

oczyszczacze powietrza TOP5
16.12.2023 10:06 Masz pewność, czym oddychasz. TOP5 oczyszczaczy powietrza do kupienia na polskim rynku

To, czym oddychasz, ma znaczenie. A czy wiedziałeś, że masz także wpływ na jakość powietrza w twoim domu? Nie musisz bezczynnie patrzeć na smog za oknem, możesz działać. Zrób to z pomocą najlepszych na polskim rynku oczyszczaczy powietrza. To one sprawią, że odzyskasz sprawczość, a jakość twojego życia znacznie się poprawi. Dobrze dobrany oczyszczacz wyłapuje zanieczyszczenia, usuwa kurz, a nawet nawilża powietrze, które wdychasz. Zapewnienie sobie znakomitej jakości powietrza to lepszy sen, mniejsza ilość chorób w ciągu roku, a nawet widocznie poprawione nawilżenie cery. Tylu benefitów nie możesz zignorować. Sprawdź TOP5 oczyszczaczy powietrza dostępnych na polskim rynku i wybierz ten odpowiedni dla ciebie. 

Prezydent Andrzej Duda
15.12.2023 22:00 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu in vitro

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu z budżetu państwa. “Wobec wyzwań demograficznych, dążąc do zapewnienia równych szans wszystkim walczącym z problemem niepłodności, także tym chcącym korzystać z innych metod leczenia, Prezydent zapowiada złożenie projektu ustawy zapewniającego finansowanie ich ze środków publicznych” - taki komunikat pojawił się właśnie na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Andrzeja Dudy.To ustawa z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podejmując decyzję o podpisaniu ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, będącej inicjatywą obywatelską, prezydent brał pod rozwagę fakt, że metoda in vitro w ocenie części społeczeństwa budzi wątpliwości natury etycznej. Na początku stycznia 2024 r. planowane jest posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia poświęcone przygotowaniu projektu.

Policja, dom pomocy społecznej, skandal, nagranie
15.12.2023 20:38 Skandal w domu opieki. Pracownice nagrywały podopieczną w łazience

Dwie pracowniczki domu pomocy społecznej w Pułtusku nagrywały swoją podopieczną. Mąż jednej z kobiet udostępnił to nagranie w mediach społecznościowych. Prokuratura już zaczęła śledztwo. Policja pod jej nadzorem również zajmie sią tą sprawą. Co widać na tym nagraniu? Co będzie dalej z pracowniczkami DPS-u? 

ból gardła
15.12.2023 17:36 Pierwsze objawy raka krtani mogą przypominać przeziębienie. Tak je rozpoznasz

Na raka krtani najczęściej chorują mężczyźni po 40. roku życia. Pierwsze objawy nowotworu mogą podszywać się pod niegroźne przeziębienie. Nierzadko powoduje to, że sami chorzy bagatelizują wczesne symptomy i zgłaszają się do lekarza zbyt późno. Po czym można odróżnić, że nie mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem ale z chorobą nowotworową? 

uzależnienie od smartfona
15.12.2023 14:16 Jak smartfon działa na Twoją psychikę? Nie wygląda to dobrze

Kto z nas nie ma smartfona? Korzystają z nich zarówno dzieci, jak i seniorzy. Wielu nie wyobraża sobie wręcz życia bez tego urządzenia. Jednak nadmierne używanie „płaskiego telefonu” nie pozostaje obojętne dla ludzkiej psychiki. A jak ustalili badacze z  z Centrum Medycznego Uniwersytetu Hanyangh w Korei Południowej, smartfon może być przyczyną poważnych zaburzeń psychicznych. 

kłótnia pary
14.12.2023 18:52 "Mąż ma ADHD. Nasz związek wisiał na włosku"

Jestem żoną mężczyzny, który cierpi na ADHD, tzn. nie ma postawionej diagnozy, bo dopiero niedawno po wielu kryzysach rodzinnych, katastrofach organizacyjnych oraz zdiagnozowaniu się przez jego dorosłą już córkę, zaczęłam czytać i drążyć temat. 99 proc. objawów pasuje do jego zachowań. Zaczynam dostrzegać światełko w tunelu, bo nasze małżeństwo zawisło już na włosku. - mówi Anna. W portalu Pacjenci.pl publikujemy komentarze osób z ADHD, ich bliskich, a także psychiatrów i psychologów. By walczyć ze stygmatyzacją, po tym, jak kilka dni temu w „Gazecie Wyborczej” ukazał się tekst przedstawiający osoby biorące leki na ADHD niczym szukających wiecznego haju bohaterów „Wilka z Wall Street”. (Jeśli nie czytałaś czy nie czytałeś, to omówiony TUTAJ).

rak żołądka
14.12.2023 15:02 Fakty i mity o raku żołądka i Helicobacter pylori. Czy ta bakteria powoduje raka żołądka?

Na temat jednego z najbardziej śmiercionośnych nowotworów wiadomo już wiele, ale wciąż wiedza ta nie jest wystarczająco powszechna. Dodatkowo, część krążących na jego temat opinii to szkodliwe mity, które mogą utrudnić profilaktykę lub wczesne rozpoznanie choroby. Nieprawdziwe informacje dotyczące raka żołądka oraz odpowiedzialnej za ok. 80 proc. zachorowań bakterii Helicobacter pylori postanowili zdemaskować twórcy kolejnej już odsłony kampanii „Servier – Wyłącz Raka”. Jednocześnie oprócz mitów popularyzują fakty, których znajomość może ratować życie.Każdego roku w Polsce diagnozowanych jest ok. 5 tys. przypadków raka żołądka, częściej u mężczyzn i w większości przypadków w stadium zaawansowanym. Aż 90-99 proc. diagnoz stanowią tzw. gruczolaki, trudne do leczenia w późniejszych stadiach choroby. Przyczyną powstawania większości z nich jest bakteria Helicobacter pylori, którą można zakazić się drogą pokarmową, najczęściej jeszcze w dzieciństwie. Choć w ostatnich dekadach poprawiły się ogólne warunki sanitarno higieniczne i możliwości skutecznego leczenia, zakażona tym patogenem jest nadal znaczna część społeczeństwa. To z kolei kluczowa informacja w kontekście profilaktyki raka żołądka.

