Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum lipiec 2023

ból stawów
31.07.2023 17:15 „Choroba może zaczynać się podstępnie". Reumatolog wskazał nietypowe objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba przewlekła. Jej przyczyny wciąż nie zostały jasno określone, lecz wiadome jest, że ma immunologiczne podłoże. U chorego występuje m.in. zapalenie symetrycznych stawów, lecz nie jest to jedyny jej objaw. Symptomy choroby często nie kojarzą ze schorzeniem tego rodzaju, więc w pierwszej fazie choroby łatwo je zbagatelizować. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych. 

rak jelita grubego
31.07.2023 15:38 Bóle brzucha i zmęczenie? To mogą być symptomy jednego z najbardziej zjadliwych nowotworów

Rak jelita grubego rozwija się skrycie i powoli, przez dłuższy czas nie dając charakterystycznych objawów, przez co zazwyczaj jest wykrywany w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już bardzo ograniczone. Warto więc być czujnym i w przypadku utrzymywania się nawet niepozornych dolegliwości, zgłosić się do lekarza.   

świąd skóry
31.07.2023 14:35 Swędząca skóra to objaw, którego nie można lekceważyć. To może być symptom groźnych chorób

Gdy myślimy o świądzie skóry, pierwszym skojarzeniem zazwyczaj są choroby dermatologiczne. Jednak to tylko jedna z możliwych przyczyn. Powodów jest więcej. Świąd skóry to także objaw groźnych chorób np. wątroby i nerek. 

wywiad - NAFLD
31.07.2023 11:40 Niealkoholowa (metaboliczna) stłuszczeniowa choroba wątroby - objawy, przyczyny, leczenie. Rozmowa z ekspertem

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD), inaczej metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby (MAFLD) to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób wątroby na świecie. Jej objawy są niecharakterystyczne, więc pacjenci często nie mają świadomości o jej istnieniu. Nielecznoa prowadzi do groźnych powiłań, dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnoza i wzdrożenie terapii. Skąd się bierze NAFLD? Jakie są jej objawy? Jak diagnozować i leczyć NAFLD? Na te i inne pytania odpowiada dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, specjalista transplantologii klinicznej, ekspert w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kierownik Oddziału Internistyczno-Zakaźnego i Koordynator Poradni Leczenia Przewlekłych Zapaleń Wątroby w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.

ból stawów
31.07.2023 08:58 Gdy choroba zwyrodnieniowa stawów atakuje, często zaczyna od tego miejsca. Ten rodzaj bólu to sygnał ostrzegawczy!

Ból to nieodłączny objaw choroby zwyrodnieniowej stawów. Gdy go nie ma, nie można stwierdzić jej występowania. Ból tego rodzaju nie atakuje jednak wszystkich stawów. Jak więc rozpoznać, że dolegliwości wywołane są akurat przez chorobę zwyrodnieniową stawów? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

skurcz mięśni
30.07.2023 19:49 Nie masz siły w mięśniach? Uważaj. To może oznaczać niedobór ważnego pierwiastka

Niedobór potasu wpływa na interakcję komórek nerwowych i komórek mięśniowych. Z tego powodu mogą słabnąć mięśnie i dopadać skurcze.  Jak rozpoznać, że pojawił się niedobór potasu? Jak uzupełnić niedobór potasu?

wątroba
30.07.2023 14:04 Skąd się bierze niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby? Profesor wyjaśnia, jakie są jej przyczyny

„NAFLD jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób wątroby na świecie i dotyczy około 25% populacji oraz jedną z najczęstszych przyczyn marskości wątroby i transplantacji wątroby w krajach rozwiniętych.” - powiedział profesor dr n. med. Paweł Rajewski. Jakie są przyczyny występowania niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr med. Pawłem Rajewskim, Rektorem i Profesorem w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych.

ból stopy
30.07.2023 13:55 Nie lekceważ skurczów palców u stóp. To może być objaw przewlekłej choroby

Skurcze palców u nóg są dolegliwością wielu osób aktywnych fizycznie. Jednak ból w obrębie stopy jest stanem wymagającym skonsultowania się z lekarzem. Jego przyczyną może być zarówno odwodnienie, jak i choroby stanowiąca zagrożenie dla życia. Trzeba być czujnym!

wypadanie zębów mlecznych u dziecka
30.07.2023 11:56 To jeden z największych mitów, w który wierzą rodzice. Stomatolog apeluje!

Próchnica to poważny problem. Wbrew pozorom dotyczy nie tylko zębów stałych ale i mlecznych. Wielu rodziców uważa jednak, że skoro zęby mleczne wypadną w pewnym etapie rozwoju dziecka, to leczenie ich jest stratą czasu i pieniędzy. Nic bardziej mylnego! Stomatolog wyjaśnia, dlaczego zęby mleczne trzeba leczyć. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem dr. Bartoszem Zimnochem. 

infekcja stopy
30.07.2023 09:56 Tak najlepiej usuniesz kurzajki. Ekspert nie ma wątpliwości, to sprawdzony sposób

Kurzajki i modzele to zmiany skórne. Pojawiają się zarówno na stopach, jak i na dłoniach i często wymagają interwencji podologa. Jak rozpoznać kurzajki i modzele? Jak je usunać? Co jest przyczyną ich powstawania? Na te pytanie odpowiedzi udzielił nam ekspert. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z podologiem Katarzyną Kamińską, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.

cukrzyca
30.07.2023 07:41 Cierpi na nią 70% osób z cukrzycą typu 2. Nieleczona może prowadzić do marskości i raka wątroby

„Według ostatnich dostępnych danych ponad 26% populacji Polaków ma właśnie stwierdzoną metaboliczną stłuszczeniową chorobę wątroby lub może ją mieć z danych szacunkowych, więc szacuje się, że około 8 milionów Polaków może być dotkniętych tą chorobą.” - powiedział profesor dr n. med. Paweł Rajewski.  Wśród głównych czynników ryzyka MAFLD wymienia się otyłość i cukrzycę typu 2. Większość chorych nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Artykuł powstał na podstawie rozmów ze specjalistami: dr med. Pawłem Rajewskim, Rektorem i Profesorem w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu, hepatologiem, specjalistą transplantologii klinicznej, ekspertem w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób zakaźnych oraz z dietetykiem klinicznym mgr Izabelą Sobolewską z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży “Efekt Klimasa”.  

