Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum wrzesień 2023

badania
30.09.2023 17:16 Te badania umożliwiają wczesne wykrycie groźnej choroby jelit. Wielu Polaków wciąż się ich boi!

Duża część społeczeństwa zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Jest to schorzenie charakteryzujące się przewlekłą chorobą zapalną jelit. Choroba ta obejmuje całą grubość ściany jelita. Może również zostać zlokalizowana w innych częściach przewodu pokarmowego takich jak jama ustna, żołądek jelito cienkie, jelito grube i odbytnica. Jak zdiagnozować tę chorobę i jakie wskaźniki będą na nią wskazywać. Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

apteka
30.09.2023 15:07 Lek przeciwbólowy wycofany z obrotu w trybie pilnym! GIF wydał ostrzeżenie dla Polaków

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję, by na terenie całej Polski wstrzymać obrót jednej serii produktu leczniczego Benlek. Jest to nieopiodowy lek przeciwbólowy z grupy pochodnych pirazolanu. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Masz ten lek w domowej apteczce? Sprawdź koniecznie!  

ból głowy
30.09.2023 13:38 To objaw choroby mózgu, który mylimy z typowym objawem menopauzy! Naukowcy ostrzegają

Choroba Alzheimera jest przewlekłą postępującą chorobą nuerozwyrodnieniową mózgu, z powodu której dochodzi do zaniku komórek nerwowych. Powoduje otępienie mózgu, utratę pamięci i zdolność myślenia. Wnioski wynikające z nowych badań wskazują, że jeden z pierwszych symptomów choroby Alzheimera przypomina objaw menopauzy. O tym jeszcze nie mówiono. Co to symptom?

rak tarczycy
30.09.2023 12:14 To nietypowy objaw raka tarczycy, o którym mało kto mówi. Rozpoznasz go po tym rodzaju stolca

O chorobach nowotworowych mówi się, że plagą naszych czasów. Tym, co utrudnia ich wczesne rozpoznanie, są ich niecharakterystyczne objawy. Co więcej, nowotwory rozwijają się powoli, co również spowalnia proces diagnostyczny. Jednak czujne obserwowanie swojego ciała może sprawić, że szybciej zauważymy wczesne symptomy choroby. 

plemię
29.09.2023 17:28 Kanibalizm przyczyną śmiertelnej choroby. Tak ginęły dzikie plemiona

Kanibalizm u ludzi jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym i wywołuje ogromne zniszczenia w organizmie. Takie dowody pojawiły się za sprawą obserwacji plemienia w Papui Nowej Gwinei, które praktykowało rytualny kanibalizm. Wśród plemion ludożerców wybuchła epidemia śmiertelnej choroby dziesiątkującej całe osady. 

skleroza
29.09.2023 16:34 Pierwsze objawy sklerozy nie dotyczą pamięci! Rozpoznasz je po tych zachowaniach

Skleroza uznawana jest za chorobę seniorów. To mit. Zapada na nią coraz więcej młodych osób! Tak jak w przypadku innych chorób krążenia rozwój sklerozy nie następuje nagle – trwa on powoli i często nie daje wyraźnych objawów. A jej pierwsze symptomy widoczne są m.in. w zachowaniu.

chora trzustka
29.09.2023 14:36 Zauważyłeś na skórze te zmiany? To objaw chorej trzustki!

Bez trzustki nie jesteśmy w stanie przeżyć. Bez niej nie powstaną hormony i sok trzustkowy. Jednak w porównaniu z innymi organami, trzustka nie wysyła wyraźnych sygnałów ostrzegawczych, gdy jej funkcjonowanie zostanie zaburzone. Mimo to jednym z objawów o tym alarmujących jest zmiana wyglądu skóry. Jak więc rozpoznać, że trzustka jest chora? O opinię poprosiliśmy specjalistę onkologii klinicznej.  

atak paniki
29.09.2023 12:30 Te sytuacje mogą spowodować atak paniki. Psychoterapeuta tłumaczy, jak im nie ulec

Nerwica lękowa jest to zaburzenie psychiczne dotykające coraz więcej osób. Objawem choroby są nagłe ataki paniki. Chory odczuwa wówczas wzmożony lęk, niepokój i strach. Symptomy te znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i znacznie obniżają jakość życie. Które sytuacje powodują, że pojawia się atak paniki? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychologiem, psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko. 

mleko
29.09.2023 10:33 Mleko przyczyną przewlekłego zmęczenia i anemii? Zaskakujące fakty na temat mleka

Badania na temat mleka wciąż zawierają dużo niejasności, a naukowcy sprzeczają się między sobą, czy jego spożywanie przynosi więcej szkód czy korzyści. Generalnie mleko uważane jest za zdrowy napój, który dostarcza organizmowi cennych składników odżywczych. Niestety jego nadmiar w diecie może prowadzić do przykrych dolegliwości i problemów zdrowotnych. 

karaluchy
28.09.2023 17:49 Wysyp groźnych karaluchów w Polsce! Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne alarmują

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w całej Polsce apelują, by uważać na karaluchy, które mogą przenosić choroby wirusowe. Insekty zaatakowały wiele gospodarstw domowych m.in. w Warszawie i Kamieniu Pomorskim. Owady występują w wielu gospodarstwach domowych, żywią się resztkami jedzenia i mogą przetrwać do 40 dni! Jakie choroby przenoszą? Jak się przed nimi ustrzec?

ferma drobiu
28.09.2023 16:20 Zmarł po 2 tygodniach od zakażenia się ptasią grypą. Niepokojące wieści z Chin

Chiny poinformowały, że w mieście Chongqing, u 68-letniego mężczyzny wykryto ptasią grypę. Zakażenie zostało wywołane przez szczep H5N6. Niestety pacjenta nie udało się uratować. 

drgająca powieka
28.09.2023 15:19 Drgająca powieka to nie zawsze objaw niedoboru magnezu. O tych przyczynach mówi się mało!

Gdy zauważamy drganie powieki, co jest dość częstym problemem, zazwyczaj kojarzy się nam z niedoborem magnezu. Jest to jedna z przyczyn tej dolegliwości, lecz nie jedyna. Oprócz niej tzw. skaczącą powiekę powodują również pewne zaniedbania dotyczące życia codziennego, stosowanie niektórych leków i niezdrowa dieta.

ból piersi
28.09.2023 14:04 Gdy zauważysz te zmianę w obrębie piersi, udaj się lekarza! Przypomina raka piersi, ale to zupełnie inna choroba!

Mastopatia, czyli choroba włóknisto-torbielowata sutka, są to łagodne zmiany rozwijające się w obrębie piersi. Przypadłość występuje często i objawia się występowaniem zmian w obrębie gruczołu piersiowego, lecz nie o charakterze nowotworowym. Czym jest ta choroba? Jak ją rozpoznać? Czy może być przyczyną raka piersi? Odpowiedź poniżej. 

krowi covid
28.09.2023 13:16 "Krowi covid" atakuje w Hiszpanii! Czy może zarazić człowieka?

Epizootyczna choroba krwotoczna (EHD), zwana "krowim covidem" spowodowała śmierć setki krów w Hiszpanii. Ta zakaźna, wirusowa choroba bydła od dłuższego czasu szerzy się w całym kraju. Dotyka nie tylko bydło domowe, ale także dzikie zwierzęta, głównie sarny i jelenie. Jak podała Europa Press, w ostatnich dniach wykryto nowe ogniska choroby u krów w dwóch gospodarstwach w Galicji.  

doktor Kowerzanow - wywiad
28.09.2023 10:51 Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego – podobieństwa i różnice. Rozmowa z ekspertem

Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to dwa rodzaje nieswoistych zapaleń jelit, które charakteryzują się przewlekłym stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym. Oba schorzenia mogą powodować podobne objawy, jednak między nimi istnieją też istotne różnice. O podobieństwach i różnicach między chorobą Leśniowskiego-Crohna a WZJG rozmawiamy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

ból jelit
28.09.2023 10:15 Jak rozpoznać ból jelit? Gdzie jest ulokowany?

Jelita pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Odpowiadają za trawienie i wchłanianie składników odżywczych, utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej oraz odporności na infekcje. Najczęstszym powodem skurczów jelit i dolegliwości bólowych w jamie brzusznej są nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Mogą one wiązać się z niewłaściwym odżywianiem się, nadwrażliwością pokarmową, a także być następstwem różnych chorób. Jak rozpoznać ból jelit? 

ból łydek
27.09.2023 15:42 Tak wyglądają nogi osoby z przewlekłą niewydolnością żylną! Lekarz wskazał nietypowe symptomy

Coraz więcej osób cierpi z powodu przewlekłej niewydolności żylnej. Jedną z przyczyn choroby jest dysfunkcja żył, które transportują krew z nóg do serca. Dawniej była to dolegliwość przede wszystkim seniorów. Obecnie do grupy chorych zaliczają się również osoby młode, głównie kobiety. Na temat nietypowych objawów choroby wypowiedział się prof. Łukasz Paluch, flebolog.

lekarz
27.09.2023 14:55 Wielkie zmiany w przychodniach! Wchodzą w życie już od 1 października

O tej zmianie mówi się, że jest rewolucyjna. Już od 1 października osoby korzystające z opieki lekarskiej będą miały dostęp do nowego pakietu badań, na które będzie mógł skierować pacjenta lekarz rodzinny. Celem zmian jest zmniejszenie kolejek do specjalistów i przyspieszenie procesu diagnostycznego, dzięki któremu wiele chorób będzie można szybciej rozpoznać i tym samym szybciej zacząć leczenie. Co zyskają pacjenci?

paznokcie, choroba
27.09.2023 13:50 Wygląd paznokci może wskazywać na chorobę nowotworową. To kolory ostrzegawcze

Zdrowe paznokcie są gładkie i lśniące. Mają różowy kolor i są przezroczyste. Jednak gdy zaczynają zmieniać kolor, kształt i stają się mniej twarde, to są to jasne sygnały, że z kondycją organizmu nie jest jest najlepiej. O czym może informować nas wygląd paznokci? O opinię poprosiliśmy psychodietetyczkę. 

nadciśnienie tętnicze
27.09.2023 11:41 WHO ostrzega – jest gorzej niż kiedykolwiek. Coraz młodsze osoby zapadają na tę chorobę

Jedna na trzy osoby dorosłe ma nadciśnienie tętnicze. W nowym raporcie WHO dotyczącym powikłań spowodowanych przez nadciśnienie tętnicze pojawiły się jednak informacje, że metody leczenia choroby są powszechnie znane i łatwo dostępne. Dlaczego więc wciąż tylu z nas ma ten problem? O opinię poprosiliśmy lekarza. 

choroba wieńcowa
26.09.2023 17:18 Gdy leki to za mało. Lekarz wskazał ostateczny sposób leczenia choroby wieńcowej!