Zofia Merle
14.12.2023 12:47 Nie żyje Zofia Merle. Aktorka przegrała walkę z ciężką chorobą

Smutne wieści obiegły wczoraj całą Polskę. Zofia Merle przegrała walkę z ciężką chorobą. Aktorka zmarła w Szpitalu Wolskim w Warszawie. Miała 85 lat. Ostatnie lata życia aktorki nie były usłane różami. 

nastolatka szpital
13.12.2023 22:38 Szpitalne korytarze znała aż za dobrze. Dziś pomaga innym zdrowieć

Jest jedynaczką. Przemocy od ojca doświadczała od dziecka. Diagnoza: zespół stresu pourazowego, zaburzenia lękowe, depresyjne i psychotyczne. Natrętne myśli o odebraniu sobie życia, i te, które „kazały” jej zabić własnego ojca. Do cichej, bezradnej mamy miała żal. Uwaga! Tekst dla osób w wieku 18+.Dziś Justyna ma 33 lata. O piekle domowego ogniska opowiedziała Edycie Brzozowskiej dla portalu Pacjenci.pl. Poruszającą historię dziecka, dziewczynki, a dziś kobiety publikujemy nieprzypadkowo 10 października. To Światowy Dzień Świadomości Zdrowia Psychicznego.

ADHD, zdrowie psychiczne, leki
13.12.2023 19:20 „Przekonać rodziców, że TO mam? To było największe wyzwanie"

Nie walczę już z epizodami depresyjnymi, lękiem uogólnionym i fobią społeczną. Dzięki leczeniu objawów ADHD. Prawidłowa diagnoza (po dwóch nietrafionych!) i odpowiednie leczenie farmakologiczne zmieniły moje życie na lepsze – mówi Ola. Zostałam zdiagnozowana w wieku 26 lat, a więc moi rodzice są już starszej daty. Nie są biegli w sprawdzaniu informacji i ufają internetowi jak encyklopedii. Przekonanie ich, że nie zasłaniam się wymyślonym zaburzeniem, że nie szukam łatwej drogi, że leki to nie narkotyki, zajęło mi prawie dwa lata - dodaje. Komentarz „STOP stygmatyzacji dorosłych z ADHD” powstał na  „na gorąco” po tekście w jednym z dzienników, który wielu odebrało, jako sugestię, że leki na ADHD ludzie biorą dla haju, a nie po to, by móc normalnie żyć i pracować. Na facebookowej grupie „ADHD dorosłych” zamieściłam prośbę o dzielenie się historiami z życia. Przez cały tydzień publikujemy Wasze listy. By edukować, czym jest ADHD dorosłych i dlaczego terapia bez leków zwykle za mało zdziała. Czytacie właśnie kolejny list.

kapusta kiszona
13.12.2023 19:05 Kapusta kiszona nie jest dla wszystkich. Te osoby powinny jej unikać

W sezonie jesienno-zimowym kiszona kapusta jest jedną z najcenniejszych potraw. Niskokaloryczna, stanowiąca bogate źródło składników mineralnych i przeciwutleniaczy oraz niedroga – jednak nawet ona nie jest dla każdego i może poważnie zaszkodzić. Sprawdź, kto powinien natychmiastowo ograniczyć jej spożycie lub całkowicie z niej zrezygnować. 

śledź
13.12.2023 16:31 Jak wybrać najlepsze śledzie? Po tym poznasz śledzie dobrej jakości

Śledź to jedna z naszych ulubionych ryb, bez której nie wyobrażamy sobie Świąt. Jest nie tylko smaczna, ale również niezwykle zdrowa! W sklepach mamy duży wybór śledzi. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać produkt jak najlepszej jakości? Podpowiadamy.  

Maryla Rodowicz
13.12.2023 16:19 Maryla Rodowicz ujawnia, dlaczego wygląda tak młodo. Przyczyną nie są drogie zabiegi

8 grudnia Maryla Rodowicz obchodziła swoje urodziny. Sama jednak przyznaje, że nie jest to jej ulubione święto. Artystka ma 78 lat i nie zamierza przechodzić na emeryturę. Wciąż czuje się świetnie i jak na swój wiek wygląd wciąż młodo. Niejedna osoba zastanawia się, co jest sekretem witalności i wyglądu Rodowicz?  

podarowanie prezentu
13.12.2023 15:23 Święta tuż, tuż! Poznaj 10 nieszablonowych pomysłów na prezenty dla seniora

Już niedługo Święta, czas, który spędzimy w gronie rodziny i przyjaciół. To moment w roku, w którym niejeden z nas zachodzi w głowę, jakie prezenty podarować swoim krewnym, w tym i dziadkom, babciom czy rodzicom w wieku senioralnym.A gusta się zmieniają – seniorów również. Współcześni dziadkowie i babcie mają już inne potrzeby niż ci, którzy jesień życia zaczynali kilkanaście lat czy kilkadziesiąt lat temu. Ciepłe kapcie, kołdra czy ramka na zdjęcie nie są już tak atrakcyjne jak dawniej. Wybraliśmy więc 10 nieszablonowych prezentów, które z pewnością wywołają uśmiech na twarzy u niejednego seniora. 

pielęgniarka
13.12.2023 12:29 Bezpłatne leki dla dorosłych i dzieci. Jakie darmowe leki może przepisać pielęgniarka?

Na liście darmowych leków jest 3800 dla seniorów i około 1000 mniej dla dzieci i młodzieży. Tłumaczymy, jak dostać taką receptę, a na końcu tekstu znajdziecie link, pod którym możecie sprawdzić, czy Wasze leki się załapały. Jako seniorów Ministerstwo Zdrowia definiuje osoby, które ukończyły przynajmniej 65 lat, a jako dzieci i młodzież – osoby poniżej 18 roku życia. Bezpłatne leki, oczywiście nie wszystkie, ale tylko te z listy stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia, przed kilka ostatnich lat należały się Polakom powyżej 75 lat. Teraz mogą je dostać też osoby o 10 lat młodsze. 

