Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum kwiecień 2024

Majówka, zatrucie pokarmowe
30.04.2024 18:35 Nie pozwól, aby biegunka popsuła Ci majówkę. Tak możesz jej zapobiec

Wyjazdy majówkowe przed nami. Obojętnie, czy jedziemy w dalszą, czy bliższą podróż, możemy złapać zatrucie pokarmowe. Biegunka podróżnych jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych turystów. Przed podróżą warto poznać zasady zapobiegania problemom żołądkowo-jelitowym oraz zwalczania ich objawów. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko biegunki podróżnych?

Zdrowie, rak, krew
30.04.2024 15:15 Przełom w wykrywaniu raka? "Niebezpieczne nowotwory będzie można zlokalizować w kilka minut"

Naukowcy nie ustają w przeprowadzaniu kolejnych badań, które mogą być przełomowe w diagnozowaniu raka. Tym razem to badacze z Chin są odpowiedzialni za badania i testy, które niewykluczone, będą przełomowe w diagnozowaniu raka.Pojawiła się szansa, że trzy najbardziej śmiercionośne nowotwory będzie można wykryć w dosłownie kilka minut na podstawie wysuszonej kropli krwi. Chodzi o nowotwory m.in. jelita grubego i trzustki. Choć narzędzie musi przejść jeszcze wiele testów, o dotychczasowych wynikach dużo się mówi. Opublikowano je niedawno w czasopiśmie "Nature Sustaintibility".

Chrabąszcz
30.04.2024 15:13 Rozpoznasz, co to za owad?

Majówka sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. A to naraża nas na kontakt z różnymi owadami. Rozpoznasz je po zdjęciach? 

Kobieta trzyma w dłoni fiolkę z olejkiem
30.04.2024 14:38 Ten olejek wygładza zmarszczki i odstrasza owady. W PRL-u był hitem

Teraz jest zapomniana, ale dawniej w apteczce miał ją dosłownie każdy. Mowa o kamforze –  naturalnej substancji, która znajduje zastosowanie w medycynie, przemyśle i kosmetyce. Nadal można kupić ją w każdej aptece. 

Popękane pięty, maść
30.04.2024 13:45 Ta maść doskonale sprawdzi się na popękane pięty. Kosztuje jedynie kilkanaście złotych

Mocno wiosenne temperatury za oknem skłaniają do tego, by nosić buty z odkrytymi palcami i piętami. Stopy po zimie wymagają oczywiście odpowiedniej pielęgnacji. Wiele osób skarży się na mocno popękane i suche pięty. Z pomocą przychodzą wtedy oczywiście wizyty u kosmetyczki, ale również odpowiednie kremy czy maści. Jedną z nich, która ukoi popękane pięty jest maść z apteki. Kupimy ją już za kilkanaście złotych. Jakie ma działanie?

Młodzi mężczyźni grillują w ogrodzie
30.04.2024 13:21 Lekarz porównał to mięso do azbestu. Nie kupuj go na grilla

Majówka za pasem, a razem z nią sezon na grilla. Kiełbasa, karkówka, steki, boczek – jest mnóstwo Polaków, którzy uwielbiają te rodzaje mięsa. Niestety niektóre z nich nie są zbyt zdrowe. Znany lekarz porównał je do azbestu.Łukasz Durajski to lekarz znany na Instagramie jako "doktorekradzi". W mediach społecznościowych obserwuje go ponad 100 tysięcy osób. Na swoim koncie podzielił się niedawno swoimi wrażeniami na temat czerwonego i przetworzonego mięsa, a także udzielił kilku istotnych rad odnośnie grillowania.

José Mujica, prezydent Urugwaju
30.04.2024 11:40 "Najbiedniejszy prezydent świata" jest poważnie chory. Poinformował o diagnozie

88-letni José Mujica, był prezydent Urugwaju poinformował opinię publiczną o swojej chorobie. Polityk zdradził, że zdiagnozowano u niego nowotwór przełyku. O polityku, który rządził w latach 2010-2015 mówiono, że jest “najbiedniejszym prezydentem świata”.Obecnie ze względu na swój stan zdrowia od kilku lat przebywa na politycznej emeryturze. Osobisty lekarz byłego prezydenta przekazał, że na razie nie ustalono, czy nowotwór jest złośliwy. Nie podjęta została też decyzja o metodzie leczenia.

Dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka
30.04.2024 10:55 Wirus HPV - objawy zakażenia u mężczyzn i kobiet. Wenerolog ostrzega, na co zwrócić uwagę

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 100 typów, lecz nie wszystkie są jednakowo groźne. To najczęściej przenoszony wirus, którym można się zakazić m.in. podczas stosunku seksualnego. Jakie są objawy zakażenia wirusem HPV? Jak wygląda infekcja u mężczyzn a jak u kobiet? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dermatologiem-wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką.

Szczepionka dla dziecka
30.04.2024 09:46 Sypią się kary za brak szczepień dzieci. Chodzi o gigantyczne kwoty

Jest coraz więcej rodziców, którzy nie szczepią dzieci. Tylko w jednym województwie w 2023 roku nałożono na rodziców ponad 400 kar. Kwoty sięgały nawet kilkunastu tysięcy złotych. Maksymalnie mogą wynosić 100 tysięcy.W ciągu ostatnich  lat nastąpiło co najmniej dwukrotne zwiększenie liczby uchybień od szczepień obowiązkowych. W 2017 roku odnotowano 30 tys. takich przypadków, w 2021 61,3 tys. Lekarze alarmują, że odmowa szczepień na taką skalę może zaowocować powrotem zapomnianych chorób. Rodziców do odmowy szczepień mają zniechęcić wysokie kary.

Glejak, oszuści, policja
30.04.2024 09:40 Oszustwo na glejaka. Ta para wyłudziła od ludzi kilkaset tysięcy złotych

Para 39-latków z gminy Strzelin usłyszała zarzut oszustwa za internetową zbiórkę pieniędzy na leczenie. Dzięki sfałszowanym dokumentom medycznym, z których wynikało, że mężczyzna cierpi na glejaka mózgu, udało się im wyłudzić kilkaset tysięcy złotych.Oszustwo na szczęście nie uszło parze na sucho, a sprawą zajęła się policja. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie zatrzymali parę, a w domu mężczyzny znaleziona została sfałszowana dokumentacja medyczna oraz podrobiona pieczątka lekarska.

Koenzym Q10 wyraźnie wygładza zmarszczki.
29.04.2024 19:51 Tani i skuteczny krem wygładzający zmarszczki. Spłyca stare i zapobiega powstawaniu nowych

Jest nazywany eliksirem młodości i rzeczywiście działa cuda. O czym mowa? To koenzym Q10 będący składnikiem preparatów przeciwzmarszczkowych. Mało kto wie, że można go kupić w skoncentrowanej formie. Można go także przyjmować w postaci suplementów diety.

Czerniak, szczepionka
29.04.2024 17:45 Będzie szczepionka na czerniaka? Pierwszy pacjent został poddany testom

To będzie pierwsza na świecie “spersonalizowana” szczepionka na najbardziej śmiertelną formę raka skóry, czyli czerniaka. Choć brzmi obiecująco, w Wielkiej Brytanii lekarze na razie pracują nad nią, przeprowadzając testy. Według BBC badacze wykorzystali tę samą technologię, co w obecnie używanych szczepionkach na COVID-19.Testy nowej szczepionki prowadzone są przez m.in. lekarzy z University College London, lecz nie tylko. Metoda testowana jest również przez medyków z innych krajów, w tym z Australii. Wszyscy chcą zebrać jak największą ilość wyników, sprawdzając, czy będzie można wdrożyć ją na większą skalę. Obecnie w samej Wielkiej Brytanii poddawanym testom jest 60-70 chorych osób.

Młoda kobieta o kulach.
29.04.2024 17:45 Ma 35 lat i reumatoidalne zapalenie stawów. "To nie jest choroba staruszek"

Ma 35 lat, jest naszą redakcyjną koleżanką. W intymnej rozmowie opowiedziała nam o chorobie, z którą się zmaga. Chodzi o niesklasyfikowane zapalenie stawów – to wcale nie jest choroba osób starszych.– Byłam na ogromnych dawkach tramadolu, a i tak płakałam z bólu. Teraz jest trochę lepiej, ale leczenie nie daje olśniewających efektów. Jestem obolała, mam problem z zapięciem guzików – mówi Aneta, u której chorobę zdiagnozowano 10 lat temu. 

Lekarz wyciąga rękę po łapówkę, w tle pieniądze
29.04.2024 15:22 Zarobili miliony okradając pacjentów. Ujawniamy spisek lekarzy i farmaceutów

Ręcznie robione leki wcale nie odeszły do lamusa. Nadal potrzebuje ich wielu pacjentów. Niestety takie leki są też znakomitą okazją do wyłudzeń z Narodowego Funduszu Zdrowia.1,5 mln  zł – tyle miesięcznie płaci NFZ za same opakowania leków recepturowych. Wartość jednej buteleczki według aptekarzy to 132 złote, ale w hurtowni można kupić taką za 4,20 zł. Bez winy nie są też lekarze, którzy za wypisywanie takich recept, biorą prowizję. Rekordzista wystawiał ich 500 dziennie. 

Lekarze, operacja
29.04.2024 15:22 To przełomowa operacja. Kobiecie przeszczepiono nerkę i grasicę od świni

To z pewnością był przełomowy zabieg. Chirurdzy z NYU Langone Health dokonali nie lada osiągnięcia przeprowadzając pierwszą na świecie operację jednoczesnego wszczepienia nerki pochodzącej od genetycznie zmodyfikowanej świni, ale też mechanicznej pompy wspomagającej pracę serca.Pacjentka, 54-letnia kobieta borykała się z niewydolnością nerek oraz miała poważne problemy z sercem. Lekarze najpierw zdecydowali się na wszczepienie specjalnej pompy mechanicznej wspomagającej pracę serca. Później przeprowadzili zabieg transplantacji nerki oraz grasicy świni. Amerykańcy lekarze są dumni z przeprowadzonej operacji.

Masaż twarzy, domowy masaż twarzy
29.04.2024 12:26 Masaż wygładzający zmarszczki. Nie musisz wydawać fortuny, naucz się go krok po kroku

By wygładzić zmarszczki, kobiety wydają fortunę na rozmaite kremy czy zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej. Tymczasem można spróbować wygładzić zmarszczki domowym sposobem, przez masaż twarzy.To technika, która polega na delikatnym uciskaniu, ale też manipulowaniu skórą twarzy oraz rozciąganiu. Dzięki masażowi można poprawić też krążenie krwi. Jak zrobić masaż wygładzający zmarszczki, bez wychodzenia z domu?

Masaż stopy
29.04.2024 11:33 "Chorobę bogaczy" poznasz po stopach. Gdy zauważysz ten objaw, biegnij do lekarza

Mówi się o niej, że to “choroba bogaczy”, “choroba królów”. Chorował na nią Leonardo da Vinci i król Anglii Henryk VIII. Objawia się potężnym bólem stawów. Mowa o dnie moczanowej nazywanej inaczej podagrą lub artretyzmem. Jakie są jej pierwsze objawy?

Sandra Kubicka, w tle szpitalne łóżko
29.04.2024 10:34 Sandra Kubicka w ostrych słowach o wizycie na SOR. "Moją mamę potraktowano jak zwierzę"

Sandra Kubicka opublikowała na swoim Instagramie nagranie, w którym opowiedziała o wizycie z chorą mamą na jednym z łódzkich SOR-ów. Modelka nie szczędziła gorzkich słów. Teraz szpital próbuje się bronić. Sandra Kubicka to polska modelka i gwiazda social mediów. Prywatnie związana z muzykiem  Aleksandrem Milwiw-Baronem, gitarzystą grupy Afromental i jurorem programu rozrywkowego The Voice Of Poland. Para pobrała się w kwietniu 2024 roku. Modelka ma 29 lat, obecnie jest w ciąży i nie może się denerwować. Niestety w Polsce niekiedy trudno zachować spokój.

Ojciec Mateusz, Michał Piela
29.04.2024 10:33 Aktor "Ojca Mateusza" schudł 30 kilogramów. Jak to zrobił?

Michał Piela najbardziej znany jest serialowej publiczności z serialu “Ojciec Mateusz”. Nie jest tajemnicą, że przez lata aktor zmagał się z nadwagą, która sprawiła, że jego zdrowie zaczęło się pogarszać. Piela zachorował na cukrzycę typu drugiego.Problemy ze zdrowiem zmotywowały aktora do tego, by zawalczyć o lepszy wygląd i zrzucić zbędne kilogramy. Aspirant z hitowego serialu TVP schudł już 30 kilogramów. Jak teraz wygląda?

depresja, psychiatra, stany lękowe
29.04.2024 10:33 Po tych objawach poznasz depresję. To choroba o wielu twarzach

Postrzegamy depresję tak: człowiek jest smutny, płacze, ma myśli samobójcze, to ma depresję. To tak nie wygląda. Gdyby to tak wyglądało, byłoby dużo łatwiej, także leczyć - mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak, psychiatra. -  Jeżeli ktoś jest szczęśliwy, uśmiechnięty, ma pieniądze, względnie uporządkowane życie rodzinne, depresja go nie spotka? Takie myślenie to błąd - mówi psychiatra Grzegorz Opielak, psychiatra z Centrum Terapii Dialog w Warszawie, szef oddziału psychiatrii szpitala w Janowie Lubelskim, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.W społeczeństwie nadal powszechne jest wyobrażenie osób cierpiących na depresję, jako wiecznie przygnębionych i apatycznych. To przekonanie jednak tylko w częściowej i bardzo uproszczonej formie odpowiada rzeczywistemu przebiegowi tej choroby. Nierzadko zdarza się, że chorzy na depresję mają skłonności do jej maskowania oraz trudności w przyznaniu się do nasilających się objawów, co utrudnia postawienie diagnozy. Jak może objawiać się depresja? Na co zwrócić uwagę? Wyjaśnia psychiatra dr n. med. Grzegorz Opielak w rozmowie z Agnieszką Sztyler-Turovsky, redaktor naczelną portalu Pacjenci.pl w podcaście na “Zdrowo przegadane” na YouTube.

Nowalijki, rzodkiewki, sałata
28.04.2024 22:24 Nowalijki - tak wybierzesz te najzdrowsze. Czy każdy może je jeść?

Wiosna to czas, w którym cieszymy się nie tylko z rozkwitającej dookoła przyrody i coraz wyższych temperatur, ale również z sezonowego jedzenia. A jeśli o tym mowa, nie sposób nie wspomnieć o młodych warzywach, tzw. nowalijkach. Rzodkiewka, świeże pomidory, sałata, choć kuszą smakiem i pięknie wyglądają na talerzu, nie są dla wszystkich. Kto nie może ich jeść i na co zwrócić uwagę, podczas kupowania młodych warzyw?

Podcast "Zdrowo przegadane" Pacjenci.pl, Magdalena Chorzewska
28.04.2024 19:44 Jak znaleźć miłość na Tinderze i w realu? Psycholożka podpowiada

– Najczęstszy pacjent w gabinecie to ten, który jest po rozstaniu i cierpi, albo ten, który jest w związku i też cierpi. Znaleźć miłość na portalu randkowym, to jak trafić szóstkę w Totka. A jednak niektórym się udaje – mówi Magdalena Chorzewska, psycholożka, którą wielu Polaków poznało w programie „Ślub od pierwszego wejrzenia”.To wydaje się szokujące, że wiele lat po premierze książki „Bridget Jones”, a potem jej kinowej ekranizacji, kobiety mogą mieć jeszcze problem z tym że nie mają męża.– Mam pacjentki, które są samotne i bardzo chcą z kimś być. I spotykają się np. z mężczyzną bez pracy, który mieszka z mamą, ale bardzo chcą, żeby się oświadczył. Chcą być żoną – mówi Magdalena Chorzewska, psycholożka.Pyta wtedy: „Ale jak to sobie wyobrażasz, będziesz go utrzymywać?” i słyszy: „Po ślubie to się zmieni”. Te młode kobiety mieszkające w Warszawie czują się szczęśliwe jako singielki, dopóki nie pojadą do swoich rodzinnych domów – do małych miasteczek i wsi. Słyszą wtedy od rodziców i dziadków pełne troski pytania o to kiedy ułożą sobie życie.– Tam czują się po prostu „starą panną”, a nie „singielką w wielkim mieście” – mówi Magdalena Chorzewska w rozmowie z Agnieszką Sztyler-Turovsky, redaktor naczelną Pacjenci.pl w podcaście "Zdrowo przegadane” na YouTube.I podpowiada, jak szukać i w miarę szybko znaleźć miłość na portalu randkowym, a także, gdzie bywać w realnym świecie, by zwiększyć swoje szanse na znalezienie miłości.Podcast “Zdrowo przegadane” portalu Pacjenci.pl na YouTube

 lek. Olga Urbanowska - Domańska, nowotwory układu pokarmowego
28.04.2024 17:12 Nowotwory układu pokarmowego - jak im zapobiegać? Wiele zależy od nas

Nowotwory układu pokarmowego są jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych dzisiejszych czasów. Ze względu na swoje nieswoiste objawy, zazwyczaj są wykrywane zbyt późno, kiedy możliwości leczenia są już bardzo ograniczone. Jak zmniejszyć ryzyko występowania nowotworów układu pokarmowego? Wiele zależy od nas! Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. Olgą Urbanowską – Domańską.  

Maciej Stuhr
28.04.2024 15:04 Maciej Stuhr nagle trafił do szpitala. Jego występ musiał zostać odwołany

W niedzielę Maciej Stuhr miał wystąpić w gdańskim centrum kultury. Niestety, aktor musiał odwołać występ z powodów zdrowotnych. Artysta trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), o czym poinformował swoich fanów na Instagramie.  

mgr Aleksandra Przekwas, wkładka higieniczna, higiena intymna
28.04.2024 13:25 Nosisz codziennie wkładki higieniczne? Możesz sobie zaszkodzić. Ekspert ostrzega

Wiele kobiet traktuje noszenie wkładek higienicznych jako element codziennej higieny. Okazuje się jednak, że może to przynieść więcej szkody niż pożytku i sprzyjać rozwojowi infekcji intymnych.Dlaczego nadmierne stosowanie wkładek higienicznych może być szkodliwe dla zdrowia? Wyjaśniła mgr Aleksandra Przekwas, położna, terapeutka uroginekologiczna, seksuolog. 

Karczoch chiński
28.04.2024 12:16 Czy znasz te warzywa? Wynik powyżej 3 to już sukces!

Warzywa egzotyczne coraz częściej goszczą w supermarketach. Czy znasz je na tyle, że możesz je rozpoznać po zdjęciu? A może co jakiś czas testujesz nowe przepisy z wykorzystaniem egzotycznych warzyw? 

Olej z czarnuszki
28.04.2024 12:05 Olej z czarnuszki - na odporność, na zdrowe serce. Właściwości i zastosowanie

Złoto faraonów, czyli inaczej olej z czarnuszki, to prawdziwy superbohater - posiada aż 85 proc. nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz tymochinon – substancję, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Olej z czarnuszki można pić, stosować na skórę twarzy, a także na włosy. 

Koktajl oczyszczający jelita
27.04.2024 17:38 Wypij przed snem. Oczyścisz jelita ze złogów

Koktajl oczyszczający jelita i przyspieszający przemianę materii to cudowne wsparcie dla organizmu. Dzięki niemu możemy pozbyć się z organizmu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii, a także poczuć lekkość. Oczyszczanie jelit pozwala zadbać o układ pokarmowy oraz uniknąć zaparć, które z kolei mogą przyczyniać się do innych problemów, z hemoroidami na czele. 

trądzik
27.04.2024 17:05 Trądzik trzeba leczyć. Objawy i metody leczenia trądziku

Trądzik to przypadłość, z którą boryka się większość nastolatków, choć coraz częściej dotyka też dorosłych (powyżej 30. roku życia). Mało kto w latach młodzieńczych nie narzekał na kapryśną cerę. "Nie przejmuj się, samo przejdzie", “Wyrośniesz z tego” - ile razy zdarzyło nam się to słyszeć? Otóż trądziku, niezależnie od natężenia zmian, nie można bagatelizować i czekać, aż “samo przejdzie”. Jest to choroba skóry, którą należy leczyć. Nieleczony trądzik może prowadzić do powstawania trwałych blizn, dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze wdrożenie terapii. Jak objawia się trądzik? Jakie leki stosuje się w leczeniu tego schorzenia? 

Kobieta w sklepie wybiera wodę mineralną
27.04.2024 16:28 Bakterie kałowe w wodzie mineralnej. Chodzi o znaną markę

W  wodzie butelkowanej znanej marki wykryto bakterie kałowe. Ponieważ jej picie jest niebezpieczne, producent będzie musiał zniszczyć 2 miliony butelek.Bakterie kałowe wykryto w wodzie gazowanej "Perrier" firmy Nestle. Wyniki badań dotyczą partii pochodzącej z odwiertu Gard we Francji. Z informacji francuskiej prasy wynika, że przedsiębiorstwo nie będzie już z niego korzystać. Wszystko przez ulewne deszcze – to z nimi zanieczyszczenia miały trafić do wody. 

Bluszczyk kurdybanek
27.04.2024 15:28 Chwast cudotwórca. Pasuje do rosołu, ma niesamowite właściwości zdrowotne

Bluszczyk kurdybanek, bo o nim mowa, dla jednych jest chwastem, a dla innych cennym surowcem roślinnym z całą gamą właściwości prozdrowotnych. Nie da się ukryć, że kurdybanek jest rośliną ekspansywną, ale spożywany usuwa nadmiar wody z organizmu i działa przeciwzapalnie. Dawniej nazywany był chwastem cudotwórcą. To jak to z nim jest?

Świeczka
27.04.2024 14:59 Nie żyje bokser znokautowany na ringu. Miał 27 lat, osierocił dwójkę dzieci

Mówi się, że "sport to zdrowie", ale niestety nie zawsze jest to prawda, a zwłaszcza, jeśli chodzi o boks. Kolejny sportowiec zmarł po walce.W piątek odszedł 27-letni pięściarz Ardi Ndembo, który trzy tygodnie temu przegrał walkę z Nestorem Santano. Boksera wprowadzono w stan śpiączki farmakologicznej, ale lekarzom nie udało się uratować jego życia.

Ekspert w kółku, w tle klub i tańczący ludzie
27.04.2024 13:59 Co uzależnia bardziej – piwo czy wódka? Zapytaliśmy o to eksperta

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że "piwo to nie alkohol" i "piwo nie uzależnia". Ile w tym prawdy? Zapytaliśmy o certyfikowanego psychoterapeutę uzależnień, Roberta Rutkowskiego. "Ja nie piję alkoholu. Tylko piwo" – wielu terapeutów nie raz słyszało te słowa. Wypowiadają je osoby, które są przekonane, że nie mają problemu z alkoholem, bo "piją tylko piwo" i "się nie zataczają". Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Od piwa da się uzależnić tak samo jak od każdego innego alkoholu, a nawet bardziej.

Zadowolona kobieta w średnim wieku pije w ogrodzie kawę
27.04.2024 12:00 Kawa może być dobra dla osób z refluksem. Chodzi o regułę 3P

Utarło się, że kawa szkodzi żołądkowi i jelitom. Badania naukowe dowodzą jednak, że nie jest to prawda, a wręcz przeciwnie – kawa może wspierać pracę jelit i być dobra dla osób z refluksem. Wszystko w myśl reguły 3P.To mit, że kawa wywołuje wrzody żołądka albo refluks. Prawdą jest natomiast, że może pomóc na te schorzenia i warto stosować ją ochronnie. Picie kawy w niewielkich ilościach zmniejsza ryzyko raka jelita grubego, poprawia samopoczucie i wspiera odporność. Nie muszą rezygnować z niej osoby chore na refluks.

Olejek migdałowy
27.04.2024 11:37 Wygładza zmarszczki i pięknie pachnie. Ten olejek kosztuje grosze

Wygładza zmarszczki jak botoks, a do tego pięknie pachnie. Mowa o olejku migdałowym – niezwykłym produkcie, który można stosować zarówno na skórę, jak i na włosy. Spróbuj go raz, a już nigdy nie będziesz chciała z niego zrezygnować. Koszt buteleczki to tylko 10-15 złotych.Olej migdałowy zawiera wiele przeciwutleniaczy, witamin i  składników odżywczych, które zapobiegają powstawaniu zmarszczek i wygładzają te, które już powstały. Dodatkowo ujędrnia i zmiękcza skórę. A wszystko to w naturalnych sposób – bez chemii i zwiększonego ryzyka raka. Czym jest olejek migdałowy i jak stosować go na skórę?

lek. Bartosz Zimnoch, zęby
27.04.2024 10:41 Tak nieświadomie rujnujesz swoje zęby. Cztery najczęstsze błędy, które niszczą szkliwo

Szkliwo może ulegać uszkodzeniom wskutek działania różnych czynników, takich jak m.in. nieprawidłowa higieny jamy ustnej, niewłaściwa dieta, niektóre schorzenia czy leki. Należy mieć świadomość, że szkliwo się nie regeneruje, dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać jego destrukcji. Przestawiamy cztery nieprawidłowe nawyki, które najczęściej niszczą nasze szkliwo. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem lek. Bartoszem Zimnochem. 