kolacja
29.07.2023 16:54 Taka kolacja szkodzi zdrowiu i zwiększa ryzyko nowotworów. Każdemu zdarza się popełnić ten błąd

Nie tylko śniadanie pełni kluczową rolę dla naszego zdrowia. Równie istotna jest kolacja, którą niestety zazwyczaj traktujemy po macoszemu. Niewłaściwy dobór posiłków oraz zbyt późne ich spożycie przed snem, zamiast dać naszemu organizmowi szansę na zasłużony odpoczynek, zbyt mocno go obciąża, co może prowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów. 

leki
29.07.2023 16:42 Polacy nadużywają tych leków - są silnie uzależniające, a możliwe skutki uboczne bardzo groźne

Eksperci ostrzegają, że Polacy coraz częściej nadużywają leków nasennych i przeciwlękowych zawierających benzodiazepiny, takich jak alprazolam, diazepam i klonazepam. Przyczyną jest wzrost częstości występowania bezsenności i zaburzeń lękowych. Skutki uboczne nadużywania benzodiazepinów mogą być bardzo poważne! 

kawa
29.07.2023 14:35 Zrób to, zanim weźmiesz pierwszy łyk kawy. Od razu poczujesz różnicę

Zazwyczaj pierwszą rzeczą, o jakiej myślimy po wstaniu rano z łóżka jest mała czarna. Wielu z nas spożywa kawę na pusty żołądek, co nie jest zalecane przez specjalistów. Przed wypiciem porannej filiżanki kawy, warto zjeść śniadanie, a także wprowadzić jeden ważny nawyk, o którym mówi doktor Tara Scott.  

apteka
29.07.2023 13:17 Kolejny produkt leczniczy wycofany z aptek w trybie pilnym! Wykryto skażenie

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat dotyczący wycofania popularnych plastrów używanych między innymi na bóle reumatyczne. Okazało się, że partia produktu jest skażona mikrobiologicznie - odkryto w niej obecność bakterii i drożdży. 

masaż
29.07.2023 12:57 Masaż Kobido zalecany w leczeniu bruksizmu. Ekspert tłumaczy, jakie jest jego działanie

Bruksizm to nawykowe, nieświadome ściskanie zębów i zgrzytanie nimi. Bardzo często występuje w nocy, przyjmując postać napadowego, bardzo nasilonego zgrzytania zębami. Do głównych przyczyn bruksizmu zalicza się czynniki psychologiczne, a jedną z zalecanych metod terapii jest popularny ostatnio masaż Kobido. W jaki sposób masaż kobido działa na bruksizm? Tłumaczy kosmetolog Joanna Wolna, specjalistka kosmetologii holistycznej, właścicielka salonu ,,Oaza Piękna Duszy i Ciała".  

wakacje
29.07.2023 11:24 Probiotyki na wakacjach - czy uchronią nas przed biegunką? Zapytaliśmy dietetyka

Biegunka podróżnych jest częstą i nieprzyjemną dolegliwością, która może zepsuć wakacyjne plany. Najczęściej spowodowana jest przez zakażenie bakteryjne, przenoszone drogą pokarmową. Czy stosowanie probiotyków może zmniejszyć ryzyko zachorowania? Zapytaliśmy dietetyka klinicznego mgr Karolinę Uszyńską – Pietraszko.

szok
29.07.2023 09:45 Tych 6 produktów nie jedz na czczo. Podrażniają żołądek i mogą powodować otyłość

Niektóre produkty spożywcze mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia, jeśli zjemy je na czczo. Dzieje się tak dlatego, że pewne składniki mogą podrażniać błonę śluzową żołądka, zaburzać równowagę kwasowo-zasadową bądź też powodować gwałtowny wzrost i spadek poziomu glukozy we krwi. Jakich produktów lepiej nie spożywać na pusty żołądek? 

kleszcz
29.07.2023 08:50 GIS właśnie wydał komunikat. 8 tysięcy przypadków zachorowań w tym roku, jest coraz gorzej

Borelioza jest to choroba przenoszona przez kleszcze. Liczba przypadków zakażenia nią rośnie. W kwietniu 2023 r. zachorowań było dwa razy więcej niż w ubiegłym roku w tym czasie. Rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego poinformował, ile osób jest już zarażonych boreliozą. Nie są to dobre wieści.

problemy z koncentracją
29.07.2023 07:41 O tym objawie wysokiego cholesterolu nikt nie mówi. Możesz lekceważyć go latami

Winę za problemy z koncentracją zrzucamy na niewysypanie, przepracowanie, stres i wiele innych. Jednak przyczyną jest też wysoki cholesterol. O tym nie mówi się często. Jak  w tej sferze funkcjonuje osoba ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu? Po jakich objawach jeszcze można poznać, że cholesterol przekroczył normę?  

profilaktyka czerniaka
28.07.2023 17:42 Zaczyna się od niewielkiej zmiany na skórze. Połowa polskich pacjentów z tą diagnozą umiera

Każdego roku diagnozowany jest u 3,5 tysięcy Polaków, z czego dla połowy z nich to wyrok śmierci. Jak wygląda czerniak i jak się przed nim chronić? To powinien wiedzieć każdy z nas!

anemia
28.07.2023 15:54 Takie sygnały wysyła organizm, gdy brakuje mu żelaza. Te 8 objawów to wołanie o pomoc

Niedobór żelaza w organizmie może objawiać się na wiele sposobów. Najczęstszymi symptomami, wynikającymi z niedostatecznej ilości żelaza w organizmie są: anemiczny wygląd, blada skóra, nadmierne zmęczenie i obniżenie odporności. Istnieją także inne, mniej oczywiste oznaki deficytu żelaza. 

ból brzucha
28.07.2023 12:47 Masz zapalenie uchyłków jelita? Nigdy nie stosuj tych leków! Lekarz odradza