Choroba niedokrwienna serca, nazywana również chorobą wieńcową, dotyczy powikłań i dolegliwości związanych z niedokrwieniem mięśnia sercowego. U chorego dochodzi do zwężenia naczyń wieńcowych, co powoduje trudności z dopływem krwi do mięśnia sercowego i zaburza jego funkcjonowanie. W pewnych przypadkach leczenie farmakologiczne nie wystarczy i konieczne jest zastosowanie innych metod leczenia. Co to za metody? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

choroba uchyłkowa
26.09.2023 16:09 To kluczowy sposób leczenia zapalenia uchyłków jelita, którego wielu nie zna! Gastroenterolog wskazał, na czym polega

Uchyłki jelita grubego, to uwypuklenia oraz małe przepukliny ściany jelita. Są to zmiany, które dotykają dużą część społeczeństwa i należą do jednych z najczęściej występujących  chorób układu pokarmowego. Uchyłki z reguły nie stanowią zagrożenia, jednak w niektórych przypadkach mogą spowodować groźne powikłania zdrowotne. Jak leczyć zapalenie uchyłków jelita? Gastroenterolog wskazał jedną z najważniejszych metod leczenia. Na czym polega? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

celiakia
26.09.2023 14:34 Czego nie można spożywać przy celiakii? Lekarz ostrzega przed tymi produktami!

Celiakia to choroba coraz większej części społeczeństwa. Może pojawić się niespodziewanie bez względu na wiek danej osoby. To przewlekła, wielonarządowa choroba autoimmunologiczna, która polega na nietolerancji glutenu przez organizm. Jednym z kluczowym sposobów jej leczenia jest dieta. Jak więc powinna wyglądać dieta osoby chorej na celiakię? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

ból gardła
26.09.2023 13:31 To rodzaj grzybicy, o którym rzadko się mówi. Powoduje objawy przypominające zupełnie inne choroby!

Kandydozę układową powodują drożdżaki z gatunki Candida. Mimo iż wielu z nas słyszało o kandydozie i wie, że dotyczy skóry i błon śluzowych, to jednak o tej odmianie kandydozy wielu z nas nie słyszało. Co więcej, zdiagnozowanie jej jest również trudniejsze, a choroba może nawet zagrażać życiu.

otyłość brzuszna
26.09.2023 12:12 Masz otyłość brzuszną? Dietetyk wskazał, co Ci grozi

Otyłość brzuszna jest jednym z najgroźniejszych rodzajów otyłości  i może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Jest to problem, z którym boryka się również znaczna część polskiego społeczeństwa.  Z jej powodu mogą występowa choroby stanowiące zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Do rozwoju których chorób może doprowadzić otyłość brzuszna? Odpowiedź poniżej.  Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Magdaleną Jezierską, dietetykiem specjalizującym się w zakresie dietetyki klinicznej osób dorosłych. 

stosowanie leków
26.09.2023 10:28 Te preparaty mogą zniszczyć Twoją wątrobę! Lekarz ostrzega

Polekowe uszkodzenie wątroby jest to zespół objawów, które powoduje toksyczne oddziaływanie na wątrobę m.in. leków i suplementów diety. Powikłania przez nie spowodowane mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet dla życia. Dlaczego dochodzi do rozwoju tej choroby? Kto tak naprawdę jest winny? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą  dr med. Pawłem Rajewskim, Profesorem i Rektorem Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalistą chorób wewnętrznych. 

przeziębienie
25.09.2023 18:34 Przeszłaś niedawno przeziębienie, ale wciąż jesteś zmęczona? Oto co twierdzi kardiolog

Przeziębienie, w szczególności w okresie jesiennym, nie należy do rzadkości. Infekcje tego rodzaju są przeważnie łagodne i przechodzą relatywnie szybko. Co może jednak oznaczać, gdy przeszłaś przeziębienie, ale mimo to wciąż czujesz się osłabiona? Lekarz wskazał na konkretną chorobę, której początek mogło dać właśnie przeziębienie. Lepiej o tym wiedzieć. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr Piotrem Borowskim.   

infekcja
25.09.2023 16:48 Cierpisz na częste infekcje? Możesz mieć niedobór tego składnika!

Częste infekcje to problem, który dotyka wielu z nas, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Przyczyny infekcji mogą być różne, a wśród nich wymienia się m.in. nieodpowiednie odżywanie się. Kluczowym składnikiem diety, odpowiedzialnym za funkcjonowanie układu odpornościowego jest cynk. Kiedy jego podaż w diecie jest zbyt niska, mogą pojawić się przykre konsekwencje zdrowotne.

ból łydek
25.09.2023 16:17 Ten rodzaj bólu łydek jest objawem groźnych chorób! Rozpoznasz je również po wyglądzie skóry nóg

Przyczyn bólu łydek może być wiele. Zazwyczaj nie jest groźny i nie ma podłoża chorobowego. Jednak gdy towarzyszy mu m.in. obrzęk kończyny i bolesne skurcze mięśni, to jest to sygnał ostrzegawczy. Czujność powinna wzmóc również zmiana wyglądu skóry łydek. Co mogą oznaczać te objawy? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

ból gardła
25.09.2023 14:35 Te objawy oznaczają raka szyi i głowy, ale wielu je lekceważy. Co roku choruje 11 tys. Polaków!

Nowotwory głowy i szyi są to nazwy, które stosuje się do wszystkich nowotworów okolic głowy i szyi. To 7. z najczęściej występujących nowotworów, a w Polsce rocznie rozpoznaje się go u 11 tysięcy osób. Niestety, w ciągu ostatnich 10 lat zachorowalność wzrosła o 25%. Które objawy mogą świadczyć o chorobie nowotworowej głowy i szyi? Tłumaczymy. 

kontrola lekarska
25.09.2023 13:30 Czy miażdżyca jest odwracalna? Lekarz wyjaśnia

Miażdżyca to przewlekła i postępująca choroba zapalna naczyń tętniczych. Jest ona jedną z najczęściej występujących chorób sercowo-naczyniowych. Niestety nieleczona miażdżyca może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet zgonu pacjenta. Czy miażdżyca jest odwracalna? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim.

laboratorium
25.09.2023 11:56 Uwaga na ten lek - może wywoływać poważne skutki uboczne! Zgłoszenia o dwóch ciężkich przypadkach

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał ostrzeżenie dotyczące leku stosowanego w leczeniu padaczki. W komunikacie podano, że lek ten może powodować poważne skutki uboczne. 

apteka
25.09.2023 11:03 Po prywatnej wizycie nie zrealizujesz recepty na bezpłatne leki. Sprawa trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kwestia bezpłatnych leków dla seniorów 65+ oraz dzieci do 18. roku życia wciąż wywołuje szum medialny. Tym razem pacjenci narzekają, że korzystając z prywatnych świadczeń opieki zdrowotnej nie mogą otrzymać za darmo preparatów, które znalazły się na liście refundowanych leków. Sprawa trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich.

kobieta jedząca ciastka
24.09.2023 17:41 Te przekąski rujnują korzyści ze zdrowego jedzenia! Przeprowadzono badania

Jak podaje „European Journal of Nutrition”, co czwarta osoba rujnuje korzyści płynące z jedzenia zdrowych posiłków, spożywając szkodliwe przekąski, które zwiększają ryzyko udaru mózgu i chorób układu krążenia.

ból głowy
24.09.2023 16:51 Prawdopodobnie nie wiedziałeś o tych objawach nadciśnienia tętniczego! Lekarz wskazuje wczesne i późne objawy

Ciśnienie tętnicze to naturalne zjawisko, aby krew mogła krążyć w naszym organizmie. Jeśli jednak jest zbyt wysokie, może prowadzić do wielu poważnych i nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na sygnały, jakie wysyła nasz organizm, zanim zaczną pojawiać się późne objawy, będące dużo bardziej niebezpieczne. Czym charakteryzują się wczesne i późne objawy nadciśnienia tętniczego? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

apteka
24.09.2023 15:15 Masz receptę wystawioną przed 1 września? NFZ informuje, jak dostać lek za darmo

Od 1 września seniorzy 65+ oraz dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia mogą korzystać z darmowych leków na podstawie recept wystawionych przez lekarzy. Nowelizacja ustawy zawiera jednak wiele niejasności i wzbudza wątpliwości zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy na podstawie recepty wystawionej przed 1 września pacjent ma prawo do uzyskania leków nieodpłatnie? Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia w swoim komunikacie, jak postępować w takiej sytuacji. 

rak macicy
24.09.2023 13:48 Na ten nowotwór chorują coraz młodsze kobiety! Objawy mogą być mylące

Dane są niepokojące: w ostatnich latach na raka endometrium choruje coraz więcej pacjentek w młodszym wieku. Wzrost zachorowalności na raka trzonu macicy wiążę się ze zmianami zachodzącymi w społeczeństwie. W artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki ryzyka rozwoju raka endometrium.

rak jelita grubego
24.09.2023 12:50 Rokowania raka jelita grubego są tragiczne! Lekarz wskazał przyczynę

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Niestety rokowania tej choroby są bardzo złe. Często nie daje on żadnych alarmujących objawów, czego skutkiem jest zbyt późno postawiona diagnoza. Jaka jest przyczyna dramatycznych rokowań oraz jak wyglądają statystyki tej choroby? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

ból jelit
24.09.2023 11:49 Po czym poznać, że ma się złogi w jelitach? Objawy mogą być różne!

Złogi w jelitach to problem, który może dotknąć każdego i przyczynić się do występowania nieprzyjemnych dolegliwości. Jak powstają złogi i jakie dają objawy? Co zrobić, aby się ich pozbyć? 

ból karku
24.09.2023 10:45 Twój kark tak wygląda? To tzw. wdowi garb. Te 3 proste ćwiczenia pomogą go usunąć

Wdowi garb jest potocznym określeniem na deformację tkankową. Dawniej był to problem głównie starszych kobiet, obecnie wadę tę mają również młodzi ludzie, zbyt długo przesiadujący przed komputerem. Jak rozpoznać wdowi garb? Dlaczego powstaje? Jak go leczyć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

ból gardła
23.09.2023 18:23 Po tym rodzaju kaszlu poznasz idiopatyczne włóknienie płuc. Zignorowanie go może skończyć się przeszczepem płuc

Kaszel jest objawem wielu chorób, często tych łagodnych. Jednak gdy utrzymuje się długo i towarzyszą mu duszności, może być objawem idiopatycznego włóknienia płuc. Jest to choroba rozwijająca się skrycie, której skutkiem może być nawet konieczność przeszczepu płuc. Jak rozpoznać tę chorobę?

odporność
23.09.2023 17:32 Te produkty zrujnują Twoją odporność i narażą na infekcje. Usuń je z diety jak najszybciej!

Jesień jest dla wielu z nas sezonem infekcyjnym. Jednak o odporność również można zadbać tak jak o każdy obszar ciała. Jedną z kluczowych zasad, o której mówią zarówno lekarze jak i dietetycy, jest wyeliminowanie lub ograniczenie pewnych produktów. Na które dania i napoje należy uważać?

poranna kawa
23.09.2023 13:28 Mycie zębów przed czy po kawie? Stomatolog wyjaśnia raz na zawsze!

Dla wielu z nas poranek bez kawy to wręcz życiowy dramat. Tzw. mała czarna zarówno świetnie smakuje, jak i pobudza i ułatwia rozpoczęcie dnia. Jednak większość z nas ma również związany z tym pewien dylemat. Czy myć zęby przed, czy po wypiciu kawy? My już wiemy. Odpowiedź poniżej. O opinię poprosiliśmy stomatologa.

apteka
22.09.2023 19:02 Grozi nam deficyt leków na cukrzycę i mleka zastępczego. Jest reakcja Ministerstwa Zdrowia

W Polsce grożą braki 214 leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Insuliny, lek na ADHD i mleko zastępcze zostały wpisane na listę antywywozową, co oznacza zakaz ich wywożenia poza terytorium kraju.

ból serca
22.09.2023 18:55 Nie wszystkie objawy choroby serca są oczywiste. Te często ignorujemy

Objawy schorzeń serca mogą wystąpić nagle lub narastać powoli, nawet latami. Pacjent, który wcześniej wydawał się być całkowicie zdrowy, w pewnym momencie zaczyna mieć trudności z wejściem po schodach czy dobiegnięciem do autobusu. Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z sercem?  

woda z butelki
22.09.2023 14:11 Wykryto go u 99% Polaków. Powoduje nowotwory i bezpłodność!