Jiaogulan, ziele długowieczności
26.04.2024 18:41 Mówią o nim ziele długowieczności. Ma niesamowite właściwości zdrowotne

Mówi się o nim ziele długowieczności. Nazywa się Jiaogulan i pochodzi z Chin. Ziele długowieczności i nieśmiertelności ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Uprawa tej rośliny nie należy do skomplikowanych, gdyż można ją hodować w doniczkach. W medycynie chińskiej to znany od tysięcy lat lek, a spożywanie herbatek z liści jiaogulan, wpływa dobroczynnie na wiele funkcji w organizmie: wzmaga koncentrację, ale zapobiega też osłabieniu, poprawia pracę serca oraz obniża poziom cholesterolu. Jak roślinę uprawiać w polskich warunkach? 

Coach od wódki
26.04.2024 18:07 Coach od wódki o pijących matkach: "Stukają się kieliszkami z butelką mleka dziecka"

Wojciech Wolak, czyli Coach od wódki, opowiedział w programie “Nie jestem psychologiem”, jak wygląda sytuacja pijących ludzi w Polsce. A wcale kolorowo nie jest - osób uzależnionych od alkoholu przybywa, ba, piją nawet matki małych dzieci. “Stukają się kieliszkiem z prosecco z butelką mleka dziecka” - powiedział Wolak. 

Lekarz, lek, kroplówka, fentanyl
26.04.2024 17:24 "Skoczysz mi po ampułeczki?" Niepokojące nagranie z krakowskiego szpitala

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego miało dochodzić do nieprawidłowości. TVN24 dotarł do nagrania, na którym widać lekarza siedzącego przy biurku z podłączoną kroplówką. Pielęgniarka wstrzykuje do niej zawartość ampułki. Nieprawidłowości dotyczą znikających ampułek z lekami narkotycznymi, zachowania lekarza aplikującego sobie lekarstwa do kroplówki w momencie przyjmowania pacjentów czy też fałszowanie dokumentacji. Sprawą zajęła się już prokuratura w Krakowie, która wezwała na świadków pracowników placówki w związku z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.

popękane pięty
26.04.2024 15:18 Sposób na szorstką i suchą skórę dłoni i stóp. Ekspresowo wygładza skórę

Wraz z nadejściem wiosny część z nas zauważa, że kondycja dłoni i stóp pozostawia sporo do życzenia. Skóra jest przesuszona i podrażniona, brakuje jej elastyczności i miękkości. To typowe objawy po zimie, z którymi bez problemu poradzą sobie odpowiednio dobrane dermokosmetyki z linii Nivelazione Skin Therapy od Instytutu Dermokosmetyków Ideepharm.

Makowiec z mięsem – jedzenie w polskim szpitalu
26.04.2024 12:57 Tak wygląda jedzenie w polskich szpitalach. Makowiec z mięsem to hit

Ogórki z miodem, chleb w mleku, jajko z keczupem – nie bez powodu jedzenie w polskich szpitalach jest owiane legendą. “Uzdrowić” je miał rządowy program “Dobry posiłek w szpitalu”. Sprawdzamy, czy działa.Ministerstwo Zdrowia realizuje pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu". Jego celem jest edukacja żywieniowa oraz poprawa jakości żywienia w szpitalach. Zgodnie z wytycznymi programu szpitale muszą publikować w sieci jadłospisy oraz zdjęcia posiłków. Pilotaż ma zakończyć się 30 czerwca, ale jak informuje resort zdrowia, trwają prace nad przedłużeniem programu. Oto jego efekty.

Leszek Staroń, reżyser
26.04.2024 12:01 Nie żyje Leszek Staroń. Przez wiele lat tworzył serial "Na Wspólnej"

Nie żyje Leszek Staroń. Był scenarzystą, aktorem oraz autorem dialogów. Przez wiele lat związany był z Telewizją Polską, gdzie tworzył filmy dokumentalne. Pracował też dla stacji TVN, gdzie był jednym z reżyserów hitowego serialu “Na Wspólnej”. Leszek Staroń zmarł 22 kwietnia w wieku 86 lat.

Olej z nasion malin
26.04.2024 12:01 Ten olejek wygładza zmarszczki lepiej niż drogie kremy, a kosztuje mniej niż 15 zł

Nawilża, działa przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum oraz działa odmładzająco. Mowa o olejku z nasion czerwonej maliny, który można kupić już od 14 zł za 10 ml. Jest przy tym bardzo wydajny, ponieważ wystarczy kilka kropel dziennie. Olejek z nasion czerwonej maliny wygładza zmarszczki, a przy tym nie pozostawia tłustego filmu na skórze. 

lek. Paweł Nalej, rak prostaty
26.04.2024 10:56 Często wstajesz w nocy do toalety? To może być objaw raka prostaty

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty jest w Polsce najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn. Rozwija się skrycie i powoli, a kiedy zaczynają pojawiać się objawy, zazwyczaj jest już w stadium zaawansowanym. Lekarze apelują więc, aby mężczyźni poddawali się regularnym badaniom profilaktycznym, niezależenie od swojego stanu zdrowia. Jak objawia się rak prostaty? Co powinno wzbudzić naszą czujność? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.

Izabela Leszczyna, Ministerstwo Zdrowia
26.04.2024 10:05 Nowe zasady rozliczania składek zdrowotnych. Wiadomo, kiedy wejdą w życie

O zmianach w składkach zdrowotnych mówiło się już od jakiegoś czasu. Teraz prace rządu nad nowelizacją przepisów, które zmienią zasady naliczenia składki zdrowotnej są już na finiszu. Do procedowania powinny wejść w drugim kwartale bieżącego roku, natomiast w styczniu 2025 r. wejdą w życie.Nowelizacja ustawy ma nie tylko obniżyć wysokie koszty składek, ale odciążyć też budżety i dobrze wpłynąć na rentowność rodzimych biznesów. Będzie też zmiana sposobu rozliczania składek z miesięcznych na roczne.

Kobieta trzyma się za brzuch, boli ją wątroba
26.04.2024 09:48 Po tym poznasz, że alkohol uszkodził Twoją wątrobę. Wcale nie trzeba się upijać

Jedno piwo dziennie wieczorem do serialu, a może w weekend ćwiartka wódki? Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu. Każda pita w miarę regularnie może uszkodzić wątrobę. Jak to rozpoznać?Alkohol to trucizna, która może powodować marskość wątroby, zapalenie wątroby, jej stłuszczenie i zgon. Początkowo alkoholowe choroby wątroby mogą nie dawać żadnych objawów. Są jednak pewne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast zaprzestać picia.

lek. Agata Skwarek-Szewczyk, dna moczanowa
26.04.2024 07:54 Komu grozi dna moczanowa? Lekarz tłumaczy, jakie są jej przyczyny

Dna moczanowa jest przewlekłą chorobą stawów. Szacuje się, że zachoruje na nią ok. 20-30% osób ze zwiększonym stężeniem kwasu moczowego we krwi. Jest to choroba wieloczynnikowa – na jej rozwój mają wpływ nie tylko czynniki genetyczne, ale również czynniki środowiskowe, czyli związane z naszym stylem życia.Komu grozi dna moczanowa? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Agatą Skwarek-Szewczyk, reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych. 

Owoce i warzywa, witamina C
25.04.2024 18:22 Co ma więcej witaminy C?

Witamina C pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Choć suplementacja wspomnianej witaminy cieszy się dużą popularnością, jej najlepszym źródłem są świeże warzywa i owoce. Jak myślisz, czy więcej witaminy C znajdziemy w papryce czy cytrynie? Co ma więcej witaminy C - pietruszka czy truskawka? Sprawdź się w naszym krótkim quizie. Trzymamy kciuki! :)  

Refluks, choroba refluksowa
25.04.2024 16:26 Nietypowe objawy choroby refluksowej. Zazwyczaj nie są kojarzone z refluksem

Refluks to cofanie się treści żołądkowej do przełyku, pojawiające się zazwyczaj po posiłkach. Najczęściej występującym rodzajem refluksu jest refluks żołądkowo – przełykowy, który objawia się głównie w postaci zgagi oraz cofania się treści żołądkowej do jamy ustnej lub gardła.Coraz więcej osób boryka się z inną odmianą refluksu - refluksem krtaniowo – gardłowym. Daje on niespecyficzne objawy, przez co pacjenci zazwyczaj nie kojarzą ich ze wspomnianą jednostką chorobową. Jak objawia się refluks krtaniowo – gardłowy? 

Kobieta z bólem brzucha, siedzi na łóżku
25.04.2024 15:50 Tak boli endometrioza. Wiele kobiet wciąż pozostaje bez diagnozy

Endometrioza to problem, który może dotyczyć nawet 3 milionów Polek. Objawia się silnym bólem w podbrzuszu i problemami z płodnością. Dolegliwości związane z endometriozą dotyczą jednak nie tylko brzucha. Jak ją rozpoznać? Jak boli endometrioza?Endometrioza polega na występowaniu komórek błony śluzowej macicy poza samą jej jamą. Kiedy dochodzi do miesiączki, komórki w macicy zaczynają wstecznie krwawić. U większości pacjentek objawia się to silnym bólem. Zdarza się, że lekarze nie chcą ich diagnozować. Oto, jak boli endometrioza.

Trenerzy Certyfikowani przez Rehasport w klubach Well Fitness
25.04.2024 15:30 Trenerzy Certyfikowani przez Rehasport w klubach Well Fitness. To odpowiedź na potrzeby ćwiczących ze specjalnymi potrzebami treningowymi

Od początku marca sieć klubów Well Fitness oferuje zupełnie nową, wciąż rzadką na polskim rynku usługę. Mowa o treningach medycznych z Trenerami Certyfikowanymi przez Rehasport oraz zajęciach certyfikowanych przez Rehasport. Poszerzenie oferty klubów o takie zajęcia to wyjście naprzeciw oczekiwaniom ćwiczących ze specjalnymi potrzebami treningowymi. Najbardziej skorzystają z nich osoby po przebytej rehabilitacji po kontuzjach, z bólami pleców, chorobami metabolicznymi lub innymi specyficznymi potrzebami, w tym kobiety po ciąży oraz osoby mierzące się z otyłością.

Kobieta je obiad
25.04.2024 14:48 Na czym polega "Talerz Zdrowego Żywienia"? Dzięki tej metodzie trwale schudniesz

Co, jeśli można jeść dużo, być zdrowym, najedzonym i chudnąć? Z "Talerzem Zdrowego Żywienia" to możliwe. Wystarczy stosować się do jego zaleceń.Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Stanach Zjednoczonych opracowali "Talerz Zdrowego Żywienia" – metodę, dzięki której można przygotować zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki, zarówno te na śniadanie, jak i lunch czy obiad. Oto najważniejsze założenia tej metody oraz pomocna grafika.

Sudocrem to świetny krem na wszystko
25.04.2024 14:45 Cudokrem na wszystko. Wygładza zmarszczki, leczy popękane pięty

Wielu z nas kojarzy go głównie z dziećmi i stosowaniem go w przypadku odpieluszkowych odparzeń skóry. Jednak Sudocrem to wielofunkcyjny krem, który można stosować w każdym wieku i na wszystko. Tworzy barierę ochronną na skórze, ułatwia gojenie, przynosi ulgę skórze. 

Ptasia grypa, mleko, wirus
25.04.2024 14:41 Groźny wirus w mleku. WHO wydało ważny komunikat

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków poinformowała, że w pasteryzowanym mleku w USA wykryto stężenie szczepu wirusa ptasiej grypy H5N1. Jeszcze do niedawna amerykańskie władze uspokajały obywateli, iż fala ptasiej grypy nie ma wpływu na jedzenie oraz dostawy mleka. Politycy podkreślali też, że stanowi znikome zagrożenie dla społeczeństwa. Odkrycia dokonano niecały miesiąc po tym, jak u krów w kilku amerykańskich stanach po raz pierwszy wykryto epidemię jednego ze szczepów ptasiej grypy.

łysienie androgenowe u kobiety
25.04.2024 13:13 Łysienie androgenowe to nie tylko problem mężczyzn. Skąd się bierze i jak je leczyć?

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Występuje z powodu wrażliwości mieszków włosowych na androgeny. Według badań głównym czynnikiem powodującym łysienie androgenowe jest testosteron, a w zasadzie pochodna testosteronu-dihydrotestosteron. Androgeny występują u mężczyzn, ale również w mniejszych ilościach u kobiet. Jak rozpoznać łysienie androgenowe i jak je leczyć?

Krzysztof Krawczyk na scenie
25.04.2024 11:37 Chorobę Krawczyka było widać już 20 lat temu. Lekarze zignorowali objawy

Po Krzysztofie Krawczyku na polskim rynku muzycznym została wielka pustka. Do jego śmierci przyczynił się koronawirus i arytmia. Okazało się jednak, że piosenkarzowi dolegała jeszcze jedna choroba.Ewa Krawczyk, żona muzyka, ujawniła we wzruszającej biografii, że artysta zmagał się z chorobą Parkinsona, której objawy – mimo obaw i pytań rodziny – ignorowali lekarze. Zaczęło się od tego, że muzykowi drżała głowa. Skończyło się na tym, że nie mógł chodzić. Mimo to koncertował, choć siedząc na stołku.

Dłonie ułożone w serce
25.04.2024 10:11 Ten test może ujawnić raka płuc. Wystarczy ułożyć dłonie w serce

Test okienkowy Schamrotha trwa kilka sekund i chociaż nie zastąpi badań diagnostycznych u lekarza, może zapalić "czerwoną lampkę", pomagając w diagnostyce wielu chorób, w tym raka płuca.Test na objaw Schamrotha to narzędzie diagnostyczne wykorzystywane przez lekarzy na całym świecie. W 1976 roku opracował opracował go profesor Abraham Leo Schamroth, kardiolog z Republiki Południowej Afryki, który zauważył, że u pacjentów chorych na serce, wątrobę lub płuca, zmieniają się palce. Jak go wykonać?

Fot. dr. n. med. Marcin Wełnicki: researchgate.net. Tło: Canva / pixabay
25.04.2024 10:02 Przy nadciśnieniu nie można pić kawy - fakt czy mit? Lekarz odpowiada

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów w Polsce i na świecie. Większość z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej “małej czarnej”. Co jednak, jeśli chorujemy na nadciśnienie? Temat wpływu kawy na wartości ciśnienia krwi wciąż budzi duże kontrowersje i jest przedmiotem dyskusji. Jak jest naprawdę? Czy kawa podnosi ciśnienie i jest przeciwskazana u osób z nadciśnieniem? Zapytaliśmy dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego, specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, Adiunkta III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

zawał serca, kardiolog dr hab. n. med. Łukasz Małek.
25.04.2024 09:47 To najczęstszy objaw zwiastujący zawał serca. Nie można go lekceważyć

Zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. Choć występuje głównie u osób w starszym wieku, obserwuje się coraz więcej przypadków zawału wśród młodszych pacjentów - przed ukończeniem 40. roku życia. Może wydarzyć się nagle, bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych, ale mogą pojawić się pewne symptomy zwiastujące zbliżający się atak serca. Czerwona lampka powinna zapalić się w momencie, kiedy występuje pewien objaw, nierzadko bagatelizowany przez pacjentów. Na co należy zwrócić uwagę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem, kardiologiem sportowym.  

Leki, ograniczona dostępność, GIF
25.04.2024 09:37 Te dwa leki są niedostępne do końca kwietnia. GIF wydał komunikat

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) na bieżąco informuje o problemach z dostępnością poszczególnych leków. Tym razem z opublikowanego komunikatu wynika, że występują problemy z dostępnością do leku przeciwpadaczkowego, który zawiera karbamazepinę. Środek nie będzie dostępny do końca kwietnia. Problem z dostępnością dotyczy również substancji stosowanej w leczeniu nowotworowym. Jako przyczynę braku określonych środków Główny Inspektorat Farmaceutyczny podaje wstrzymanie ich obrotu przez podmioty odpowiedzialne.

Tatar wołowy, GIS
24.04.2024 16:36 W tatarze wykryto groźną bakterię. GIS wydał ostrzeżenie

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) po raz kolejny ostrzega. Tym razem chodzi o wykrycie groźnej bakterii Escherichia coli w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.GIS zaapelował, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów po spożyciu mięsa, należy skontaktować się z lekarzem. Natychmiast nakazano też wycofanie produktu z obrotu.

Kobieta patrzy w lusterku na łysinę
24.04.2024 15:56 Wypadają Ci włosy? Te choroby mogą być przyczyną

Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Czasami odpowiadają za to modne fryzury, czasami niewłaściwa pielęgnacja, a niekiedy poważna choroba. Za wypadanie włosów i łysienie może odpowiadać mnóstwo schorzeń. Jednym z najpoważniejszych z nich jest kiła – choroba przenoszona drogą płciową. Inne również nie są lekkie: zatrucie rtęcią, choroby tarczycy, toczeń... Zostań z nami i dowiedz się, przez jakie choroby wypadają włosy.

Malowanie rzęs tuszem
24.04.2024 14:10 Tego nigdy nie rób z tuszem do rzęs. Możesz stracić wzrok!

Tusz do rzęs to rzecz, którą w swojej kosmetyczce ma wiele kobiet. Odpowiednio używany wydłuża i pogrubia rzęsy, ale źle użyty może spowodować poważną infekcję. Zwłaszcza, jeśli doleje się do niego wody.Przed takim postępowaniem ostrzega na swoim Instagramie Olga Poniatowska, znana trycholog. Przekonajcie się same, jak niebezpieczny może być tusz z wodą albo stara maskara. W najgorszych przypadkach można stracić wzrok…

Mikołaj Roznerski, anoreksja, zdrowie
24.04.2024 13:12 Mikołaj Roznerski mierzył się z anoreksją: "W najgorszym czasie ważyłem 39 kilo"

Mikołaj Roznerski to aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, uznawany za jednego z najprzystojniejszych polskich gwiazdorów. Telewizyjnej publiczności znany jest najbardziej z kreacji w takich produkcjach jak m.in. “M jak miłość” czy “Na dobre i na złe”.Aktor w wywiadach nie stroni od poruszania osobistych kwestii. W najnowszej rozmowie wyznał, że w przeszłości zmagał się z zaburzeniami odżywiania. W najgorszym okresie choroby ważył zaledwie 39 kilogramów.

Krem na zmarszczki
24.04.2024 13:00 Kosztują grosze, a wygładzają zmarszczki jak botoks. Te maści warto kupić

Te dwa kremy kosztują niewiele (jeden 15 zł, cena drugiego zaczyna się od 10 zł), a wygładzają zmarszczki lepiej niż botoks czy drogie serum z apteki. Liczy się bowiem skład kremu, a nie jego cena. W tym przypadku zmarszczki pomogą wam zwalczyć maść z retinolem oraz koenzym Q10.

Kobieta kroi na desce czerwoną paprykę
24.04.2024 11:45 Jest smaczna i zdrowa, ale nie wszyscy mogą ją jeść. Komu szkodzi papryka?

Papryka to jedno z najzdrowszych warzyw. Zawiera mnóstwo potasu i witaminy C, ale nie wszyscy mogą ją jeść – niektórym osobom może zaszkodzić.Z jedzenia papryki powinni zrezygnować nie tylko uczuleni na to warzywo, ale również osoby chore na artretyzm czy toczeń. Przeciwskazaniem do spożywania papryki są też niektóre planowane badania. Kto jeszcze i w jakich okolicznościach nie powinien jeść tego warzywa?

XVI Europejski Kongres Gospodarczy
24.04.2024 10:59 Ochrona zdrowia ważnym elementem dyskusji podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego

W dniach 7-9 maja 2024 roku odbędzie się XVI Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC). Przedstawiciele rządów, ministrowie, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy spotkają się w Katowicach, gdzie będą poruszać tematy związane z ochroną zdrowia oraz przemysłem farmaceutycznym. Na Kongresie pojawić się mają Ursula von der Leyen oraz Donald Tusk.

Fot. mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik: archiwum prywatne. Tło: Canva / Olga Kriger
24.04.2024 10:57 Ziemniaki a odchudzanie - czy ziemniaki tuczą? Dietetyk tłumaczy

Ziemniaki należą do jednych z najpopularniejszych produktów w naszym kraju i stanowią nieodłączny element polskiej kuchni. Od lat panuje jednak przekonanie, że będąc na diecie odchudzającej powinniśmy się ich wystrzegać ze względu na ich wysoką kaloryczność.Czy rzeczywiście ziemniaki tuczą? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy dietetyczkę kliniczną mgr Magdalenę Kartasińską – Kwaśnik. 

Starość, seniorzy
24.04.2024 10:42 Kiedy zaczyna się starość? "Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt". Ciekawe wnioski z badań

Kiedy zaczyna się starość? Z najnowszego badania wynika, że wiek uchodzący za podeszły wciąż się oddala. Zdaniem naukowców to dobra informacja, gdyż ludzie żyją coraz dłużej, w związku z czym czują się coraz młodziej. “Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt” - tak skomentował wyniki badań John Rowe, profesor polityki zdrowotnej i starzenia się na na Uniwersytecie Columbia. W najnowszym badaniu kobiety uważały, że starość zaczyna się później niż mężczyźni, natomiast różnica między płciami rosła wraz z wiekiem. Z kolei osoby cieszące się lepszym zdrowiem, czuły się młodsze, twierdząc, że starość zaczyna się później. 

Mała Hania chora na zespół Pfeiffera
24.04.2024 10:06 Jej mózg nie mieści się w czaszce. Dziewczynka urodziła się ze straszną chorobą. Można jej pomóc

Hania urodziła się z zespołem Pfeiffera – rzadką chorobą genetyczną, która sprawia, że jej mózg nie mieści się w czaszce. Dziewczynka przeszła już kilka operacji i czekają ją kolejne. Dobra wiadomość jest taka, że można jej pomóc.Zespół Pfeiffera dotyka 1 na 100000 osób. Głównym objawem choroby jest przedwczesne zrośnięcie szwów czaszki, przez co mózg nie może się rozwijać. Choroba jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej skutki. Jednak do tego potrzebne są pieniądze. Czy warto je wydać? Oczywiście. Hania miała leżeć w hospicjum, a dziś jest radosną dziewczynką, która tęskni za swoim kotem. Wiele możemy się od niej nauczyć.

Fot. dr n. med. Magdalena Nita: CMK. Tło: Canva / Getty Images
24.04.2024 09:52 Rola medycznej marihuany w leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Na co pomaga?

Marihuana medyczna staje się coraz bardziej popularna w lecznictwie i jest z powodzeniem wykorzystywana w terapii coraz większej ilości chorób. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz mikrorelaksacyjnym znalazła zastosowanie w leczeniu schorzeń z obszaru gastroenterologii. Na jakie dolegliwości układu pokarmowego pomaga marihuana lecznicza? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

Ada Hyzopska
23.04.2024 18:30 Ada Hyzopska z "Top Model" o swojej tranzycji. "Świat coraz lepiej reaguje na takich ludzi jak ja"

Ada Hyzopska już w czasie udziału w programie Top Model była w trakcie terapii hormonalnej przygotowującej ją do zmiany płci. Było to w 2022 roku - w programie obserwowaliśmy jej zmagania nie tylko z innymi uczestnikami Top Model, ale i z problemem, jakim było dla niej ciało i płeć, z którą się nie identyfikowała. W rozmowie z Pacjenci.pl powiedziała więcej o tym, jak przebiegała jej tranzycja oraz jak powiedziała o tym bliskim. 

Schizofrenię można rozpoznać już u dziecka.
23.04.2024 16:41 Tak wyglądają pierwsze objawy schizofrenii. Można je zauważyć już u dzieci

Schizofrenia niesłusznie kojarzy się z seryjnymi zabójcami. W rzeczywistości choroba ta dotyka 1 na 100 osób, w tym dzieci, które żyją obok nas, nie wyróżniając się z tłumu. Jej pierwsze objawy łatwo przeoczyć.Postępująca izolacja, niechęć do nauki, czy sportu – to tylko niektóre z objawów schizofrenii o wczesnym początku. Jest to szczególny rodzaj schizofrenii, który zaczyna się jeszcze w dzieciństwie. Niezauważony i nieleczony może spowodować poważne konsekwencje, zmieniając sytuację chorego na całe życie.

Depresja, praca
23.04.2024 16:33 Depresja Polaków kosztuje gospodarkę miliardy. Jakie są straty?