Iza z synem ADHD
12.12.2023 23:35 „Mój syn i ja. Jesteśmy jak kulisty piorun” Życie z ADHD

O tym, że mam ADHD, dowiedziałam się dopiero na studiach. Mój młodszy, 11-letni syn, też je ma. Nie potrzebuję na to zaświadczeń i badań. To bez znaczenia. Szkoła zawodzi, większość kadry to ludzie niszczący indywidualistów. Minęło tyle lat, a mój syn słyszy w szkole to samo, co ja słyszałam, jako dziecko: „łobuz, manipulant, bajkopisarz, niezdara, leń, nieuk” – mówi Izabela. - Postanowiłam o tym opowiedzieć z nadzieją, że osoby z ADHD przestaną być stygmatyzowane. Bo to jest dla nich krzywdzące, a na przestrzeni lat wręcz niszczące – mówi Iza. W portalu Pacjenci.pl publikujemy komentarze osób z ADHD, ich bliskich, a także psychiatrów i psychologów. By walczyć ze stygmatyzacją, po tym, jak kilka dni temu w „Gazecie Wyborczej” ukazał się tekst przedstawiający osoby biorące leki na ADHD niczym szukających wiecznego haju bohaterów „Wilka z Wall Street”. (Jeśli nie czytałaś czy nie czytałeś, to omówiony tu).

para - kłótnia
12.12.2023 19:25 "Chciałam odejść. Byłam rozjechana psychicznie. Mój mąż ma ADHD"

Nikt nie opisuje, jak wygląda życie w związku z osobą z ADHD z punktu widzenia osoby neuronormatywnej. Skupiamy się zrozumieniu osób z ADHD, a przecież po drugiej stronie jesteśmy my - ludzie, którzy nie mają tego problemu i nie chcą zatracić siebie, a tak właśnie się dzieje – napisała Marta, której partner ma ADHD. Są parą pięć lat.- Studiowaliśmy na jednym roku - w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mi, poukładanej i zorganizowanej, Wojtek zaimponował spontanicznością i przebojowością - wspomina Marta.Na portalu Pacjenci.pl przez tydzień codziennie będziemy publikować listy, które przyszły do nas po tekście „STOP stygmatyzacji dorosłych z ADHD”. A także komentarze psychiatrów. By edukować, czym jest ADHD dorosłych i tłumaczyć, dlaczego sama terapia to za mało, a leki są ważne – bez nich trudno się „ogarnąć”. Oto kolejny list.

ADHD
12.12.2023 17:42 „Biorę leki na ADHD. Żeby się ogarnąć. Nie dla haju!” [LIST]

Mam trzy krzyżyki na karku. Diagnoza, samoświadomość, że to ADHD i farmakologia to był game changer życia! Za chwilę minie rok od wdrożenia leków i mogę powiedzieć jedno: To był najlepszy rok mojego życia! Ogarnęłam się poświęciłam go na szacowanie i naprawianie szkód, które sama sobie wyrządziłam – napisała Lila w mailu dla portalu Pacjenci.plKomentarz „STOP stygmatyzacji dorosłych z ADHD” napisałam w emocjach i „na gorąco” po tekście w „Gazecie Wyborczej”. Sugerował, że osoby dorosłe biorą, a właściwie ćpają leki na ADHD dla haju, a nie po to, by móc funkcjonować w codziennym życiu. Pod tekstem i na facebookowej grupie „ADHD dorosłych” zamieściłam prośbę o dzielenie się historiami ze swojego życia. Przez cały tydzień, będziemy publikować Wasze listy i komentarze ekspertów. By edukować, czym jest ADHD dorosłych i dlaczego sama terapia to za mało i leki są ważne. Oto pierwszy z listów.

szpital
12.12.2023 16:18 Co jeśli zachorujesz w nocy? Zmiany na SOR-ach opóźnione

Od 1 stycznia 2024 r. przy szpitalnych oddziałach ratunkowych miała zacząć funkcjonować nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Zmiany nie zostaną jednak wdrożone zgodnie z planem. Część szpitali nadal nie jest gotowa, więc Ministerstwo Zdrowia wydłużyło termin na ich wprowadzenie. Na czym ma polegać ta reforma? Co sądzą o niej lekarze? 

kawa
12.12.2023 14:54 Dodaj to do kawy, a Twoje serce Ci podziękuje. Podkręci smak i zadba o układ krążenia

Lubisz rozpoczynać dzień od swojej ulubionej kawy? Mamy pomysł, jak w szybki i prosty sposób podnieść jej walory smakowe i zdrowotne. Wystarczy dodać jeden magiczny składnik :) 

kura jajka
11.12.2023 20:19 Polskie jajka przyczyną masowych zatruć. Winna bakteria

Sprowadzane z Polski jajka zatruwają gości restauracji i kawiarni w Wielkiej Brytanii - podają angielskie media i instytucje. Za to na forach internetowych pełno jest komentarzy, że to konkurencja chce wykosić polskich dostawców, bo jajka od polskich rolników są tańsze. A do tego odkąd Anglicy wyszli z Unii, ta już nie może dyktować im cen i mogą je dowolnie podnosić. A import jajek z Polski do Anglii zwiększył się w ostatnich latach aż o 2000 procent!Spraw masowych zatruć salmonellą zainteresowała się oficjalnie brytyjska rządowa agencja Food Standards Agency. Ostrzega, że liczba zatruć stale rośnie. Brytyjski rząd już skontaktował się urzędnikami w Polsce i wskazał obywatelom, jak mają postępować. - Wiele przypadków dotyczyło spożycia jaj wyprodukowanych w Polsce i używanych do posiłków w restauracjach i kawiarniach” – mówi Tina Potter, kierownik ds. incydentów w FSA. - Dlatego prosimy władze lokalne, aby przypomniały przedsiębiorstwom spożywczym o znaczeniu dobrych praktyk higienicznych” – dodała Potter.W Wielkiej Brytanii mówi się też dużo o tym, że polskie jajka, które tak masowo zalały Anglię, są tańsze, bo są dużo gorszej jakości - pochodzą z chowu klatkowego, a nie od szczęśliwych kur z wolnego wybiegu. 

pyłek pszczeli
11.12.2023 20:04 Król naturalnych suplementów! Wspiera odporność, serce i wątrobę

Jest źródłem ponad 200 substancji i zawiera więcej białka niż mięso. Uważa się go za najbardziej wartościowy suplement, a do tego jest w 100% naturalny. Jakie właściwości ma pyłek pszczeli?   

niemowlak
11.12.2023 14:15 Noworodek w oknie życia. Jakie będą dalsze losy dziewczynki?