Niepokojące wyniki raportu Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA)! Według niego u 99% Polaków stężenie bisfenolu A "przekraczało bezpieczny poziom". Co to jest bisfenol A i jakie stanowi zagrożenie dla organizmu? 

żółte zęby
22.09.2023 13:29 Dlaczego zęby są żółte? Jak je bezpiecznie wybielić? Zapytaliśmy stomatologa

Uśmiech jest wizytówką człowieka. Kiedy na naszych zębach pojawią się nieestetyczne przebarwienia, czujemy dyskomfort i zawstydzenie. Dlaczego zęby są żółte? Czy istnieją skuteczne i bezpieczne metody wybielania zębów? Zapytaliśmy lek. dent. Bartosza Zimnocha. 

rejestracja w przychodni
22.09.2023 13:04 Do NFZ wpłynęło 150 skarg. Pacjenci mają problem z zapisaniem się do lekarza

W 2023 r. do NFZ wpłynęło 150 skarg, w związku z trudnościami, jakie napotykają pacjenci usiłując zapisać się do lekarza. Zdarzało się, że byli wielokrotnie odsyłani do ponownej rejestracji na wizytę w innym terminie. Ponadto pacjenci zgłaszali problemy z dodzwonieniem się do placówki. 

muchomor sromotnikowy
22.09.2023 11:12 Tak wyglądają pierwsze objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym. Zaczyna się niewinnie

Muchomor sromotnikowy (Amanita phalloides), znany też jako muchomor zielonawy to silnie trujący grzyb blaszkowy, który rośnie pospolicie w Europie, również w Polsce. Zatrucie muchomorem sromotnikowym stanowi duże niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Z jakimi grzybami jest najczęściej mylony? Jakie są objawy zatrucia sromotnikiem? Wyjaśniamy poniżej. 

dieta
21.09.2023 18:40 Nawet po 40 możesz podkręcić metabolizm. Te sposoby są proste i skuteczne

Sprawny metabolizm umożliwia nie tylko utrzymanie szczupłej figury, ale przede wszystkim zachowanie dobrego stanu zdrowia. Podpowiadamy, jak przyspieszyć metabolizm, gdy wraz z upływem lat zaczyna spowalniać. 

sanatorium
21.09.2023 17:11 Nowe zasady dotyczące wyjazdu do sanatorium. Jak otrzymać skierowanie?

Od 1 lipca 2023 roku obowiązują nowe zasady dotyczące wyjazdu do sanatorium w ramach NFZ. Jak dostać skierowanie i co zrobić, kiedy już je otrzymamy?  

ból karku
21.09.2023 15:02 Nie lekceważ napięcia karku. To może być kluczowy objaw poważnego zaburzenia

Napięcie karku i towarzyszące mu inne dolegliwości mogą świadczyć o tym, że cierpisz na stany lękowe, które są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jak rozpoznać zaburzenia lękowe? Zapytaliśmy psychologa i psychoterapeutę mgr Weronikę Janeczko. 

śmierć kliniczna
21.09.2023 12:38 To dzieje się w mózgu w chwili śmierci. Zaskakujące odkrycie naukowców!

Badania przeprowadzone na grupie 567 pacjentów balansujących między życiem a śmiercią umożliwiły na pozyskanie nowych informacji o tym, jak “działa” mózg długo po zatrzymaniu się akcji serca. To nowe spojrzenie na proces umierania.

ból serca
21.09.2023 11:17 Jeśli przeszłaś zapalenie mięśnia sercowego - unikaj tego leku. Lekarz ostrzega

Zapalenie mięśnia sercowego jest chorobą autoimmunologiczną. Układ odpornościowy organizmu atakuje wówczas mięśnie. Najczęściej następstwem tego jest ich osłabienie. Newralgicznym momentem leczenia choroby są m.in. pierwsze dwa tygodnie infekcji. Lekarz wskazał, których leków w tym okresie należy unikać. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr Piotrem Borowskim.

depresja
20.09.2023 18:54 Ten prosty nawyk może Cię uchronić przed depresją. Zacznij tak robić już dziś!

Depresja nazywana jest rakiem duszy. Według WHO do 2030 r. będzie jedną z najczęściej występujących chorób. Depresja nie wybiera – chorują na nią mężczyźni i kobiety, młodzi i starzy, bogaci i biedni. Można jej jednak zapobiegać. I co ciekawe, sposoby na to są bardzo różne, a o jednym z nich dziś powiemy trochę więcej! O opinię poprosiliśmy eksperta. 

ból pleców
20.09.2023 14:43 Po czym poznać pierwszy objaw osteoporozy? To miejsce nie przychodzi od razu na myśl

O osteoporozie często myślimy jak o nieuchronnym efekcie starzenia. Co więcej, niejedna osoba myśli że jest to wręcz choroba wymyślona przez koncerny farmaceutyczne. Jednak fakty są takie, że na świecie choruje na nią 22,1% kobiet i 6,1% mężczyzn. Chorobę trudno dostrzec, ponieważ ból powoduje dopiero spowoduje złamanie. Warto poznać kilka szczególnych objawów wskazujących na osteoporozę. Reumatolog wskazał, na czym polegają. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych. 

zakup leków
20.09.2023 13:27 Te leki mogą powodować demencję. Codziennie kupuje je tysiące Polaków!

Inhibitory pompy protonowej to leki stosowane codziennie przez tysiące Polaków. Pomagają w leczeniu dolegliwości żołądkowych, lecz jak się się okazuje mogą stanowić poważne zagrożenie. Naukowcy z Amerykańskiej Akademii Neurologii opublikowali wyniki badań, które dają do myślenia. 

alkoholik
20.09.2023 12:09 „Cicha epidemia” w Polsce zabija. Liczba zgonów rośnie!

W Polsce rośnie liczba zgonów spowodowanych piciem alkoholu i paleniem tytoniu. Według naukowców zasiadających w Komitecie Zdrowia Publicznego PAN główną przyczyną tej sytuacji jest dopuszczenie do wzrostu obrotu „małpkami" i promowanie zamienników papierosów jako „bezpieczniejszych dla zdrowia". 

zmęczona kobieta
20.09.2023 10:49 Ten objaw może świadczyć o stłuszczeniu wątroby. Nagminnie jest przez nas bagatelizowany

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD - Nonalcoholic Fatty Liver Disease, MAFLD - Metabolic Associated Fatty Liver Disease) to jedna z najpowszechniejszych przewlekłych chorób wątroby na świecie i jedna z najczęstszych przyczyn marskości i transplantacji wątroby w krajach rozwiniętych. Jej objawy są niespecyficzne, dlatego zazwyczaj diagnozowana jest na późnym etapie rozwoju. Co może sygnalizować NAFLD? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr med. Pawłem Rajewskim, Rektorem i Profesorem w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych.

ból gardła
19.09.2023 17:42 Chrząkanie to wczesny objaw groźnej choroby największego z gruczołów. Choruje coraz więcej Polaków!

Chrząkanie bywa objawem niedoczynności tarczycy, zaburzenia objawiającego się zbyt małą produkcją hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, którą kontroluje przysadka mózgowa. Uwaga! Chrząknie często jednak nie jest kojarzone z tą chorobą. Lekarz omówił szerzej ten objaw. Poznaj jego opinię. 

przyprawa
19.09.2023 14:37 Każdy Polak ma w kuchni tę przyprawę. Nie wiemy jednak, że to potężny lek

Nazywana jest złotem Indii. Od ponad 2500 lat jest jedną z powszechnie używanych przypraw w krajach dalekowschodnich, choć popularna jest również w Polsce. Okazuje się jednak, że stosowanie jej wyłącznie jako składnika kulinarnego, to ograniczane jej potencjału. Przyprawa ta jest również naturalnym lekiem na niestrawność i nie tylko! Co to za przyprawa? 

ból jamy ustnej
19.09.2023 11:16 Wielu myśli, że to zwykła krostka. Ale to objaw raka jamy ustnej!

Rak jamy ustnej powoduje niespecyficzne objawy. Pierwsze symptomy mogą przypominać te charakterystyczne dla zakażenia w obrębie błony śluzowej. Sprawia to, że szybkie zdiagnozowanie choroby nie zawsze jest łatwe i opóźnia tym samym rozpoczęcie procesu leczenia. Dziś objaśniamy, które symptomy mogą świadczyć o raku jamy ustnej. Warto zachować czujność! 

kobieta pijąca wodę kokosową
19.09.2023 10:37 Może zmniejszyć ryzyko zawału serca, redukuje stres. Pij ją codziennie rano!

Napój ten piją sportowcy, gwiazdy estrady i niemal każdy, kto ponadprzeciętnie dba o swoje ciało. To niskokaloryczny napój o absolutnie wyjątkowych właściwościach, który zdecydowanie warto włączyć do codziennej diety. Szczególnie pomocny okaże się również dla osób żyjących w przewlekłym stresie i tych, którzy chcą zadbać o swoje serce! Co to za napój? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem Katarzyną Sobolewską.

ból łokcia
18.09.2023 19:22 Taki ból łokcia może wskazywać na chorobę zwyrodnieniową stawów! Reumatolog wskazał przyczyny

Ból łokcia może być objawem wielu chorób. Bywa następstwem niegroźnego urazu, przeciążenia spowodowanego uprawianiem sportu. Bywa również objawem chorób przewlekłych. A których? Reumatolog wskazał jedną z nich. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistką reumatologii i chorób wewnętrznych. 

świąd
18.09.2023 14:38 Kobieta zmarła 6 miesięcy po druzgoczącej diagnozie. Zignorowała wstydliwe objawy

Rak sromu to rzadki przypadek choroby nowotworowej, występujący głównie wśród kobiet po 60. roku życia. Najczęściej diagnozowany nowotwór sromu to rak płaskonabłonkowy. Propagowaniem wiedzy na temat choroby zajmuje się m.in. Laura Christie, córka Isobel Florence, kobiety, która tragicznie zmarła sześć miesięcy po zdiagnozowaniu choroby. Rak sromu to również problem wielu Polek! Poznaj objawy mogące świadczyć o chorobie. O opinię poprosiliśmy wenerologa. 

mężczyzna
18.09.2023 10:22 Obciąża organizm i przyczynia do rozwoju dny moczanowej. Niektórzy Polacy piją go codziennie

Dna moczanowa nie lubi alkoholu - jest to powiedzenie, w którym jest wiele prawdy. Osoby pijące zbyt dużo alkoholu mogą mieć nagły atak tej choroby, bywający wyjątkowo nieprzyjemny. Ze wszystkich alkoholi szczególnie wspomnieć trzeba o jednym trunku, który dla wielu Polaków jest trunkiem pierwszego wyboru. Co to za napój? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatolog i specjalistą chorób wewnętrznych. 

jesienna infekcja
17.09.2023 18:37 Sprawdzone sposoby na uniknięcie jesiennej infekcji, o których wielu zapomina. Jesień nadchodzi!