Na depresję choruje obecnie co najmniej cztery miliony Polaków. Choroba przekłada się nie tylko na życie prywatne, ale również i zawodowe. Depresja pracownika prowadzi do znacznego spadku produktywności, ale też niekorzystnie odbija się na rynku pracy.Z danych NFZ wynika, że 1,5 mln osób wykupiło w 2021 r. refundowane leki przeciwdepresyjne. Co ważne, było to o 59 proc. więcej niż w 2013 r. Na pytanie, jakie straty generuje depresja pracownika, odpowiedziały wyniki raportu UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl.

None
23.04.2024 14:49 Zgaga i refluks to nie to samo. Gastroenterolog wskazuje, czym się różnią

Pojęć „zgaga” i „refluks” używamy często zamiennie. Jednak gdyby bliżej przyjrzeć się ich definicjom, okazałoby się, że różnicę są dość znaczne. Czym więc jest zgaga, a czym jest refluks? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

Mikroplastik, produkty
23.04.2024 14:37 W tych produktach jest najwięcej mikroplastiku. Ma je każdy z nas w kuchni

Choć wiadomo, że plastik otacza nas wszędzie, nie wszyscy być może zdają sobie sprawę z tego, że mocno zaczął wnikać do zjadanych przez nas produktów, takich jak m.in. sól czy ryż.Według najnowszych badań aż w 90 proc. zjadanych przez nas białkach roślinnych i zwierzęcych znajduje się mikroplastik. To jeszcze nie wszystko, bo gości on również w warzywach oraz owocach. W jakich produktach jest go najwięcej?

Kobieta ze słuchawkami dousznymi
23.04.2024 13:23 Masz takie słuchawki? Oto, dlaczego powinieneś się ich pozbyć

Emitują dźwięk głośniejszy niż odkurzacz. Włożone do kanału słuchowego, mogą trwale uszkodzić słuch. Mowa o słuchawkach dousznych, z których każdego dnia korzystają miliony Polaków.Są małe, mieszczą się w kieszeni, a niektóre to modne gadżety. Popularność słuchawek dousznych nikogo nie dziwi, jednak niewiele mówi się o tym, że codziennie korzystanie z nich może doprowadzić do kłopotów ze słuchem,  zawrotów głowy, infekcji mózgu i problemów z równowagą. Co jeszcze grozi audiofilom?

Bezsenność
23.04.2024 12:48 Budzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć? To może być jedna z tych chorób

Bezsenność to problem, który dotyczy wiele osób.  Nie należy go bagatelizować, ponieważ mogą stać za nim poważne choroby.Bezsenność objawia się na różne sposoby. Jedne osoby nie mogą zasnąć, inne często się budzą, mając problem z ponownym zaśnięciem. Jej przyczyną bywa stres, zaburzenia rytmu okołodobowego, ale mogą stać za nią poważne choroby, jak np. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Oto najczęstsze choroby, które odpowiadają za bezsenność.

Celine Dion, artystka, choroba
23.04.2024 11:38 Celine Dion opowiedziała o nieuleczalnej chorobie. Tak teraz wygląda życie gwiazdy

Celine Dion w najnowszym wywiadzie otworzyła się na temat choroby, która zdiagnozowana u niej została dwa lata temu: zespół sztywności uogólnionej, czyli zespół Moerscha-Woltmanna. W najnowszej rozmowie artystka zdradziła, iż uczy się żyć z nieuleczalną chorobą. Pięć dni w tygodniu rehabilituje się oraz bierze udział w zajęciach, które mają jej pomóc w kontrolowaniu głosu. Dion zdradziła też, że nie poradziłaby sobie, gdyby nie jej przyjaciele i rodzina.

Kurze łapki
23.04.2024 11:10 Wygładza kurze łapki jak botoks, a kosztuje grosze

Kurze łapki to zmarszczki w okolicy oczu, które zdecydowanie dodają lat. Za ich powstanie odpowiedzialny jest nie tylko proces starzenia, ale także brak odpowiedniej pielęgnacji i nawilżania skóry twarzy. Jak zatem pozbyć się zmarszczek? Botoks znajduje się u nas na ostatnim miejscu - najpierw trzeba spróbować odpowiednich kremów i to za grosze. 

Wycofany lek, GIF
23.04.2024 09:25 Popularny lek przeciwbólowy wycofany z obrotu. Apel Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF)  podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży popularnego leku przeciwbólowego. Jak się okazuje, partie środka nie spełniają ustalonych wymagań jakościowych. Chodzi dokładnie o lek  Ibuprofen Dr. Max.To popularny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny należący do grupy leków nazywanych NLPZ - niesteroidowe leki przeciwzapalne, działające poprzez zmniejszenie bólu, gorączki oraz stanu zapalnego. Stosuje się go w krótkotrwałym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym i umiarkowanym.

trądzik
22.04.2024 18:47 Skąd się bierze trądzik? Główne przyczyny powstawania trądziku

Trądzik jest chorobą zapalną skóry, która dotyka około 80% społeczeństwa w wieku 11–30 lat. Pojawia się głównie u nastolatków w okresie dojrzewania płciowego, jednak coraz bardziej powszechnym zjawiskiem jest występowanie trądziku u osób dorosłych. Ze względu na swoją lokalizację, przewlekły charakter oraz pozostawianie po sobie blizn, trądzik często prowadzi do zaburzeń psychicznych i depresji. Mimo iż nie stanowi zagrożenia dla życia, ma bardzo negatywny wpływ na psychikę pacjentów. Trądzik jest problemem złożonym, co oznacza, że istnieją różne czynniki powodujące rozwój tego schorzenia. Jakie są przyczyny trądziku? Czy jest to choroba dziedziczna? Wyjaśniamy 

Kleszcze
22.04.2024 17:43 Wiesz wszystko o kleszczach?

Te małe potwory to prawdziwa zmora! Rozwiąż nasz quiz i przekonaj się, czy wiesz o nich wszystko i wiesz, jak się ich wystrzegać?

Olej z pestek dyni
22.04.2024 16:46 Na cholesterol i na lepszą cerę. Kup za grosze i korzystaj do woli

Zastosowanie oleju z pestek dyni jest ogromne i ma wiele właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim stabilizuje poziom cholesterolu, ale też działa antyoksydacyjnie i przeciwnowotworowo. Pozytywne właściwości oleju z pestek dyni wykorzystywane są również w kosmetyce, gdyż świetnie sprawdza się jako olej do masażu ciała, ale również wtedy, gdy nasze włosy są przesuszone. Olej z pestek dyni polecany jest również do skóry suchej, pękającej, łuszczącej się, gdyż nie tylko nawilża ją, ale również zapobiega stanom zapalnym. Jakie jeszcze jest zastosowanie olejku z pestek dyni i na co korzystnie wpływa?

Lekarze, specjalizacja
22.04.2024 16:31 Młodzi lekarze wybierają specjalizacje, w których można dobrze zarobić. Wśród nich nie jest onkologia

Młodzi lekarze wybierają specjalizacje, w których wiadomo, że zarobki będą dobre. Tak powiedział w rozmowie z TVN 24 prof. Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologii klinicznej i chemioterapii w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock.Jak się okazuje, w ubiegłym roku w województwie mazowieckim niektóre specjalizacje uchodzące za dochodowe zbierały “po kilkadziesiąt kandydatów na jedno miejsce rezydenckie, natomiast na onkologię nie znalazł się ani jeden chętny". O jakich specjalizacjach mowa?

Lekarz
22.04.2024 16:28 Co w szpitalu jest za darmo, a za co trzeba zapłacić? Nie daj się naciągnąć

Leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób ubezpieczonych jest bezpłatne. Odpłatne mogą być jednak niektóre usługi świadczone przez szpital. Za co i kiedy trzeba zapłacić?Pobyt w szpitalu nie jest niczym przyjemnym, ale czasami bywa niezbędny, aby wyzdrowieć. Niestety, chociaż leczenie jest bezpłatne, może wiązać się z dodatkowymi kosztami, np. opłatą za parking. Zdarza się też, że szpitale próbują naciągać pacjentów na wysokie opłaty za nocowanie bliskich, leki i prąd. Jak nie dać się oszukać i zadbać o swój interes? Zostańcie z nami.

Dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka
22.04.2024 14:52 To ukryte objawy raka, które wiele kobiet wciąż ignoruje!

Przedinwazyjny rak szyjki macicy jest w 99% możliwy do wyleczenia. Dowodzi to, jak ważną rolę odgrywa znajomość pierwszych objawów choroby i dlaczego aż tak ważne, jest ich wczesne rozpoznanie.Znając pierwsze symptomy nowotworu macicy, można wcześniej rozpocząć leczenie. Jednak świadomość zdrowotna Polaków, również w tym przypadku, jest wciąż na niskim poziomie. To powinno się zmienić. Dziś wskazujemy, na objawy raka szyjki macicy, które przerażająco łatwo pomylić z objawami innych chorób. 

Kobieta mierzy cukier, obok owoce
22.04.2024 12:59 Tych rzeczy nie jedz, jeśli masz cukrzycę. Mogą być zabójcze

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej opublikowało zalecenia dietetyczne dla osób chorych na cukrzycę typu 2. Specjaliści zwrócili uwagę, że nieprawidłowa dieta stwarza ogromne zagrożenie dla chorych.Cukrzyca typu 2 to choroba metaboliczna objawiająca się podwyższeniem stężeniem glukozy i zwiększeniem wrażliwości komórek na działanie insuliny, co powoduje upośledzenie jej wydzielania. Nieprawidłowo leczona może doprowadzić do chorób oczu, serca, nerek, a także do stanu zagrażającego życiu – hiperglikemii. Za jedną z przyczyn choroby uważa się złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej.

Niepełnosprawność, orzeczenie
22.04.2024 11:42 Orzeczenia o niepełnosprawności tracą ważność w tym roku. Znany jest ostateczny termin

W czasie pandemii koronawirusa orzeczenia o niepełnosprawności przedłużane były automatycznie, a spowodowane było to wyjątkowymi okolicznościami, jakie wtedy panowały. Jako że pandemia skończyła się z początkiem lipca 2023 r. dotychczasowe orzeczenia o niepełnosprawności zaczęły tracić ważność. Teraz osoby z niepełnosprawnością muszą ubiegać się o nowy dokument.Palący problem przeciągających się terminów orzeczniczych dla osób z niepełnosprawnością sprawił, że polskie prawodawstwo wprowadziło zmiany. Tymczasowo przedłużają wartość istniejących orzeczeń do 30 września 2024 r.

Kobieta chora na astmę używa inhalatora
22.04.2024 10:39 Pierwsze objawy astmy. Te dolegliwości mogą przypominać przeziębienie

Astma to jedna z najczęstszych chorób układu oddechowego w Polsce. Ze statystyk wynika, że choruje na nią prawie 5 milionów Polaków. Jakie są pierwsze objawy astmy i co zrobić, kiedy wystąpią?Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna oskrzeli. Powoduje uczucie ściskania w klatce piersiowej i świszczący oddech. Niektórzy chorzy doznają ciężkich ataków astmy, które uniemożliwiają oddychanie. Dokładna przyczyna astmy nie jest znana. Uważa się, że sprzyjają jej alergie, zmiany hormonalne i menopauza. Choroba może pojawić się w każdym wieku. Oto jej pierwsze objawy.

Renta alkoholowa, renta, świadczenie
22.04.2024 10:23 Renta alkoholowa: Ile wynosi świadczenie w 2024 r. i komu może być wypłacane?

Renta, która spowodowana jest uzależnieniem od alkoholu to świadczenie przyznawane z tytułu niezdolności do pracy, spowodowanej nadużywaniem alkoholu. To forma wsparcia finansowego dla tych osób, którzy w wyniku problemów ze zdrowiem, stracili zdolność do pracy. Aby móc korzystać z tego wsparcia, trzeba spełniać określone kryteria. Ile wynosi renta alkoholowa i jakie są warunki jej przyznania?

Fot. Canva / Getty Images
21.04.2024 19:24 Uchyłki jelita grubego - co jeść, a czego unikać? Pięć złotych zasad diety

Choroba uchyłkowa jelita grubego to jedno z najczęstszych schorzeń układu pokarmowego w populacjach zachodnich, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Uchyłki związane są głównie z nieprawidłową dietą, co stanowi powszechny problem dzisiejszych czasów.Podstawowym elementem leczenia uchyłków jelita grubego jest zmiana nawyków żywieniowych. Co jeść, a czego unikać? 

Krzysztof Zanussi
21.04.2024 16:59 Krzysztof Zanussi był pilnie operowany. Wieści ws. stanu zdrowia reżysera

Krzysztof Zanussi miał wypadek i trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację w trybie pilnym. W jakim stanie jest reżyser? 

Fot. mgr Anna Tulczyńska: archiwum prywatne. Tło: Canva / Getty Images
21.04.2024 15:26 Chwilowy kryzys czy depresja - jak je odróżnić? Psycholog tłumaczy

Depresja to jeden z największych problemów zdrowotnych dzisiejszych czasów. Choroba ta powoduje, że człowiekowi brakuje energii i chęci do życia. To, co wcześniej sprawiało mu radość, przestaje cieszyć, a wszystko dookoła go przytłacza. Gorsze momenty zdarzają się każdemu z nas, jednak jak odróżnić, czy mamy do czynienia z chwilowym kryzysem czy już z depresją? Co robić, jeśli podejrzewamy u siebie depresję? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.

Gala XXI Nagroda Złoty OTIS, Paweł Kruś
20.04.2024 20:46 Zdrowie Polaków ponad podziałami politycznymi. Nagrody Zaufania Złoty OTIS przyznane

To wyjątkowe nagrody w polskiej ochronie zdrowia. Nie tylko ze względu na prestiż, ale dlatego, że łączy lekarzy, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, firmy farmaceutyczne, organizacje pacjenckie i dziennikarzy w działaniu na rzecz zdrowia Polaków, niezależnie od poglądów i politycznego poparcia. Złoty OTIS trafia w ręce wybitnych, a często też pomijanych przez system, ze względu na wyrazistość charakteru albo przeciwnie – skromność.W tym roku nagrody w siedmiu kategoriach kapituła przyznała 31 osobom. I jak zwykle, były też nagrody specjalne. Paweł Kruś, pomysłodawca Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” i przewodniczący kapituły, składającej się z ponad 70 wybitnych ekspertów, nie raz podkreślał misyjny charakter nagrody. A że tegoroczna gala wręczenia nagród odbyła się 17 kwietnia 2024, krótko po wyborach parlamentarnych, na scenę w hotelu Polonia Palace, zaprosił posłów różnych opcji politycznych, których łączyło jedno: w tym roku zadebiutowali w Sejmie, a równocześnie w Komisji Zdrowia.Obok siebie siedziały więc posłanki reprezentujące Trzecią Drogę: Wioleta Tomczak, specjalistka ds. zdrowia publicznego i Jolanta Zięba-Gzik, pedagog i specjalistka ds. zarządzania, a także Ewa Leniart, posłanka PiS, którą wielu Polaków zobaczyło w mediach, gdy walczyła o powstanie drugiego SOR-u przy szpitalu w Rzeszowie na Podkarpaciu, bo jedyny w mieście obsługuje aż 370 tys. mieszkańców.Na galę zostali też zaproszeni: poseł Trzeciej Drogi - Norbert Pietrykowski – analityk medyczny, absolwent Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Bydgoszczy i Zbigniew Bogucki z PiS. Ten drugi działa nie tylko w Komisji Zdrowia, ale i sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej i prawdopodobnie większość Polaków zna go właśnie z medialnej aktywności w tej drugiej.– Wojny są stare jak świat, ale rozejmy również – mówił redaktor Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, podkreślając, że wspólne działania posłów różnych opcji politycznych, daje nadzieję na dialog, z korzyścią dla polskich pacjentów.Paweł Kruś (po prawej) i Jan Kruś na gali Nagroda Zaufania Złoty OTIS, Warszawa, 2024 r. Fot. www.swiatlekarza.pl

Tomasz Szypuła
20.04.2024 19:15 Miał udar, podali mu leki na obniżenie ciśnienia. Teraz jest w stanie krytycznym

Coraz częściej otrzymujemy informacje, że pracownicy służby medycznej nie zareagowali właściwie lub nie zareagowali wcale. W przypadku Tomasza Szypuły, znanego działacza społecznego, popełnili fatalny błąd. Podali mu leki na obniżenie ciśnienia, podczas gdy mężczyzna miał udar. A potem - nie chcieli przyjąć go do szpitala.

ból głowy
20.04.2024 18:38 Przechodziłeś Covid? Lekarze alarmują: jeśli wystąpi ten objaw nie bagatelizuj go

COVID-19 może powodować poważne uszkodzenia organizmu. Wirus nie ogranicza się do zakażenia układu oddechowego, lecz wpływa także na układ nerwowy, układ krążenia i układ pokarmowy. Niektórzy pacjenci, którzy wyzdrowieli z COVID-19, nadal odczuwają objawy, takie jak bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca czy problemy trawienne. Lekarze alarmują, że tzw. long COVID stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego w najbliższym czasie.

Stres i nerwy są bardzo szkodliwe
20.04.2024 18:03 Techniki radzenia sobie ze stresem. Jak opanować nerwy?

Jeszcze chwila i wybuchniesz? Masz wrażenie, że ciągle jesteś zdenerwowana, aż trzęsiesz się w środku? A może towarzyszy ci nieprzyjemne uczucie, że zaraz wydarzy się coś złego? Przed snem w twojej głowie kłębią się myśli i nie możesz zasnąć? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco, to znaczy, że żyjesz w stresie i musisz nauczyć się panować nad nim. Ćwiczenia oddechowe pomagają także w walce z bezsennością.

Pyłek pszczeli, pszczoły
20.04.2024 16:49 Pyłek pszczeli - właściwości i zastosowanie. Kto może jeść pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli jest naturalnym produktem przetworzonym przez pszczoły. Posiada mnóstwo właściwości odżywczych, a także wspierających układ odpornościowy. To również suplement diety oraz składnik herbat.  Spożywając go regularnie, wzmocnimy układ immunologiczny. Pyłek pszczeli potrafi też zmniejszać ryzyko występowania wielu poważnych schorzeń, ale też redukować objawy chorób już współistniejących. Jakie jeszcze są właściwości pyłku pszczelego?

Hemoroidy
20.04.2024 15:14 Kluczowa jest pozycja. Jak siadać na toalecie, aby uniknąć hemoroidów?

To, w jaki sposób siadasz na toalecie oraz ile czasu poświęcasz na wypróżnianie ma duże znaczenie przy profilaktyce hemoroidów. Aby uniknąć przykrego i bolesnego schorzenia, jakim są żylaki odbytu, musisz przestrzegać kilku zasad. 

Maść na zmarszczki
20.04.2024 14:13 Wygładza zmarszczki jak najdroższe serum, a kosztuje 5 zł

Kremy na zmarszczki lub zabiegi w salonach kosmetycznych niwelujące pierwsze oznaki starzenia potrafią kosztować fortunę. Nie każdy może pozwolić sobie na nie lub nie każdy chce wydawać duże pieniądze na kosmetyki. Dlatego mamy dla was tani zamiennik. I to bardzo skuteczny,

Na dobre i na złe
20.04.2024 11:45 Jak dobrze znasz lekarzy z filmów i seriali? Sprawdź się w quizie

Jak dobrze znasz lekarzy i pielęgniarki z filmów i seriali? Możesz się sprawdzić w naszym krótkim quizie. Zapraszamy do wspólnej zabawy i życzymy powodzenia! :) 

Kształt paznokci
20.04.2024 11:41 Dlaczego paznokcie rosną do góry? To może być objaw groźnej choroby

Kształt paznokci może wiele powiedzieć o stanie zdrowia organizmu. Kiedy obserwujemy odstępstwa od normy - zielone lub białe plamki lub to, że paznokcie rosną do góry, należy zastanowić się nad możliwą przyczyną, która nie zawsze wynika z niewłaściwej pielęgnacji lub urazu.

Mięso mielone
20.04.2024 11:13 To najgorszy rodzaj mięsa w sklepach. Omijaj je szerokim łukiem

Kupując mięso mielone należy uważnie sprawdzić etykietę, są bowiem rodzaje mielonego, które są bardzo złej jakości. O jakim rodzaju mięsa mowa? O mięsie garmażeryjnym. Producenci wykorzystują niewiedzę kupujących, żeby sprzedawać pod przykrywką mielonego mięso pełne konserwantów!

Ubezpieczenie zdrowotne, zdrowie
19.04.2024 18:11 Polacy korzystają z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Jakie polisy wybierają najczęściej?

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Prawie 5 mln osób korzystało w 2023 r. ze zdrowotnych ubezpieczeń prywatnych.  Tak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń.  Jak się okazuje, wydano na nie 1,7 miliarda złotych.“Rosnąca liczba ubezpieczonych pokazuje, że prywatne ubezpieczenia się sprawdzają. Mimo że ich cena w ostatnim roku odzwierciedla dużą inflację w sektorze medycznym, to sprzedaż polis utrzymuje się na wysokim poziomie” - tak skomentowała doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń Dorota M. Fal.

ból brzucha
19.04.2024 17:04 Ta grupa osób jest najbardziej zagrożona rakiem jelita grubego

Spośród wszystkich nowotworów zdecydowanie najgroźniejszym jest rak jelita grubego. Naukowcy wskazali konkretną grupę osób, które są w szczególności zagrożone. Okazuje się bowiem, że warianty genetyczne zwiększające ryzyko zachorowania są dziedziczne. Kim są te osoby? O opinię poprosiliśmy gastroenterologa.  

Biała trumna, na niej kwiatki
19.04.2024 16:06 Dziewczynka "ożyła" na własnym pogrzebie. To może spotkać każdego

Tego nie spodziewali się rodzice noworodka, którzy zapłakani przyszli na cmentarz, aby pożegnać swoje dziecko. Dziewczynka nagle “ożyła”. Jak to możliwe i czy taka sytuacja może spotkać każdego? Wyjaśniamy.Dziewczynka była wcześniakiem. Urodziła się w 32. tygodniu ciąży, a więc 6-9 tygodni za wcześnie. Ponieważ nie dawała oznak życia, lekarze uznali ją za zmarłą, jednak podczas pogrzebu okazało się, że byli w błędzie. Dziewczynka "ożyła" kiedy ksiądz pokropił ją wodą święconą. Rodzice dziecka uważają, że to cud, ale lekarze są innego zdania. Za tę sytuację ma odpowiadać katalepsja.

Guma do żucia na ręce
19.04.2024 16:03 5 najdziwniejszych fobii. Niewiarygodne, czego boją się ludzie

Jedni panicznie boją się utraty pracy, inni chorób, jeszcze inni obawiają się o swoich bliskich. Są jednak ludzie, których lęki są dość nietypowe. Oto 5 najdziwniejszych fobii na świecie.Fobia to lęk wywołany przez sytuacje lub rzeczy, które nie są niebezpieczne. Najczęściej występującą fobią jest fobia społeczna (strach przed ludźmi), kynofobia (strach przed psami) i akrofobia (lęk wysokości). Na drugim biegunie plasują się te najdziwniejsze i najrzadsze, jak np. lęk przed gumą do żucia, kolorem żółtym czy guzikami. A to jeszcze nie koniec…

Adam Konkol, Łzy, Zespół Eisenmengera
19.04.2024 16:02 Na tę chorobę cierpi muzyk grupy Łzy. Czym jest Zespół Eisenmengera?

Adam Konkol, znany publiczności jako lider grupy Łzy mierzy się z rakiem płuc. Muzyk zdradził, że ze względu na choroby współistniejące nie może przejść operacji ani chemioterapii.Adam Konkol jest jednym z najdłużej żyjących ludzi z wrodzonym Zespołem Eisenmengera na świecie. To zespół wrodzonych wad serca, które prowadzą do rozwoju tętniczego nadciśnienia płuc (TNP).  Co jeszcze wiemy o tym schorzeniu?

kobieta jedząca warzywa
19.04.2024 15:57 Głodówka oczyszczająca - jak bezpiecznie z niej wyjść. Czy można uniknąć efektu jo-jo?

6-dniowa głodówka oczyszczająca jest skutecznym sposobem na usunięcie toksyn z organizmu. Każdy, kto nie ma poważnych schorzeń może z niej skorzystać. Mimo że nie należy jej traktować jako diety redukcyjnej, umożliwia też pozbycie się kilku kilogramów. By utrata wagi była stała, głodówka musi zostać przeprowadzona prawidłowo. Jak to zrobić? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą Katarzyną Sobolewską, dietetykiem klinicznym SASKAMED. 