Uchyłki jelita grubego to wybrzuszenie w ścianie okrężnicy. Zazwyczaj nie trzeba ich leczyć, ponieważ często nie powodują żadnych objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Jednak gdy dochodzi do stanu zapalnego, należy niezwłocznie podjąć działanie. Z pewnej grupy leków korzystać się nie powinno – to NLZP. Co to za leki? Dlaczego szkodzą? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek. med Jackiem Kowerzanow. 

leki
28.07.2023 11:25 Porażające wieści z Ministerstwa Zdrowia. Wkrótce w Polsce może zabraknąć tych leków

Aż 208 produktów znalazło się na liście leków i wyrobów medycznych, których wkrótce może zabraknąć w Polsce. Wśród nich są m.in. leki na cukrzycę, w tym insulina ludzka. Wykaz na dzień 26 lipca 2023 r. został opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia. 

hemoroidy
28.07.2023 10:32 Przypominają hemoroidy i łatwo je zbagatelizować. A mogą spowodować raka odbytu. Lekarz alarmuje!

Chorobę hemoroidalną można pomylić z kłykcinami kończystymi, chorobą przenoszoną drogą płciową, którą wywołuje brodawczak ludzki. Odróżnienie ich bywa trudne z kilku względów, lecz nawet w domowych warunkach możne wstępnie rozpoznać objawy obydwu. Czym różni się choroba hemoroidalna od kłykcin kończystych? Na co zwrócić uwagę, by rozpoznać te schorzenia? O opinię poprosiliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem i dermatologiem-wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką. 

wywiad masaż kobido
28.07.2023 10:13 Masaż Kobido - naturalny lifting twarzy. Czy może zastąpić botoks? Rozmowa z ekspertem

Masaż Kobido cieszy się ostatnio ogromną popularnością. Jest to intensywny masaż twarzy, szyi i dekoltu, pochodzący z Japonii. To całkowicie naturalna i nieinwazyjna alternatywa dla wszystkich osób, które boją się igieł i nie mogą bądź obawiają się inwazyjnych zabiegów odmładzających. Czy efekty masażu Kobido są porównywalne do stosowania botoksu? Rozmowa z kosmetologiem Joanną Wolną, specjalistką kosmetologii holistycznej, właścicielką salonu ,,Oaza Piękna Duszy i Ciała.

ból brzucha
28.07.2023 08:51 Ten kolor stolca to sygnał ostrzegawczy! Onkolog kliniczny wskazał na niepokojący objaw

Prawidłowy kolor stolca jest równomiernie brązowy. Jednak z powodu chorób i schorzeń stolec może zmieniać kolor i stawać się wręcz smoliście czarny. Co więcej, zmieniać się może także jego kształt. Gdy stolec jest smolisty, należy niezwłocznie skonsultować się lekarzem. Może być to objaw choroby nowotworowej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. med. Olgę Urbanowską-Domańską.

celiakia
27.07.2023 16:18 Czy celiakia może prowadzić do nowotworu? Lekarz nie pozostawia wątpliwości

Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która dotyka wiele narządów i pojawia się u osób z predyspozycjami genetycznymi, które spożywają pokarmy zawierające gluten. Osoby chore zmagają się głównie z problemami związanymi z układem trawiennym, jednak mogą pojawiać się także różne objawy pozajelitowe. Należy podkreślić, że nieleczona celiakia może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, od niedoborów pokarmowych, po zmiany nowotworowe. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. Jackiem Kowerzanow. 

None
27.07.2023 13:35 Lekarze je przepisują, stosuje się je w szpitalach. A te leki niszczą jelita!

Opioidy to grupa leków przeciwbólowych. W Stanach Zjednoczonych z powodu przedawkowania tych preparatów umiera dziennie około 150 osób – tak podają oficjalne statystyki. Leki te są groźniejsze niż heroina, a kupić je można w pobliskiej aptece.. Jak opioidy szkodą jelitom? Artykuł powstał na podstawie rozmów z ekspertami: gastronenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow i proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Berman. 

woreczek niktotynowy
27.07.2023 12:15 Woreczki nikotynowe alternatywą dla papierosów - analiza Instytutu Staszica

Instytut Staszica zajął się analizą formalnego statusu jednego z nowatorskich wyrobów nikotynowych. O woreczkach - stanowiących dla palaczy alternatywę wobec tradycyjnych papierosów - mówi się coraz częściej, między innymi w kontekście zaleceń WHO dotyczących tworzenia społeczeństw wolnych od dymu tytoniowego. 

siłownia
27.07.2023 12:11 Tych sportów nie lubią hemoroidy! Proktolog ostrzega, mogą zaostrzyć objawy

Aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w profilaktyce i leczeniu choroby hemoroidalnej, jednak ważne jest, aby zachować umiarkowany poziom wysiłku. Nie każdy rodzaj aktywności jest odpowiedni dla osób z chorobą hemoroidalną. Niektóre sporty mogą wręcz pogarszać stan zapalny, powodować ból i krwawienie. Jakich aktywności nie lubią hemoroidy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem. 

udar mózgu
27.07.2023 09:29 Ten dziecinnie prosty test może komuś uratować życie. Zrób go osobie, u której podejrzewasz udar!