Sezon jesienny to szczególny sezon roku. To właśnie wtedy znacznie zwiększa się liczba infekcji. Nie oznacza to jednak, że każdy z nas musi w tym czasie zachorować. Można się do niego przygotować. Tłumaczymy, jak to zrobić! 

choroba dwubiegunowa
17.09.2023 17:30 Czy można się wyleczyć z choroby dwubiegunowej? Lekarz wyjaśnia, jak to wygląda

Choroba afektywna dwubiegunowa to choroba o podłożu psychicznym, na którą choruje coraz więcej osób. Jest to jedna z chorób afektywnych i wyróżniamy kilka jej typów. Leczenie jej jest złożonym procesem. Czy jest możliwość, aby wyleczyć się  niej całkowicie? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. psychiatrą Adamem Bełdą.

korzystanie z toalety
17.09.2023 16:33 Zawał można przewidzieć…po tym jak korzystasz z toalety! Ta liczba wypróżnień to zły znak

Zawał serca i inne choroby układu sercowo-naczyniowego są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Specjaliści zwrócili uwagę, że potencjalny zawał można przewidzieć po tym, jak często dana osoba korzysta z toalety. Ta wiedza może uratować życie niejednej osobie. O opinię poprosiliśmy eksperta.

test
17.09.2023 15:11 Wynik badania będzie fałszywy, jeśli nie zachowasz się w ten sposób. Lekarz apeluje!

Zespół SIBO jest to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyczy przewodu pokarmowego. Coraz więcej osób cierpi na nią i pojawia się problem z nieodpowiednim zdiagnozowaniem tej choroby. Dlatego, aby rozpoznać czy chorujemy na SIBO należy wykonać odpowiednie badania. Jednak jak poprawnie przygotować się do testu w kierunku SIBO, aby nie był sfałszowany? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

ból wątroby
17.09.2023 13:09 Takie sygnały wysyła wątroba uszkodzona przez suplementy i leki. Wielu chorych myśli, że to zwykłe osłabienie!

Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) występuje na wskutek toksycznego oddziaływania leków na wątrobę. Za polekowym uszkodzeniem wątroby nie tylko stoją leki, ale również suplementy diety, czy produkty ziołowe. Jakie nieoczywiste objawy mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z polekowym uszkodzeniem wątroby? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr med. Pawłem Rajewskim, Profesorem i Rektorem Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.

ból głowy
17.09.2023 11:13 Cierpisz na częste bóle głowy? Możesz mieć niedobór tej witaminy

Bóle głowy są częstym problemem zdrowotnym, który występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Te nieprzyjemne dolegliwości mogą być wywołane przez wiele czynników, a jednym z nich są niedobory pokarmowe. Mało kto wie, że częste bóle głowy należą do jednego z objawów niedoboru witaminy B5.   

kobieta
16.09.2023 16:51 Naturalna alternatywa dla botoksu - na jej punkcie oszalały kobiety na całym świecie!

Każda kobieta dąży do pięknej, zadbanej cery. Szczególnej troski wymaga skóra twarzy, kiedy spada jej jędrność i sprężystość oraz pojawiają się pierwsze zmarszczki. Poza kuracjami pielęgnacyjnymi, kosmetykami oraz zabiegami medycyny estetycznej, istnieje nowa nieinwazyjna metoda, na punkcie której oszalały kobiety na całym świecie! Co to za sposób? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kosmetologiem Joanną Wolną, specjalistką kosmetologii holistycznej, właścicielką salonu ,,Oaza Piękna Duszy i Ciała”.

cukrzyca
16.09.2023 16:18 Czym się różni insulinooporność od cukrzycy? Jedno prowadzi do drugiego

Insulinooporność najczęściej jest wynikiem niezdrowego stylu życia powodującego otyłość. Nieleczona prowadzi do wystąpienia stanu przedcukrzycowego, a ostatecznie do cukrzycy. Stan przedcukrzycowy może pojawić się także u osoby bez insulinooporności. W jaki sposób insulinooporność prowadzi do cukrzycy? Jakie są typowe objawy insulinooporności i cukrzycy? Artykuł powstał na podstawie rozmów ze specjalistami: dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, diabetologiem, specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości oraz mgr Magdaleną Jezierską, dietetykiem specjalizującym się w zakresie dietetyki klinicznej osób dorosłych.  

brzuch
16.09.2023 15:39 Jak wygląda brzuch tarczycowy? Na to należy zwrócić uwagę

Brzuch tarczycowy jest potocznym określeniem otyłości brzusznej, która towarzyszy schorzeniom tarczycy, szczególnie niedoczynności tego narządu. Niedoczynność tarczycy dotyka częściej kobiety, a częstość jej występowania wzrasta wraz z wiekiem. Czym charakteryzuje się brzuch tarczycowy?  

zmarszczki
16.09.2023 14:22 To jedna z głównych przyczyn powstawania zmarszczek! To cię może zaskoczyć!

Zmarszczki to uciążliwy temat dla wielu kobiet, które walczą z nimi na różne sposoby. Często mówi się, że za ich powstawanie odpowiedzialny jest wiek, jednak nie jest to jedyna przyczyna. Co powoduje starzenie się skóry i nieestetyczny wygląd cery? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kosmetologiem mgr Martą Łozowską, specjalistą medycyny i kosmetologii estetycznej.

ból
16.09.2023 12:39 Nietypowy, zupełnie pomijany objaw raka prostaty. Reaguj zanim będzie za późno!

Rak prostaty jest najczęstszą chorobą nowotworową diagnozowaną u mężczyzn. Przez długi czas może nie powodować odczuwalnych dolegliwości, dlatego nierzadko wykrywany jest w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już ograniczone. Jakie symptomy mogą świadczyć o raku prostaty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie. 

nerki
16.09.2023 11:09 #ZbadajNerki – ruszyła akacja zachęcająca do regularnej profilaktyki! Ambasadorem został Piotr Polk

Przewlekła choroba nerek jest problemem ponad 4 miliony Polaków. Co więcej, większość z nich nie ma nawet świadomości, że jest chora. Niedawno ruszyła akcja #ZbadajNerki, której celem jest zachęcenie Polaków do badań. Jej ambasadorem został Piotr Polk.

katarzyna sójka, mammografia
16.09.2023 10:15 Bezpłatna mammografia dla większej grupy kobiet. Zmiany od 1 listopada

Od 1 listopada z bezpłatnej mammografii będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Od 2025 roku mają obowiązywać tylko mammografie cyfrowe - poinformowała minister zdrowia Katarzyna Sójka.

depresja u nastolatka
15.09.2023 18:08 Odkryto nową przyczynę depresji wśród nastolatków. Nie jest widoczna na pierwszy rzut oka

Depresja to najczęściej spotykane schorzenie psychiczne na świecie. Niepokojące jest to, że zmaga się z nią coraz więcej młodych ludzi. Skąd się bierze depresja? Ostatnio naukowcy z King's College w Londynie odkryli jej nową, zaskakującą przyczynę.  

przychodnia
15.09.2023 16:30 Lekarze przemówili. Te 3 choroby teraz szaleją w przychodniach!

Przychodnie zaczynają przepełniać się pacjentami z infekcjami. Wszystko wskazuje na to, że zbliża się jesienny sezon infekcji. Koronawirus nie ustępuje, a dodatkowo towarzyszą mu też inne wirusy, takie jak grypa.

ambulans
15.09.2023 15:43 Kolejna śmiertelna ofiara legionelli! Sanepid wydał komunikat

Jak poinformował sanepid, zmarła kolejna osoba zakażona legionellą. To już 25. zgon z potwierdzonym zakażeniem.   

ból stawów
15.09.2023 14:03 „Działa fantastycznie”. Tak lekarz powiedział o tym suplemencie na zwyrodnienie stawów. Niebezpodstawnie!

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z chorób reumatycznych. Powodują ją czynniki biologiczne i mechaniczne, z powodu których dochodzi do zaburzenia procesów degradacji i tworzenia chrząstki stawowej. Sposób leczenia uzależniony jest od danego przypadku, lecz wielu chorym pomaga przyjmowanie pewnego suplementu diety, a dokładniej siarczanu chondroityny. Dlaczego akurat ten suplement tak dobrze wpływa na stawy objęte chorobą zwyrodnieniową? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartosz Fiałkiem.

mięso
15.09.2023 13:16 Jesz mięso częściej niż 2 razy w tygodniu? Dietetyk ma dla Ciebie złe wieści

Specjaliści ostrzegają, że nadmiar czerwonego mięsa w diecie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia oraz nowotworów, zwłaszcza jelita grubego. Aby zadbać o zdrowie, należy ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, a także unikać jego form przetworzonych. Jak często można jeść czerwone mięso? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik. 

hemoroidy
15.09.2023 12:32 Ten lek na hemoroidy chorzy powinni mieć w domowych apteczkach. Wielu o nim wciąż nie słyszało!

Hemoroidy są to sinawe guzki znajdujące się w pobliżu odbytu i można je wyczuć podczas bezpośredniego badania. Te niewielkie guzki krwawnicze są naturalną częścią odbytu, choć potocznie hemoroidami nazywa się też chorobę hemoroidalną. Leczenie choroby hemoroidalnej zależy od stopnia jej rozwoju, lecz zazwyczaj w pierwszej kolejności chory powinien zacząć stosować flawonoidy przyjmowanie doustnie. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie udzielił proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

arytmia
15.09.2023 10:35 Czy arytmia jest groźna? Lekarz bez zawahania udzielił odpowiedzi, możesz się zdziwić

Duża część społeczeństwa zmaga się z wieloma kardiologicznymi schorzeniami, które potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jednym z najczęściej występujących jest arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca. Są to pewne nieprawidłowości w rytmie serca, które mogą być spowodowane nieodpowiednią pracą węzła zatokowego, który może pracować za szybko lub za wolno. Jednak czy niepozorna arytmia może być groźna dla zdrowia, a nawet życia pacjenta oraz do jakich konsekwencji może prowadzić? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

covid-19
15.09.2023 10:20 Zakaz odwiedzin w szpitalu z powodu koronawirusa. Wzrost liczby zakażeń w Polsce

Już od dłuższego czasu nie spotkaliśmy się z sytuacją, aby szpital nie zezwalał na odwiedziny pacjentów z powodu koronawirusa. Taki komunikat wydał w środę Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Obornikach koło Poznania. 

ból stawów
15.09.2023 09:09 Ból tego stawu to ostateczne ostrzeżenie. Absolutnie go nie ignoruj

Bóle stawów to problem zarówno młodszych, jak i starszych, kobiet i mężczyzn. Ból stawu może być konsekwencją zwichnięcia, przeciążenia i skręcenia, ale może też świadczyć o występowaniu groźniejszych chorób. Wyjątkowym sygnałem ostrzegawczym jest drętwienie stawu śródręczno-paliczkowego i międzypaliczkowego bliższego. Tłumaczymy dlaczego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

ból głowy
14.09.2023 18:35 To objawy miniudaru mózgu, które mylimy ze zwykłym osłabieniem ! Rozpoznasz je po wyglądzie twarzy

Mikroudar, nazywany również małym udarem, jest chorobą, której nazwa może sugerować, że jest niegroźny. Jednak u wielu chorych mikroudar poprzedza typowy udar mózgu. Co więcej, pierwsze objawy choroby mogą być zwodnicze. Co powoduje mikroudar? Jakie są jego przyczyny i czym różni się od pełnoprawnego udaru? O opinię poprosiliśmy kardiologa. 

zespół lyncha
14.09.2023 17:27 Te osoby najczęściej chorują na raka jelita grubego. Mają wrodzoną predyspozycję

Rak jelita grubego należy do najbardziej podstępnych i niebezpiecznych nowotworów. Zazwyczaj rozwija się skrycie i powoli, przez lata nie dając zauważalnych objawów. Przyczyny raka jelita grubego są różne, jednak możemy odziedziczyć pewne warianty genetyczne, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania. Kto jest najbardziej narażony?  

choroba wieńcowa
14.09.2023 16:08 Osoba z chorobą wieńcową nie powinna wykonywać tych czynności! To może skończyć się śmiercią

Choroba wieńcowa jest stanem, w którym dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego z powodu zwężenia lub zamknięcia tętnic wieńcowych. Wielu chorych nie jest świadoma, że wykonywanie pewnych czynności może stanowić zagrożenie dla ich życia. Czego nie powinny robić osoby cierpiące na chorobę wieńcową? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

obcinać paznokcie
14.09.2023 14:36 Większość z nas przez całe życie źle obcina paznokcie. To może prowadzić do przykrych konsekwencji

Obcinanie paznokci z pozoru nie wydaje się być trudne, jednak nieumiejętne wykonanie tej czynności może prowadzić do przykrych konsekwencji. Najczęściej dotyczy to paznokci u stóp. Jak prawidłowo skracać paznokcie i jakich błędów nie popełniać? Radzi podolog mgr Katarzyna Kamińska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielka gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.  

lek
14.09.2023 13:34 Jesienne wirusy już się zbliżają – co nam zagraża? Jak się przygotować?

Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce, trudno wskazać porę roku, w której nie odnotowano by nowych zachorowań spowodowanych przez wirusy. Jednak jesień to wciąż sezon, o którym możemy powiedzieć, że był i jest wyjątkowo niebezpieczny. W tym roku prawdopodobnie czekają nas kolejne infekcje spowodowane nie tylko przez koronawirusa ale i wirusy RSV i grypy. Nie jesteśmy jednak bezbronni. Jak się przygotować na jesienne infekcje?

udar, Michał Figurski
14.09.2023 12:45 Michał Figurski ostrzega przed udarem. Objawy bywają bardzo nietypowe

Jest główną przyczyną inwalidztwa u osób powyżej 45. roku życia i jedną z najczęstszych przyczyn zgonu dorosłych. Udar mózgu. Michał Figurski w autobiografii “najsłodszy” pisze nie tylko o swojej cukrzycy. Wspomina też udar, który przeszedł. Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru?  W udarze liczy się czas - jak najszybsza pomoc medyczna, bo z każdą minutą i godziną, zmiany w mózgu stają się nieodwracalne. Co musisz wiedzieć o udarze? Zapytaliśmy dr n. med. Ewę Uścińską, kardiologa. 

jaskra
14.09.2023 11:33 Pierwszych objawów jaskry często nie kojarzymy z tą chorobą! To może kosztować Cię wzrok

Jaskra jest schorzeniem oczu. Nieleczona powoduje uszkodzenie i zanik nerwu wzrokowego i ślepotę, której nie można odwrócić. Co najgorsze pierwsze objawy jaskry nie powodują wśród wielu chorych nawet podejrzeń, że schorzenie się zaczęło rozwijać. Jak więc rozpoznać pierwsze symptomy choroby?

spotkanie w parku
14.09.2023 10:12 Ogromny wzrost zakażeń kiłą w Polsce! W tym województwie jest ich najwięcej

W ostatnim czasie najwięcej mówiło się o zakażeniach legionellą. W związku z nadchodzącym sezonem jesienno-zimowym więcej mówi się o grypie czy RSV, a okazuje się, że coraz więcej osób zaczyna chorować...na pewną chorobę weneryczną. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH przekazał właśnie niepokojące wieści.

objadanie się przed snem
13.09.2023 15:33 Masz już dość bezsennych nocy? Dietetyk wskazał najskuteczniejszy sposób na głęboki sen

Jakość snu zależy od wielu czynników – zaliczamy do nich zarówno naturalne predyspozycje, jak i czynniki zewnętrzne. Niektórzy mają problem z zaśnięciem, inni z kolei mogą mieć problem z utrzymaniem snu. Przyczyna nieprzespanych nocy może być złożona, ale może stać za nią również prozaiczna przyczyna, którą można łatwo wyeliminować. Psychodietetyczka wskazała, jak na jakość snu wpływa dieta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetyczką Katarzyną Sobolewską. 

pacjenci
13.09.2023 14:26 Pacjenci szturmują poradnie POZ. Czy recepty wystawione przed 1 września są honorowane?

Trwa zamieszanie spowodowane przez nową ustawę dotyczącą darmowych leków dla seniorów powyżej 65. roku życia i dzieci do 18. roku życia. Do przychodni POZ masowo zgłaszają się osoby z prośbą o wystawienie nowych recept na przyjmowane leki, ponieważ recepty wypisane przed 1 września nie są honorowane w aptekach. 

opieka
13.09.2023 13:29 Tak trzeba żyć po zawale, choć wielu tego nie chce. Niestosowanie się do tych zaleceń to jak wyrok śmierci!

Zawał mięśnia sercowego, nazywany zawałem serca, dotyka coraz więcej osób, niezależnie od wieku. Zawał serca jest poważnym zjawiskiem, w którym dochodzi do martwicy, czyli obumiera fragment mięśnia sercowego na wskutek niedokrwienia serca. Niestety osoba po zawale mięśnia sercowego wymaga szczególnej troski i opieki lekarskiej, która ma pomóc w regeneracji pacjenta. Musi również sama włożyć wysiłek i zmienić codzienne nawyki. Na czym polega opieka nad osobą po zawale? Co chory musi zmienić? Jak wygląda zawał serca? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem.

mierzenie ciśnienia krwi
13.09.2023 12:16 Wielu z nas błędnie mierzy ciśnienie krwi. Dzięki tej pozycji otrzymasz prawidłowy wynik!

Pomiar ciśnienia krwi wydaje się być prostą czynnością. Jednak jeśli nie wykonamy go zgodnie z kilkoma zasadami, nie otrzymamy prawidłowego wyniku. Kluczowa jest pozycja ciała, którą przyjmujemy podczas badania. Niejedna osoba wciąż nie wie, że ciśnienie należy mierzyć w tej konkretnej pozycji – sprawdź w jakiej. O opinię poprosiliśmy eksperta.

ból palca
13.09.2023 10:36 To groźny objaw dny moczanowej, który mylimy ze zwykłym urazem. Powoduje specyficzny rodzaj bólu

W przebiegu dny moczanowej w tkankach odkładają się kryształy moczanu sodu. W większości przypadków dolegliwości bólowe dotyczą dużego palca u stopy. Wówczas powstaje stan zapalny, z powodu którego dochodzi do silnych ataków bólowych. Jak rozpoznać, że ból palca to objaw dny moczanowej? Eksperty wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych. 

siniak
12.09.2023 17:28 Siniak po pobraniu krwi? Poznaj proste zasady, aby tego uniknąć!

Nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy po pobraniu krwi na naszej ręce pojawia się duży siniak. Często za jego przyczynę uznajemy niedostateczne kompetencje osoby, która pobierała krew. Rzeczywiście nieumiejętne wkłucie może powodować powstanie krwiaka, jednak często winni jesteśmy my sami. 

ból głowy
12.09.2023 16:33 Nietypowy objaw braku magnezu, który często ignorujemy. Pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie

Magnez jest pierwiastkiem, bez którego wiele istotnych dla organizmu procesów nie mogłoby zajść. Gdy powstaje jego niedobór, codzienne funkcjonowanie staje się znacznie utrudnione. Objawia się to m.in. rozdrażnieniem, problemami z koncentracją, bólami głowy i nie tylko. Symptomów niedoboru magnezu jest więcej, a w szczególności warto wskazać na jeden z nich, którego często nie utożsamiamy z tą dolegliwością!

covid
12.09.2023 15:29 Covid atakuje kolejny kraj w Europie! Wzrost zakażeń w Hiszpanii

Światowa Organizacja Zdrowi ostrzega przed wzrostem hospitalizacji w Europie z powodu zakażenia COVID-19. "Covid nie powraca, on nigdy nie zniknął" — zaalarmował Oscar Zurriaga, prezes hiszpańskiego towarzystwa epidemiologicznego (SEE). 

nadciśnienie
12.09.2023 14:02 Ten objaw nadciśnienia tętniczego łatwo zbagatelizować. Lekarz wskazał przerażające następstwa!

Nadciśnienie tętnicze jest to choroba cywilizacyjna, która dotyka sporą część osób. Jest to stan, w którym wartości ciśnienia tętniczego krwi są podwyższone. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, a nawet może być niebezpieczne dla życia. Dlatego ważne jest postawienie diagnozy i właściwe leczenie, aby uniknąć tragicznych skutków. Do jakich konsekwencji może doprowadzić nadciśnienie tętnicze? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

lekarz
12.09.2023 12:06 Nasze babcie nazywały to lekarstwem. Lekarze nazywają to trucizną. Kto ma rację?

Nalewki to jedna z naturalnych form leczenia. Jesień to sezon, w którym spożycie ich nierzadko wzrasta. Te wysokoprocentowe napoje przez nasze babcie traktowane były jak lekarstwo. Wówczas nie zwracano jednak uwagi na skutki uboczne tylko na to, czy nalewka leczy dolegliwość – a często leczyła! Lekarze jednak ostrzegają przed nalewkami. Dlaczego? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

prostata
12.09.2023 10:33 Czy prawidłowy wynik PSA wyklucza raka prostaty? Lekarz urolog rozwiewa wątpliwości

Regularne wykonywanie badania PSA jest zalecane wszystkim panom w starszym wieku oraz będącym w grupie ryzyka raka prostaty. Lekarz zleca je także pacjentom chorym na raka gruczołu krokowego oraz mężczyznom z objawami, które mogą świadczyć o raku prostaty. Jakie są normy PSA we krwi? Jak interpretować wynik badania PSA? Zapytaliśmy specjalistę urologa lek. Pawła Naleja, lekarza rezydenta Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.  

senior za kierownicą
11.09.2023 18:31 Seniorzy mogą stracić prawo jazdy? Szykują się zmiany przepisów

Według specjalistów z Unii Europejskiej seniorzy za kierownicą mogą stanowić niebezpieczeństwo na drogach. Wiąże się to z tym, że w zaawansowanym wieku znacznemu osłabieniu ulegają refleks i koncentracja, które są niezbędne do zachowania ostrożności podczas prowadzenia pojazdu. Wobec tego od stycznia 2024 roku planowane są zmiany w prawie drogowym Unii Europejskiej. 

nadmierna potliwość, stres, nerwica
11.09.2023 17:16 Pocisz się z nerwów? Oto, co mówi o tym psycholog

Pocenie się jest naturalne. Szczególnie podczas intensywnej aktywności fizycznej i upałów. Zdarza się jednak, że towarzyszy chorobom. Wiele osób poci się też ze stresu, np. podczas wystąpień publicznych. Co o podłożu psychicznym pocenia się mówi mgr Weronika Janeczko, psychoterapeutka?

kawa
11.09.2023 16:12 Jaki wpływ na wątrobę ma kawa? Zaskakujące odkrycia naukowców!