Ptasia grypa, choroba
19.04.2024 12:39 Ten wirus ma "wyjątkowo wysoką śmiertelność". WHO ostrzega

Światowa Organizacja Zdrowia nie ma dobrych informacji. Wirus ptasiej grypy H5N1 w szybkim tempie rozprzestrzenia się na inne gatunki, ponieważ atakuje też ludzi i ssaki. Jak wyjaśnia WHO, szczep charakteryzuje się wyjątkowo wysoką śmiertelnością. Naukowcy mają obawy co do tego, że wkrótce może rozwinąć zdolność przenoszenia się z człowieka na człowieka. “Szczep A (H5N1) stał się globalną pandemią odzwierzęcą” - wyjaśnił w rozmowie z mediami Jeremy Farrar, główny naukowiec agencji ONZ ds. zdrowia.

L4 od psychiatry
19.04.2024 11:55 To L4 może trwać pół roku. Można wychodzić, a nawet podróżować

Z roku na rok rośnie liczba wystawianych przez psychiatrów zwolnień z pracy. W 2023 roku tego typu L4 było 1,4 mln. Zwolnienie od psychiatry daje dużą swobodę - chorzy nie muszą przebywać w domu, mogą wychodzić, nawet podróżować. A ZUS nie może nic z tym zrobić. 

Pryskanie szparagów
19.04.2024 11:53 Zawierają pestycydy, metale ciężkie i powodują dziwny zapach moczu. Polacy jedzą je na potęgę

Uważasz, że szparagi są zdrowe? Możesz się mylić. Naukowcy z Ogrodu Botanicznego w Hamburgu uznali je za jedno z najbardziej toksycznych warzyw. Ogród botaniczny w Hamburgu od dwudziestu lat organizuje konkurs na najbardziej toksyczną roślinę. W 2024 roku tytuł ten przypadł glicynie, znanej również jako wisteria lub słodlin, a drugie miejsce zajęły szparagi – to dobry powód, aby przemyśleć nawyki związane z ich konsumpcją.

Mężczyzna trzyma się za serce, w tle obrazek z zaznaczonym sercem
19.04.2024 10:01 Miał 46 lat i zawał serca. Wszystko przez jedno białko

46-letni Mario Krueger był okazem zdrowia, a jednak pewnego dnia miał zawał. Okazało się, że atak serca spowodowało jedno białko. Jego podwyższony poziom może mieć wiele osób. O jakie chodzi i jak je wykryć?Na ryzyko wystąpienia zawału serca wpływają nie tylko niezdrowe nawyki, takie jak picie alkoholu czy brak ruchu, ale również czynniki genetyczne. Szczególne znaczenie ma białko zwane lipoproteiną, o którego istnieniu wie niewiele osób, a tylko część lekarzy jest świadoma jego związku z zawałem.

Alkohol, zdrowie, ministerstwo zdrowia
19.04.2024 09:52 Już nie kupisz alkoholu na stacji benzynowej? Minister zdrowia zapowiada

Ze stacji benzynowych zniknie alkohol? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zdradziła, że trwają analizy dotyczące zakazu sprzedaży trunków. Jej zdaniem alkohol w ogóle nie powinien być sprzedawany na stacjach benzynowych. Wiadomo, że o podjęcie prac w związku z tym tematem poprosił premier - Donald Tusk. Nie wszyscy jednak są przychylni pomysłowi Leszczyny. W mediach społecznościowych zagościła gorąca dyskusja w związku z tematem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.

Kinga Zawdodnik, odchudzanie
18.04.2024 20:42 Kinga Zawodnik: „Po tej operacji mogłam się nie obudzić”.

- Byłam szykanowana, opluwana, wyrzucano mi rzeczy z plecaka, zamykano mnie w szatni – wspomina dzieciństwo we wsi Śmietanki. Hejt spotkał Kingę Zawodnik z powodu nadwagi. Po latach odchudzała się na oczach Polski w programach telewizyjnych. Ale dopiero po zmniejszeniu żołądka straciła 50 kg. O strachu przed, bólu po operacji i o wsparciu taty, który przed śmiercią mówił, że powinna trafić do telewizji, opowiada w podcaście Pacjenci.pl na YouTube.„Jest Pani chora na śmiertelną chorobę” – usłyszała od lekarza przed operacją. Otyłość może spowodować aż 200 groźnych powikłań zdrowotnych. Od dziecka miała nadwagę, ale aż 30 kg przybyło jej, gdy zajadała stres z powodu choroby ukochanego taty.

Fot. dr n. med. Ewa Uścińska: archiwum własne. Tło: Canva / sciencephoto
18.04.2024 19:52 Udar mózgu - objawy ostrzegawcze. Tak organizm ostrzega przed udarem

Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. To także najczęstsza przyczyna trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Mimo że ryzyko udaru rośnie wraz z wiekiem, problem ten dotyka coraz młodszych pacjentów. Osoba, u której wystąpił udar, powinna jak najszybciej otrzymać pomoc medyczną. Czas, jaki upłynął od momentu pojawienia się pierwszych objawów udaru do rozpoczęcia leczenia ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia. Co może sygnalizować zbliżający się udar? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską. 

Kalkulator SCORE
18.04.2024 17:06 Oblicz swoje ryzyko sercowo-naczyniowe. Skorzystaj z kalkulatora ryzyka

Choroby sercowo-naczyniowe stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce i na świecie. Każdego roku przybywa coraz więcej pacjentów z udarem mózgu i zawałem serca. To, co szczególnie niepokoi specjalistów to fakt, że problem ten dotyka coraz młodszych osób - poniżej 40. roku życia. Na podstawie badań populacyjnych z kilkunastu państw europejskich, opracowano specjalną skalę SCORE, która pozwala ocenić 10-letnie ryzyko wystąpienia zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych (takich jak udar mózgu czy zawał serca). W artykule znajdziesz link do kalkulatora. Sprawdź, czy grozi Ci zawał lub udar.  

Czarny czosnek
18.04.2024 16:33 Czarny czosnek - właściwości i zastosowanie. Jak jeść czarny czosnek i czym się różni od zwykłego?

Czarny czosnek nie występuje naturalnie - trzeba go zrobić - czyli poddać odpowiedniemu procesowi. Dość trudno zrobić to samemu, dlatego na ogół decydujemy się na jego zakup. Czarny czosnek powstaje na skutek przechowywania zwykłego czosnku w bardzo wysokiej temperaturze przez odpowiedni okres czasu. Dzięki temu zyskuje kolor, traci charakterystyczny ostry smak i zapach, a dodatkowo zyskuje nowe właściwości zdrowotne. 

Fryzjerka strzyże klienta
18.04.2024 15:36 Skaleczyła klienta brzytwą. Czy fryzjerzy muszą sterylizować narzędzia?

Kiedyś zwróciłam uwagę fryzjerce, że czesze mnie szczotką, którą przed chwilą czesała kogoś innego. Z niezadowoleniem przyjęła krytykę. Chwilę później skaleczyła mężczyznę brzytwą. Nie wiem, czy to narzędzie było sterylne i wysterylizowane po tym incydencie, ale wiem, jak być powinno.Salon fryzjerski w pewnym sensie można porównać do gabinetu zabiegowego, w którym może dojść do zranienia i przerwania ciągłości skóry. Jest to o tyle niebezpieczne, że każdy klient może być potencjalnie chory, może być też nosicielem niebezpiecznych patogenów, np. wirusa HIV. Kontakt z jego krwią może doprowadzić do zarażenia – jest to niebezpieczne dla wszystkich klientów zakładu. Dlatego tak ważne jest, aby fryzjerzy dbali o higienę. Tylko czy wymaga tego od nich prawo?

Covid-19, koronawirus
18.04.2024 15:12 Twoje IQ może być niższe po zakażeniu Covidem. Nietypowe wnioski z badań

Po pandemii koronawirusa lekarze wciąż badają wpływ infekcji COVID-19 na organizm człowieka. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunlogii w Instytucie Nauk Biologicznych UMCS zamieściła wpis na Twitterze, w którym zdradziła, że są badania, sugerujące, jakoby infekcje Covid-19 powodowały spadek ilorazu inteligencji oraz starzenie się mózgu. “Nawet łagodna infekcja może spowodować utratę IQ o około trzy punkty” - czytamy we wpisie Szuster-Ciesielskiej.

Ortoreksja, zdrowa dieta
18.04.2024 14:24 Gdy zdrowe odżywianie staje się niezdrową obsesją. Czym jest ortoreksja?

Aktywność fizyczna oaz zdrowa dieta są bardzo ważne w codziennym życiu. W końcu nasze zdrowie i dobre samopoczucie w dużej mierze zależą właśnie od tych dwóch czynników. Ważne, by dbanie o zdrowie i zdrowe odżywianie nie przerodziło się w obsesję. Silna potrzeba nieustannego kontrolowania tego, co mamy na talerzu może być elementem choroby. Lekarze i dietetycy zwracają uwagę na pewne zaburzenie, którym jest ortoreksja. Czym dokładnie jest to zjawisko?

Siatkarze, obok mężczyzna trzyma się za serce
18.04.2024 12:34 Znany siatkarz miał zawał serca. Powiedział, jakie były pierwsze objawy

Tande Ramos to były reprezentant Brazylii w siatkówce. Sportowiec kilka dni temu przeszedł zawał serca. Obecnie przebywa w szpitalu w Rio de Janeiro, skąd podzielił się pouczającym nagraniem. Siatkarz opowiedział w nim o pierwszych objawach zawału.Zawał serca polega na niedokrwieniu serca, które skutkuje jego uszkodzeniami i martwicą. Bardzo często jest konsekwencją miażdżycy. Do zawału może przyczyniać się również stres. Istotne jest to, aby nie ignorować jego pierwszych objawów i dbać o swoje zdrowie najlepiej, jak to tylko możliwe – o to zaapelował Tande Ramos w swoim nagraniu.

Morwa biała
18.04.2024 11:48 Rozpoznasz te zioła? Są jadalne i mają dobroczynne właściwości!

Prezentowane przez nas zioła są jak najbardziej jadalne i często można je dostać w postaci suszu lub herbatek. Czy znasz je wszystkie? Sprawdź swoją wiedzę!

Lekarz mierzący pacjentce ciśnienie
18.04.2024 11:05 Zawroty głowy, osłabienie... Po tym poznasz niedociśnienie. Oto 9 najczęstszych objawów

Niedociśnienie tętnicze może dotyczyć nawet 15 proc. osób. Rozpoznaje się je, gdy wartości ciśnienia skurczowego wynoszą mniej niż 100 mmHg, a rozkurczowego mniej niż 60 mmHg. Ten stan wpływa na całe ciało i wszystkie narządy. Jakie są objawy niedociśnienia? Jak je rozpoznać? Oto 9 symptomów, które mogą świadczyć o hipotonii.Ciśnienie tętnicze to siła z jaką płynąca krew naciska na ściany tętnic. Kurczące się serce z każdym uderzeniem wyrzuca z siebie określoną ilość krwi, która następnie trafia do tętnic, a za ich pośrednictwem do skóry i narządów. Kiedy ciśnienie jest zbyt niskie, w organizmie jest za mało tlenu, co może objawiać się w następujący sposób. 

Otyłość, kobiety
18.04.2024 09:51 Samotne kobiety mają większą skłonność do tycia? Naukowcy tłumaczą, dlaczego tak jest

Osoby bez pary mają większą skłonność do tycia? Nowe badanie amerykańskich naukowców pozwala zrozumieć związek między samotnością i niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Badanie pokazuje też, że kobiety, które są samotne, mają bardziej niezdrowe nawyki żywieniowe.Według badaczy, osoby doświadczające długotrwałej samotności często mogą odczuwać zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca, otyłości, nadciśnienia czy problemów z układem odpornościowym. 

Szczepienia
18.04.2024 09:40 Wypłacono 5 mln zł odszkodowań za powikłania po szczepieniach

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych obejmuje nie tylko powikłania po szczepieniach na COVID-19, ale także szczepienia obowiązkowe, czyli te, które wykonuje się dzieci i młodzieży. Kwota wypłaty z Funduszu za wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego sięga do 100 tys. zł. 

Zakwas buraczany
18.04.2024 08:30 Plaster na jelita rodem z PRL. Nasze babcie go uwielbiały

Ma dużo żelaza, kwasu foliowego, jest bardzo silnym antyoksydantem i działa dobroczynnie na układ pokarmowy, hamując procesy gnilne w jelitach i przyspieszając metabolizm. 

rumianek
17.04.2024 19:29 Rumianek może poważnie zaszkodzić. Unikaj go, jeśli bierzesz te leki

Zioła i inne naturalne substancje wykazują wiele cennych właściwości leczniczych, jednak często nie zdajemy sobie sprawy, jakie niosą ze sobą potencjalne niebezpieczeństwa. Jednym z najbardziej popularnych ziół w Polsce jest rumianek. Napar z rumianku najczęściej stosuje się w łagodzeniu bólów brzucha oraz stanów wysokiego napięcia. Niewiele osób ma jednak świadomość, że może on wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi lekami. O jakie leki chodzi? Wyjaśniamy. 

Kolejki do lekarza, Izabela Leszczyna
17.04.2024 17:06 Koniec kolejek do lekarzy. Duże zmiany dla pacjentów, lecz nie dla wszystkich

Kolejki do lekarzy potrafią spędzać sen z powiek wielu polskim pacjentom. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna w lutym tego roku zapowiadała, że zmieni się sposób rejestracji do lekarza. Wiadomo na ten moment, że zapisy mają szybsze i prostsze, a wszystko to dzięki możliwości korzystania z e-rejestracji. Kiedy pacjenci mogą korzystać z nowego sposobu zapisów? Czy dotyczy on wizyt u wszystkich specjalistów?

 Kampania Badaj się regularnie
17.04.2024 16:17 Plejada gwiazd w spocie II edycji kampanii Badaj się regularnie

Popławska, Roznerski, Kliment, Kamińska, Herbuś i Ciachorowski w spocie promującym II edycję kampanii Badaj się regularnie: “Zdrowie to najlepsza inwestycja. Nie czekaj. Badaj się regularnie”.Plejada gwiazd zaangażowała się w promocję spotu fundacji Badaj się regularnie. W kampanii pod hasłem “Zdrowie to najlepsza inwestycja. Nie czekaj. Badaj się regularnie” pojawili się: Edyta Herbuś, Aleksandra Popławska, Julia Kamińska, Mikołaj Roznerski, Jan Kliment i Tomasz Ciachorowski.

Mężczyzna leży w łóżku na odwyku
17.04.2024 15:48 Przymusowe leczenie alkoholizmu. Jak to załatwić?

Wiele osób uzależnionych od alkoholu uważa, że nie ma żadnego problemu i nie chce się poddać leczeniu. Cierpi wtedy życie rodzinne, społeczne, nierzadko finansowe. Jak pomóc takiej osobie? Okazuje się, że polskie prawo daje ku temu narzędzia.Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi umożliwia skierowanie osoby uzależnionej od alkoholu na przymusowe leczenie. Taki nakaz w każdej chwili może wydać sąd. Niezbędna jest jednak współpraca ze stronu gminy lub prokuratury i spełnienie kilku ważnych warunków.  Oto jak załatwić alkoholikowi przymusowe leczenie – opis krok po kroku.

Wirus, odra
17.04.2024 14:58 To najbardziej zaraźliwy wirus na świecie. Ogromny wzrost zachorowań w Polsce

Lekarze ostrzegają i biją na alarm. Wszystko przez gwałtowny wzrost zachorowań na chorobę zakaźną, która atakuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Liczba zachorowań w Polsce gwałtownie rośnie, natomiast w Europie w ubiegłym roku stwierdzono aż 45-krotny skok wykrytych przypadków.Epidemiolodzy podkreślają, że wielu rodziców nie chce szczepić swoich dzieci przeciwko tej chorobie. Nie jest to optymistyczna informacja, tym bardziej że chodzi o najbardziej zaraźliwego wirusa chorobowego na świecie.

Fot. dr. n. med. Marcin Wełnicki: researchgate.net. Tło: Canva / Getty Images Signature
17.04.2024 14:01 Nadciśnienie poznasz po oczach. Lekarz wskazuje wczesne objawy choroby

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo podstępnym schorzeniem. Na początku nie daje zauważalnych objawów, przez co pacjent nie ma świadomości, że coś się dzieje. Choroba powoli wyniszcza narządy, prowadząc do poważnych powikłań zdrowotnych. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nadciśnienie jest jedną z głównych przyczyn udaru mózgu. Co może sygnalizować, że mamy nadciśnienie tętnicze? Na co zwrócić uwagę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym, Adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Mandaryna – tancerka chora na cukrzycę
17.04.2024 13:46 Te polskie gwiazdy chorują na cukrzycę. Jedna nazywa ją swoją "psiapsi"

Mówi się, że “choroba nie wybiera” i to prawda. Cukrzyca dotyka zarówno biednych, jak i znanych i bogatych. Nie ominęła też wielu polskich gwiazd. Oto ich historie.Cukrzycę w Polsce może mieć nawet 2,5 mln osób, z czego 25 proc. chorych o tym nie wie. Pierwsze objawy bywają nietypowe: pojawia się ogromne pragnienie, rany przestają się goić, pojawia się grzybica. U niektórych choroba zostaje wykryta po latach. Nieleczona może mieć poważne konsekwencje.

wady postawy u dzieci
17.04.2024 11:41 Wady postawy u dzieci — jak je diagnozować i leczyć? Fizjoterapeuta tłumaczy

Wady postawy to często występujące problemy rozwojowe u dzieci. Z ich powodu dochodzi do różnych dysfunkcji w czynnościach narządów, dlatego szybkie rozpoczęcie leczenia jest koniecznością. Nieleczone wady postawy w tym okresie życia są powodem wielu schorzeń w dorosłym życiu – i można tego uniknąć. Podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać, gdy u dziecka pojawią się pierwsze symptomy wskazujące na wady postawy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z fizjoterapeutą Agnieszką Doboszyńską z Kliniki Fizjoterapii mgr Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie.

Owoce na blacie, obok kobieta pielęgnuje twarz
17.04.2024 11:17 Nałóż na twarz ten sok i pożegnaj przebarwienia. Wystarczy 30 minut

Wszyscy wiemy, że soki są zdrowe, ale niewiele osób wie, że niektóre z nich można nakładać na skórę. Jednym z takich cudów natury jest sok z cytryny. Posmaruj nim przebarwienia i zobacz, co się stanie.Sok z cytryny zawiera mnóstwo witaminy C, a ta ma działanie rozjaśniające przebarwienia i wyrównujące koloryt skóry. Może nie zniweluje wieloletnich przebarwień, ale na pewno pomoże i zapobiegnie powstawaniu nowych. Oto jak przygotować taką miksturę.

Fot. Rafał Szabłowski, Jakub Smęda, dr n. med. Magdalena Nita: Centrum Medycyny Konopnej. Tło: Canva / Getty Images
17.04.2024 10:57 Do polskich aptek trafią nowe produkty na bazie marihuany medycznej. To więcej możliwości dla pacjentów

Branża marihuany leczniczej zyskuje na znaczeniu, a z terapii z wykorzystaniem roślin konopi korzysta coraz więcej osób. Mimo tego polscy pacjenci zmagają się m.in. z brakiem w dostępności suszu czy ograniczonym wyborem preparatów i leków opartych na konopiach. Centrum Medycyny Konopnej we współpracy ze światowym gigantem wprowadzi do polskich aptek 12 produktów na receptę na bazie marihuany medycznej. - Konopie lecznicze są skuteczne aż w ponad 1000 problemach zdrowotnych z obszarów takich jak onkologia, psychiatria, neurologia, gastrologia ginekologia, endokrynologia czy dermatologia. - wyjaśnia dr n. med. Magdalena Nita - dyrektor ds. medycznych Centrum Medycyny Kopnej.

Magda Gessler, dieta, odchudzanie
17.04.2024 10:00 Mama Magdy Gessler odchudzała ją w nietypowy sposób. Tą metodą wyrządziła jej krzywdę

Magda Gessler chętnie dzieli się ze swoimi fanami rozmaitymi ciekawostkami ze swojego życia prywatnego. W swojej książce “Autobiografii apetycznej" zdradziła, w jaki sposób odchudzała ją kiedyś jej mama. Aż trudno w to uwierzyć. Restauratorka zwróciła uwagę na szkodliwość działań jej mamy, tłumacząc jednocześnie, że wiele lat temu młodzi rodzice nie mieli pojęcia, jak dane metody mogą wpływać na psychikę dziecka. O co dokładnie chodzi?

Kobieta w ciąży wybierająca w sklepie mięso
17.04.2024 09:52 Tego mięsa nie powinny jeść ciężarne. Może uszkodzić płód

Wątróbka uchodzi za jeden z najzdrowszych rodzajów mięsa. Pomaga na anemię, poprawia funkcjonalnie układu nerwowego, wygląd włosów. Niestety niektórym osobom może poważnie zaszkodzić. Należą do nich przyszłe mamy i ich maleństwa.Zjedzenie za dużej ilości wątróbki może spowodować u dziecka nieodwracalne wady rozwojowe, wodogłowie, a nawet doprowadzić do obumarcia płodu. Wszystko przez wysoką zawartość jednej z witamin. 

Gnębienie, nękanie
16.04.2024 19:39 Osoby nękane w dzieciństwie żyją krócej. Naukowcy biją na alarm

Osoby gnębione w dzieciństwie mogą żyć krócej, a doświadczenie znęcania się w wieku dziecięcym pogarsza dobrostan psychiczny, ale nie tylko.  Tak wskazali brytyjscy naukowcy w najnowszych badaniach. Zdaniem badaczy, trzeba skupić się na tym, by zapobiegać zjawisku gnębienia najmłodszych.Niepokojące dane płyną również z Polski, bo 79. proc. nastolatków i dzieci w wieku 11-17 lat przynajmniej raz w życiu doświadczyło przemocy. Krzywdy najczęściej doświadczają ze strony rówieśników, ale również dorosłych osób.

e-papierosy jednorazowe
16.04.2024 17:30 Jednorazówki miały zniknąć ze sklepów, ale ministerstwo się ociąga. Dlaczego?

Prawo miało zostać wprowadzone jeszcze przed wakacjami, by ochronić tysiące polskich nastolatków przed zatruciami, ale Ministerstwo Zdrowia wycofało się z obietnicy. Ustawa zakazująca sprzedaży pojawi się dopiero we wrześniu. Ile dzieciaków do tej pory wpadnie w nałóg?Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że we wrześniu wprowadzony zostanie całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Dlaczego tak późno? 

None
16.04.2024 16:13 Rozpoznasz chorobę skóry po zmianie? Sprawdź się

Jak dobrze znasz choroby skóry? Czy rozpoznasz problem na podstawie samej zmiany? Sprawdź swoją wiedzę. 

Kobieta patrzy w lustrze na swój duży brzuch
16.04.2024 16:13 "Brzuch kortyzolowy" to ważny sygnał. Oznacza, że tyjesz ze stresu

Brzuch kortyzolowy to problem, który dotyczy wielu osób. Wbrew pozorom wcale nie muszą one zmagać się z nadwagą, ponieważ pojawia się on na skutek stresu. Po czym go poznać? Czy z brzucha stresowego da się schudnąć?Brzuch kortyzolowy jest twardy, wystający i okrągły. Wiąże się z trzewną tłuszczową, która zwiększa ryzyko miażdżycy i groźnych chorób. Trudno z niego schudnąć, ale jest to możliwe. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Oszustwo, Narodowy Fundusz Zdrowia
16.04.2024 16:10 Możesz stracić dane i pieniądze. Oszustwo na NFZ. Jak się przed nim ustrzec?

Internetowi oszuści potrafią stosować rozmaite techniki, po to, by wyłudzić pieniądze, ale też dane. Oszustwa internetowe występują obecnie w każdym obszarze, nawet i w ochronie zdrowia. W sieci zagościły strony internetowe, które są prawie takie same jak oficjalne strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Oszuści, podszywając się pod NFZ, oferują rzekomą usługę wydania karty ubezpieczenia. Narodowy Fundusz Zdrowia wystosował już w sieci odpowiednie komunikaty.

Test kciuka, tętniak
16.04.2024 14:21 Boisz się, że grozi ci tętniak? Ten test wykonasz w kilka sekund

Pęknięcie tętniaka mózgu w 30 procentach przypadków kończy się natychmiastową śmiercią. Z drugiej strony tętniaki przez lata mogą nie dawać żadnych objawów i nigdy nie pęknąć. Po czym poznać, że ma się tętniaka? Pomocny może być test kciuka.Test kciuka to metoda polegająca na sprawdzeniu, czy jest się narażonym na tętniaka lub czy się go ma. I chociaż  pozytywny wynik nie daje pewnej odpowiedzi na te pytania, może być cenną wskazówką i kolejnym powodem, by o siebie zadbać. 