W minioną niedzielę w oknie życia w Kartuzach zostawiono dziecko. Noworodek trafił do szpitala i przeszedł niezbędne badania. Jest zdrowy. Osoba, która go oddała nie naraziła malucha na niebezpieczeństwo – jak przekazał jedna z zakonnic odbierająca dziecko, noworodek „był otulony”.  

Oleg Nowak
11.12.2023 12:28 Lekarz Oleg Nowak: "Miałem wypadek na snowboardzie. Nie pokrzyżował mi marzeń"

Próbowałem znaleźć lekarzy z niepełnosprawnościami w Polsce. Wtedy mi się nie udało. Dziś wiem, że byli niewidoczni - Oleg Nowak robi właśnie specjalizację z radiologii, ale wspomina 2009 r. - Moje marzenia o studiach lekarskich zostały mocno zweryfikowane po wypadku - mówi. Dziś działa w podwójnej roli - lekarza i pełnomocnika swoich koleżanek i kolegów lekarzy z niepełnosprawnościami.Lekarz Oleg Nowak właśnie ruszył z kampanią" „Jestem lekarzem. Niepełnosprawność nie wyklucza”.  Po raz pierwszy w historii Naczelnej Rady Lekarskiej, pojawiło się w niej stanowisko Pełnomocnika ds. lekarzy z niepełnosprawnościami. Objął je właśnie Oleg Nowak. Z okazji obchodów Miesiąca Dumy z Niepełnosprawności lekarz, który jest w trakcie specjalizacji z radiologii i porusza się na wózku, dzieli się z lekarzami i pacjentami swoją historią. Posłuchajcie  walczcie o marzenia!  

zatrucie pokarmowe
10.12.2023 20:16 Zgony po zjedzeniu owoców: Kilkaset osób zainfekowanych. Eksperci mówią o epidemii.

W Ameryce Północnej rozwija się epidemia salmonelli. Kilkaset osób jest zakażona, odnotowano również zgony – śmiertelne przypadki pojawiły się w USA i Kanadzie. Eksperci twierdzą, że przyczyną jest spożycie jednej z odmian melona. Co więcej, szkodliwa okazała się odmiana melona , którą kupić można również w Polsce. Czy Polacy mają się czego obawiać?

wizyta u lekarza
10.12.2023 17:34 Uzależnionym od alkoholu należy się renta. Świadczenie budzi kontrowersje

Zgonów po alkoholu z roku na rok jest więcej. Niestety, alkoholizm jest także problemem wielu Polaków, którzy coraz częściej umierają z powodu tego nałogu. Jednak mało kto wie, że istnieje takie świadczenie jak renta alkoholowa. Komu się należy? Ile pieniędzy może otrzymać taka osoba?

ADHD
10.12.2023 15:44 STOP stygmatyzacji dorosłych z ADHD [KOMENTARZ]

Łykają je jak „cukierki", lub kruszą i „wciągają nosem"– tak przedstawia dorosłych z ADHD tekst w „Gazecie Wyborczej”. Wierzę, że napisany w dobrej wierze, niestety powiela krzywdzące stereotypy. Przyczynia się do postrzegania tych, którzy przyjmują leki, jako bezrefleksyjnych bohaterów “Wilka z Wall Street”. „Lek na ADHD brany jak cukierki. "Euforia była coraz słabsza, zaczęłam brać więcej, potem rozkruszać i wciągać" – to tytuł tekstu, jaki ukazał się w sobotę 9 grudnia 2023 roku w „Gazecie Wyborczej”. Co o nim myślę? Wystarczająco długo żyję i pracuję, by zdążyć zobaczyć wielu uzależnionych ludzi. Ale nie od leków na ADHD, a od alkoholu, papierosów, seksu i dragów i to właśnie dlatego, że choć mieli ADHD, to niezdiagnozowane. I radzili sobie z tym tak, jak mogli - znieczulając się czym popadnie. W dodatku wielu z nich miało błędną diagnozę - zamiast ADHD, które faktycznie mieli, słyszeli, że mają coś zupełnie innego - i latami leczyli się na depresje, chorobę afektywno-dwubiegunową, bordeerline i wiele innych rzeczy. Dostając leki, które nie działały, bo nie mogły, a często jeszcze pogarszały sprawę. 

apteka
10.12.2023 13:10 Europejska Agencja Leków ostrzega przed popularnymi lekami na przeziębienie. Chodzi o jedną substancję

Europejska Agencja Leków jest organizacją monitorującą i oceniającą leki stosowane u ludzi i zwierząt. W ostatnim czasie wydała ostrzeżenie przed niewłaściwym przyjmowaniem leków z pseudoefedryną, stosowaną podczas infekcji górnych dróg oddechowych, również i przeziębienia. Preparaty tego rodzaju w sezonie jesienno-zimowym należą do jednych z najczęściej kupowanych. Dlaczego mogą nam szkodzić?

apteka
09.12.2023 19:25 Tych leków może zabraknąć w polskich aptekach. Czy Twoje są na liście?

Jest nowa lista antywywozowa obowiązująca od 12 grudnia 2023 roku. Wykaz produktów zagrożonych brakiem dostępności w Polsce obejmuje 224 pozycje. Jakie leki znalazły się na liście? 

kobieta bierze leki
09.12.2023 16:31 Lista leków refundowanych od stycznia już jest. Zobacz, czy Twoje się załapały

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt listy leków refundowanych, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Spis obejmuje m.in. leki stosowane w onkologii oraz w leczeniu chorób rzadkich.  

zgaga
09.12.2023 15:00 Zgaga to nie jedyny objaw nadkwasoty. Przeczytaj, jeśli masz problem z żołądkiem

Nadkwasota jest zaburzeniem funkcjonowania żołądka, polegającym na zbyt dużej produkcji kwasu solnego. Nieleczona może prowadzić do powikłań, takich jak choroba refluksowa czy wrzody trawienne. W przypadku utrzymujących się dolegliwości, należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Jakie są typowe objawy nadkwasoty? Wyjaśniamy. 