Na udar mózgu umiera co piąta osoba – tak wynika ze statystyk. Jednak wczesne rozpoznanie oznak udaru i wezwanie pomocy zwiększa szansę na przeżycie i może uchronić przed kalectwem. Jak rozpoznać, że ktoś dostała udaru? Zrób test F.A.S.T. Nie musisz przechodzić żadnego kursu, by się go nauczyć. Wystarczy, że przeczytasz ten artykuł! Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewa Uścińską.

wrzody żołądka
27.07.2023 08:12 Wrzody żołądka powodują specyficzny rodzaj bólu. Gastroenterolog wskazał, jak go rozpoznasz

Wrzody żołądka są jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewodu pokarmowego. Mają charakter cykliczny i nawracają. Oznacza to, że są okresy, gdy nie powodują bólu, lecz następnie pojawia się okres zaostrzenia. Charakterystycznym objawem wrzodów żołądka jest ból brzucha. Jak go rozpoznać? O to zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

jeść śniadanie
26.07.2023 19:36 O tych porach jedz kolację i śniadanie. Naukowcy są zgodni, twój organizm ci podziękuje

O której godzinie jesz pierwszy posiłek? Badania wykazują, że śniadanie lepiej zjeść wcześniej niż później. Naukowcy informują, że u osób spożywających śniadania po godzinie 9 znacznie bardziej wzrasta ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu do osób jedzących śniadania przed godziną 8. Badacze wskazali również optymalną porę na kolację. Okazuje się, że ryzyko cukrzycy możemy zmniejszyć nie tylko poprzez zmianę produktów spożywczych, ale także zmieniając pory spożywania posiłków. 

choroba wieńcowa
26.07.2023 17:58 Choroba wieńcowa - czy to wyrok śmierci? Mamy opinię zaufanego lekarza

Lekarze uznają, że chorobę wieńcową trzeba leczyć do końca życia. Pacjenci nierzadko muszą przyjmować leki już codziennie, bez których złagodzenie bólu bywa trudne. Jakie są jednak rokowania w przypadku choroby wieńcowej? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n.med. Ewą Uścińską.  

apteka
26.07.2023 14:33 Aż 2 znane leki wycofane z obrotu w trybie pilnym! GIF wydał ostrzeżenie dla Polaków

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) poinformował o wycofaniu z obrotu serii dwóch leków. Powodem jest znalezienie w nich zanieczyszczeń, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.  

ćwiczenia fizyczne
26.07.2023 13:26 Życie można wydłużyć! To naukowo potwierdzone. Jednak trzeba stosować te nawyki

Człowiek może żyć ponad 100 lat. Każdy, kto zacznie stosować tych kilka nawyków, może żyć nawet 24 lata dłużej. Wbrew pozorom nie jest to żadna wiedza tajemna. Naukowcy wskazali, co trzeba robić, by cieszyć się długim życiem. Co to za nawyki? O opinię na ten temat poprosiliśmy eksperta. 

rak trzustki
26.07.2023 11:28 O tym się nie mówi! Jest głównym czynnikiem ryzyka raka trzustki. Onkolog ostrzega

Rak trzustki jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, ponieważ rozwija się bardzo skrycie, przez długi czas nie dając zauważalnych objawów. Często wykrywany jest w późnym stadium, kiedy możliwości leczenia są ograniczone, a rokowania z reguły bardzo złe. Istnieją różne czynniki ryzyka, a najczęstszą i najlepiej udokumentowaną przyczyną raka trzustki jest palenie papierosów. „Papierosy są głównym czynnikiem ryzyka występowania raka trzustki, o czym się nie mówi.” - powiedziała lek. Olga Urbanowska – Domańska, specjalista onkologii klinicznej. 

mięso
26.07.2023 10:23 3 najzdrowsze gatunki mięsa, które wzmacniają cały organizm. Jemy je zdecydowanie zbyt rzadko

Diety bezmięsne cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki odpowiednio skomponowanym produktom roślinnym można dostarczyć organizmowi wielu cennych składników pokarmowych. Mimo to mięso to wciąż bogate źródło białka, witamin i minerałów. Dostarcza organizmowi mikroelementy, bez których utrzymanie optymalnego stanu zdrowia jest trudne. Jednak mięso mięsu nie równe. Który gatunek jest więc najzdrowszy?

udar mózgu
25.07.2023 17:53 Gdy udar jest blisko, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy

Mało kto spodziewa się, że dostanie udaru mózgu. Jest następstwem zaburzeń krążenia mózgowego. Gdy się pojawia, życie chorego często zmienia się diametralnie. Jednak nasz organizm wysyła sygnały ostrzegające, że zbliża się udar. Jak je rozpoznać? Jakie sprawdzić, czy dana osoba ma udar? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem, kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

jelita
25.07.2023 15:10 Choroba uchyłkowa jelita grubego – kto najczęściej choruje? Cierpi na nią duża część społeczeństwa!

„Aż w 80% przypadków przebiegają bezobjawowo, natomiast u części osób mogą prowadzić do powikłań zagrażających życiu, więc jak najbardziej, w niektórych przypadkach są groźne dla zdrowia.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow. Czym są uchyłki jelita grubego i kto najczęściej choruje? 

ból zęba
25.07.2023 14:20 Jeśli masz te objawy podczas picia i jedzenia - powinieneś od razu iść do lekarza. Twój organizm wysyła ci sygnał

Gdyby zapytać dentystów, z jakimi dolegliwościami najczęściej przychodzą do nich pacjenci, to z pewnością większość z nich odpowiedziałaby, że jest to nadwrażliwość zębiny. To problem nawet do 30% populacji dorosłych. Jak rozpoznać objawy tej dolegliwość? O opinię poprosiliśmy eksperta.

apteka
25.07.2023 12:13 Wielu Polaków na to czekało. Znany lek od teraz kupisz bez recepty!

Właśnie pojawiła się dobra wiadomość dla osób, które zmagają się z bezsennością. Skuteczny lek na problemy ze snem, który wcześniej mógł być przepisany tylko przez lekarza, teraz jest dostępny bez konieczności posiadania recepty. 

wywiad bezdzietność z wyboru
25.07.2023 10:26 Bezdzietność z wyboru - Czy brak chęci posiadania dzieci jest anomalią? Rozmowa z ekspertem

Nie wszystkie kobiety marzą o zostaniu matkami. Coraz więcej z nich świadomie rezygnuje z posiadania potomstwa. Mimo że wybór bezdzietności jest coraz mniej szokujący, w Polsce wciąż pozostaje tematem tabu i może prowadzić do wykluczenia społecznego. Czy każda kobieta powinna zostać matką? Z jakimi komentarzami spotykają się pary bez dzieci? Zapytaliśmy psychologa, seksuologa mgr Maję Kamińską.  

nietrzymanie moczu
25.07.2023 10:24 Ten problem ma prawdopodobnie jedna z Twoich koleżanek. Ginekolog wskazał charakterystyczny objaw