Zakochana para
16.04.2024 13:31 Czy duży rozmiar członka może powodować ból podczas stosunku? Seksulożka tłumaczy

Odczuwanie bólu podczas stosunku seksualnego jest problemem dużej liczby kobiet. Wiele z nich przypuszcza, że powodem jest zbyt duży rozmiar członka partnera. Czy to może być przyczyną tego rodzaju dyskomfortu? O pomoc poprosiliśmy specjalistę - seksuolożkę i położną, mgr. Aleksandrą Przekwas.

Kristoffer Olsson, zakrzepy krwi w mózgu
16.04.2024 13:17 Znany piłkarz miał zakrzepy krwi w mózgu. 28-latek był w śpiączce

Kristoffer Olsson to szwedzki piłkarz - były zawodnik Arsenalu Londyn, FK Krasnodar oraz RSC Anderlecht. W reprezentacji Szwecji rozegrał 47 meczów. Ostatni raz w listopadzie 2023 r. z Estonią.  Obecnie Olsson dochodzi do zdrowia po tym, gdy zdiagnozowano u niego liczne zakrzepy krwi po obu stronach mózgu. Jak teraz się czuje 28-letni sportowiec?

Epidemia dengi w Argentynie
16.04.2024 11:46 Argentyna walczy z groźną chorobą. Pomoc ma nadejść z Polski

Na dengę w Argentynie zmarło już prawie 200 osób, a liczba zgonów ciągle wzrasta. Tamtejsze media podają, że nadzieją na powstrzymanie epidemii jest “lekarstwo” z Polski. Pojawił się jednak nieoczekiwany problem z jego transportem.Denga to groźna choroba przenoszona przez komary. Tylko w tym roku w Argentynie zachorowało na nią ponad 100 tys. osób. Pomóc w zatrzymaniu epidemii mają preparaty z Polski. Chodzi o… środki przeciwko komarom.

Warzywa, owoce, pestycydy
16.04.2024 10:35 15 warzyw i owoców, które kumulują najmniej pestycydów. Lista

“Chemiczna dwunastka” to stworzone przez amerykańską organizację EWG  najbardziej zanieczyszczonych pestycydami warzyw i owoców. W tym roku na pierwszym miejscu zagościły pyszne sezonowe owoce, czyli truskawki. EWG zaprezentowało też tzw. “czystą piętnastkę”, czyli te warzywa i owoce, które zawierają najmniej pozostałości pestycydów. Niektóre z nich nie posiadają ich w ogóle. O jakich warzywach i  owocach mowa?

Botoks,  dr Tijion Esho
16.04.2024 10:30 Lekarz oferował darmowy botoks w zamian za seks. Teraz może stracić uprawnienia do wykonywania zawodu

42-letni lekarz oferował jednej ze swoich pacjentek zabiegi z użyciem botoksu w zamian za… seks. Brytyjski trybunał zajmujący się rozpatrywaniem skarg przeciwko medykom bada dokładnie sprawę dr Tijiona Esho.  Mężczyzna może stracić uprawienia do wykonywania swojego zawodu. Sam zainteresowany jednak zaprzecza prawdziwości stawianych mu zarzutów.

Szczepienia
16.04.2024 10:29 To obowiązkowe szczepienia w 2024 roku. Jest wykaz

Każdego roku GIS (Główny Inspektorat Sanitarny) publikuje listę szczepień obowiązkowych i zalecanych. Wśród zalecanych szczepień nadal znajduje się szczepionka na Covid-19. Sprawdź, jak wygląda Program Szczepień Ochronnych na 2024 rok. 

Colin Smith leży smutny w szpitalu
16.04.2024 10:06 Podali chłopcu krew z HIV, bo była tańsza. Rusza proces w sprawie krwi od więźniów

Kiedy niespełna roczny Colin Smith zaraził się wirusem HIV po otrzymaniu w szpitalu niezbadanej importowanej krwi, dom jego rodziców wymalowano sprejem: "ŚMIERĆ AIDS". Jego ojca zwolniono z pracy. Teraz, prawie 40 lat po śmierci chłopca, rusza proces.Z dochodzenia dziennikarzy BBC wynika, że prof.  Arthur Bloom, lekarz, który podał Colinowi skażoną krew, złamał w tym celu swoje własne zasady.  Zaledwie trzy miesiące wcześniej stworzył wewnętrzne przepisy, z których jasno wynikało, żeby nie podawać taniej importowanej krwi dzieciom. – To nie był wypadek – mówią rodzice chłopca. – Można było tego uniknąć.Chłopca leczono w szpitalu na hemofilię – rzadką chorobę krwi polegającą na zaburzeniach krzepnięcia. Terapia polegała na podawaniu czynników krzepnięcia. Rodzice zmarłego chłopca nie mieli pojęcia, że pochodziły one z krwi amerykańskich więźniów. W ten sposób w latach 80. wirusem HIV zakażono w Wielkiej Brytanii ponad 300 osób. Rodzice Colina – Colin i Janet od 40 lat walczą o sprawiedliwość. Czy jej zaznają?

Maść końska, maść na ból i obrzęk
16.04.2024 09:56 Maść końska - właściwości i działanie. Niesie ulgę przy bólu i obrzękach

Maść końska to preparat swoim działaniem przypominający maść, którą kiedyś stosowano u przeciążonych pracą koni. Przynosiła ukojenie bolącym mięśniom zwierząt. Potem w ten sam sposób zaczęto leczyć ludzi. Maść końska zawiera składniki działające rozgrzewająco lub ochładzająco. Jej działanie pomaga zlikwidować ból i stres. Działa kojąco i odprężająco. Czy każdy może stosować maść końską?

Prof. Jadwiga Staniszkis
16.04.2024 01:55 Prof. Jadwiga Staniszkis: „Zawsze byłam outsiderem”.

Mama nauczyła mnie, że nie ma sensu ścigać się z innymi. I że najważniejsze jest to, co ja sama o sobie myślę. To dało mi poczucie własnej wartości – mówiła prof. Jadwiga Staniszkis*. Jej życie może być dla nas inspiracją, jak chronić swoje zdrowie psychiczne i widzieć w życiu raczej szklankę do połowy pełną, niż pustą.15 kwietnia 2024 zmarła profesor Jadwiga Staniszkis, słynna socjolożka i politolożka, doradczyni Lecha Wałęsy i strajkujących z nim stoczniowców w sierpniu’80. Gdy tę smutną wiadomość przekazała mediom jej córka, wróciłam myślami do spotkania z profesor Staniszkis. Choć to było kilkanaście lat temu, przy okazji wywiadu, jaki przeprowadzałam z profesor dla „Twojego Stylu”, słowa, które wtedy wypowiadała, wydają się dziś niezwykle aktualne. Niektóre wręcz prorocze.

rabarbar
15.04.2024 20:18 Zdrowy, ale nie dla każdego. Te osoby powinny unikać rabarbaru

Z początkiem kwietnia rozpoczyna się sezon na rabarbar - popularną w Polsce roślinę, którą wielu z nas kojarzy z ogródkiem u babci i beztroskim okresem dzieciństwa. Ciekawostką jest to, że w jednych krajach uznawany jest za owoc, a w innych za warzywo. Rabarbar posiada wiele właściwości zdrowotnych, jednak ma pewną wadę i nie każdy może go spożywać. Kto powinien go unikać? Wyjaśniamy. 

Fot. lek. Jacek Kowerzanow: archiwum prywatne. Tło: Canva / Africa images
15.04.2024 18:40 Jak bolą uchyłki jelita grubego? Lekarz wskazał, na co zwrócić uwagę

Powoduje je głównie nieprawidłowa dieta, a ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem. Jakie objawy, w szczególności bólowe mogą sygnalizować, że mamy uchyłki jelita grubego? Pytamy lekarza Jacka Kowerzanowa, gastroenterologa.  Choroba uchyłkowa jelita grubego należy do chorób cywilizacyjnych i dotyczy dużej części populacji krajów rozwiniętych. - Przyjmuje się, że około 60 proc. osób powyżej 60. roku życia będzie miało uchyłki. Dotyczy to głównie krajów rozwiniętych i związane jest bardzo ściśle z dietą - mówi gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Mężczyzna z bolącym kolanem, w kólku fasolka szparagowa
15.04.2024 17:10 Dieta przy dnie moczonowej? Oto lista zakazanych warzyw

Dna moczanowa to dolegliwość, która dotyczy wielu osób. Objawia się silnym bólem w stawach, ich obrzękiem i zaczerwieniem. W dużej mierze odpowiada za nią dieta bogata w puryny będące składnikiem wielu warzyw.Jest mnóstwo warzyw, których nie można jeść przy dnie moczanowej. Zaliczamy do nich fasolkę, groch, ale też te w Polsce bardzo popularne, jak np. papryka czy szczaw. Oto pełna ich lista i komentarz eksperta.

Lamblie - czym są?
15.04.2024 16:16 Lamblie – przyczyny zakażenia, objawy i leczenie

Lamblie są pasożytami wywołującymi chorobę giardiozę. Jeden z mitów głosi, że do infekcji dochodzi podczas spożywania bananów. Czym dokładnie są lamblie i jak może dojść do zakażenia? Jak rozpoznać objawy choroby i jak ją leczyć?

Operacja bariatryczna
15.04.2024 15:38 Operacja zmniejszenia żołądka. Kto się do niej kwalifikuje?

Operacje bariatryczne to zabiegi ratujące zdrowie i życie. Wielu lekarz uważa, że otyłości nie można raz na zawsze wyleczyć, nawet dzięki bariatrii u wszystkich chorych. Operacja zmniejszenia żołądka jest w Polsce refundowana, ale nie każdy się do niej kwalifikuje. Sprawdź, czy Ty tak.Otyłość potrafi odebrać radość życia. Jest przyczyną stygmatyzacji, pogorszenia samopoczucia i zdrowia. Operacje bariatryczne pomagają pokonać chorobę otyłościową, zmienić życie na lepsze. Wielu osobom ratują zdrowie psychiczne, a nawet życie. 

Czerwone mięso, zdrowie
15.04.2024 15:21 Jedzenie tych produktów grozi rakiem jamy ustnej. Wyeliminuj je z diety

Według badań polskich naukowców, zbyt częste jego spożywanie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju raka jamy ustnej. Chodzi o czerwone mięso. Ale także kilka innych produktów mięsnych zostało umieszczonych przez WHO na liście rakotwórczych. Przeczytaj, o które chodzi.Podczas obróbki termicznej czerwonego mięsa, powstają substancje chemiczne, mogące prowadzić do powstawania nowotworów w przewodzie pokarmowym. Jak się okazuje, im wyższa temperatura i dłuższy czas obróbki, tym większa ilość związków. Ale to nie koniec produktów mięsnych, które są potencjalnie rakotwórcze.

Dermatolog badająca znamiona
15.04.2024 13:10 Tak wygląda czerniak. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy

Większość ludzi boi się, że znamiona i pieprzyki mogą być czerniakiem. A to mit. - Czerniak zwykle nie powstaje ze znamienia, choć z pozoru wygląda jak znamię - mówi dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg.Może być brązowy, bezbarwny albo czarny. Pojawia się na plecach, pod paznokciami, na rękach, czy nogach. Często mylimy go z niegroźnym pieprzykiem. Jak rozpoznać czerniaka, który jest groźnym nowotworem skóry?Czerniak to rak skóry zaczynający się w komórkach zwanych melanocytami. Jest niebezpieczny ze względu na zdolność do szybkiego o rozprzestrzeniania się na inne narządy. Może przybierać różne postaci – od bezbarwnych guzków po ciemnoczarne plamy. Choć boimy się znamion, zwykle to nie z nich rozwija się rak. –  Zezłośliwienie znamienia jest rzadszą formą powstawania czerniaka, niż powstanie nowego – mówi Maciej Kowalewski z Centrum Medycznego SafiMed z Zabierzowa.  Jak rozpoznać czerniaka? Podpowiadamy.

Maść na zmarszczki
15.04.2024 12:27 Maść tranowa. "Prasuje zmarszczki", a kosztuje mniej niż 10 zł

Jest w aptekach od lat, świetnie działa nie tylko na zmarszczki, ale także pomaga na odmrożenia, odparzenia, ułatwia gojenie się ran. Mowa o maści tranowej, którą kupicie za mniej niż 10 zł. W składzie maści znajduje się oczywiście nie tylko tran. Jakie składniki korzystnie działające na skórę wchodzą w jej skład? O tym poniżej.

Pearl Taylor
15.04.2024 10:43 100-latka o sekrecie długowieczności: "Piję to co drugi dzień"

103-letnia Pearl Taylor podzieliła się na Tok Toku swoim sekretem dotyczącym długowieczności. Seniorka dba o to, co je, a także - o to, by nie zasiedzieć się w domu. Ciągle jest aktywna, a w mediach społecznościowych odnosi coraz większy sukces - to za sprawą wnuczki, która postanowiła pokazać innym życie swojej babci, aby dać nam cenną lekcję. 

Sanatorium, kuracjusze
15.04.2024 09:56 Sanatoria drożeją od maja. Wiemy, jakie będą stawki

Wybierasz się do sanatorium? Musisz liczyć się z wyższymi cenami za pobyt, niż wcześniej. Choć Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za zabiegi medyczne, od maja kuracjusze będą musieli samodzielnie pokryć część kosztów wyżywienia oraz zakwaterowania. Sprawdź, jak zmienią się ceny.Podwyżka cen w sanatoriach od 1 maja wiąże się z rozpoczęciem sezonu letniego. Warto podkreślić, że zmiana jest tymczasowa, a ceny do niższych stawek wrócą od 1 października. Jak zmienią się ceny w sanatoriach od maja?

herbata w torebce
14.04.2024 17:48 Popularna czarna herbata wycofana z obrotu. GIS wydał ostrzeżenie

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się ostrzeżenie dotyczące wadliwej partii popularnej czarnej herbaty. Produkt został wycofany z obrotu, ponieważ stwierdzono w nim przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych.

płuca palacza
14.04.2024 15:55 Płuca palacza – objawy, rozpoznanie, kolor. Jak wyglądają płuca palaczy e-papierosów?

Co trzeci Polak codziennie pali papierosy – tak wynika z najnowszych badań Polskiej Akademii Nauk. Wpływ wyrobów tytoniowych na płuca jest tragiczny. Leczenie chorób spowodowanych przez ten nałóg stanowi również poważne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej. Jak wyglądają płuca palacza? Czy palenie e-papierosów stanowi „zdrowszą” alternatywę dla tradycyjnych papierosów? Jak wyglądają płuca palaczy e-papierosów?

zmęczona kobieta, brak energii
14.04.2024 14:40 Polekowe uszkodzenie wątroby może nie dawać wyraźnych objawów. Jak je rozpoznać i leczyć?

Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) dotyka coraz więcej osób, między innymi ze względu na łatwą dostępność różnych środków leczniczych. U części pacjentów z polekowym uszkodzeniem wątroby wystarczy odstawienie leku, jednak część z nich wymaga interwencji medycznej. W najgorszym wypadku może dojść do ostrej niewydolności tego narządu, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.Jak rozpoznać polekowe uszkodzenie wątroby? Jak wygląda leczenie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr med. Pawłem Rajewskim, Profesorem i Rektorem Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.

Czosnek niedźwiedzi
14.04.2024 12:03 Czosnek niedźwiedzi - właściwości i zastosowanie. 5 sposobów na jego wykorzystanie

Sezon na czosnek niedźwiedzi zaczyna się wczesną wiosną i trwa dość krótko, dlatego trzeba go wykorzystać w pełni. Czosnek niedźwiedzi można uprawiać, jednak trzeba pamiętać, że jest rośliną objętą ochroną, a więc zrywanie go “na dziko” może skończyć się wysokim mandatem. Co można zrobić z czosnku niedźwiedziego?

Oksykodon
14.04.2024 11:50 Oksykodon – działanie, przeciwwskazanie, skutki uboczne. Kto może stosować lek?

Serial “Zabić ból” wyprodukowany przez Netflix opisywał przyczyny i skutki epidemii opioidowej w USA, pokazując dramat osób, które uzależniały się od leku przeciwbólowego. Mowa o oksykodonie, który może przepisać lekarz dla pacjenta, u którego występuje silny ból. Poznaj fakty i mity o tej substancji. Czy rzeczywiście silnie uzależnia?

Lech Wałęsa
13.04.2024 20:15 Lech Wałęsa w szpitalu. "Znowu mnie trafiło"

Lech Wałęsa w sobotę, 13 kwietnia, trafił do szpitala. Prezydent dodał na swój profil na Facebooku zdjęcie ze szpitala z podpisem “Znowu mnie trafiło”.

Godzina spożycia kolacji ma znaczenie dla jakości snu.
13.04.2024 16:20 O jakiej porze najlepiej jeść kolację? Godzina ma duże znaczenie

Godzina jedzenia kolacji ma duże znaczenie dla jakości snu - jeśli masz problemy z zaśnięciem lub wybudzasz się w nocy być może popełniasz błąd związany właśnie z jedzeniem o niewłaściwej porze. Kiedy jeść kolację, żeby nie miała wpływu na sen? Lub inaczej - kiedy ją jeść, żeby nie przeszkadzała w zasypianiu?

Jak boli rak jelita grubego?
13.04.2024 16:16 Jak boli rak jelita grubego? Gastroenterolog podpowiada, co powinno niepokoić

Rak jelita grubego co roku jest diagnozowany u kilkunastu tysięcy osób. Pierwszym symptomem są charakterystyczne bóle brzucha. Nie wolno ich bagatelizować, bowiem wcześnie wykryta choroba daje dobre rokowania do całkowitego powrotu do zdrowia. Gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow, w rozmowie z nami powiedział, na co zwrócić szczególną uwagę.

muchomor
13.04.2024 15:46 Grzyb, którym najczęściej zatruwają się Polacy. Zna go niemal każdy z nas

Moda na muchomora trwa. Od pewnego czasu można zaobserwować wzmożone zainteresowanie muchomorem czerwonym, którego spożywanie w ubiegłym sezonie zostało „wypromowane” przez pewną influencerkę. Co więcej, jak wynika ze świeżo opublikowanego raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Polacy w 2022 r. najczęściej zatruwali się właśnie muchomorem.  

Nowy narkotyk zbiera śmiertelne żniwo
13.04.2024 12:43 Jest najgorszy ze wszystkich. Ten preparat uzależnia i niszczy zdrowie

Działa 100 razy silniej niż morfina, jest bardziej zabójczy niż fentanyl. W Europie coraz więcej osób umiera z powodu produkowanej w Chinach nielegalnej substancji o nazwie “Frankenstein”. 

Cersei Lannister
13.04.2024 11:46 Większość psychopatów to kobiety? Zaskakujące wyniki badań

Badania przeprowadzone przez dr Clive’a Boddy’ego z Anglia Ruskin University wykazują, że wśród kobiet jest tyle samo – a może nawet więcej – osób z cechami psychopatycznymi, co wśród mężczyzn.Oznaki psychopatii  u kobiet są jednak u nich mniej widoczne, niż u mężczyzn – kobiety rzadziej popełniają przestępstwa i uciekają się do przemocy fizycznej, a częściej szantażują, rozsiewają plotki i kłamią. Ile z nich codziennie spotykamy?

Jak pozbyć się zmarszczek?
13.04.2024 10:57 Połącz te dwa składniki, a zmarszczki same znikną

Jeśli twoja skóra nie jest już tak wiotka i pojawiają się pierwsze zmarszczki, zacznij z nimi walczyć, zanim się pogłębią. Skuteczna pielęgnacja pozwoli na wygładzenie skóry i utrzymanie jej zdrowego wyglądu. Czego używać, żeby zniwelować zmarszczki? Jaki model pielęgnacji jest zalecany?

karetka, szpital Dąbrowa Górnicza
13.04.2024 10:08 Leżał na chodniku przed szpitalem. Pomogli mu dopiero przechodnie

Młody mężczyzna leżał na chodniku przed szpitalem i miał atak padaczki. Przechodnie próbowali nawiązać z nim kontakt i przerażeni prosili o pomoc personel. Usłyszeli, że mają wezwać pogotowie.Pod szpitalem w Dąbrowie Górniczej leżał mężczyzna Najbliżej skrzydła, które zajmują w nim Polsko-Amerykańskie Klinik Serca. Personel szpitala mu nie pomógł, choć prosili o to przechodnie. Od SOR-u dzielio mężczyznę tylko 300 m. Ale nikt nie wyszedł go zbadać. Sprawę jako pierwsza opisała Renata Cius-Rasek z „Faktu”. 

Karetka pogotowia
13.04.2024 08:57 Leżał pod szpitalem, nikt do niego wyszedł. Lekarze kazali dzwonić po karetkę

Skandal w Dąbrowie Górniczej. Przed szpitalem leżał nieprzytomny młody mężczyzna. Jednak lekarze z kliniki nie chcieli go przyjąć i kazali wezwać karetkę pogotowia. Teraz placówka tłumaczy się z tej decyzji.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia
13.04.2024 08:43 Jedz to śniadanie. Twój organizm ci podziękuje

Śniadanie powinno być pełnowartościowe i zapewniać od 25 do 30 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie. Musi zawierać w sobie sporo łatwo przyswajalnych węglowodanów, błonnik oraz białka i tłuszcze. Zdrowe śniadanie powinno dać energię na cały dzień.

Rak prostaty, prostata
12.04.2024 17:39 Niepokojące dane. Do 2040 r. chorych na raka prostaty będzie aż 2,9 mln osób

Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. W minioną środę na tę chorobę zmarł również były futbolista amerykański - O.J. Simpson. Według najnowszych badań, do 20240 r. chorych będzie aż 2,9 mln osób.  Wzrost śmiertelności w związku z rakiem prostaty jest bardzo niepokojący dla ekspertów, którzy wciąż szukają odpowiedniego rozwiązania, by przeciwdziałać tak niepokojącym statystykom.

None
12.04.2024 16:54 Tylko u nas! Premiera programu "Nie Jestem Psychologiem" już dziś o 18.00

Zapraszamy do oglądania premierowego odcinka programu "Nie Jestem Psychologiem" zatytułowanym "Granice: Jak Dbamy o Siebie i Innych". Nasza prowadząca, Agnieszka Wąsikowska, wraz z pierwszym gościem, psychoterapeutką Agnieszką Kramm, zgłębiają tematykę granic w kontekście zdrowia psychicznego i relacji interpersonalnych.

wzdęcia
12.04.2024 16:21 Potrzebujesz tego składnika, ale w nadmiarze podrażnia jelita. Psychodietetyk ostrzega

Często wzdęcia są objawem, który sugeruje nadmierną ilość gazów znajdujących się w naszym żołądku i jelitach, co w efekcie powoduje dyskomfort i ucisk w jamie brzusznej. Wiele produktów spożywczych szczególnie w obfitych ilościach może być odpowiedzialnych za podrażnianie jelit, czy wzdęcia. Jednak jaki szczególny produkt w nadmiarze może się do tego przyczyniać? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem Katarzyną Sobolewską.

Guz mózgu, choroby, Joanna Kryńska
12.04.2024 14:58 Znana dziennikarka przeszła operację guza mózgu. "Bolała mnie prawa skroń"

Joanna Kryńska, dziennikarka TVN 24 zdradziła niedawno, że przeszła operację usunięcia guza mózgu.  W instagramowym wpisie zaapelowała, by nie bagatelizować absolutnie żadnych niepokojących objawów. Kryńska zdradziła też, jak obecnie się czuje. Wcześniej dziennikarka w wywiadach opowiadała, że bolała ją głowa. Bolała mnie regularnie prawa skroń, przez trzy minuty, co trzy godziny. Ból głowy był dziwny i niepokojący - mówiła  Joanna Kryńska.

Zatrucie w szkole w Przasnyszu
12.04.2024 14:37 Zatrucie w szkole w Przasnyszu. Uczniowie tracili przytomność

Strażacy ewakuowali 340 uczniów uczniów ze szkoły w Przasnyszu. Sześcioro dzieci zabrała karetka i trafiły do szpitala. Uczniowie tracili przytomność po tym, jak ktoś rozpylił w budynku nieznaną substancję.Pierwsze objawy, które pojawiły się u uczniów Zespołu Szkół Powiatowych przy ul. Sadowej w Przasnyszu w województwie mazowieckiem, to ból brzucha i podkrążone oczy.

serial na sygnale
12.04.2024 12:41 Jak dobrze znasz serial "Na sygnale"? Sprawdź się w naszym quizie

„Na sygnale” to wielokrotnie nagradzany serial o ratownikach medycznych, ukazujący codzienne wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć w swojej pracy. Jesteś fanem serialu? Sprawdź, jak dobrze go znasz! Zapraszamy do wzięcia udziału w krótkim quizie. Powodzenia! :) 

Dzień Czekolady, czekolada
12.04.2024 12:23 W Dzień Czekolady spraw sobie słodką przyjemność. Jaka będzie najlepsza dla naszego zdrowia?