Janka Baran, kolektyw "Plakaciary"
09.12.2023 13:09 „Nie liczę na polityków. Liczę na kobiety”. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii walczącej z przemocą wobec kobiet

Mieszkam we Francji. Jakby tu podrożała bagietka, nazajutrz stanąłby cały kraj. Francuzi demonstrowaliby do upadłego. A my kochamy chwilowe zrywy narodowe – mówi Janka Baran, założycielka kolektywu „Plakaciary”, który włączył się w akcję przeciw przemocy wobec kobiet.Trwa światowa akcja „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet” która promuje dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Pacjenci.pl objęli kampanię patronatem medialnym. 

dziecko i gołębie
09.12.2023 09:08 Wirus przenoszony przez gołębie zabił dziecko. To już nie pierwszy przypadek

Zmarła dziewczynka zarażona paramyksowirusem gołębim typu 1. To piąta ofiara choroby, którą zarazić można się poprzez kontakt z odchodami zakażonego gołębia lub skażonym przez wirus pyłem przenoszonym przez wiatr. Czy wirus stanowi zagrożenie dla wszystkich ludzi?

None
09.12.2023 08:53 Idziesz pobrać krew, albo oddać mocz? Podpowiadamy, jak przygotować się do badań laboratoryjnych

Badania laboratoryjne są badaniami, podczas których pobiera się m.in. krew czy mocz. Analiza ich umożliwia ocenę stanu zdrowia danej osoby. To wyjątkowo skuteczne narzędzie diagnostyczne, dzięki któremu można wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Jak jednak przygotować się do badania? Czy można wcześniej pić? Co wolno robić, a co jest niewskazane? To trzeba wiedzieć. Właśnie rozpoczyna się ogólnopolska kampania informacyjna „Poznaj Diagnostów Laboratoryjnych”. 

apteka
08.12.2023 19:30 Czy PESELE klientów aptek są bezpieczne? Jest porozumienie między UODO i GIF

Afera z podsłuchami w aptekach zmobilizowała Urząd Ochron Danych Osobowych, który zacznie ściślej współpracować z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym. Szefowie obydwu urzędów zawarli porozumienie. Cel? Ujawnianie i eliminowanie przypadków naruszenia prawa w związku z przetwarzaniem danych osobowych pacjentów i pracowników aptek. Jak skorzystają na tym pacjenci? 

kradzież danych
08.12.2023 16:04 Hakerzy żądają okupu od ALAB. Nowe informacje o wycieku danych

Już wkrótce w sieci mogą zostać upublicznione dane nawet 200 tys. pacjentów. Taki scenariusz przewiduje firma ALAB, jedno z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów, które w listopadzie padło ofiarą ataku hakerskiego. Cyberprzestępcy chcą okupu. Co na to ALAB?

Prawa człowieka
08.12.2023 14:25 Mec. Wawrowska o przemocy. Pacjenci pl. patronem światowej kampanii

Szorują się pod prysznicem i wyrzucają rzeczy, które miały na sobie, ale psychika kobiety cierpi do końca życia – mecenas Danuta Wawrowska mówi o tym, jakie konsekwencje ma gwałt. 10 grudnia to Dzień Praw Człowieka" ustanowiony przez ONZ. W całej Unii Europejskiej trwa akcja „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”. Portal Pacjenci.pl objął ją patronatem. Tu możesz podpisać petycję - apel w sprawie poparcia dyrektywy UE o przemocy wobec kobiet: https://bit.ly/3ubnB8D

koronawirus
07.12.2023 20:53 Najczęstszy objaw zakażenia nowym wariantem koronawirusa. Występuje u większości pacjentów

Sezon infekcji trwa. Jak podają eksperci, w Polsce znów „szaleje” koronawirus, co zdaje się być zbytnio bagatelizowane. Zwracają jednak uwagę, że odporność populacyjna na COVID-19 wzrosła, przez co przebieg choroby jest nieco inny niż na początku pandemii. Wskazują typowy objaw zakażenia, obserwowany u większości pacjentów. 

zmęczenie
07.12.2023 19:54 Cierpisz na bóle stawów i zmęczenie? To może być niedobór kwasów omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne do zachowania zdrowia i pobierać je możemy z pożywienia. Ich niedobór fatalnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu – również w sferze psychiki. Jednak rozpoznanie, że brakuje nam akurat tego składnika nie zawsze jest łatwe, ponieważ objawy temu towarzyszące mogą zmylić. Poznaj najbardziej charakterystyczne objawy niedoboru tego cennego składnika!

biegunka
07.12.2023 18:07 Biegunka z domieszką krwi to ostrzeżenie od organizmu. Gastroenterolog tłumaczy, co może oznaczać

Biegunka jest objawem występującym często i trwającym krótko. Jednak gdy jest przewlekła, może już wskazywać na stan chorobowy. Gdy w stolcu znajduje się krew, a biegunka ma charakter przewlekły, to jest to ewidentny sygnał ostrzegawczy i znak, by udać się do lekarza. O czym świadczy ten rodzaj biegunki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

herbatka zimowa
07.12.2023 17:57 Herbatka na przeziębienie i odporność - dodaj ten kluczowy składnik

Okres jesienno-zimowy to sezon nawracających infekcji o podłożu wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym. W tym czasie szczególnie warto zadbać o odporność. Szukajmy wsparcia w naturze, wykorzystując leczniczą moc roślin! :) 

mgła mózgowa
07.12.2023 16:37 Mgła mózgowa - dlaczego powstaje i jak się jej pozbyć?

O mgle mózgowej zaczęto mówić częściej podczas pandemii – jest to jedno z powikłań zakażenia koronawirusem, choć nie znajduje się na oficjalnej liście objawów.  Przyczyny mgły mózgowej jest jednak więcej i nie zawsze mają związek z chorobami. Czym jest mgła mózgowa? Jakie ma objawy? Co zrobić, by ją zwalczyć?

przeziębienie
07.12.2023 14:35 4 najlepsze sposoby na uniknięcie przeziębienia. Wprowadź te nawyki i nie choruj

W okresie jesienno-zimowym o infekcję nietrudno. Z powodu nieprzyjemnej pogody, mniejszej ilości słońca, zwiększa się ryzyko zakażenia. Sprawia to, że o wiele trudniej uniknąć zarówno przeziębienia, jak i grypy. Wbrew pozorom tych stanów i chorób można uniknąć. Dużo zależy od naszych nawyków. Podpowiadamy, co robić, by ograniczyć do minimum ryzyko złapania infekcji. 