Schorzenie to dotyczy jednej na cztery Polki. Prawdopodobnie każdy z nas zna kobietę, która cierpi na tę dolegliwość czyli na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jest to powszechny problem, którego następstwem bywa nawet depresja. Jak rozpoznać tę chorobę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą lekarzem Michałem Barwijukiem, ginekologiem plastycznym, specjalistą położnictwa i ginekologii, współwłaścicielem i założyciel Bali Clinic. 

ból jelit
25.07.2023 09:21 Poznaj 5 największych wrogów Twoich jelit. Ekspert stworzył „czarną listę”

Jelita to istotny narząd przewodu pokarmowego, nazywany wręcz „drugim mózgiem”. Bez nich niemożliwie jest trawienie, wchłanianie pokarmu i wydalanie resztek. Co więcej, w jelitach znajdują się też drobnoustroje, bez których nie możemy produkować witamin życia czyli witaminy K i biotyny. Są jednak pewne produkty, których jelita nie lubią w szczególności. Co to za produkty? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą i gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow

udar mózgu
25.07.2023 08:10 Kardiolog wskazał pierwsze objawy udaru mózgu. Są zwodnicze. Mogą przypominać osłabienie!

Liczba udarów mózgu w Europie rośnie z roku na rok. Europejska Organizacja Udarowa opracowała w związku z tym nawet specjalny plan walki z udarem do 2030 r. Rozpoznanie choroby nie zawsze jest możliwie ze względu na to, że objawy te łatwo pomylić np. z osłabieniem. Jak więc rozpoznać, że mamy do czynienia z udarem? Nasz organizm wysyła wcześniej znaki ostrzegawcze. Czym są? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińska.

None
24.07.2023 17:38 Nie trzymasz moczu podczas kichania? Być może chorujesz na wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn.  Zmaga się z nim ok.6 milinów osób, z czego większość stanowią jednak panie. Charakterystycznym objawem jest popuszczanie moczu bez kontrolowania go. Jak rozpoznać tę chorobę i do którego lekarza udać się po pomoc? O opinię na ten temat poprosiliśmy lekarza, specjalistę położnictwa i ginekologii.

lotnisko
24.07.2023 14:39 Masz jedną z tych chorób? Możesz nie zostać wpuszczony na pokład samolotu

Samolotami latają dziś niemal wszyscy. Ten środek lokomocji nie jest zarezerwowany wyłącznie dla najbogatszych. Jednak nie oznacza to, że przemieszczać się w ten sposób może każdy. Istnieje lista schorzeń, z powodu których nie wejdziesz na pokład. Co to za choroby?  

ból brzucha
24.07.2023 12:41 Problemy jelitowe mogą świadczyć o chorobie tarczycy. Nie można tego bagatelizować!

Problemy jelitowe, takie jak zaparcia, biegunki, wzdęcia czy bóle brzucha, mogą być objawami wielu różnych schorzeń. Jednym z nich jest przewlekłe zapalenie tarczycy. Jak choroba tarczycy może wpływać na nasz układ pokarmowy? To warto wiedzieć! 

tampon
24.07.2023 09:39 Czy tampony mogą być niebezpieczne dla zdrowia? Istotny jest jeden czynnik

Kobiety cenią tampony przede wszystkim za to, że zapobiegają uczuciu wilgoci i dyskomfortu związanego z podpaskami, zapewniając większą swobodę oraz wygodę podczas miesiączki. Wiele kobiet boi się jednak po nie sięgać, ponieważ wokół tamponów narosło wiele mitów twierdzących, że są groźne dla zdrowia. Czy rzeczywiście stosowanie tamponów jest niezdrowe? Zapytaliśmy położną, terapeutkę uroginekologiczną, seksuologa mgr Aleksandrę Przekwas. 

marskość wątroby
24.07.2023 08:19 Marskość wątroby - pierwsze objawy są niewinne. Później zaczyna się koszmar

Marskość wątroby powoduje wiele schorzeń np. wirusowe zapalenie wątroby typu B. Jest to stan mający związek z procesem włóknienia wątroby. Co jednak najczęściej przyczynia się do powstawania choroby? Jakie są objawy marskości wątroby i na czym polega jej sposób leczenia? O tym warto wiedzieć. 

ból żołądka
23.07.2023 16:40 Tak można wykryć raka żołądka. Te 3 metody powinien znać każdy

Rak żołądka to drugi pod względem częstości występowania nowotwór przewodu pokarmowego. Rozwija się skrycie i powoli, a jego objawy mogą być niespecyficzne, przez co łatwo pomylić je z innymi schorzeniami układu trawiennego. Jakie są główne metody diagnostyczne raka żołądka? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. specjalistą onkologii klinicznej Olgą Urbanowską – Domańską. 

Nordic walking
23.07.2023 12:54 Nordic walking - świetny sposób na odchudzanie, poprawę zdrowia i samopoczucia

Nordic walking, czyli marsz z kijkami jest sportem nie tylko dla seniorów, ale dla każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie i dobrze się bawić na świeżym powietrzu. To idealna aktywność dla osób, które nie przepadają za bieganiem czy innymi intensywnymi ćwiczeniami. Jakie są zalety nordic walking? Jest ich mnóstwo!  

hemoroidy
23.07.2023 11:17 Czy choroba hemoroidalna może być dziedziczna? Zapytaliśmy specjalistę

Choroba hemoroidalna to uciążliwe schorzenie, na które cierpi coraz większa część społeczeństwa. Objawia się głównie świądem odbytu, uczuciem niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca, krwawieniem z odbytu, a także wypadaniem splotów hemoroidalnych (zazwyczaj po wypróżnieniu). Choroba hemoroidalna jest uwarunkowana wieloczynnikowo. Czy może być dziedziczna? Zapytaliśmy specjalistę proktologa, chirurga transplantologa dr n. med. Andrzeja Bermana.

wywiad śniadanie
23.07.2023 11:12 Co jeść na śniadanie? Pomysły na zdrowe śniadanie na słodko i na słono! Dietetyk radzi