Międzynarodowy Dzień Czekolady przypada na 7 lipca, lecz Dzień Czekolady w Polsce obchodzony jest kilka miesięcy wcześniej, bo 12 kwietnia. To świetna okazja, by sprawić sobie odrobinę przyjemności, sięgając po tabliczkę ulubionej czekolady. Jak każde słodycze, jedzona w nadmiarze może szkodzić, lecz posiada również cenne właściwości prozdrowotne. Bogata jest w takie substancje, jak m.in.  żelazo czy magnez.  Jaka jest ta najzdrowsza?

Sól i pieprz na stole
12.04.2024 12:01 Pestycydy i MOAH w popularnej przyprawie. GIS ostrzega: "Nie jedzcie tego"

To przyprawa, którą uwielbia i stosuje wiele osób. Znakomicie komponuje się z ryżem i tofu, ale pasuje również do polskich potraw. Niestety w jednej z partii produktu wykryto szkodliwe pestycydy i MOAH.Wiele mówi się o bezpieczeństwie żywności, a wydaje się, że jest z nim coraz gorzej. Niedawno w popularnych herbatach ujawniono obecność pestycydów, a teraz to. Czy da się ugotować obiad bez dodatku chemii? Ten przykład to kolejny dowód na to, że nie jest to łatwe, a zagrożenia czyhają na każdym kroku.

Bruce Willis przytulany przez żonę Emmę Haming
12.04.2024 11:05 Bruce Willis jest nieuleczalnie chory. Nowe zdjęcia aktora chwytają za serce

Bruce Willis, jedna z największych gwiazd kina akcji, zrezygnował w zeszłym roku z kariery kinowej na skutek choroby – otępienia czołowo-skroniowego będącego jednym z rodzajów demencji. Od tamtej pory aktor pozostaje pod opieką kochającej rodziny. Niedawno w sieci pojawiły się jego nowe zdjęcia.Niestety stan aktora od chwili diagnozy nie uległ poprawie. Aktor nadal ma trudności z komunikacją, obniżony nastrój, nie jest w stanie czytać, ani pisać. Dobrą wiadomością jest to, że choroba nie rozwija się gwałtownie, a Willis nadal się uśmiecha, co widać na jego zdjęciach z urodzin córki.

Parkinson, choroba Parkinsona
12.04.2024 10:25 Nietypowe objawy choroby Parkinsona. Zobaczysz je na palcach stóp

Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, niszczącym komórki nerwowe mózgu. Większości ludzi może kojarzyć się z m.in. drżeniem dłoni, które pojawia się dość późno. Warto wiedzieć, że są inne, wczesne symptomy choroby. Oznaki rozwoju choroby Parkinsona można dostrzec na stopach. Amerykańscy lekarze potwierdzili, że wczesnymi objawami mogą być zwinięte, zaciśnięte palce u nóg, ale też bolesne skurcze w obrębie stóp.

Kobieta z bólem zęba, trzyma się za policzek
11.04.2024 19:54 Ból zęba – jak przetrwać do wizyty u dentysty? Najlepsze domowe sposoby

Ból zęba jest jednym z najgorszych rodzajów bólu. Najprostszym sposobem, żeby go uniknąć są częste wizyty u dentysty. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a ból potrafi zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Co robić, gdy boli ząb?Istnieją domowe sposoby na ból zębów. Choć nie wyeliminują one jego przyczyny, mogą pomóc doraźnie złagodzić dolegliwości, zanim uda nam się dostać do stomatologa. 

10 błędów przy odchudzaniu
11.04.2024 16:56 Dlaczego nie możesz schudnąć? 10 najczęstszych błędów

Jeśli próbujesz schudnąć, a waga nieubłaganie stoi w miejscu lub szybko wraca do pierwotnej liczby, to znaczy, że coś robisz źle. Przyczyn tego, że nie możesz schudnąć może być wiele - od złych nawyków żywieniowych po poważne choroby, które czasem trudno zdiagnozować. Sprawdź, co należy zmienić, żeby waga ruszyła w dół. 

Stopy noworodka
11.04.2024 16:38 Są wyniki sekcji zwłok noworodka z Gorzowa. Wstrząsające odkrycie w żołądku

Miał jedynie trzy tygodnie, kiedy w ciężkim stanie trafił do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. Lekarze dzielnie walczyli o jego życie, jednak noworodek zmarł. – Nie widziałem jeszcze dziecka w takim stanie – mówili. Medycy podejrzewali, że za stanem chłopca mogą stać jego rodzice. Chociaż na ciele dziecka nie było widać żadnych obrażeń, jego stan był ciężki.Nowe światło na sprawę rzuca sekcja zwłok i szokujące odkrycie w żołądku dziecka. Obok tego nie da się przejść obojętnie.

Depresja, witamina B12
11.04.2024 16:21 Brak tej witaminy może powodować depresję oraz impotencję. Warto o nią zadbać

Witamina ta pełną ważną rolę w naszym organizmie, m.in. regulując produkcję czerwonych krwinek. Znajdziemy ją przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Kiedy zaczyna jej brakować w organizmie, możemy mierzyć się z problemami zdrowotnymi, takimi jak m.in. depresja, impotencja czy kłopoty ze wzrokiem. O jaką witaminę chodzi i jak zadbać o jej podaż w diecie? Wyjaśniamy.

Żyłki na nogach mogą świadczyć o poważnym problemie
11.04.2024 15:49 Masz takie żyłki na nogach? To pierwszy objaw groźnej choroby

Drobne naczynia krwionośne, wyraźnie poszerzone i widoczne przez skórę noszą nazwę teleangiektazji. Na ogół pojawiają się na nogach, chociaż mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele. Ich obecność świadczy o osłabieniu ściany naczynia krwionośnego lub o wadliwej zastawce. Mimo że nie są bolesne, to mogą być pierwszym objawem wskazującym na chorobę żył. 

Truskawkowe nogi - tak nazywamy czerwone kropki na nogach po goleniu
11.04.2024 13:41 Truskawkowe nogi - czym są, jak im zapobiegać?

Czerwone, nieestetyczne kropki na nogach, z małą czarną kropeczkę w środku, po goleniu lub po depilacji to twój problem? Zobacz, skąd się biorą i jak im zapobiegać. Tak zwane truskawkowe nogi to częsty problem, ale można mu zaradzić. 

Depresja, zdrowie psychiczne
11.04.2024 12:58 Pacjent dostał od lekarki niemoralną propozycję. "Wiedziała dokładnie, z jakim świństwem walczę"

Biotechnolog i popularyzator nauki, który prężnie działa na Instagramie, podzielił się bardzo intymnym wyznaniem w mediach społecznościowych. Gdy mężczyzna zmagał się z depresją, lekarka, do której chodził na konsultacje, zaproponowała mu… seks. Choć sytuacja miała miejsce trzy lata temu, mężczyzna opisał ją dopiero teraz. Biotechnolog zapowiedział, że nie planuje zamiatać sprawy pod dywan i ma zamiar zgłosić ją do odpowiednich instytucji.

Szparagi
11.04.2024 12:21 Dlaczego mocz dziwnie pachnie po szparagach?

Twój mocz po zjedzeniu szparagów dziwnie pachnie? Znamy przyczynę tego problemu. Sprawdź, dlaczego mocz ma specyficzny zapach po zjedzeniu szparagów. 

zestresowana kobieta
11.04.2024 11:46 Rekordowa liczba L4 z tej przyczyny. Niepokojący trend w Polsce

Wojna w Ukrainie, inflacja, izolacja z powodu koronawirusa – wszystkie te rzeczy odbiły się na zdrowiu psychicznym Polaków. W zeszłym roku psychiatrzy wystawili ponad milion zwolnień. Tak źle jak teraz nie było jeszcze nigdy.To, że Polacy chodzą do psychiatry i nie wstydzą się tego, to dobra wiadomość. Zła jest taka, że niekiedy docierają tam bardzo późno, kiedy kryzys lub zaburzenie jest już tak silne, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W zeszłym roku w takiej lub podobnej sytuacji znalazło się co najmniej 1,4 miliona osób – a to tylko ci, którzy sięgnęli po pomoc.

Puste łóżko w szpitalu
11.04.2024 10:17 Nie żyje pacjentka, która dzwoniła ze szpitala na 112. "To sytuacja niedopuszczalna"

Pacjentka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie przebywała na oddziale na intensywnej terapii po operacji kardiologicznej. W nocy źle się poczuła i zaczęła wzywać pomoc. Nie otrzymała jej, więc zadzwoniła na 112. Kobieta zmarła.Pacjentka UCK WUM przy ul. Lindleya w Warszawie leżała na oddziale intensywnej opieki kardiologicznej przeznaczonej dla chorych po operacji serca. O jej historii "Gazetę Wyborczą" powiadomił jeden z pracowników szpitala. Był wstrząśnięty.

dr Jan Domitrz, ginekolog, leczenie niepłodności, in vitro
11.04.2024 10:07 Pierwsze in vitro zwykle się nie udaje. Mamą zostaje się po kilku próbach, a czasem nigdy

80 procent kobiet nie zachodzi w ciążę po pierwszym in vitro, średni czas czekania na dziecko, to pięć lat. O tym się nie mówi.  Ujawniamy prawdę o in vitro w Polsce w rozmowie z dr n. med. Janem Domitrzem, ginekologiem-położnikiem, który leczy niepłodność ponad 30 lat i jest uczniem profesora, dzięki któremu urodziło się pierwsze w Polsce dziecko poczęte in vitro.Dziś nawet kobieta po menopauzie może dziś urodzić dziecko, a jednak większość par, nawet młodych, które decydują się na in vitro, zostaje rodzicami średnio dopiero po pięciu latach i wielu nieudanych próbach.

Zdrowie, lekarze
11.04.2024 09:55 Do tych specjalistów pójdziesz bez skierowania. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany

Nie zawsze zachodzi sytuacja, w której należy mieć skierowanie do specjalisty. Są lekarze, do których można zapisać się od razu. Ministerstwo Zdrowia pracuje aktualnie nad poszerzeniem listy specjalistów, do których można pójść na wizytę, bez potrzeby uzyskania skierowania. Jakie zmiany czekają pacjentów? Do jakich specjalistów będzie można dostać się do skierowania?

Joanna Piotrowska, neurolog, bóle głowy, migrena, leki na ból głowy
11.04.2024 08:51 Plaga bólów głowy w Polsce. "Jaki ból jest niebezpieczny? Kluczowa jest lokalizacja i czas”

Przyczyną migren może być stres, problemy z kręgosłupem, nadciśnienie i wiele innych chorób. Niestety, pacjenci zamiast się zdiagnozować, latami łykają leki bez recepty, które niszczą śluzówkę żołądka. I eliminują ból na chwilę, zamiast na stałe wyeliminować przyczynę. O nowe sposoby leczenia bólów głowy pytamy doktor Joannę Piotrowską*, neurologa.Jaki ból głowy jest naprawdę groźny i powinniśmy natychmiast wzywać karetkę? Czy po rodzaju bólu głowy można poznać, że mamy do czynienia z udarem, a nie zwykłą migreną? Jaka dieta zmniejsza bóle głowy? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

miażdżyca, dr. n. med. Marcin Wełnicki
10.04.2024 21:00 Objawy psychiczne miażdżycy. Lekarz wyjaśnia, jak wyglądają

Postępująca miażdżyca może dawać nie tylko dolegliwości fizyczne, ale również objawy psychiczne. Jest to związane z niedokrwieniem mózgu. Kiedy choroba uszkadza tętnice mózgu, dochodzi do jego niedotlenienia, skutkiem czego zaczynają pojawiać się zaburzenia psychiczne. Jakie są objawy psychiczne miażdżycy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym, Adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

smutna dziewczyna
10.04.2024 18:33 O tej przyczynie depresji mało kto słyszał. Psycholog wskazał nieoczywisty czynnik

Depresja bywa uwarunkowana biologicznie. Może powodować ją zaburzenie w produkcji neuroprzekaźników, np. serotoniny i noradrenaliny, ale nie tylko. Czynników ryzyka jest wiele. Psycholog wskazał jedną z przyczyn depresji, o której większość z nas nie ma pojęcia. 

Hashimoto, tarczyca
10.04.2024 16:22 Tak hashimoto zmienia ciało. Pierwsze objawy poznasz po twarzy

Hashimoto to jedno z najczęściej rozpoznawanych schorzeń tarczycy. Chorują zwykli śmiertelnicy i przyznają się też osoby publiczne, które otwarcie opowiadają o hashimoto m.in. w mediach społecznościowych.Zmiana w wyglądzie to pierwszy objaw sugerujący, że coś złego dzieje się z naszym zdrowiem. Choroba może powodować zmiany na twarzy.  Są to m.in. opadające powieki, obrzęki czy zmiany skórne. Co wtedy zrobić i jak poradzić sobie z nimi skutecznie?

Kayah i Agata Młynarska
10.04.2024 16:11 Czy wiesz, na co chorują polskie gwiazdy? Sprawdź w naszym quizie

Gwiazdy to tacy sami ludzie jak my. Również znani i bogaci zmagają się na co dzień z problemami zdrowotnymi. W naszym quizie przedstawiamy 10 polskich gwiazd, które ujawniły, na co chorują. Czy wiesz, z jakimi schorzeniami się borykają? 

50-letnia kobieta wyrywająca włosy z podbródka
10.04.2024 16:05 Wąsik i włosy na brodzie są znakiem od organizmu. To może być objaw choroby

Cienkie i jasne włoski na twarzy są czymś normalnym i nie trzeba iść z nimi do lekarza. Problem zaczyna się, gdy jest ich więcej albo są ciemne i twarde – taki stan rzeczy może być oznaką wielu chorób.Jest wiele schorzeń, które objawiają się poprzez nadmierne owłosienie. Jednym z nich jest zespół policystycznych jajników, który może powodować bezpłodność. Inną chorobą, która objawia się poprzez hirsutyzm jest rak nadnerczy. Kiedy warto iść do lekarza i jakie choroby mogą stać za nadmiernym owłosieniem u kobiet?

choroba Parkinsona
10.04.2024 14:39 Przełom w leczeniu drżenia w chorobie Parkinsona. To ratunek dla 80 tys. pacjentów

Drżenie samoistne (ET), jak i choroba Parkinsona (PD) to schorzenia neurologiczne, które powodują uporczywe drżenie rąk, głowy, a w niektórych przypadkach również nóg i tułowia. Mogą się rozwinąć u osoby w każdym wieku, ale najczęściej dotykają pacjentów w drugiej i szóstej dekadzie życia.W Polsce niemal 80 000 pacjentów choruje na Parkinsona. Do tego dochodzi grupa osób z drżeniem samoistnym, potencjalnie nawet 10-krotnie większa. 

Dna moczanowa często jest rozpoznawana właśnie po charakterystycznym wyglądzie stóp.
10.04.2024 12:37 Tę chorobę poznasz po paluchach. Nie lekceważ objawów

Pierwsze objawy pojawiają się właśnie na paluchach - palce u stóp są zaczerwienione, obrzęknięte i bolesne. Jeśli obserwujesz u siebie te objawy, to znak, że możesz cierpieć na dnę moczanową. Należy skonsultować się z lekarzem, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i deformacjom!

Peter Higgs, fizyk
10.04.2024 12:18 Nie żyje laureat Nobla. To on odkrył "boską cząstkę"

Zmarł Peter Higgs, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2013 r. oraz autor teorii wyjaśniającej, skąd się bierze masa. Higgs przewidział też istnienie tzw. “boskiej cząsteczki”. Na jego cześć nazwano ją “bozonem Higgsa”. Naukowiec zmarł 8 kwietnia, w wieku 94 lat. O śmierci Higgsa poinformował Uniwersytet w Edynburgu. “Odszedł w spokoju w domu w poniedziałek 8 kwietnia po krótkiej chorobie” - czytamy w informacji opublikowanej przez uniwersytet.

Rak trzustki, zdrowie
10.04.2024 11:06 Przełomowe badania leku na raka trzustki. Znamy rezultaty

“Bezprecedensowe zdolności zwalczania komórek nowotworowych” wykazał eksperymentalny lek na raka trzustki. Tak twierdzą amerykańscy lekarze i naukowcy. Zbadana substancja powodowała kurczenie się komórek, nie uszkadzając również tych zdrowych. Lek kierunkuje się na onkogenną formę białek Ras, które powodują nawet jedną trzecią przypadków raka u ludzi.“Od ponad czterech dekad wiemy, że jest jedno konkretne białko Ras, o nazwie KRAS, które mutuje i wywołuje około 95 proc. wszystkich przypadków gruczolakoraka przewodowego trzustki, ale przez większość tego czasu nie posiadaliśmy żadnych  narzędzi, by móc zwalczać” - wyjaśnia jeden z autorów badania prof. Kenneth Olive.

Aldona Orman, tętniak
10.04.2024 11:04 Barbara z "Klanu" ma tętniaka. Gwiazda czeka na kolejną operację

W 2023 r. Aldona Orman, znana z takich seriali jak m.in. “Klan”, “Barwy szczęścia” czy “Na dobre i na złe” poinformowała, że pękł jej tętniak. W trakcie badań wyszło, że miała aż cztery tętniaki. Aktorka musiała przejść dwie operacje, a niebawem czeka ją kolejna."Bolała mnie i głowa, i szyja. Brałam proszki przeciwbólowe. (...) Nigdy bym nie pomyślała, że mogę mieć tętniaka w głowie, a nawet cztery..."  - mówiła Aldona Orman w “Pytaniu na śniadanie”.

Uśmiechnięta pacjentka u dentysty
10.04.2024 10:47 500+ na dentystę. Nie każdy wie, że może skorzystać z tych pieniędzy

Polacy z własnej kieszeni wydają na leczenie stomatologiczne nawet 12 miliardów złotych rocznie. Sporej części tych wydatków udałoby się uniknąć, gdyby zabiegi profilaktyczne – takie, w których nie ma znaczenia jakość wykorzystywanych materiałów – wykonywali w ramach NFZ.Wielu pacjentów rezygnuje z leczenia stomatologicznego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia z obawy o niską jakość usług. W rzeczywistości tak nie jest. Usługi na NFZ bardzo często są realizowane w tych samych gabinetach, przez tych samych lekarzy i tymi samymi narzędziami, co leczenie prywatne.

Lekarka dzwoni do pacjenta
10.04.2024 09:18 Umówisz wizytę i na nią nie przyjdziesz? W tym kraju słono za to zapłacisz

Umawiają się na wizyty do specjalistów, nie odwołują ich i nie przychodzą. To powszechny problem w służbie zdrowia - zarówno publicznej, jak i prywatnej. Niektórzy politycy mają pomysł, jak to zmienić. Planują kary dla takich pacjentów!Premier Francji, Gabriel Attal, chce odkorkować kolejki to specjalistów i ma na to pomysł. Chodzi o karanie pacjentów, którzy umawiają wizyty, ale na nie nie przychodzą – chodzi o kwotę 5 euro, czyli ok. 21 zł. Nie wszyscy zgadzają się z jego wizją. 

Ból nóg może sygnalizować poważne schorzenia.
10.04.2024 08:44 Bolą cię nogi? To może być coś poważnego!

Jeśli doświadczasz rwącego bólu nóg, który pojawia się podczas chodzenia i ustępuje po krótkim odpoczynku to jest duża szansa, że ma to związek z zaburzeniem krążenia obwodowego. Zaburzenia krążenia wynikają ze zwężenia lub niedrożności tętnic. Ten problem znany jest pod nazwą chromanie przestankowe.

Dzieci z plemienia Fore
09.04.2024 17:19 Kuru, czyli choroba kanibali. Mówili o niej: "śmiejąca się śmierć"

Na tę chorobę zapadali kanibale z Papui-Nowej Gwinei. Postępowała powoli, ale ostatecznie przykuwała ich do łóżka. Jedyne co mogli robić, to wybuchać śmiechem. Kuru to nieuleczalna i równocześnie jedna z najbardziej przerażających chorób na świecie.Spowodowana przez kanibalizm, śmiertelna. Kuru doprowadza chorego do zmiany charakteru, niewładności kończyn i wreszcie do śpiączki. Mieszkańcy Papui-Nowej Gwinei nazywali ją: “śmiejąca się śmierć”. Jednak gdyby nie ta choroba, nie wiedzielibyśmy tego, co wiemy dzisiaj. O czym mowa?

Usuwanie tatuaży, tatuaż, laser
09.04.2024 16:54 Tak nie usuwaj tatuaży. Dermatolożka podpowiada bezpieczniejsze metody

Tatuaży pozbywamy się z różnych względów. Coraz rzadziej chodzi o tzw. naprawianie błędów młodości i usuwanie z ciała na przykład imienia byłej ukochanej czy ukochanego. Bywa, że dany wzór przestaje się nam po prostu podobać czy staje się już niemodny. Usunięcie tatuażu to poważny zabieg i trzeba się do niego odpowiednio przygotować.O tym, na co zwrócić uwagę przy tym zabiegu i czego unikać, opowiedziała dr Kamila Białek-Galas, dermatolog-wenerolog oraz lekarz medycyny estetycznej z Centrum Medycznego Sublimed w Krakowie.

Woda, zanieczyszczenia
09.04.2024 14:51 "Wieczne chemikalia" wykryte w polskich wodach. Powodują wiele chorób

“Wieczne chemikalia”, powodujące wiele chorób, jak chociażby nowotwory czy problemy z tarczycą znajdują się w polskich wodach. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy podkreśla, że w trakcie badań znacznie większy nacisk kładziony jest na wykrywanie tzw. syntetycznych zanieczyszczeń antropogenicznych, jak farmaceutyki, ale też związki per i polyfluoroalkilowe (PFAS).“Uwzględnienie nowych związków w ocenie wód może odmienić aktualny pogląd o stanie wód" - podkreśla PIG -PIB. Instytut poinformował, że ocenę stanu wód podziemnych przeprowadza się na podstawie wyników monitoringu stanu chemicznego. Czynność wykonywana jest cyklicznie co 3 lub 6 lat.

Przyjmowanie suplementu
09.04.2024 14:02 Magnez na lęki i depresję? Uważaj na szarlatanów z reklam

Kto z nas nie widział reklamy, w której zdenerwowana pani łyka tabletkę z magnezem i świat nagle staje się piękny, a troski mijają? Niestety ten obraz jest mocno naciągany. Magnez jeszcze nie wyleczył nikogo z zaburzeń lękowych czy depresji, ale faktycznie są okoliczności, w których może pomóc.Niedobory magnezu mogą wiązać się z osłabieniem koncentracji i samopoczucia, a ich uzupełnienie, może poprawić nastrój i zmniejszyć poziom stresu. Nie oznacza to jednak, że spożywając magnez na potęgę, będziemy spokojni, racjonalni i szczęśliwi. Wręcz przeciwnie – jego nadmiar może zaszkodzić.

Nowotwór, zdrowie, rak, badania
09.04.2024 13:10 Co piąty z nas zachoruje na raka. Naukowcy nie mają wątpliwości

Najnowszy raport amerykańskiego stowarzyszenia American Cancer Society nie napawa optymizmem. Jak oszacowali lekarze, co piąta z żyjących obecnie osób zachoruje na nowotwór.Przewiduje się, że do 2050 r. liczba osób zmagających się z nowotworami na całym świecie może wzrosnąć nawet o 77 procent. Jak podkreślają osoby tworzące raport, do 2050 r. zdiagnozowanych zostanie aż 35 milionów nowych przypadków nowotworów. Jakie są czynniki wpływające na tak duży wzrost zachorowań?

None
09.04.2024 13:03 Czyrak - rozpoznanie, objawy, leczenie. Kiedy czyrak jest niebezpieczny?

Czyrak jest zmianą skórną powodującą ból z powodu zapalenia mieszka włosowego, wywoływaną przez bakterie gronkowca złocistego. Może występować pojedynczo lub w grupie. Czyraki skórne, nazywane także ropniem lub furunkułem, występują na skórze w postaci czerwonej lub fioletowej grudki z białą główką z wydzieliną ropną. Jak rozpoznać czyrak? Jak go leczyć? Czy domowe metody wystarczą, czy wskazana jest wizyta u lekarza?

kolory
09.04.2024 11:32 Co Twój ulubiony kolor mówi o Twojej osobowości?

Świat jest pełen najróżniejszy barw! Kolory otaczają nas ze wszystkich stron i potrafią wpływać na nasz nastrój. Wszyscy mamy swoje ulubione kolory, a to, który kolor lubimy szczególnie, może dużo powiedzieć o naszej osobowości. 

Szparagi
09.04.2024 11:21 Rusza sezon na szparagi. Dlaczego warto je jeść?

Szparagi pojawiają się w sklepach już w kwietniu. Są wyjątkowe pod wieloma względami - nie tylko mogą być daniem głównym lub świetnym dodatkiem, ale także są bardzo zdrowe. Podpowiadamy, jak przygotować szparagi, aby w pełni cieszyć się ich zdrowotnymi właściwościami.