Badania potwierdzają znaczenie kawy w zmniejszaniu ryzyka występowania chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie i cukrzyca typu 2. Czy kawa może również wspomagać zdrowie wątroby? Przewlekłe choroby wątroby, takie jak jej stłuszczenie, zwłóknienie lub marskość, zakażenia wirusowe typu B i C oraz nowotwory dotykają coraz większą liczbę osób na całym świecie, również w naszym kraju. 

rak szyjki macicy
11.09.2023 14:21 Znajomość tych objawów raka szyjki macicy może uratować Ci życie! Obowiązkowa wiedza dla każdego

Co roku w Polsce odnotowuje się ok. 3000 zachorowań na raka szyjki macicy. Mimo iż liczba zgonów spowodowanych nowotworem systematycznie się zmniejsza, wciąż należy edukować społeczeństwo w zakresie rozpoznawania objawów choroby. Rak szyjki macicy rozwija się nawet przez 3-10 lat. Poznaj pierwszy objawy nowotworu i sprawdź, na czym polega proces diagnostyczny. O opinię poprosiliśmy dermatologa-wenerologa. 

arytmia
11.09.2023 13:10 Twoje serce bije nierówno? Lekarz kardiolog wskazuje najczęstsze przyczyny arytmii

Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia są to pewne nieprawidłowości w rytmie serca, które mogą być spowodowane nieodpowiednią pracą węzła zatokowego. Wiele osób zmaga się z różnymi schorzenia serca, a jednym z najczęściej występujących jest wspomniana arytmia. Skąd się biorą zaburzenia rytmu serca? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

mężczyzna jedzący obiad
11.09.2023 12:07 Jelita nie znoszą nadmiaru tych dwóch składników! Koniecznie ogranicz ich spożycie

Prawidłowe odżywianie ma szczególne znaczenie w przypadku choroby nowotworowej. Jest równie ważne w profilaktyce nowotworowej. Zostało naukowo udowodnione, że nadmierne spożycie m.in. mięsa zwiększa ryzyko raka jelita. Należy jednak wymienić dwa szczególne rodzaje pokarmów i składników odżywczych, mogących zaszkodzić jelitom w wyjątkowo silnie. Co to za składniki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

dieta
11.09.2023 12:03 Postępuj tak, a zapobiegniesz insulinooporności. Sprawdzona metoda prosto od dietetyczki!

Insulinooporność jest stanem, w którym organizm jest mniej wrażliwy na insulinę, hormon odpowiadający na regulację poziomu cukru we krwi. Insulinooporność nieleczona to przyczyna cukrzycy, jednak można jej zapobiec! Wbrew pozorom nie jest to trudne. Ekspert wskazał, co robić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia schorzenia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Magdaleną Jezierską, dietetykiem specjalizującym się w zakresie dietetyki klinicznej osób dorosłych.

NLPZ
11.09.2023 10:24 Zwiększają ryzyko zakrzepicy! Bierze je ogromna liczba Polek

Często stosowane leki przeciwbólowe mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy. Niebezpieczeństwo jest większe, jeśli przyjmujemy je podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Z tej metody zapobiegania ciąży korzysta wiele polskich kobiet. 

dieta
10.09.2023 18:06 Czy insulinooporność może występować u szczupłych osób? Ekspert stawia sprawę jasno!

Insulinooporność jest częstym zaburzeniem, które polega na tym, że organizm nie reaguje odpowiednio na insulinę. Nieleczona może prowadzić do stanu przedcukrzycowego i cukrzycy. Istnieje przekonanie, że tylko osoby z nadwagą i otyłością borykają się z insulinoopornością. Czy szczupłe osoby również mogą zmagać się z tym problemem? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Magdaleną Jezierską, dietetykiem specjalizującym się w zakresie dietetyki klinicznej osób dorosłych.

schizofrenia
10.09.2023 16:57 Zwiększmy naszą świadomość na temat schizofrenii. Światowy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię

10 września obchodzimy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Jest to jedna najcięższych chorób psychicznych, która dotyka 1% populacji na świecie. Nazywana jest chorobą ludzi młodych, ponieważ szczyt zachorowań przypada między 18 a 30 rokiem życia. 

depresja
10.09.2023 14:39 10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. W Polsce każdego dnia 15 osób odbiera sobie życie

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, który został zainicjowany w 2003 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Światową Federacją Zdrowia Psychicznego (WFMH). W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizuje od 2018 roku Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat problemu samobójstw i pomoc psychologiczna dla osób, które mają myśli samobójcze. 

bezsenność
10.09.2023 14:19 Depresję widać... po śnie. Tak śpią osoby chore. Nieświadomi myślą, że to lenistwo

Jednym z charakterystycznych objawów depresji są zaburzenia snu. Osoby nieświadome specyfiki choroby często odbierają chorych albo za leniwych, albo za tzw. ranne ptaszki. Jak więc śpią osoby chorujące na depresję? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną. 

wzdęcia
10.09.2023 13:01 Wzdęcia brzucha mogą oznaczać, że masz chore jelita! Gastroenterolog wskazał, która z chorób jest przyczyną

Zespół SIBO to częsta przypadłość, która dotyka coraz więcej osób. Polega na nadmiernym rozroście flory jelita cienkiego, czyli zwiększonej ilość bakterii. Niestety objawy mogą być utożsamiane z innymi schorzeniami przewodu pokarmowego, przez co trudno postawić diagnozę. Jaki szczególny objaw sygnalizuje, że możemy mieć do czynienia z zespołem SIBO? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

lekarz
10.09.2023 10:15 Rewolucja w kardiologii! Ustalono nieznaną dotąd przyczynę udaru mózgu! Odkrywcą najmłodszy w historii Polski profesor

Rewolucja w świecie medycyny? Tak! Niedawno odkryta została nieznana dotąd przyczyna udaru mózgu. Jest to zasługa prof. dr hab. n. med. Mateusza Hołdy, najmłodszego w historii Polski profesora i jego zespołu badawczego o nazwie HEART. Dzięki jego badaniom wielu ludzi może zostać uratowanych. Co warto wiedzieć o tej przyczynie udaru?   

ból kręgosłupa
10.09.2023 08:27 Nietypowy ból, który wywołuje nowotwór. Bardzo łatwo go zbagatelizować

Ból kręgosłupa często odbieramy za objaw starzenia lub zwykłe przeciążenie kręgosłupa. Jednak przyczyn tego rodzaju bólu jest znacznie więcej. Co więcej, może sugerować schorzenia, których większość z nas nawet nie kojarzy z bólem kręgosłupa lędźwiowego! Co oznacza ból lędźwiowy? Kiedy należy z nim udać się do lekarza? 

ból
09.09.2023 17:48 Tak rozwija się nowotwór u dziecka. Jeśli zgłasza ten rodzaj bólu - nie czekaj ani chwili

Najczęściej występującym nowotworem u dzieci są białaczki, stanowiące 26% przypadków. Kolejnym na liście są guzy mózgu i rdzenia kręgowego (22%) i chłoniaki 16 %. Nowotwory u dzieci rozwijają się szybciej niż u dorosłych. Jednak by je rozpoznać, trzeba znać ich charakterystyczne objawy. Czym one są? Odpowiedź poniżej! 

ludzie na ulicy
09.09.2023 14:38 Co trzeci mężczyzna ma tego wirusa, który przyczynia się do rozwoju nowotworów. Lepiej zrób badania

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że co trzeci mężczyzna na świecie w wieku powyżej 15 lat jest zakażony wirusem brodawczaka ludzkiego. Zakażenie nie ma daje objawów, lecz może spowodować rozwój wielu chorób nowotworowych np. raka szyjki macicy, prącia i odbytu. Jakie są objawy zakażenia HPV? Jak dochodzi do infekcji? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

cesarskie cięcie
09.09.2023 11:17 Kobieta przez rok czuła ból brzucha. Tomografia pokazała zaszyty w jej organizmie przedmiot

W 2020 r. podczas operacji cesarskiego cięcia przeprowadzonej w miejskim szpitalu w Auckland w ciele pacjentki zaszyto retraktor chirurgiczny. Urządzenie zostało wykryte w brzuchu kobiety dopiero po 18 miesiącach. W tej sprawie został opublikowany raport. Wiadomo już, jaki błąd lekarzy spowodował tragedię.

korzystanie z toalety
09.09.2023 09:36 Nagły i silny ból w okolicy odbytu, który mylimy z hemoroidami. To objaw zupełnie innej choroby

Choroba hemoroidalna jest częstym zjawiskiem, które charakteryzuje się uciążliwymi objawami. Zdarza się, że poprzez specyficzny tryb życia, hemoroidy ulegają dysfunkcji, ulegają przyrostowi, obniżają się i schodzą do kanału odbytu, co w efekcie powoduje dolegliwości. Niestety objawy choroby hemoroidalnej często są mylone z objawami zakrzepicy brzeżnej. Zatem jakie są charakterystyczne cechy tych obu przypadłości i jak je rozróżnić? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologii dr n. med. Andrzejem Bermanem.

anoreksja
08.09.2023 16:12 Tak zachowuje się osoba przed zachorowaniem na anoreksję. Te zachowanie to pierwsze czerwone flagi

Anoreksja, czy jadłowstręt psychiczny, jest chorobą, polegającą na unikaniu posiłków – osoba tak robi to w obawie, że przytyje. Skutkiem tego są dolegliwości metaboliczne i wychudzenie. Jednak pierwsze objawy anoreksji są niepozorne. Początkowo niejeden chory jest wręcz podziwiany za to, jak „świadomie” podchodzi do kwestii odżywiania. Ale to tylko fasada. Sprawdź, jak rozpoznać pierwsze oznaki anoreksji. 

rak jajnika
08.09.2023 16:01 Ten rodzaj krwawienia to objaw rak jajnika. Gdy tylko go zauważysz, skonsultuj się niezwłocznie z lekarzem!

Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. Zarówno o tych, jak i innych nowotworach należy mówić jeszcze więcej – każdego roku zbierają w Polsce śmiertelne żniwo. Raka jajnika można rozpoznać po charakterystycznym rodzaju krwawienia. Gdy go zauważysz, nie zwlekaj i niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Co to za objawy? Odpowiedź poniżej.

powrót z wakacji
08.09.2023 14:39 Te badania koniecznie wykonaj po powrocie z wakacji! Zapobiegnij groźnym chorobom

Letnie miesiące są jakby poza czasem. Podczas letniego wypoczynku nierzadko pozwalamy sobie na więcej w różnych sferach życia, również w sferze zdrowia. Po urlopie wracamy do domu wypoczęci, odprężenie, lecz jego konsekwencje bywają też przykre. By upewnić się, że ciało jest zdrowe, warto wykonać kilka badań, które to potwierdzą! Co to za badania?

aktywność fizyczna
08.09.2023 13:30 Taki styl życia powinna prowadzić osoba z chorobą wieńcową. Kardiolog alarmuje

Duża część społeczeństwa boryka się z różnymi chorobami i zaburzeniami kardiologicznymi. Często występującą przypadłością jest choroba wieńcowa, która dotyczy dolegliwości i powikłań, związanych z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Dlatego nazywana jest również chorobą niedokrwienną serca. W chorobie wieńcowej dochodzi do zwężenia naczyń wieńcowych. Pojawia się także problem z dopływem krwi do mięśnia sercowego, co w efekcie zaburza jego funkcjonalność. Jaki tryb życia powinna prowadzić osoba z chorobą wieńcową? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

gardło
08.09.2023 10:41 Ten wirus może spowodować raka gardła. Ludzie potrafią go nie wykryć przez całe życie

Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) należy do najczęstszych czynników zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Wirus ten może zakażać skórę oraz błony śluzowe narządów płciowych, odbytu, jamy ustnej i gardła. Niektóre typy wirusa HPV mogą powodować raka szyjki macicy, pochwy, sromu, penisa lub odbytu. W ostatnich latach wskazuje się na związek między wirusem HPV a nowotworami głowy i szyi, szczególnie w obrębie gardła.   

kobiety
08.09.2023 08:54 Te osoby w szczególności powinny unikać alkoholu! Następstwa mogą być tragiczne

Picie alkoholu w nadmiarze nie ma żadnych korzyści. Nadużywanie alkoholu może spowodować nie tylko uzależnienie, ale też choroby nowotworowe. Powoduje też nierzadko zaburzenia psychicznie. Istnieją jednak szczególne grupy osób, które powinny ograniczyć spożycie alkoholu. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym Magdaleną Kartasińską – Kwaśnik.

kleszcz
07.09.2023 18:31 Pierwotniak przenoszony przez kleszcze atakuje psy, rujnując ich zdrowie. Coraz więcej przypadków w Polsce!