Z pewnością nie raz słyszeliście, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i nie powinno się go pomijać. Dlaczego tak jest? Jaka jest rola śniadania i co warto wybrać na pierwszy posiłek dnia? Rozmowa z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską. 

lekarz
23.07.2023 10:36 Chcą by pacjent poniósł odpowiedzialność za nieodwołanie wizyt lekarskiej! Adam Niedzielski zabrał głos

W maju 2023 r. do Sejmu wpłynęła petycja, by wprowadzić regulację prawną w związku z nieodwoływaniem zaplanowanych wizyt lekarskich. Jej autor zaproponował posłom 5 rozwiązań, które miałyby za zadanie „zdyscyplinować” pacjentów. Postulaty autora są radykalne. Co na to szef MZ Adam Niedzielski?

suplementy diety
23.07.2023 10:13 Nie traktujmy suplementów diety w ten sposób! Psychodietetyk wyjaśnia, jak z nich korzystać

Z suplementów diety korzysta lub przynajmniej rozważa skorzystanie większość z nas. Reklamy tych preparatów sugerują, że włączenie do codziennej diety tej lub innej kapsułki spowoduje, że znikną pewne problemy zdrowotne. Suplementy bywają pomocne. Jednak mogą też zaszkodzić, gdy będziemy z nich korzystać niewłaściwie. Jak więc prawidłowo korzystać z suplementów? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

rak żołądka
23.07.2023 09:06 Ten objaw raka żołądka łatwo zlekceważyć! Onkolog podzielił się z nami cenną wiedzą

Przed rakiem żołądka może ostrzegać nas wiele sygnałów. Jednak w przypadku nowotworów wiele dolegliwości pojawia się dopiero, gdy choroba znajdzie się w zaawansowanym stadium. Dlatego właśnie jest tak groźna. Jedną z oznak choroby jest utrata wagi. O więcej informacji na temat raka żołądka poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. med. Olgą Urbanowską- Domańską 

uderzenie gorąca
23.07.2023 09:01 Uderzenia gorąca – to nie tylko objaw menopauzy! Mogą też świadczyć o chorobie

Fale gorąca i poty są nie tylko objawami menopauzy. Co więcej, nie dotyczą tylko kobiet. Okazuje się, że uderzenia gorąca to także problem ludzi młodych, w tym również i mężczyzn. Co jest przyczyną? 

problem z oddaniem moczu
22.07.2023 16:01 Ta wypowiedź budzi obawy. Prof. Chłosta: „Musimy się przygotować na epidemię tego nowotworu”

Rak prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn. Prawdopodobnie przed 80. rokiem życia zachoruje na niego jeden na siedmiu mężczyzn. Wyleczenie nowotworu jest jednak możliwie, jeśli zostanie wykryty odpowiednio wcześnie. Niestety, Polacy niechętnie biorą udział w badaniach profilaktycznych. Prof. Chłosta sugeruje, że może czekać nas epidemia.    

przyrządy kosmetyczne
22.07.2023 14:37 Te 4 narzędzia kosmetyczne mogą być przyczyną tragedii. Często znajdują się na nich bakterie!

Przyczyną trądziku i wypadania włosów nie zawsze są zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą czy niedokrwistość. Okazuje się, że powód występowania tych dolegliwości może być prozaiczny i jest to np. korzystanie z brudnych narzędzi kosmetycznych. Które przybory kosmetyczne mogą przyczynić się do powstawania trądziku i powodować wypadanie włosów?

proktolog
22.07.2023 13:16 Proste sposoby na złagodzenie świądu odbytu w chorobie hemoroidalnej. Dzięki nim poczujesz ulgę!

Świąd odbytu to choroba skóry będąca objawem m.in. choroby hemoroidalnej. Powoduje problemy z wypróżnieniem i może nasilać się w godzinach nocnych. To przykra dolegliwość, którą trzeba leczyć m.in. poprzez natłuszczenie odbytu. Jak to robić? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem. 

toaleta
22.07.2023 11:17 Prawidłowe wypróżnianie i oddawanie moczu. To nie takie proste jak może się wydawać!

Teoretycznie nikt nie potrzebuje instrukcji, w jaki sposób należy się wypróżniać i oddawać mocz.  Mimo iż jest są to naturalne czynności fizjologiczne, to jeśli nie są wykonywane prawidłowo, mogą negatywnie wpłynąć na całe ciało. Która pozycja do wypróżniania jest najlepsza? Jakie skutki może mieć nieprawidłowe wypróżnianie i oddawanie moczu? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

laboratorium
22.07.2023 10:17 Proste, tanie i nieinwazyjne badanie, które pomaga wykryć raka jelita grubego

Badanie to jest przydatne w wykrywaniu wielu schorzeń, między innymi stanów zapalnych, polipów i raka jelita grubego. Badanie na krew utajoną w kale jest proste, tanie i nieinwazyjne, a wynik badania zazwyczaj mamy już po kilku dniach. 

choroba wieńcowa
22.07.2023 09:09 Choroba wieńcowa – te osoby zaliczają się do grupy ryzyka! Lepiej to wiedzieć

Przyczyną występowania choroby wieńcowej jest m.in. nieprawidłowy sposób odżywiania i niewystarczająca aktywność fizyczna. Z jej powodu w Polsce cierpi 1,6 mln osób. Kto jest w grupie ryzyka? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiolog dr n. med. Ewą Uścińską.

rak żołądka
22.07.2023 08:08 Te objawy raka żołądka łatwo pomylić z objawami choroby wrzodowej. Nie popełnij tego błędu!

Rak żołądka jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Jednak objawy które daje są często niecharakterystyczne. Z tego powodu można je pomylić np. z chorobą wrzodową. Jak jej odróżnić? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. med. Olgą Urbanowską-Domańską.