Dwie kiełbasy na grillu
09.04.2024 11:12 Mięso z grilla może być rakotwórcze. O tym pamiętaj, by nie zaszkodzić sobie i swoim bliskim

Źle przyrządzona kiełbasa z grilla zawiera więcej rakotwórczego benzopirenu niż paczka papierosów. I chociaż grillowanie może być zdrowe, trzeba to robić z głową.Zaczęła się długo wyczekiwana wiosna, a wraz z nią to, co wielu Polaków lubi najbardziej – sezon grillowy. W tym czasie, gdy kwitną drzewa i krzewy, wielu z nas spędza czas na zewnątrz, zajadając grillowaną kiełbasę i mięso. Jednak nim zaczniemy rozpalać grilla, powinniśmy poznać pewne zasady, dzięki którym grillowanie będzie zdrowsze.

Zdrowie, choroby serca, kobiety
09.04.2024 10:27 Ta grupa kobiet najbardziej narażona jest na choroby sercowo-naczyniowe. Dlaczego?

Schorzenia sercowo-naczyniowe dotykają osoby w różnym wieku, choć badania przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne dowodzą, że najbardziej narażona jest grupa kobiet, u których wystąpiła menopauza. “To wyjątkowe badanie kohortowe dowodzi, że u kobiet po menopauzie ryzyko chorób serca gwałtownie wzrasta. Kobiety, zwłaszcza te po okresie przekwitania, nie są dostatecznie badane i leczone ”- wyjaśnia dr Ella Ishaaya, główna autorka badań. Naukowcy wyjaśnili, dlaczego tak się dzieje.Bóle głowy? Ten podcast Pacjenci.pl Wam pomoże!

Kawa z mlekiem migdałowym to świetny sposób na zdrowe serce
09.04.2024 09:39 Wlej do kawy zamiast zwykłego mleka. Wzmocnisz serce

Dodaj to do kawy, a wzmocnisz swoje serce i układ nerwowy. O czym mowa? O mleku, a właściwie o napoju, migdałowym - jest zdrowszą alternatywą dla mleka krowiego, pomaga m. in. obniżyć poziom cholesterolu we krwi oraz nie powoduje problemów z trawieniem. Warto także wzbogacić kawę o przyprawy, które nie dość, ze komponują się z nią świetnie, to jeszcze są bardzo zdrowe. 

Pieprz syczuański
09.04.2024 08:08 Ostrzeżenie GIS. Pieprz syczuański wycofany z obrotu

Jeśli kupowałeś ostatnio pieprz syczuański - uważaj. GIS wydał właśnie ostrzeżenie dotyczącego partii produktu pochodzącej z Chin. Wykryto w niej znacznie przekroczone "poziomy 10 pestycydów".

Zatrucie lekami - pierwsza pomoc
08.04.2024 18:52 Zatrucie lekami — objawy i pierwsza pomoc

Zatrucie lekami może mieć tragiczne skutki. Czasem dochodzi do niego w wyniku celowego przedawkowania, czasem przez przypadek. Zazwyczaj konieczna jest hospitalizacja. Co jednak zrobić, gdy doszło do zatrucia lekiem? Jakie działania podjąć, a czego nie robić? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim.

Recepta farmaceutyczna
08.04.2024 18:08 Co zrobić, gdy potrzebujesz leku, a nie masz recepty? Pomóc może specjalny dokument

Jeżeli zapomnisz o wykupieniu recepty i straci ona ważność, a skończy ci się lek albo jeśli będziesz musiał czekać na konsultację lekarską zbyt długo, specjalną receptę możesz otrzymać w aptece. Jest to tzw. recepta farmaceutyczna.Receptę farmaceutyczną może wystawić farmaceuta, ale uwaga – nie każdy i nie na wszystkie leki. Jak ją zdobyć, ile jest ważna i czy trzeba za nią zapłacić?

Lekarz spoglądający zza biurka na pacjentkę
08.04.2024 17:26 Co wie o tobie lekarz rodzinny? Więcej, niż ci się wydaje

Niektórzy z nas od lat leczą się u jednej osoby. Ba, niektórzy lekarze od lat leczą całe rodziny. Co o nich wiedzą? Do jakich informacji ma dostęp lekarz rodzinny?Wystawione recepty, skierowania, wyniki badań – to tylko niektóre rzeczy, które Centrum e-Zdrowia udziela lekarzom medycyny rodzinnej. Inni medycy widzą znacznie mniej, ale można poszerzyć ich uprawnienia. Tylko czy warto?

Czy mózg po śmierci jest świadomy?
08.04.2024 17:23 Czy mózg wie, że umarł? Nowe badania zaskakują

Naukowcy od lat starają się rozwikłać zagadkę, co się dzieje z naszym mózgiem po śmierci. Kolejne badania przybliżają ich do przełomowego odkrycia, ale póki co wiedzą jedynie, że około 15 minut po śmierci klinicznej mózg wytwarza fale gamma, odpowiedzialne za funkcje poznawcze. Oznacza to, że może być świadomy, co się stało z ciałem. 

Czarna herbata w szklanym kubku
08.04.2024 15:09 Pestycydy i ołów w popularnych herbatach. Na liście wiele znanych marek

Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy sprawdził skład 13 popularnych herbat. Zbadano, czy zawierają pestycydy, metale ciężkie i ile ich jest. "Jesteśmy zaniepokojeni wynikami badań i liczbą pytań, na które nie znamy odpowiedzi" – czytamy w raporcie.Kto z nas nie lubi napić się o poranku lub wieczorem filiżanki gorącej herbaty? Niestety, pijąc ją, możemy dostarczyć naszemu organizmowi wiele potencjalnie szkodliwych substancji, jak np. ołów, kadm, rtęć. I chociaż wykryto ich niewiele, to nadal zostaje wiele pytań. Które herbaty wypadły najgorzej?

Bezsenność to częsty problem Polaków.
08.04.2024 14:50 Cierpisz na bezsenność? Zrób to 2 razy w tygodniu, a problem zniknie

Bezsenność to najczęściej występujący problem, wynikający z różnych czynników. Zaburzenia snu przekładają się na cały organizm, powodując nie tylko zmęczenie, ale przyczyniając się do rozwoju groźnych chorób. Jak poradzić sobie z bezsennością? 

pielęgnacja stóp, podolog mgr Katarzyna Kamińska
08.04.2024 14:17 Tak szkodzisz swoim stopom. Tych produktów unikaj - radzi podolog

Pielęgnacja stóp nie wydaje się być czymś skomplikowanym i zdawać by się mogło, że każdy doskonale wie, jak to robić. Okazuje się jednak, że większość z nas popełnia z pozoru banalne błędy, które mogą powodować przykre dolegliwości, a nawet choroby. Jednym z grzechów głównych w pielęgnacji stóp jest stosowanie dwóch popularnych produktów. Jeden z nich od lat gości w każdej polskiej łazience. Jak prawidłowo dbać o stopy i jakich błędów nie popełniać? Zapytaliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z podologiem mgr Katarzyną Kamińską, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.

Biedronka azjatycka
08.04.2024 13:31 Tak odróżnisz biedronkę azjatycką od polskiej. Co robić w przypadku ugryzienia?

Biedronka azjatycka znana jako "mordercza biedronka" nie różni się znacznie od biedronki siedmiokropki, naturalnie występującej w Polsce. Niestety ugryzienie przez nią może skończyć się ciężką alergią. Jakie są objawy ugryzienia przez biedronkę azjatycką, jak ją rozpoznać i co zrobić, gdy ugryzie?Biedronka azjatycka to owad, który do Europy sprowadzili ludzie. W Polsce po raz pierwszy obserwowano ją 17 lat temu. Od tamtej pory nieustannie zwiększa zasięg występowania, niepokojąc coraz więcej osób, a także wypierając rodzime gatunki. Czy biedronka azjatycka jest groźna? Czy jest się czego obawiać?

Smakowe lizaki pomocne przy badaniach.
08.04.2024 13:26 Smakowe lizaki do wykrywania raka. Nastaje era przyjemnych badań

Badania w celu wykrycia raka wiążą się z różnymi procedurami, jak biopsja czy endoskopia. Naukowcy stworzyli inteligentny hydrożel, który podczas ssania działa jak miniaturowa sieć rybacka, zatrzymując w ślinie białka, które mogą działać jako biomarkery. Badania nad zastosowaniem hydrożelu uzyskały duże dotacje i wygląda na to, że już niebawem mogą wejść na rynek.  

smutek, depresja
08.04.2024 10:51 Problemy z jelitami i obniżony nastrój? To może być niedobór tej substancji

Deficyt tego hormonu może prowadzić do bezsenności oraz zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy nerwica lękowa, ale nie tylko. Niedobór tej substancji przyczynia się do zaburzeń pracy jelit, a także powoduje zwiększoną ochotę na słodycze. Ma również znaczący wpływ na libido.  O jakim hormonie mowa? Jakie są skutki jego niedoboru i nadmiaru? Wyjaśniamy.  

szczoteczka do zębów
07.04.2024 20:28 Tej szczoteczki do zębów nie zalecają stomatolodzy. Może być szkodliwa

Używanie tej szczoteczki do zębów może zaszkodzić i pogłębić dolegliwości jamy ustnej, zwłaszcza jeśli jest niewłaściwie stosowana. Mimo iż szczoteczki te w większości przypadków nie są zalecane przez dentystów, to w pewnych przypadkach mogą okazać się pomocne. Kiedy warto z nich korzystać, a kiedy są przeciwwskazane? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem lek. Bartoszem Zimnochem.

kobieta w aptece
07.04.2024 19:02 Jak wykupić receptę bez podania numeru PESEL? Tej formalności można uniknąć

Wiele osób obawia się, że podając swój numer PESEL w otoczeniu obcych ludzi, np. w aptece przy wykupie leków na receptę, może narazić się na kradzież danych. I słusznie, bowiem złodziej tożsamości, który posiada nasz PESEL, może wykorzystać go w niecnych celach. Czy można wykupić receptę bez podania numeru PESEL? Istnieje metoda, aby uniknąć tej formalności. Podpowiadamy, co należy zrobić. 

mgr Magdalena Kartasińska, mięso, cholesterol, dieta
07.04.2024 17:41 Czy mięso podnosi cholesterol we krwi? Wszystko zależy od tych czynników

Cholesterol pełni ważną rolę w organizmie, jednak kiedy jest go za dużo, zaczyna odkładać się na ścianach naczyń krwionośnych, zwiększając ryzyko chorób układu krążenia, w tym zawału i udaru. Cholesterol produkowany jest przez wątrobę, a także dostarczany z  pożywieniem. Panuje powszechne przekonanie, że głównym winowajcą podwyższonego cholesterolu we krwi jest spożywanie mięsa. Czy rzeczywiście tak jest? Postanowiliśmy to sprawdzić i zapytać eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik.

psychiatra Adam Bełda, smutny nastolatek, borderline,
07.04.2024 15:23 Borderline nazywane jest zaburzeniem osobowości naszych czasów. Skąd się bierze? Psychiatra tłumaczy

Osobowość borderline określa się mianem osobowości naszych czasów. Choruje na nią ok. 1-3% populacji. Jej objawami są m.in. nadmiar uczuć negatywnych i lęk przed odrzuceniem lub rozczarowaniem. Co jednak powoduje, że taka osobowość powstaje? Traumatyczne doświadczenia? A może geny? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą psychiatrą Adamem Bełdą.

depresja, psychoprobiotyki
07.04.2024 14:38 Psychobiotyki na depresję. Czy działają i jak wpływają na nasz nastrój?

Według najnowszych badań, mikrobiota jelitowa ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, co opisano jako działanie na oś mózgowo-jelitową. Udowodniono, że przewlekły stan zapalny w organizmie i zaburzenia mikroflory jelitowej wpływają na powstawanie zaburzeń układu nerwowego, takich jak depresja czy stany lękowe. Z pomocą przychodzą psychobiotyki. 

Colleen Heidemann
07.04.2024 12:11 75-letnia modelka zszokowała zdjęciem w bieliźnie. Stop dyskryminacji dojrzałych kobiet

Na marzenia nigdy nie jest za późno, a kobieta jest piękna w każdym wieku! Dowodem na to jest amerykańska modelka Colleen Heidemann, która w tym roku skończy 75 lat. Modelka robi furorę w Internecie, zachwycając odważnymi zdjęciami. Nie przejmuje się złośliwymi komentarzami i pragnie, aby menopauza przestała być kojarzona jako “wiek nieistotności”. Jakiś czas temu, modelka zszokowała wszystkich zdjęciem w niebieskiej bieliźnie. Przy okazji poruszyła ważną kwestię odnośnie dyskryminacji dojrzałych kobiet. 

odchudzanie
06.04.2024 18:22 Efekt jo-jo? Jeszcze nie jest za późno! Dietetyk mówi, co robić

Efekt jo-jo jest to wahanie masy ciała, które występuje po zakończeniu diety. Pomimo zredukowania zbędnych kilogramów osobie takiej nie udaje się utrzymać rezultatu i znów tyje. Jednak wystąpienie efektu jo-jo nie oznacza, że walka o wymarzoną sylwetkę została przegrana. Wystarczy zmienić taktykę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Katarzyną Sobolewską, dietetyczką i psychodietetyczką.

Młoda kobieta z chustką na głowie leży smutna na łóżku, obok w kółku widoczny wirus HPV
06.04.2024 18:07 Na te nowotwory chorują coraz młodsi. Winny wirus przenoszony drogą płciową

Na te nowotwory umiera 300 tys. osób rocznie. Za ich powstanie odpowiada wirus przenoszony drogą płciową. Mowa o nowotworach głowy i szyi powodowanych m.in. przez zarażenie wirusem HPV.  Jak się przed nim chronić? Jakie są rokowania w przypadku choroby?Wirus HPV to jeden z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową. Może nie dawać objawów przez kilkanaście lat, nagle powodując zmiany skórne albo raka. I chociaż jest na niego szczepionka, to niewiele osób z niej korzysta. Większość z nich nie wie, że rezygnując ze szczepienia, zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

kobieta dotyka twarzy
06.04.2024 16:27 Jak pozbyć się sińców pod oczami? Ten domowy sposób to hit

Cienie pod oczami to problem, który dotyka kobiety w każdym wieku. Przez nie wyglądamy na zmęczone i starsze, niż jesteśmy w rzeczywistości. Istnieje wiele przyczyn tego irytującego problemu, ale na szczęście istnieją również domowe sposoby, by mu zaradzić i przywrócić twarzy młodzieńczy wygląd.Cienie pod oczami może zminimalizować dieta bogata w substancje odżywcze, odpowiednia długość snu, ale również chłodne okłady. Z czego je zrobić i ile je trzymać?

siniak na nodze
06.04.2024 16:16 Masz siniaki bez powodu? Przyczyną może być jedna z tych chorób

Każdy z nas miał kiedyś siniaka, ale nie każdy bez wyraźnej przyczyny. Niektóre osoby wystarczy złapać za rękę, żeby pojawił się na niej podskórny wylew. Niestety nie świadczy to o dobrym stanie zdrowia, a o kiepskiej kondycji naczyń krwionośnych lub niedoborach składników odżywczych. Czasami też oznacza poważną chorobę.Lista schorzeń skutkujących skłonnością do powstawania siniaków jest długa. Oto te najczęściej spotykane i podpowiedź, jakie badania wykonać.

Nie żyje Zofia Kucówna
06.04.2024 14:03 Nie żyje aktorka i pisarka Zofia Kucówna. Miała 90 lat

Nie żyje aktorka i pisarka Zofia Kucówna. Artystka zmarła w sobotę w wieku 90 lat. Informację o jej śmierci podał Związek Artystów Scen Polskich na Facebooku. Zofia Kucówna była znana m.in. z ról w serialach "Egzamin z życia" i "Dom nad rozlewiskiem".

Głowa meduzy, wątroba, marskość wątroby
06.04.2024 13:12 Twój brzuch tak wygląda? "Głowa meduzy" to sygnał alarmowy

Głowa meduzy jest objawem świadczącym o poważnej chorobie. To charakterystyczny wygląd górnych powłok brzusznych, który wskazywać może na marskość wątroby. Jeśli tylko zauważmy te nietypowe zmiany na brzuchu, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Objawu nie wolno lekceważyć i trzeba szybko rozpocząć diagnostykę, a następnie leczenie. Jak dokładnie rozpoznać, że mamy do czynienia z tzw. głową meduzy? 

Truskawki
06.04.2024 13:04 Truskawki zakażone wirusem w polskich sklepach. Jest reakcja GIS

W truskawkach importowanych z Maroka wykryto wirus WZW typu A. GIS skontaktował się ze sprzedawcami z Polski, którzy importują truskawki informując ich o problemie. Wydał także ostrzeżenie dla konsumentów. 

Stylizacja paznokci. Co można robić z uczuleniem na hybrydę?
06.04.2024 09:11 Uczulenie na hybrydę - przyczyny, objawy. Co robić zamiast hybrydy?

Lakiery hybrydowy zna każda z nas - długo się trzyma na paznokciach, nie ściera się, nie blaknie, nie odpryskuje. Chciałoby się powiedzieć - same zalety. Niestety coraz powszechniejsze jest uczulenie na hybrydę. Łatwo je rozpoznać, pierwszy objawem są swędzące paznokcie i opuchnięte wały paznokciowe. Kiedy uczulenie się pojawi z hybrydy trzeba zrezygnować. Na jak długo? Czasami już na zawsze - na szczęście są alternatywne metody, dzięki którym można cieszyć się pięknymi paznokciami. 

moda lat 80.
06.04.2024 08:25 Ten trik z lat 80. robi furorę. Dodaje włosom objętości

Prosty sposób stylizacji włosów, który dodaje objętości? Tak! A do tego nie niszczy włosów. Znany stylista, Matthew Newman, przypomniał wszystkim opcję stylizacji, która była bardzo popularna w latach 80. Do jej wykonania potrzebne są tylko: szczotka do włosów, lakier oraz suszarka z zimnym nawiewem. Efekty? Oszałamiające. 

Kobieta przeglądająca się w lustrze
06.04.2024 08:17 Masz je pod oczami? To znak, że w organizmie dzieje się coś złego

Ten problem dotyczy wielu z nas. Cienie pod oczami uznawane są głównie za defekt estetyczny, lecz mogą wskazywać także na problemy zdrowotne. Tzw. worki pod oczami bywają sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez organizm. Zmiany skórne tego rodzaju u niektórych są częścią urody, ze względu na to, że bywają dziedziczone genetyczne. Za ostrzeżenie należy jednak uznać sytuację, gdy cieniom pod oczami współtowarzyszą inne objawy. 

ginekologia plastyczna, dr Michał Barwijuk
05.04.2024 18:49 Labioplastyka i waginoplastyka - czym się różnią i dla kogo są przeznaczone? Lekarz wyjaśnia

Ginekologia plastyczna to dziedzina medycyny, która w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przeznaczona jest dla kobiet, które chcą poprawić wygląd oraz funkcjonalność okolic intymnych. Jednymi z najbardziej popularnych zabiegów są labioplastyka oraz waginoplastyka. Czym się różnią i kiedy są zalecane? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Michałem Barwijukiem, specjalistą położnictwa i ginekologii, ginekologiem plastycznym, współwłaścicielem i założycielem Bali Clinic. 

Młody mężczyzna pokazujący lekarzowi zmiany skórne na łokciu
05.04.2024 17:49 Ta choroba uprawnia do orzeczenia o niepełnosprawności. Wielu chorych tego nie wie

Na tę przypadłość cierpi ponad milion Polaków. Tymczasem większość z nich nie ma pojęcia, że może ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Chodzi o chorobę dermatologiczną, która wbrew pozorom dotyka nie tylko skórę.Istnieje długa lista chorób uprawniających do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności – taki dokument uprawnia do wielu ulg i przywilejów, np. do płacenia niższych podatków. Jedną z takich chorób jest dermatoza, którą łatwo rozpoznać po zmianach skórnych wywołanych rogowaceniem naskórka. O jakim schorzeniu mowa?

Chipsy pełne są rakotwórczych substancji
05.04.2024 17:49 Rakotwórcze substancje w chipsach. Ekologiczne produkty wcale nie są lepsze

Öko-Test zbadał 20 opakowań chipsów ziemniaczanych o smaku papryki, w tym siedem produktów ekologicznych. Niestety, badanie pokazało, że w popularnych przekąskach znajdują się rakotwórcze i mutagenne substancje. Powód, dla którego chipsy otrzymały tak złe oceny może zaskakiwać - wszystko przez źle przechowywane ziemniaki.

Lekarze oglądający zdjęcie RTG
05.04.2024 16:54 Przyszedł do lekarza z zaparciami. To niewiarygodne, co miał w ciele

Pewien pacjent z Chin poskarżył się lekarzowi na przykre dolegliwości. Chodziło o zaparcia i niemożność oddania moczu. Temu wszystkiemu towarzyszył silny ból w okolicach miednicy. Lekarze byli ogromnie zaskoczeni, kiedy odkryli źródło problemu. Jabłka, klucze, klocki LEGO – lista dziwnych przedmiotów w ludzkim ciele jest długa, ale możliwe, że rzeczy, którą ujrzeli na prześwietleniu chińscy lekarze, jeszcze na niej nie było. Przedmiot na szczęście udało się wydobyć, a pacjent wrócił do domu. O jaką rzecz chodziło?

Zdrowie, Alzheimer, mózg
05.04.2024 16:38 Ten czynnik może sprzyjać chorobie Alzheimera. Szczególnie narażona jest ta grupa wiekowa

Jest niemal niezbędnym elementem codziennego życia i powszechną reakcją naszego organizmu na wiele sytuacji, jednak w nadmiarze bywa bardzo szkodliwy. Według naukowców jego doświadczanie w średnim wieku może wiązać się z wyższym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera w późniejszym życiu. Nie bez znaczenia jest również płeć. Lekarze z Institute for Global Health w Barcelonie obserwowali zdrowie ponad 1,3 tys. osób, którzy początkowo byli wolni od Alzheimera, natomiast poszczególni członkowie ich rodzin chorowali. Lekarze chcieli sprawdzić, w jaki sposób doświadczany w ciągu życia stres, może wpływać na ryzyko zachorowania. Co wyszło z tych badań?

refluks, lek. Jacek Kowerzanow
05.04.2024 15:58 Cierpisz na zgagę i refluks? Tych produktów lepiej unikaj

Choroba refluksowa jest bardzo powszechnym schorzeniem, z którym zmaga się coraz większa część społeczeństwa. Podstawę leczenia stanowi zdrowy styl życia, odpowiednia dieta oraz unikanie używek. Dieta w chorobie refluksowej jest kwestią indywidualną, jednak istnieje lista produktów o potencjalnym działaniu refluksogennym, których lepiej unikać. Na co uważać w diecie przy chorobie refluksowej? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

Dentysta na NFZ
05.04.2024 15:37 Lista darmowych świadczeń u dentysty. Za te zabiegi nie musisz płacić

Każdy, kto opłaca składki do Narodowego Funduszu Zdrowia może skorzystać z bezpłatnych zabiegów dentystycznych. Lista tych zabiegów obejmuje także działania profilaktyczne, nie tylko leczenie próchnicy. Jakie zabiegi dentystyczne można zrobić na NFZ teraz? A od maja Ministerstwo Zdrowia planuje tę listę jeszcze rozszerzyć. 

Guz mózgu, Denisa Zajicova, MasterChef
05.04.2024 13:26 Zmarła 35-letnia finalistka programu "MasterChef". Przegrała walkę z nowotworem

Nie żyje Denisa Zajicova, finalistka kulinarnego programu “MasterChef”. Uczestniczka czeskiej edycji chorowała na guza mózgu. Mimo że podjęła intensywne leczenie, jej życia nie udało się uratować. Influencerka zmarła w wieku 35 lat, we wtorek 2 kwietnia.Smutną informacją podzielił się w mediach społecznościowych mąż kobiety. “Te słowa nie przychodzą mi lekko, ale nasza Deniska przegrała walkę z poważną chorobą" - czytamy na Instagramie.

apteka, leki
05.04.2024 12:13 Te leki mogą być niedostępne w aptekach w kwietniu. Ważny komunikat GIF

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) opublikował listę leków, które są lub będą w nadchodzących tygodniach trudno dostępne bądź niedostępne w aptekach. Zestawienie to zostało opracowane na podstawie danych pochodzących z aptek, hurtowni i producentów.Na liście znalazły się m.in. leki na miażdżycę, nadciśnienie, alergię czy ADHD. Zobacz pełne zestawienie. 