Jak czytamy w czasopiśmie naukowym "Parasites and Vectors", od pewnego czasu w różnych częściach Polski, lekarze weterynarii zgłaszali przypadki psów z objawami ciężkiej anemii, letargu i wyniszczenia organizmu. Naukowcy wykryli, że czworonogi atakował pasożytniczy pierwotniak przenoszony przez kleszcze. 

ból nóg
07.09.2023 17:15 Bolesne skurcze nóg to także objaw miażdżycy! Wielu myśli, że powodem jest tylko niedobór magnezu

Bolesne skurcze mięśni kojarzone są często z niedoborem magnezu i bywają traktowane jako oznaka, chociażby picia zbyt dużej ilości kawy. Jednak to tylko jedna z przyczyn, których bywa znacznie więcej. Bolesne skurcze mięśni są również symptomem chorób układu sercowo-naczyniowego. Co jeszcze ta dolegliwość może oznaczać? Jakie są przyczyny powstawania bolesnych skurczów? O opinię poprosiliśmy eksperta.  

uwaga
07.09.2023 16:04 Fałszywa lekarka i pielęgniarka okradły parę staruszków ze wszystkich oszczędności. Policja ostrzega przed oszustami!

Małżeństwo z Częstochowy padło ofiarą kobiet podających się za lekarkę i pielęgniarkę. O przestępstwie poinformowała Komenda Miejska Policji w Częstochowie, która przestrzega zwłaszcza osoby starsze przed tego typu oszustwami. 

ból
07.09.2023 14:11 To główny czynnik ryzyka występowania raka trzustki, o którym mało się mówi! Ostrzeżenie od lekarza

Rak trzustki jest chorobą o dużym wskaźniku śmiertelności. Niestety zazwyczaj nie daje on wyraźnych objawów i dolegliwości, a od postawienia diagnozy często jest już za późno na skuteczne leczenie. Przyczyn raka trzustki jest wiele. Jednak koniecznie należy wskazać na pewien szczególny czynnik, który prowadzi do rozwoju nowotworu. Co to jest? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. med. Olgą Urbanowską – Domańską.

ból stopy
07.09.2023 13:14 Spożywanie tych produktów zwiększa ryzyko zachorowania na dnę moczanową. Lepiej je ogranicz!

Dna moczanowa jest chorobą, w której przebiegu dochodzi do odkładania się kryształów sodu w tkankach. Prawdopodobnie występuje u 1-2% ludzi, a najczęściej chorują na nią osoby w średnim wieku i seniorzy. Ryzyko zachorowania na dnę moczanową podnosi m.in. spożywanie konkretnych produktów spożywczych. Które to są? Wyjaśnia ekspert. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

wywiad atytmia
07.09.2023 10:23 Zaburzenia rytmu serca (arytmia) - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Zaburzenia rytmu serca (arytmia) pojawiają się w sytuacji wystąpienia nieprawidłowości w przesyłaniu impulsów elektrycznych z przedsionków do komór. Serce może bić za szybko, za wolno bądź też w nieregularny sposób. Jakie wyróżniamy rodzaje zaburzeń rytmu serca? Jakie są objawy arytmii? Co powoduje zaburzenia rytmu serca? Jak diagnozować i leczyć arytmię? Na te i inne pytania odpowiada kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

ból brzucha
07.09.2023 08:03 Ból brzucha towarzyszący wypróżnianiu to zły znak! Lekarz ostrzega

Ból brzucha nie zawsze jest objawem choroby. Przyczyną może być przejściowa niestrawność lub stresujące wydarzenie. Jednak dolegliwości towarzyszą wzdęcia i problemy z wypróżnianiem, oznacza to, że przyczyna jest poważniejsza. Co oznaczają te symptomy? Odpowiedzi udzielił ekspert. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek. med Jackiem Kowerzanow. 

pirola
06.09.2023 16:20 Pirola groźniejszy niż Eris? Tych objawów nie bagatelizuj pod żadnym pozorem

Pirola - nowy subwariant Omikrona budzi większy niepokój niż Eris, który szybko rozprzestrzenił się w kilkudziesięciu krajach. Eksperci ostrzegają, że zbliżający się sezon infekcyjny może być bardzo trudny. 

ból brzucha
06.09.2023 16:16 Nie ignoruj nawracającego bólu w podbrzuszu, nawet lekkiego. To może być ważny objaw

Ból w podbrzuszu jest częstym objawem schorzeń w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest także skutkiem siedzącego trybu życia, życia w przewlekłym stresie, dolegliwości kobiecych i wielu innych chorób. Co jeszcze powoduje ból brzucha? O opinię poprosiliśmy eksperta.  

sok z malin
06.09.2023 16:04 Ten sok to panaceum na odporność! Warto go pić w sezonie infekcji

Jesień w pełni, częściej łapiemy infekcje. Zadbajmy o odporność sięgając po naturalne produkty. Jeden z nich to sok z malin. Ma sześć cennych właściwości. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetyczką kliniczną mgr Magdaleną Kartasińską – Kwaśnik.  Poniżej przeczytasz o właściwości soku z malin. Pamiętaj o tym, że jeśli chodzi o witaminę C, niszczy ją już temperatura 70oC, więc wlewając sok z malin do gorącej herbaty pozbawiasz ją tego składnia. Więc albo odczekaj aż ostygnie, albo ciesz się innymi prozdrowotnymi właściwościami malin, których wysoka temperatura nie pozbawia. Poniżej piszemy też o nich. 

brać lek
06.09.2023 14:02 Polacy w czołówce największych lekożerców w Europie! Jakie leki powodują uzależnienie?

Lekomania to niebezpieczny nałóg, który może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Podobnie jak alkohol i papierosy, leki mogą wywoływać uzależnienie, jeśli są nadużywane. Lekomania to ogromny problem w naszym kraju. Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska należy do grupy państw, w których przeznacza się najwięcej środków na leki.

lekarz
06.09.2023 12:56 Pacjent może otrzymać nawet 200 tysięcy odszkodowania. Zasady właśnie weszły w życie

Od 6 września zaczną obowiązywać nowe zasady przyznawania odszkodowań pacjentom, którzy padli ofiarą błędu lekarskiego. Przyznawaniem ich nie będą się zajmować już wojewódzkie komisje – funkcję tę pełnić będzie już Rzecznik Praw Pacjentów. Odszkodowania wypłacane będą z nowo powstałego Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Na co mogą liczyć poszkodowani? Czy zmiany te będą rzeczywiście opłacalne? 

ból kolana
06.09.2023 11:51 Tak pracujesz na ból kolan. To nie zawsze wina urazów!

Najczęściej ból kolana wynika z urazu. Jednak przyczyna tego rodzaju dolegliwości może być o wiele bardziej prozaiczna. Niemniej w obydwu przypadkach objawów nie należy bagatelizować. Co sprawia, że odczuwamy ból kolana? Które urazy go powodują i jaki styl życia źle wpływa na kondycję kolan? 

koronawirus
06.09.2023 10:25 Wariant Eris dotarł do Polski. Po tym rozpoznasz objawy zakażenia!

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że w czterech próbkach wykryto Eris - nowy szczep koronawirusa. Eris jest bardzo zaraźliwy, ale nie ma dowodów na to, aby był bardziej niebezpieczny niż inne warianty koronawirusa. 

refluks
05.09.2023 18:07 Chorzy na refluks powinni przestać je pić. Gastroenterolog wylicza najgorsze napoje

Jednym ze sposobów leczenia choroby refluksowej jest zastosowanie odpowiedniej diety. Zagrożeniem dla chorego są przetworzone produkty, zbyt szybkie spożywanie jedzenia i nieprzywiązywanie wagi do jego jakości. Zagrożeniem jest również picie konkretnego rodzaju napojów! Co to za napoje? Odpowiedzi udzielił gastroenterolog. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med Jackiem Kowerzanow. 

podolog
05.09.2023 16:55 Infekcję paznokcia poznasz po jego kolorze. Tak wygląda zainfekowany paznokieć!

Infekcje paznokcia lub podologiczne defekty są częstymi przypadłościami, z którymi zmaga się wiele osób. Najczęściej występującym problemem są zmiany, które lokalizowane są na płytce paznokcia poprzez zmianę jego koloru. Po czym rozpoznać infekcję paznokcia oraz jakie inne dolegliwości związane z paznokciami są częstym zjawiskiem? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z podologiem Katarzyną Kamińską, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie. 

Andrzej Duda
05.09.2023 14:37 Rewolucja w opiece geriatrycznej! Prezydent podpisał ustawę

Andrzej Duda ogłosił, że ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej wprowadzi nowy standard w polskiej służbie zdrowia. Wyraził oczekiwanie, że w ciągu pierwszych kilku lat obowiązywania ustawy w Polsce powstanie ponad 300 centrów zdrowia 75 plus. 

depresja
05.09.2023 12:38 Czym różni się typ 1 choroby afektywnej dwubiegunowej od typu 2? Psychiatra wskazuje zasadnicze różnice

Coraz więcej ludzi jest dotkniętych chorobami psychicznymi różnego rodzaju. Niestety ich objawy często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Choroba afektywna dwubiegunowa to przypadłość, o której mówi się znacznie rzadziej, niż o depresji jednak jest równie dotkliwą chorobą, na którą cierpi wiele osób. W chorobie afektywnej dwubiegunowej możemy wyróżnić 1 typ oraz 2 typ. Jakie są ich cechy charakterystyczne oraz na czym polega ich odmienność? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. psychiatrą Adamem Bełdą.

wywiad Insulinooporność
05.09.2023 11:47 Insulinooporność – objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Insulinooporność jest zaburzeniem, w którym organizm nie reaguje odpowiednio na insulinę. Może prowadzić do stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2, a także do innych problemów zdrowotnych. Jakie są objawy i przyczyny insulinooporności? Jak leczyć insulinooporność? Czego należy unikać w diecie? Na te i inne pytania odpowiada mgr Magdalena Jezierska, dietetyk specjalizujący się w zakresie dietetyki klinicznej osób dorosłych. 

ból
05.09.2023 11:12 Wątroba uszkodzona przez leki sprawia ten rodzaj bólu. Lekarz wyjaśnia, jak go rozpoznać

Jedną z głównych przyczyn chorób wątroby w krajach wysoko rozwiniętych jest polekowe uszkodzenie wątroby. Mimo iż o toksyczności pewnych leków wiemy coraz więcej, wciąż wielu pacjentów w zachodnim świecie ma tego rodzaju problem. Po czym rozpoznać, że wątroba nie pracuje prawidłowo? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem dr med. Pawłem Rajewskim, Profesorem i Rektorem Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych. 

higiena
04.09.2023 17:51 Seksuolog wskazała jedyne, co potrzebne kobiecie do higieny intymnej. Ten kosmetyk to prawdziwy klasyk!