None
06.12.2023 19:08 Kilkadziesiąt tysięcy pacjentów bez pomocy? NFZ nie przedłuża umowy z wieloma ośrodkami

Narodowy Fundusz Zdrowia pod koniec roku dokonuje rozliczeń. Końcówka roku to także okres, w którym niektóre z umów zostają zakończone. Patrząc na obecną sytuację w kraju pewne działania podjęte przez NFZ można uznać za wysoce krzywdzące na pacjentów. Od przyszłego roku nie zostały bowiem przedłużone umowy z placówkami, które w obecnych czasach można uznać za niezbędne.

gastroskopia
06.12.2023 17:57 Gastroskopia - kiedy ją zrobić i jak przygotować się do badania?

Gastroskopia jest jednym z najważniejszych badań w gastroenterologii, pozwalającym wykryć wiele schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. To wszechstronna i skuteczna metoda diagnostyczna i terapeutyczna. Jakie są wskazania do gastroskopii i jak przygotować się do badania?

kobieta na polu
06.12.2023 17:36 Dlaczego warto jeść pomidory? Mają pozytywny wpływ na ciśnienie krwi i nie tylko

Choroby sercowo-naczyniowe stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci na całym świecie. Co roku z ich powodu umiera 17 milionów ludzi, z czego 4 miliony w Europie. Do czynników ryzyka zalicza się m.in. nieprawidłowa dieta. Co więc należy włączyć do codziennego menu, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia? Pomidory! – tak twierdzą naukowcy z Hiszpanii. I mają ku temu powody.

Dr Anita Kucharska - Dziedzic
06.12.2023 16:06 „Czy będziemy ścigać mężczyzn, którzy wykorzystali pijane i nieświadome kobiety?”. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii walczącej z przemocą

Zadzwoniła do mnie przyjaciółka - policjantka. Powiedziała, że ta ustawa o izolacji sprawcy przemocy powinna nosić imię kobiety spod Zielonej Góry zamordowanej na oczach jej dziecka, bo policja, prokuratur i sąd latami nie zapewniły jej bezpieczeństwa we własnym domu – mówi posłanka Anita Kucharska – Dziedzic w rozmowie z Moniką Ksieniewicz-Mil z Europejskiego Lobby Kobiet.  „16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet" to największa na świecie kampania*. Promuje dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Redakcja Pacjenci.pl objęła kampanię medialnym patronatem.  

Lekarz Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL
06.12.2023 15:34 Młodzi lekarze napisali list do mediów. Walczą też o przyszłych pacjentów

Walka lekarzy z otwieraniem kierunków pseudo medycznych, na uczelniach, które z medycyną nie miały nic wspólnego i nie wiadomo, czy studenci nie będą tam np. uczyć się anatomii ze zdęć i wirtualnych zwłok, trwa. Porozumienie Rezydentów właśnie napisało list do mediów. Ważny, bo i obawy lekarzy są ważne. Ważą się losy polskiej medycyny, zdrowie i życie pacjentów. I los tych, którzy już są lekarzami, ale nie są pewni, czy w szpitalach, w których pracują przecież w zespołach, za kilka lat będą mieli obok siebie na dyżurach w dzień i w nocy, godnych partnerów.  

kawa
06.12.2023 13:16 Cierpisz na refluks lub wrzody? Zamień kawę na ten napój

Kawa jest jednym z najbardziej lubianych napojów na całym świecie, jednak przy pewnych schorzeniach nie zaleca się jej spożywania. Może działać drażniąco na błonę śluzową żołądka, dlatego powinny unikać jej osoby z dolegliwościami układu pokarmowego, m.in. z chorobą refluksową i wrzodami trawiennymi. Jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez kawy, warto sięgnąć po jej alternatywę. 

dr Piotr Ligocki
06.12.2023 13:07 Zakażenie pneumokokami. Kto jest w grupie ryzyka? Dr Piotr Ligocki wyjaśnia

Zapalenie płuc jest jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji osób dorosłych. Za rozwój zakażenia w dużej mierze odpowiadają pneumokoki, czyli bakterie streptococcus pneumoniae. W ostrej fazie choroby umiera aż 8 na 100 chorych. A w ciągu kolejnego półrocza, aż 20 proc. osób! Jak rozpoznać tego rodzaju zakażenie? „Trzeba mieć świadomość, że zapalenie płuc to nie jest cięższe przeziębienie, tylko bardzo poważna choroba ogólnoustrojowa, która zawsze może wiązać się z fatalnymi następstwami dla życia i zdrowia. Pneumokokowe zapalenia płuc obciążają cały organizm, a także zaostrzają przebieg chorób przewlekłych. Powikłaniem może być np. nasilenie niewydolności serca, arytmia, czyli zaburzenia w pracy serca. Rośnie ryzyko zawału i udaru” – wyjaśnia dr Piotr Ligocki, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Ordynator Klinicznego Oddziału Reumatologicznego 10. Klinicznego Szpitala Wojskowego z Polikliniką w Bydgoszczy.

FB/lechwalesa
05.12.2023 20:09 Lech Wałęsa trafił do szpitala. Co dolega byłemu prezydentowi?

Coraz więcej słyszymy o wzroście zachorowań na COVID-19. Do szpitala trafił niedawno Lech Wałęsa. Były prezydent w swoich mediach społecznościowych poinformował o zakażeniu. Liczba zachorowań koronawirusa drastycznie rośnie.  

sine nogi
05.12.2023 18:29 Skóra na Twoich nogach ma sinawy kolor? Nie bagatelizuj tego objawu. Idź do lekarza

Jest to stosunkowo często występująca przypadłość. Przyczyn może być wiele, a jedną z nich jest m.in. ekspozycja na niskie temperatury. Jednak nie zawsze powody są tak prozaiczne. Czasem siniejąca skóra nogach to symptom rozwijających się schorzeń. Co to za choroby? 

polska policja
05.12.2023 14:11 5 grudnia o 17:00 w całej Polsce usłyszymy syreny. To będzie smutny hołd złożony dla policjantów

1 grudnia w poniedziałek podczas służby zostało postrzelonych dwóch funkcjonariuszy policji. 4 grudnia obydwaj zmarli. W hołdzie dla policjantów we wtorek 5 grudnia o godzin 17 usłyszymy dźwięk syren. Policjanci należą do grup zawodowej w szczególności narażonej na problemy natury psychicznej. Prawie 5. tys funkcjonariuszy ma zaburzenia po stresie traumatycznym. 

reumatoidalne zapalenie stawów
04.12.2023 18:21 Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów? Metody leczenia i dieta

Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą o podłożu immunologicznym, atakującą stawy. „Najczęściej są to drobne stawy rąk i stóp, ale może także objąć duże stawy obwodowe. Pacjent może się wtedy skarżyć m.in.na bóle kolan i łokci.” - powiedziała lek. Agata Skwarek-Szewczyk. Jakie są typowe objawy choroby i jak ją leczyć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych, lek. Agatą Skwarek-Szewczyk. 

włosy
04.12.2023 17:29 Tego nie wiesz o włosach. Ciekawe fakty, które Cię zaskoczą!