Auchan, pestycydy, owoce
05.04.2024 11:04 Pestycydy w cytrusach z Auchan. Supermarket wycofuje produkt

Sieć sklepów Auchan wycofał ze swojej oferty jeden z owoców w związku ze zbyt dużą ilością pestycydów. Klienci, którzy zakupili wskazaną przez sklep partię produktu, poproszeni zostali o jego niespożywanie, wyrzucenie lub też zwrot do sklepu. Przedstawiciele Auchan wystosowali oświadczenie, w którym przeprosili swoich konsumentów i szczegółowo zdradzili powody swojej decyzji.

Zoraya Ter Beek
04.04.2024 21:06 28-latka podda się eutanazji w maju. Holenderka ma problemy psychiczne

Zoraya Ter Beek ma 28 lat. Mieszka w Holandii, gdzie eutanazja jest legalna. Ponieważ kobieta zmaga się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi postanowiła zakończyć swoje życie. Jej decyzja została rozpatrzona pozytywnie, dlatego w maju będzie mogła odejść. Zoraya jest przekonana o tym, że nie może dalej “tak żyć”. 

Agnieszka Kardas
04.04.2024 18:19 „Miałam na imię Krzysztof i miałam żonę. Jestem kobietą”. Transpłciowość w Polsce

Odeszła mnie żona i jej rodzina. Moja rodzina też odeszła. Pierwszą reakcją mojej mamy było: „Zniszczyłaś mi życie!” – Agnieszka Kardas wspomina moment, gdy powiedziała bliskim, że czuje się kobietą. Nim nabrała 100 procent pewności, że nią jest, jako Krzysztof miała za sobą ciężkie depresje i próby odebrania sobie życia.Dziś jest już po operacji korekcji płci, która przebiegła z zagrażającymi życiu i zdrowiu komplikacjami. Ale jest szczęśliwa. „Pierwszy raz w życiu wreszcie czuję się w komplecie” – mówi w rozmowie z Agnieszką Sztyler-Turovsky w podcaście Pacjenci.pl, który możecie posłuchać i zobaczyć na YouTube. 

Zdrowie, ćwiczenia, fitness
04.04.2024 17:05 Trening bez litrów potu na siłowni? Lekarze opracowują "tabletkę ćwiczeń"

Czy można ćwiczyć, nie wykonując intensywnego wysiłku?  Ba, w ogóle nie ćwiczyć? Na razie jest to niemożliwe, lecz niewykluczone, że wkrótce powstanie specjalna “tabletka ćwiczeń”. Jak podkreślają naukowcy z USA, niektóre korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń mogą być zamknięte w tabletce. Choć lek znajduje się dopiero na bardzo wczesnym etapie, wstępne eksperymenty lekarzy wykazały, że tabletka ma spory potencjał.

Młoda kobieta leży na kanapie, boli ją brzuch
04.04.2024 16:36 Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie. Kiedy operacja jest niezbędna?

Mięśniaki macicy to najczęstsze łagodne guzy u kobiet w wieku rozrodczym.  Niektóre są małe jak pestki słonecznika, inne duże jak strusie jaja. Z tego artykułu dowiesz się, czym są mięśniaki macicy, jakie są ich przyczyny, jakie dają objawy i kiedy trzeba je wyciąć.Mięśniaki można leczyć zarówno farmakologicznie, jak i chirurgicznie. Niekiedy jednak konieczne jest usunięcie całej macicy, co przeraża wiele kobiet, ponieważ jest nieodwracalne i powoduje bezpłodność. Na szczęście nie zawsze trzeba to robić. Oto wszystko, co warto wiedzieć o mięśniakach macicy i ich leczeniu.

Alergia, topola, brzoza
04.04.2024 16:33 Co pyli w kwietniu? Te rośliny i grzyby uczulają alergików

Budząca się do życia przyroda i wiosna, która coraz śmielej zagląda przez okna, może być trudna dla alergików. Kwiecień to miesiąc, w którym pyli wiele roślin, sprawiając, że osoby uczulone borykają się z takimi objawami jak m.in. kaszel, katar, duszności czy łzawienie oczu. Najczęstszymi alergenami są również pyłki brzozy, wierzby i topoli. Oprócz roślin uczulać mogą również zarodniki grzybów Cladosporium. Na co jeszcze muszą uważać alergicy w kwietniu?

nadmierna potliwość
04.04.2024 14:28 Nadmierna potliwość to jeden z objawów raka. Szczególnie, gdy występuje o tej porze

Występuje w nocy, podczas snu. Bywa nasilona do tego stopnia, że aż wybudza w środku nocy. Hiperhydroza jest stanem mogącym zwiastować nowotwór. Chorym często wydaje się, że objawy, które powoduje, są spowodowane przez zbyt grubą piżamę czy kołdrę. Dowiedz się, jak rozpoznać hiperhydrozę i co jest jej przyczyną. Nadmierna potliwość jest jednym z symptomów chorób nowotworowych. Jednak nie mówi się o niej tyle, co o innych objawach takich jak utrata masy ciała i osłabienie. Trzeba to zmienić.

Juan Vincente Perez Mora, śmierć
04.04.2024 12:40 Nie żyje najstarszy człowiek na świecie. Poznaj jego przepis na długowieczność

Nie żyje Juan Vincente Perez Mora, Wenezuelczyk, uchodzący do tej pory za najstarszego mężczyznę na świecie. Miał 114 lat. Zostawił po sobie aż 11 dzieci, 41 wnucząt, kilkanaścioro prawnucząt oraz praprawnucząt.Obywatel Wenezueli został oficjalnie uznany przez Księgę Rekordów Guinessa za najstarszego mężczyzna na świecie. Informacja o jego śmierci przekazana została przez prezydenta Wenezueli - Nicolasa Maduro. Mora zmarł we wtorek, 2 kwietnia.

Nastolatka zawinięta w kołdrę, nie może spać
04.04.2024 12:11 Ta grupa przy zmianie czasu cierpi najbardziej. Nie chodzi o chorych

Niewiele rzeczy budzi takie emocje, co zmiana czasu. Jedni uważają, że to przeżytek, inni jej oczekują, licząc na więcej słońca. Trudno powiedzieć, którzy mają rację, ale jedno jest pewne – wiosenne przesunięcie zegarów o godzinę do przodu powoduje negatywne skutki zdrowotne, a szczególnie odczuwają je... nastolatkowie.Mózg nastolatka działa inaczej, niż osoby dorosłej i chodzi tu nie tylko o kwestie dojrzałości emocjonalnej czy odpowiedzialności, ale również o zasypianie. U młodzieży uwalnianie melatoniny – neurohormonu ułatwiającego zasypianie – następuje później niż u osób dorosłych. W połączeniu z odebraniem nastolatkom godziny snu, może to doprowadzić do poważnych zaburzeń.

60-letnia kobieta z psami na spacerze
04.04.2024 10:49 Tyle kroków trzeba robić, żeby zmniejszyć ryzyko zawału. Wcale nie 8 tysięcy dziennie!

Wiele osób obawia się zawału i słusznie – to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Co roku zawał serca zabija nawet 15 tys. naszych rodaków. Najprostszą drogą, by mu zapobiec jest ruch. Ile kroków dziennie powinniśmy robić, by zmniejszyć jego ryzyko?Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że istnieje związek między dzienną liczbą kroków a ryzykiem zawału. Wbrew pozorom wcale nie trzeba dużo, aby zwiększyć swoje szanse na zdrowe serce. Wystarczy znacznie mniej niż sugerowane przez wiele osób 8 tys. kroków dziennie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy mniej chodzić – tego nigdy za wiele! Pamiętajcie, że ruch zmniejsza ryzyko wiele chorób: cukrzycy, zawału, nadciśnienia, osteoporozy. 

Maria Oleksiewicz, Sanatorium miłości
04.04.2024 10:46 Maria z "Sanatorium miłości" przeszła metamorfozę i sporo schudła. Jak to zrobiła?

Maria Oleksiewicz z 6. edycji “Sanatorium miłości” szybko podbiła serca widzów, wykazując się otwartością wobec innych uczestników, szczerością, ale też empatią. Uczestniczka programu TVP postanowiła zawalczyć o swoje zdrowie i po programie zgubić zbędne kilogramy. Maria schudła 12 kilogramów w trzy miesiące. Choć jak zdradziła, przed nią jeszcze długa droga, pierwszymi efektami pochwaliła się efektami w mediach społecznościowych. Maria zdradziła też, jak udało się jej schudnąć.

Wszawica występuje wbrew pozorom bardzo często. Zarazić się można nawet u fryzjera
04.04.2024 09:59 Wstydliwy problem - wszawica. Jak pozbyć się wszy?

Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołaną przez wesz głowową. Wiele osób wstydzi się problemu, ale tak naprawdę - jest on dość częsty. Wszy są pasożytami, które łatwo przechodzą na kolejnego żywiciela, a ich rozprzestrzenianiu się sprzyjają duże skupiska ludzi. Jak walczyć z wszami? Czego nie wolno robić? Poznaj fakty i mity o wszach.

Świeczka, śmierć
03.04.2024 20:01 Śmierć znanej dziennikarki TVP. Jak wspominają ją bliscy i współpracownicy?

Wczoraj Polskę obiegła smutna wiadomość. Zmarła Agata Szostkowska-Stanisławska, dziennikarka i wydawczyni, która była związana z Telewizją Polską przez ponad trzy dekady. Miała 58 lat. Informację o śmierci dziennikarki podał jej syn. Jak Agatę Szostkowską-Stanisławską wspominają jej bliscy i współpracownicy?  

Badania, nowotwór lekarze
03.04.2024 18:26 Rewolucja w wykrywaniu raka. Cytogąbka znajdzie go, zanim wystąpią pierwsze objawy

Oznaki raka można wykryć na wiele lat przez wystąpieniem objawów. Tak twierdzi Early Cancer Institute - instytucja zajmująca się zrozumieniem najwcześniejszych stadiów powstawania raka. Tamtejsi lekarze rozpoczęli właśnie prace mające na celu określenie zmian, które występują w komórkach na długo przed przekształceniem się ich w nowotworowe. Zdaniem naukowców oznaki raka można zidentyfikować znacznie wcześniej, niż ma to miejsce w obecnej diagnostyce.

Pacjent dyskutujący nerwowo z lekarzem
03.04.2024 18:14 Chcesz donieść na lekarza? Wystarczy wysłać e-mail

Wśród lekarzy zdarzają się szarlatani, którzy albo sprzedają okłady z kapusty za 500 złotych albo zniechęcają do szczepień na ospę. Są też tacy, którzy ze słowem "etyka" nie mają nic wspólnego – potrafią nakrzyczeć na pacjenta, zmieszać go z błotem. Naczelna Izba Lekarska chce z nimi walczyć. W tym celu powstała specjalna skrzynka.Do tej pory jedyną formą złożenia skargi na lekarza było wysłanie listu. Teraz się to zmienia, a NIL idzie z duchem czasu, udostępniając pacjentom specjalną skrzynkę. Osoby, które zauważą lekarza oferującego pacjentom nieaktualne metody leczenia, zniechęcającego do szczepień ochronnych albo takiego, który nie szanuje pacjenta, mogą na niego donieść. Kiedy jeszcze trzeba reagować?

choroba zwyrodnieniowa stawów
03.04.2024 18:14 Jak zatrzymać chorobę zwyrodnieniową stawów? Lekarze tłumaczą, jak ją leczyć

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęściej występującym schorzeniem układu ruchu i stanowi jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności osób w wieku podeszłym. Choroba ta ma charakter przewlekły, a leczenie polega głównie na spowolnieniu jej rozwoju i łagodzeniu objawów.Jak leczyć zwyrodnienie stawów? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem oraz chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

cytologia
03.04.2024 16:33 Czy cytologia wykrywa HPV? Lekarz odpowiada

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) należy do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Dotyka większą część społeczeństwa, a niektóre jego odmiany stanowią poważny czynnik ryzyka rozwoju nowotworów. „Kobiety mają ryzyko raka szyjki macicy, ale również u mężczyzn zakażenia będą wywoływały objawy chorobowe i nowotwory.” - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka, dermatolog - wenerolog. Dlatego, tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, a także szczepień przeciw HPV. Jak wykryć wirusa brodawczaka ludzkiego? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dermatologiem - wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką. 

Ptasia grypa, ssaki, krowa, zakażenie
03.04.2024 15:48 Zaraził się ptasią grypą od ssaka. Miał tylko jeden objaw

Potwierdzono pierwszy przypadek przeniesienia wirusa ptasiej grypy między człowiekiem a innym ssakiem. Osoba, u której doszło do zakażenia, miała tylko jeden objaw. Pacjent prawdopodobnie był pracownikiem gospodarstwa i miał bezpośredni kontakt z krowami mlecznymi. Zwierzęta mogły być zarażone.Jak całą sytuację komentują specjaliści? Czy jest się czego obawiać?  

pacjent onkologiczny
03.04.2024 15:13 Rola medycznej marihuany w leczeniu nowotworów. Komu pomaga?

Medyczna marihuana od lat wykorzystywana jest w terapii różnych chorób, znajdując zastosowanie w leczeniu coraz większej ilości schorzeń. Posiada wiele właściwości leczniczych, m.in. działa przeciwbólowo i uspokajająco, poprawiając jakość życia pacjentów. W jaki sposób medyczna marihuana pomaga osobom z chorobami nowotworowymi? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

Truskawki, pestycydy, owoce, warzywa
03.04.2024 13:31 Te warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów. Tak prezentuje się "chemiczna dwunastka"

Temat pestycydów w owocach i warzywach wciąż jest na tapecie i wzbudza dużo kontrowersji. Amerykańska organizacja Environmental Working Group (EWG) zaprezentowała listę warzyw i owoców, które w testach wykazały największą zawartość pozostałości pestycydów. Mimo że badanie dotyczy amerykańskiego rynku, to lista ta jest uniwersalna i z łatwością można ją odnieść również do naszego kraju. Jakie owoce i warzywa są najbardziej zanieczyszczone pestycydami? Przedstawiamy niechlubną dwunastkę. 

Iluzja optyczna - psy
03.04.2024 13:12 Co widzisz na obrazku? Odpowiedź zdradza wiek twojego mózgu

Masz 10 sekund - powiedz, co widzisz? I ile? Wynik zdradza twój wiek psychologiczny, czyli w jakim wieku jest twój mózg. Skup się i sprawdź, co twoja psychika mówi o tobie. 

Ciężarna u lekarza
03.04.2024 10:56 Horror w szpitalu. Lekarze zrobili aborcję niewłaściwej kobiecie

Fatalna pomyłka lekarzy – zrobili aborcję ciężarnej, która przyszła na rutynowe badanie. Pomylili ją z inną kobietą, która czekała na zabieg. Władze szpitala przyznają, że doszło do “nieszczęśliwego zdarzenia”. Jak mogło do tego dojść i kto za to odpowie?Do dramatycznego zdarzenia doszło w poniedziałek 26 marca w Praskim Szpitalu Uniwersyteckim na Bulovce. Placówkę odwiedziła kobieta w czwartym miesiącu ciąży. Chciała tylko wykonać badanie. Zamiast tego pomylono ją z inną pacjentką i wykonano aborcję. Przez błąd lekarzy kobieta straciła zdrowe dziecko.  Nie wiadomo, w jakim jest stanie.

GIF, zdrowie, lek
03.04.2024 10:36 Lek dla pacjentów kardiologicznych wstrzymany w obrocie. Wystąpiły drgawki po zażyciu

Ważny komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Tym razem GIF alarmuje o wycofaniu z obrotu leku w leczeniu pacjentów ze schorzeniami układu krążenia, takimi jak choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego czy ostre zespoły wieńcowe. 

żmija zygzakowata
02.04.2024 18:13 Najgroźniejsze gady w Polsce zaczęły się wybudzać. Co robić w sytuacji ukąszenia?

Przyroda budzi się z zimowego snu, co jest coraz bardziej widoczne w parkach, lasach i ogrodach. Niestety, wiążę się to również z pewnymi niebezpieczeństwami...i tym razem nie chodzi nam o kleszcze. Nadleśnictwo Lidzbark ostrzega w mediach społecznościowych przed najgroźniejszymi gadami żyjącymi w Polsce, które zaczęły się wybudzać i żerować w lasach. Jak się przed nimi chronić i co zrobić w sytuacji ukąszenia? Wyjaśniamy.  

Zdrowie, leki, nowe ceny leków
02.04.2024 16:44 Nowe ceny leków od kwietnia. Sprawdź, które preparaty będą tańsze

Od kwietnia pacjenci będą mogli zaoszczędzić na lekach wyprodukowanych w Polsce. Tak zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Obecna zmiana jest częścią nowelizacji ustawy o refundacji leków. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa lekowego, jak i również produkcji farmaceutycznej. Środki medyczne wytworzone w naszym kraju stanowią 35 proc. wartości rynku leków refundowanych, natomiast pod względem ilości sprzedaży - 48 proc.O ile procent spadną ceny leków wyprodukowanych w naszym kraju? O jakich preparatach dokładnie mowa? Wyjaśniamy. 

Michał Koterski
02.04.2024 15:57 Michał Koterski poznał diagnozę. Pierwszy raz powiedział o niej publicznie

Michał Koterski podzielił się ze swoimi fanami osobistym wyznaniem. W programie TTV “Back to School. Prawdziwy egzamin" po raz pierwszy opowiedział publicznie, z czym się zmaga. Przyznał też, że ludzie z podobnym problemem często bywają niesłusznie oceniani."(…) ja przynajmniej tak byłem oceniany i źle o sobie przez to myślałem” - podkreślił aktor. Z czym zmaga się Michał Koterski? 

Lekarka pokazująca lek
02.04.2024 15:09 To nowy najdroższy lek świata. Niewiarygodne, ile kosztuje

Ponad 4 miliony dolarów za dawkę – tyle ma kosztować nowy najdroższy lek świata. Ma ratować życie osób chorujących na leukodystrofię metachromatyczną – rzadką genetyczną chorobę. Bez leku wielu chorych umiera w ciągu 5 lat od postawienia diagnozy.Orchard Therapeutics, oddział japońskiej firmy Kyowa Kirin, może poszczycić się produkcją leku Lenmeldy - najdroższego leku na świecie. Producent wycenił jego wartość na rekordową kwotę 4,25 milionów dolarów, co daje ok. 18 milionów złotych. Nie wiadomo, czy lek będzie dostępny w Polsce.

Temperatura ciała, zdrowie
02.04.2024 13:45 36,6 stopni przestała być wzorcową temperaturą ciała. Jaka jest współczesna norma?

36,6 stopnia Celsjusza - taka temperatura ciała człowieka przez lata uchodziła za tę właściwą. Choć norma ta została ustalona w XIX wieku, najnowsze badania wskazują, że podana wartość wcale nie jest jedyną prawidłową. Analizą tego zjawiska zajęła się grupa antropologów oraz lekarzy, kierowana przez profesora Michaela Gurvena z Uniwersyteckiego Kalifornijskiego w Santa Barbara. Zdaniem naukowców zmiana temperatury ludzkiego ciała to pochodna kilku czynników. Można je określić jako postęp naukowy oraz techniczny. O czym konkretnie mowa?

Zabieg botoksu może nie być najlepszym pomysłem tuż przed podróżą samolotem
02.04.2024 12:15 Zabiegi na lato. Czy można zrobić botoks przed podróżą samolotem?

Zabieg botoksu (toksyna botulinowa) jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Pozwala na szybką korekcję zmarszczek, jest stosunkowo mało inwazyjny, a do tego - nie jest drogi i efekty widać od razu.

Księżna Mette-Marit, idiopatyczne zwłóknienie płuc
02.04.2024 12:14 Księżna Norwegii choruje na poważną chorobę płuc. Lekarze dawali jej pięć lat życia

Rodzina królewska przeżywa teraz trudny okres w związku z chorobą księżnej Kate, która ostatnio poinformowała opinię publiczną, że choruje na raka. Nie tylko małżonka księcia Williama zmaga się z problemami zdrowotnymi. Również księżna Mette-Marit z Norwegii cierpi na poważną chorobę. “Nie mogę od razu myśleć, że wszystko się ułoży. To zależy od tego, jak się czuję” - wyznała w rozmowie z mediami. Na co choruje księżna Mette-Marit?

smutna kobieta patrzy na swoją twarz
02.04.2024 10:14 Ten objaw pojawia się na skórze. Może sugerować raka trzustki

Ze względu na późno pojawiające się objawy, choroby trzustki przez długi czas mogą pozostawać nierozpoznane -zwłaszcza nowotwór, który cechuje się wysoką śmiertelnością. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że schorzenia trzustki we wczesnym stadium rozwoju mogą dawać objawy skórne. Zaliczamy do nich nie tylko świąd, czy wysypkę. To zmęczenie, problemy z krążeniem czy ciężka choroba? Pewnie wiele osób zadaje sobie teraz to pytanie. Wyjaśniamy, na jakie objawy należy zwrócić uwagę. 

jazda na rowerze
01.04.2024 19:26 Trzy korzyści z jazdy na rowerze, o których mało kto wie. Nr 1 zaskoczy wielu

Jazda na rowerze sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, korzystnie wpływa na pracę serca, poprawia wydolność i siłę mięśni. I prawdopodobnie wiesz już o tym od dawna. Jednak na tym nie kończą się korzyści wynikające z jazdy na rowerze. Dziś przedstawiamy trzy zalety tej aktywności, które dla wielu mogą być zaskoczeniem!Rower jest jedną z najpopularniejszych aktywności ruchowych Polaków. Jazda na nim jest nie tylko przyjemna, ale również poprawia nasze samopoczucie.

Dziewczyna zasłania usta
01.04.2024 18:48 Niedobór wapnia poznasz po ustach. Zwróć uwagę na ten szczegół

Wapń odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Kiedy mamy do czynienia z jego niedoborem, stan ten nazywa się hipokalcemią. Deficyt tego pierwiastka może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Po czym poznać, że zaczyna brakować nam wapnia? Niektóre objawy są dość specyficzne, inne możemy przeoczyć. Na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy. 

udar mózgu
01.04.2024 17:48 Udar dopada coraz więcej Polaków. Ważne zmiany w leczeniu

Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów i trwałego inwalidztwa wśród osób dorosłych w Polsce i na świecie. Ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem, jednak występuje też u coraz młodszych pacjentów. Dobra informacja jest taka, że czekają nas zmiany w leczeniu udaru. Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia odnośnie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Ma on dotyczyć ostrej fazy udaru niedokrwiennego. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca tego roku. Co to oznacza dla pacjentów?

Wielkanoc
01.04.2024 16:25 Zjadłeś za dużo w Wielkanoc? Oto pięć sposobów na przejedzenie

Podczas Wielkanocy nie żałowałeś sobie białej kiełbasy, żurku i jajek? A może przesadziłeś ze słodkościami? W okresie świątecznym często towarzyszy nam przejedzenie. Przy świątecznym stole potrawy kuszą, jednak niejednokrotnie uczta kończy się uczuciem pełności, zgagą czy wzdęciami. Jak sobie z nimi radzić? Wielkanocne menu obfituje w potrawy zawierające tłuszcz: sałatka jarzynowa z majonezem czy biała kiełbasa. Niestety mogą one powodować uczucie ciężkości w żołądku, wzdęcia i złe samopoczucie. Na szczęście istnieją metody na zmniejszenie tych przykrych dolegliwości. Poznaj 5 najlepszych sposobów na przejedzenie.

Małgorzata Pacholec
01.04.2024 15:42 "Pierwszą białą laskę ukryła pod stertą pościeli". Dziś Małgorzata Pacholec wspiera tych, którzy tracą wzrok

Długo udawała, że widzi. – Sunęłam ręką po żywopłocie rosnącym wzdłuż ulicy, by trafić do domu. „Taka wczesna godzina i już pijana!” – usłyszałam – wspomina Małgorzata Pacholec.Ma sześć lat, gdy okazuje się, że coś jest nie tak. Rodzice zapisują Małgosię do ogniska muzycznego. Uczy się gry na fortepianie w czasie wieczornych lekcji. Światło w sali jest przyciemnione i… – Miałam problem z odczytywaniem nut – wspomina dziś Małgorzata Pacholec. Rodzice są zaniepokojeni. Dotąd nic nie wskazywało na to, że Małgosia może mieć problemy ze wzrokiem. - Szybko zorientowali się, że coś jest nie tak. Nie poddawali się – wspomina Małgorzata. Idą z nią do lekarza, kolejnego. Diagnoza w końcu pada. I jest nieubłagana.  - Urodziłam się z wadą genetyczną siatkówki – mówi Małgorzata. – Przez lata, powoli, dzień po dniu, odbierała mi widzenie – tłumaczy Małgorzata. - Rodzice całe życie walczyli o to, żebym lepiej widziała. A to było niemożliwe. Stopniowo traciłam wzrok – dodaje. 35 lat pracowała w Polskim Związku Niewidomych, a do dziś prowadzi stowarzyszenie Retina AMD Polska - wspiera tych, którzy tracą wzrok i walczy o ich leczenie.