Codzienne dbanie o higienę stref intymnych powinno być nieodłącznym elementem. Brak odpowiedniej pielęgnacji może skutkować nie tylko dyskomfortem, ale również może doprowadzić do rozwoju wielu bakterii i infekcji intymnych. Jak dbać i myć okolice intymne? Które kosmetyki są skuteczne? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Aleksandrą Przekwas, położną, terapeutką uroginekologiczną, seksuologiem.

post
04.09.2023 17:14 Post przerywany – starożytna metoda na błyskawiczną utratę wagi. Jak go przeprowadzić?

Post przerywany określany jest mianem trendu dietetycznego. Jednak jest to sposób odżywiania znany od tysięcy lat. Posty są stałym elementem największych religii, lecz stosowanie ich jest również sprawdzonym sposobem na szczupłą sylwetkę i zdrowie. Jak bezpiecznie przeprowadzić post przerywany? Czy jest zdrowy?

lekarz
04.09.2023 15:30 Prof. Simon wskazał, kto nie powinien obawiać się Legionelli. Wskazał też osoby należące do grupy podwyższonego ryzyka

Z powodu zakażenia Legionellą zmarła w Rzeszowie czwarta osoba – łącznie z jej powodu doszło do 19 zgonów. Coraz więcej osób jest hospitalizowanych. Wszystkie te osoby miały choroby współistniejące. W sprawie tej głos zabrał prof. Krzysztof Simon. Lekarz wyjaśni, które osoby nie powinny spodziewać się objawów zakażenia i kto należy do grupy podwyższonego ryzyka.  

dieta
04.09.2023 13:22 Dieta DASH - najzdrowsza dieta na świecie! Zalecana jest szczególnie osobom z nadciśnieniem

„Obecnie możemy wyróżnić dwa główne rodzaje diet, które wygrywają rankingi najzdrowszych diet świata i przy okazji są dietami jednymi z najlepiej przebadanych w kontekście chorób układu krążenia. Jest to dieta śródziemnomorska i dieta DASH, czyli modyfikacja diety śródziemnomorskiej kierowana do osób z nadciśnieniem tętniczym.” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. 

pestki dyni
04.09.2023 10:57 Dlaczego warto jeść pestki dyni? Wspierają płodność u mężczyzn i nie tylko!

Pestki dyni to jedne z najzdrowszych nasion posiadających wiele właściwości leczniczych. Są cennym składnikiem diety osób z cukrzycą, nadciśnieniem, miażdżycą i innymi chorobami układu krążenia. Są też szczególnie zalecane w diecie mężczyzn, ponieważ wykazują korzystny wpływ na płodność. Dlaczego warto włączyć pestki dyni do codziennego jadłospisu? 

apteka
03.09.2023 17:26 Pilne! Lek na receptę wycofywany z aptek. Stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał pilny komunikat dotyczący wycofania z rynku leku na receptę. Powodem decyzji są szklane ampułki, które kruszą się przy otwieraniu. Decyzja ma nadany rygor natychmiastowej wykonalności.  

implanty
03.09.2023 15:58 Niepokojące objawy po wszczepieniu implantu zęba. Te symptomy oznaczają, że zabieg się nie udał!

Implanty zębów są to zamienniki korzeni zębów. W odróżnieniu od tradycyjnych protez są bardziej wytrzymałe i funkcjonują jak naturalne zęby. Jednak każde wszczepienie implantu obarczone jest ryzykiem, że nie zintegruje się z kością. Gdy implant się nie przyjmuje, organizm wysyła kilka niepokojących objawów. Jak je rozpoznać? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr n. med. i n. o zdr. lek. dent. Jackiem Michałem Nowakiem.

wizyta u lekarza
03.09.2023 14:18 Nowotwory narządów płciowych najczęściej wykrywane u polskich kobiet. Ich liczba wciąż rośnie!

Nowotwory narządów płciowych są jednym z głównych problemów zdrowotnych kobiet w Polsce. Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia są kluczowe dla poprawy rokowań i jakości życia pacjentek. Niestety pod tym względem Polska wciąż goni Europę. 

wzdęcia
03.09.2023 12:51 Gdy pojawiają się wzdęcia, nie idź do lekarza! Najpierw zrób to

Wzdęcia pojawiają się przeważnie po posiłku. Jest to uczucie pełności w jamie brzusznej, powodujące dyskomfort. Przeważnie jest to subiektywne odczucie, które nie ma związku ze wzrostem objętości gazów jelitowych. Gdy pojawiają się wzdęcia, nierzadko towarzyszy temu obawa, że są symptomem choroby. Jednak zanim skonsultujesz się z lekarzem, zwróć uwagę, czy w Twojej diecie znajdują się te składniki. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską-Kwaśnik i psychodietetyczką Katarzyną Sobolewską.  

hemoroidy
03.09.2023 11:48 Leki pierwszego rzutu w leczeniu hemoroidów. Jak leczyć hemoroidy? Proktolog tłumaczy

Sploty hemoroidalne to połączenia tętniczo – żylne, które znajdują się w odbytnicy i pomagają w prawidłowym utrzymywaniu stolca. Zdarza się, że ulegają przyrostowi, obniżają się i schodzą do kanału odbytu, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Mówimy wtedy o chorobie hemoroidalnej. Jak leczyć hemoroidy? Jaki lek jest polecany przez proktologów? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem.

papierosy
03.09.2023 10:30 Co jest gorsze dla zdrowia - papieros czy podgrzewacz? Przeprowadzono badanie na palaczach

Instytut Zdrowia i Demokracji opublikował raport “Polacy o swoim nałogu nikotynowym”. Przeprowadzono badanie, w którym palacze porównali tradycyjne papierosy i podgrzewacze tytoniu. Jakie wysnuto wnioski? 

szczepienie
02.09.2023 16:20 Szczepienia wracają do aptek! Nowelizacja ustawy refundacyjnej

Powoli zbliża się sezon infekcyjny. Wiadomo już, że nowelizacja ustawy refundacyjnej przywraca szczepienia w aptekach, jednak Ministerstwo Zdrowia nie wyjaśniło jeszcze wielu kwestii.

mężczyzna
02.09.2023 14:46 To badanie umożliwia wczesne wykrycie nowotworu. Kosztuje około 30 złotych!

W 2019 r. do Krajowego Rejestru Nowotworów wpłynęły informacje o ok. 171, 2 tyś nowych zachorowań, które prezentowane są z 2-letnim opóźnieniem. Wczesne wykrycie raka umożliwia  szybkie rozpoczęcie leczenia. Zazwyczaj umożliwia też całkowite wyleczenie. Jednym z tego rodzaju badań jest test PSA. Co to za badanie? Kto powinien je wykonać? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Pawłem Nalejem, urologiem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie

prostata
02.09.2023 13:43 Gdzie daje przerzuty rak prostaty? Zapytaliśmy specjalistę

Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u polskich mężczyzn. Jego wczesne wykrycie daje niemal 100% szans na wyleczenie. Niestety wciąż w naszym kraju wiele przypadków diagnozowanych jest w stadium zaawansowanym, kiedy dochodzi do przerzutów. Gdzie najczęściej daje przerzuty rak prostaty? Artkuł powstał na podstawie rozmowy z urologiem lek. Pawłem Nalejem, lekarzem rezydentem Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.

wizyta lekarska
02.09.2023 12:40 Od 1 września na pacjentów czeka więcej zmian. Bezpłatne leki to tylko jedna z nich!

Od 1 września seniorzy oraz dzieci i młodzież otrzymają bezpłatny dostęp do wielu leków. Jednak na pacjentów czeka więcej zmian. We wrześniu zmianie ulegnie również sposób płacenia za leki. Co więcej, zmiany dotyczyć będą również procesu leczenia. Co to za zmiany? Kto na nich skorzysta? Tłumaczymy. 

lekarz
02.09.2023 10:12 Lekarze apelują do pacjentów, aby nie gromadzili leków na zapas, bo zabraknie ich dla innych

Już od 1 września lekarze mogą wypisać receptę na bezpłatne leki dla seniorów 65 plus oraz dzieci do 18 roku życia. Lekarze zwracają się jednak do pacjentów, aby nie gromadzili leków na zapas. 

depresja
01.09.2023 17:46 Odpowiedź na te pytania może pomóc w zdiagnozowaniu depresji. O to pytają psycholodzy!

Depresja to jedna z najbardziej powszechnych chorób o podłożu psychicznym. Niestety to poważne zaburzenie często jest bagatelizowane, a późno rozpoznane może prowadzić do tragicznych skutków. Obniżenie nastroju i niechęć do działania mogą być chwilowe, jednak gdy objawy przybierają na sile, koniecznie interweniuj. Jak rozpoznać depresję i jakie pytania pomogą w jej rozpoznaniu? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Anną Tulczyńską, psychologiem oraz certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralna.

jedzenie
01.09.2023 14:33 Czy dzieci i młodzież potrzebują mięsa, aby prawidłowo się rozwijać? Dietetyk wyjaśnia odwieczny problem

Dzieci i młodzież są w najbardziej rozwojowym okresie swojego życia. Dlatego ważne jest, aby zadbać o ich odpowiednią dietę szczególnie w tym czasie. Istnieje przekonanie, że dzieci niejedzące mięsa są narażone na niedobory i nie jest to dla nich zdrowe. Czy faktycznie dieta bezmięsna u dzieci i młodzieży może zagrażać ich prawidłowemu rozwojowi? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik.

apteka
01.09.2023 13:33 Od 1 września te leki będą dostępne za darmo. Recepta musi spełnić jednak pewne warunki

Od 1 września osoby po 65. roku życia oraz dzieci i młodzież przed 18. rokiem życia otrzymają dostęp do darmowych leków. Ministerstwo Zdrowia opublikowało  listę leków – znalazło się na niej 2800 leków przeznaczonych dla najmłodszych i 3800 leków dla seniorów. Co to za leki? Kto będzie mógł z nich skorzystać?

pirola
01.09.2023 13:01 Pirola - nowy wariant koronawirusa atakuje! Czy grozi nam kolejna fala?

Brytyjscy specjaliści opublikowali pierwsze wyniki badań dotyczących nowego wariantu koronawirusa, który został ostatnio wykryty w Europie, USA i Izraelu. Czy grozi nam kolejna fala zakażeń? 

kiszonki
01.09.2023 11:11 Kiszonki warto jeść. Wiemy, które z nich są najzdrowsze!

Obecność kiszonek w diecie korzystnie wpływa na układ odpornościowy i pokarmowy. Uznawane są za naturalny probiotyk, który szczególnie warto przyjmować jesienią i zimą. W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, że np. ogórki kiszone szkodzą m.in. osobom z nadciśnieniem. Czy to prawda? Które kiszonki są najzdrowsze? O przyczyny powstawania nadciśnienia tętniczego poprosiliśmy eksperta.