śniadanie
21.07.2023 18:25 Ma mało kalorii, syci jak nic innego i jest przepyszny. To najlepsze, co możesz zjeść podczas odchudzania

To doskonała przekąska na szybko w ciągu dnia. Smakuje dobrze samodzielnie lub z dodatkami, takimi jak szczypiorek, rzodkiewka czy owoce. Syci na długo i dostarcza organizmowi wiele cennych składników. Jest to jeden z lepszych wyborów, jeśli chcemy stracić zbędne kilogramy. Jakie korzyści daje jedzenie serka wiejskiego? 

dziecko przy komputerze
21.07.2023 17:13 Nie pozwól swojemu dziecku siadać w ten sposób. Fizjoterapeutka ostrzega

W siedzącej pozycji dziecko spędza znaczną część dnia. Najpierw w szkole, później w domu czy na zajęciach dodatkowych. Osoba dorosła po całym dniu pracy przy biurku czuje się zmęczona – dziecko również. Zapytaliśmy ekspertkę, na co zwrócić uwagę, by nauczyć dziecko prawidłowego siedzenia przy biurku. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z fizjoterapeutą, Agnieszka Doboszyńską z Kliniki Fizjoterapii mgr Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie. 

leki
21.07.2023 14:04 Te leki mogą zniszczyć nerki, jelita i płuca. Są dostępne niemal wszędzie, kupują je miliony Polaków!

Kupimy je zarówno w aptece, jak i w sklepie spożywczym. Są to jedne z leków, które lekarze najczęściej przepisują swoim pacjentom, a w Polsce dostępne są bez recepty. Inhibitory pompy protonowej to grupa leków, których niewłaściwe stosowanie może być przyczyną zniszczenia nerek, jelit i płuc. Warto na nie uważać.

stopy
21.07.2023 13:04 Swędzą Cię podeszwy stóp? To może być objaw choroby

Swędzenie podeszwy stóp może mieć wiele przyczyn. Mogą to być zakażenia grzybicze i bakteryjne, choroby autoimmunologiczne, komplikacje ciążowe, a nawet rozwijający się nowotwór! Co powinno wzbudzić naszą czujność? 

powiększona śledziona
21.07.2023 12:15 Powiększona śledziona natychmiast powinna cię zaniepokoić. To ważny objaw tych chorób

Powiększenie śledziony, inaczej splenomegalia, to stan pojawiający się zarówno w trakcie przebiegu chorób niezagrażających życiu, jak i tych zagrażających życiu. Objawem powiększenia śledziony jest m.in. ból w lewym podżebrzu. Jak są przyczyny i objawy powiększenia śledziony?  

biegunka
21.07.2023 10:18 Szybko przynosi ulgę i osłania błonę śluzową. To najlepszy środek na męczącą biegunkę

Biegunką nazywamy oddawanie stolca o nadmiernie luźnej konsystencji ze zwiększoną częstotliwością (trzy lub więcej razy na dobę). Biegunka o podłożu infekcyjnym jest częstą przypadłością w okresie wakacyjnym, podczas urlopu w ciepłych krajach. Co należy zrobić, kiedy wystąpi? Radzi dietetyk kliniczny mgr Karolina Uszyńska – Pietraszko.

wywiad - nowotwory
21.07.2023 10:16 Jakie są pierwsze objawy nowotworów układu pokarmowego? Lekarz wyjaśnia

Nowotwory układu pokarmowego należą do najczęstszych i najgroźniejszych chorób nowotworowych. Niestety, w większości przypadków są diagnozowane w późnym stadium, kiedy rokowania są niekorzystne. Powodem takiej sytuacji jest brak charakterystycznych objawów w początkowej fazie choroby oraz niska świadomość profilaktyki i badań przesiewowych wśród społeczeństwa. Co może sygnalizować rozwijający się nowotwór w obrębie układu pokarmowego? Kiedy należy zachować czujność? Zapytaliśmy specjalistę onkologii klinicznej lek. med. Olgę Urbanowską - Domańską. Pod lupę wzięliśmy trzy nowotwory, które są największym problemem w Polsce i w Europie.

suche usta
21.07.2023 09:06 Nie bagatelizuj suchości w ustach, to nie zawsze objaw pragnienia. Lepiej udaj się do lekarza

Większość z nas zna uczucie suchości w ustach. Zwykle jest ono spowodowane przez niewystarczające nawodnienie organizmu. To jeden z ważnych sygnałów ostrzegających o odwodnieniu. Ta dolegliwość może mieć jednak inne przyczyny, których nie należy lekceważyć. 

badanie
20.07.2023 18:55 Coraz więcej mężczyzn choruje na ten rodzaj raka. W Polsce to prawdziwa plaga

Z powodu raka prostaty rocznie umiera 5,5 mężczyzn, a zachorowalność wynosi ponad 16 tys. Spośród wszystkich onkologicznych męskich schorzeń to właśnie rak prostaty jest Polsce niechlubnym liderem. Federacja Przedsiębiorców Polskich i specjaliści wskazują, jakie kroki należy podjąć w związku z problemem.

ból pachy
20.07.2023 17:01 Nawet nie zdajemy sobie sprawy czego objawem może być ból pach. Odpowiedź specjalistów zaskakuje

Przyczyn bólu pod pachą może być wiele. Dolegliwość może powodować powiększenie węzłów chłonnych, kojarzone z chorobami nowotworowymi. Ból pod pachą bywa także objawem zawału serca. O czym jeszcze może świadczyć ból zlokalizowany w tym miejscu? O opinię poprosiliśmy ekspertów: kardiologa sportowego, prof. dr hab. n.med. Łukasza Małka i gastroenterologa lek. med. Jacka Kowerzanow.   

lato
20.07.2023 14:22 Największy błąd, jaki popełniamy latem! Tego nie rób w upalne dni pod żadnym pozorem

Polska od kilku dni zmaga się z upałami. Temperatura sięga nawet 35 stopni Celsjusza. W takich warunkach lekarze zalecają szczególną dbałość o zdrowie. Upał jest najbardziej niebezpieczny dla osób starszych i dzieci, jednak także młodzi i zdrowi ludzie mogą ucierpieć z jego powodu. Jakich błędów unikać, gdy słońce praży bez litości?

bielizna
20.07.2023 12:50 Czy noszenie stringów może zagrażać zdrowiu? Specjalista ostrzega