Włosy są nieodłącznym elementem naszej urody, a ich wygląd jest uwarunkowany genetycznie i przypisany danej grupie etnicznej. Od czego zależy kolor, gęstość i tempo wzrostu włosów? Jaki kolor włosów jest najrzadszy, a jaki najbardziej powszechny na świecie? Przedstawiamy najciekawsze fakty na temat włosów! 

szpital
04.12.2023 16:10 Szpital przestał przyjmować chorych. Czy pójdą za nim kolejne?

1 grudnia Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku poinformował, że wstrzymuje przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy. Powodem decyzji jest "krytyczne przekroczenie liczby jednoczasowo hospitalizowanych pacjentów".  

jeść chipsa
04.12.2023 13:18 Niebezpieczne chipsy wciąż na polskim rynku. W innych krajach zostały wycofane

W innych krajach zostały wycofane, jednak w polskich sklepach internetowych wciąż można je kupić. Ekstremalnie pikantne chipsy, które swoją popularność zdobyły za sprawą TikToka, zawierają niebezpieczną substancję - kapsaicynę, która zagraża zdrowiu, a nawet życiu.  

przepuklina
03.12.2023 15:39 Przepukliny nie tworzą się jedynie w pachwinie i na brzuchu.

Powstają, gdy tkanki przemieszczą się poza miejsce, którym powinny występować i gdy pokonają przy tym barierę anatomiczną. Kto jest najbardziej narażony na ten problem i jak leczy się przepukliny – tłumaczy chirurg dr n. med. Maciej Kowalewski. W klasycznej budowie przepukliny wyróżniamy następujące elementy: wrota przepukliny (miejsce, w którym dochodzi do przemieszczenia), worek przepuklinowy (stanowiący otoczkę przemieszczających się tkanek) oraz zawartość przepukliny (tkanki, które uległy przemieszczeniu). Problem można podzielić ze względu na charakter, umiejscowienie i powodowane komplikacje.

czerniak - nowotwór skóry
03.12.2023 14:10 Jak się ustrzec się przed czerniakiem? Lekarz wyjaśnia zasady profilaktyki i leczenia nowotworu skóry

To najczęściej występujący nowotwór złośliwy skóry. O tym, co sprzyja jego powstawaniu, jak odróżnić go od zwykłych znamion i o leczeniu czerniaka w różnych fazach choroby mówi dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg-transplantolog.Według zaleceń medycznych każde znamię o średnicy powyżej 6 mm powinno zostać zweryfikowane w trakcie dermatoskopii przez dermatologa lub chirurga onkologa, który określi, czy dana zmiana ma charakter podejrzany. W praktyce jednak każde zmieniające się znamię powinno być przyczynkiem do przeprowadzenia takiej kontroli. Zwłaszcza jeśli spełnia ono którekolwiek z poniższych kryteriów.

USG torbieli
03.12.2023 13:05 „Taką torbiel najlepiej wyciąć szybko” – mówi dr n. med. Maciej Kowalewski

Powstaje w efekcie wrastania włosów pod powierzchnię skóry i zamykania się kieszonki pilonidalnej mieszków włosowych. Występuje i u dorosłych, i u nastolatków – zwłaszcza płci męskiej – co wiąże się ze skłonnością do zwiększonej potliwości – mówi dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg i transplantolog Centrum Medycznego SafiMed.Mimo że jest dość częstym problemem zdrowotnym, jego świadomość jest bardzo niska. To przypadłość, o której nie mówi się zbyt wiele, tymczasem w późnym stadium dolegliwości chorzy z reguły trafiają na stół operacyjny. Mowa o torbieli włosowej okolicy krzyżowej, inaczej zwanej torbielą pilonidalną. O tym czym jest, jak powstaje i jak ją leczyć, opowiada dr n. med. Maciej KowalewskiJest chorobą zapalną tkanki podskórnej. To często dość duża torbiel, najczęściej wypełniona włosami i masami łojowymi, zlokalizowana w okolicy kości krzyżowej, na ogół w okolicy szczytu szpary pośladkowej.

Magdalena Szymkiwicz, fizjoterapeutka
03.12.2023 01:14 Psychika i ciało są mocno połączone - mówi fizjoterapeutka Magdalena Szymkiewicz

Gdy nas coś boli, lubimy zwlekać. Cierpimy, ale nie idziemy do lekarza, by się zdiagnozować. Bagatelizujemy dolegliwości i liczymy na to, że może same nam przejdą. I przegapiamy najlepszy czas na to, by zacząć leczenie. Co, oprócz leków może nam ulżyć w bólu? Odpowiada Magdalena Szymkiewicz, fizjoterapeutka z CM SafiMed. Często do gabinetu fizjoterapeuty trafiają osoby, u których dolegliwości bólowe są już bardzo uciążliwe. Zdarza się, że chorzy cierpią, zwlekając z odbyciem wizyty w gabinecie, a jednocześnie przegapiają najlepszy moment na rozpoczęcie terapii. Bagatelizując dolegliwości w myśl: „może samo przejdzie…”, chorzy doprowadzają do sytuacji, w której początkowo niewielkie przeciążenia przeradzają się w ostry stan bólowy. Dochodzi do zaostrzenia dolegliwości.Fot. AdobeStock/SafiMed

zakochani
02.12.2023 19:51 Libido u kobiet i mężczyzn - jak zmienia się z wiekiem? Nie jesteśmy zsynchronizowani

Okres młodzieńczy, etap dojrzałości, a może wiek średni? Kiedy kobiety i mężczyźni mają największą ochotę na seks? Okazuje się, że w zależności od płci szczyt pobudzenia seksualnego przypada na różne okresy życia. 

depresja
02.12.2023 19:19 Skąd się bierze depresja? Przyczyn jest wiele!

Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny w Polsce i na świecie. Szacuje się, że w naszym kraju choruje na nią ok. 1,2 mln osób. Skąd się bierze depresja? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.  

mięta
02.12.2023 18:50 Mięta nie tylko na wzdęcia. Kiedy warto po nią sięgać?

Mięta to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych. Zazwyczaj sięgamy po nią, kiedy borykamy się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Rzeczywiście jest ona zalecana na objawy przejedzenia, jednak ma też inne zalety. Na co pomaga mięta i kto powinien jej unikać? Odpowiadamy. 

dr nauk prawnych Grzegorz Wrona
02.12.2023 17:16 „Gwałt to nie tylko brutalne pobicie”. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii walczącej z przemocą

Polki mówią, że nie doznają przemocy seksualnej. Ale pytane o to, czy chcą współżyć z mężem lub partnerem, odpowiadają: „Nie. Ale jak odmawiam, jest awantura i mogę być pobita i dziecko też” – mówi dr Grzegorz Wrona, adwokat specjalizujący się w przeciwdziałaniu przemocy domowej.„16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet" to kampania promujące dyrektywę Unii Europejskiej, która ma zwalczać przemoc wobec kobiet i przemoc domową. Pacjenci.pl objęli ją patronatem medialnym.Podpisz apel w sprawie zmiany definicji gwałtu: https://bit.ly/3ubnB8D

mierzyć ciśnienie
02.12.2023 16:00 Kiedy mówimy o nadciśnieniu? Taka jest górna granica prawidłowego ciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo podstępnym schorzeniem. Z początku nie daje zauważalnych objawów, z czasem prowadząc do poważnych powikłań. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie mierzyć ciśnienie i w przypadku wystąpienia patologii - zareagować. Jaka jest górna granica prawidłowego ciśnienia tętniczego? Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza? Zapytaliśmy specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego.

para u specjalisty
02.12.2023 14:12 Jak można zarazić się HIV? 3 główne drogi zakażenia HIV

Od stycznia do połowy listopada 2023 r. odnotowaną najwyższą do tej pory liczbę zakażeń HIV w Polsce, co budzi ogromny niepokój. W dalszym ciągu nie każdy ma świadomość, jak może dojść do zakażenia wspomnianym wirusem. Zapytaliśmy o to specjalistę chorób zakaźnych dr n. med. Karolinę Pyziak-Kowalską, 

Światowy Dzień AIDS
01.12.2023 21:24 Z HIV można normalnie żyć. Wystarczy się badać i leczyć

Światowy Dzień AIDS jest właśnie dziś - 1 grudnia. To idealna okazja, żeby przypomnieć Wam, że choć o HIV wiemy już tyle lat (Freddy Mercury z Queen zmarł 42 lata temu), w Polsce rośnie liczba zakażeń HIV. Ten rok jest rekordowy!O tym ważnym dniu, jakim jest Światowy Dzień AIDS przypomniała czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” wyświetlana na fasadach budynków w Warszawie. To happening organizowany przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej ‘Res Humanae’ oraz Gilead Sciences. Zdjęcia i link ze wzruszającym filmikiem z przejazdu kokardki, która przemykała po budynkach Warszawy (także na budynku, w którym mieści się redakcja portalu Pacjencji.pl), znajdziecie w tekście poniżej. A także wiele informacji, jak ustrzec się przez zakażeniem HIV. A jeśli nawet komuś z Was to się nie uda lub nie udało, może szczęliwie i długo żyć. Nie bójmy się badać i nie chowajmy głowy w piasek. I nie wstydźmy się mówić o swoim zakażeniu. Jest nas więcej niż myślimy. Bądźmy silni i solidarni “Razem przeciw HIV”!

refluks po mandarynkach
01.12.2023 19:41 Cierpisz na te dolegliwości? Nie jedz mandarynek

O tym, że mandarynki są smaczne i zdrowie, wie każdy. Niestety pomimo wielu korzystnych właściwości, nie każdy może jej spożywać. Kto powinien unikać mandarynek?  

Dr n. med. Ahmed Elsaftawy
01.12.2023 16:56 Dr Elsaftawy: "Polecam siłownię!". Nowy cykl: "CZY LEKARZ SIĘ LECZY?"

Wielu z nas dopiero po 40. zaczyna dbać o zdrowie. Chudnie, biega, morsuje. To bez sensu, zacznijmy od dziś! – zachęca dr n. med. Ahmed Elsaftawy, szef oddziału słynnego szpitala w Trzebnicy, w którym „przyszywają” nogi i ręce. Pacjenci.pl startują z cyklem: “CZY LEKARZ SIĘ LECZY?”. Pracowników ochrony zdrowia pytamy, czy dbają też o swoje zdrowie, czy tylko o pacjentów.W Polsce są szpitale, w których lekarze i ratownicy pracują bez przerwy ponad pięć dni i nocy. Po wstrząsającym raporcie NIK, który właśnie ujawnił, że personel medyczny* (przypominamy, że to nie tylko lekarze, pielęgniarki i ratownicy), pracuje w tak skandalicznych warunkach, że zagraża zdrowiu i życiu zarówno pacjentów, jak i swojemu, portal Pacjenci.pl postanowił zapytać samych zainteresowanych, czy i jak dbają o zdrowie. Zaczynamy rozmową Edyty Brzozowskiej z wybitnym chirurgiem, dr n. med. Ahmedem Elsaftawy, kierownikiem Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej z Pododdziałem Replantacji Kończyn, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki w Szpitalu im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

świnki
01.12.2023 16:11 Nowy szczep świńskiej grypy. Zakażenie wykryto u człowieka

Trwa dochodzenie brytyjskiej służby zdrowia w sprawie pierwszego potwierdzonego przypadku nowego szczepu świńskiej grypy w Wielkiej Brytanii. Patogen został wykryty u pacjenta w trakcie rutynowego badania na grypę.