Stringi cieszą się zarówno dużą sympatią, jak i niechęcią wśród kobiet. Ich zaletą jest to, że dodają seksapilu i nie odznaczają się pod ubraniem. Nie dla każdej użytkowniczki są jednak wygodne, a wiele pań obawia się ich noszenia w obawie przed konsekwencjami zdrowotnymi. Czy stringi rzeczywiście mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia? Zapytaliśmy położną, terapeutkę uroginekologiczną, seksuologa mgr Aleksandrę Przekwas. 

wzdęcia brzucha
20.07.2023 10:30 Taki rodzaj bólu brzucha powoduje zespół SIBO. Nie można tego bagatelizować! Gastroenterolog wyjaśnia

Jednym z najczęściej występujących objawów SIBO są wzdęcia brzucha i ból brzucha. Oprócz nich chorzy odczuwają także ból głowy i ogólne osłabienie. Do nasilenia objawów dochodzi często po spożyciu nieświeżej żywności, szczególnie warzyw i owoców. Jak rozpoznać ból brzucha spowodowany przez SIBO? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

ból kręgosłupa
20.07.2023 09:03 Wczesny objaw raka trzustki, o którym nikt nie mówi. Ból w tym miejscu to powód do niepokoju

Rak trzustki to jeden z najbardziej podstępnych i groźnych nowotworów, ponieważ rośnie w ukryciu i zazwyczaj wykrywany jest zbyt późno, aby podjąć skuteczne leczenie. Objawy raka trzustki mogą być niecharakterystyczne i mylone z innymi chorobami, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały, które mogą świadczyć o problemach z trzustką. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. specjalistą onkologii klinicznej Olgą Urbanowską – Domańską.

Ograniczenie palenia
19.07.2023 18:47 O profilaktyce i ograniczaniu palenia w Sejmie

Parlamentarny Zespół ds. Zdrowia Publicznego podjął szeroko zakrojoną dyskusję na temat problemu palenia wśród Polaków. Liczni parlamentarzyści i grono ekspertów, w tym krajowy koordynator ds. walki z uzależnieniami rządu Republiki Czeskiej, dyskutowali na temat możliwości zredukowania liczby palących wyroby tytoniowe oraz – co znamienne – o programach redukcji szkód wśród tych, którzy zmagają się z uzależnieniem. 

apteka
19.07.2023 16:33 Lek przeciwbólowy w trybie pilnym wycofywany z obrotu. Wszystkie serie wstrzymane

Główny Inspektor Farmaceutyczny ogłosił wstrzymanie w obrocie leku przeciwbólowego, który niedawno pojawił się na polskim rynku. Przyczyną decyzji było stwierdzenie w leku wady jakościowej.  

olej
19.07.2023 15:41 Obniża ciśnienie i cholesterol! Zamień masło i oliwę na ten produkt, a nie pożałujesz

Pod względem zawartości składników odżywczych, oliwa z oliwek ma poważnego konkurenta! Bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe i inne cenne substancje olej awokado zyskuje coraz większą popularność w kuchni oraz w kosmetyce. Dlaczego warto go stosować? Ma całe mnóstwo zalet! 

None
19.07.2023 13:40 Nie tylko leki leczą osteoporozę. Lekarz wskazał czynnik, o którym zapominamy

Osteoporoza nie jest wyłącznie chorobą dotykającą osoby w podeszłym wieku. Przebieg jej bywa utajony, a objawy niewidoczne. Leczenie należy zacząć od momentu, gdy choroba zostanie wykryta. W przeciwnym wypadku może doprowadzić do niepełnosprawności. O tym, jak leczyć osteoporozę zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pełniącą funkcję starszego asystenta w Klinice Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 

toaleta publiczna
19.07.2023 11:26 W ten sposób powinno się korzystać z publicznej toalety, by uniknąć zakażenia! Ostrzegamy

Publiczne toalety, szczególnie te znajdujące się w miejscach często odwiedzanych przez ludzi, trudno utrzymać w czystości przez cały dzień. Jednak korzystanie z nich jest nieuniknione. Jak więc korzystać z publicznej toalety, by uniknąć zakażenia bakteriami? O opinię na temat sposobu korzystania z publicznej toalety poprosiliśmy eksperta. 

Adam Niedzielski
19.07.2023 10:36 Niedzielski właśnie publicznie ogłosił, co za wieści. Szykują się potężne zmiany

W związku ze wzrostem wynagrodzeń do systemu ochrony zdrowia wpłynie 15 mld złotych. Szpitale otrzymały wyliczenia z NFZ dotyczące wysokości budżetów po podwyżce. Suma została podzielona na 3 części.

masaż jelit
19.07.2023 09:28 Prosty, domowy masaż jelit na zaparcia. Zrobisz go w 15 minut i NIC nie kosztuje!

Zaparcia są problemem zarówno starszych, jak i młodszych osób. Częściej zmagają się z nimi kobiety. Przewlekłe zaburzenie wypróżniania jest z kolei problemem co ósmego Polaka. Jednak perystaltykę jelit można pobudzić za pomocą masażu. Jak go wykonać? O opinię na temat leczenia jednej z dolegliwości jelit poprosiliśmy eksperta. 

IBS
18.07.2023 20:31 Czy zespół jelita drażliwego prowadzi do raka jelita grubego? Lekarz nie pozostawia wątpliwości

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłą chorobą, charakteryzującą się nawracającymi bólami brzucha i zaburzeniami rytmu wypróżnienia. Dotyka około 11% populacji, głównie osoby młode między 20 a 30 rokiem życia. Jedną z największych obaw pacjentów jest to, czy zespół jelita drażliwego predysponuje do rozwoju raka jelita grubego. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy lekarza onkologa. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: lek. specjalistą onkologii klinicznej Olgą Urbanowską – Domańską oraz lek. gastroenterologiem Jackiem Kowerzanow.  

Leki, które źle wpływają na sen
18.07.2023 17:00 Tych leków lepiej nie brać po godzinie 18:00. Mogą całkowicie zrujnować spokojny sen

Pewne leki i suplementy mają wpływ na nasz sen. Niektóre z nich mogą nas usypiać, inne zaś utrudniać zasypianie i powodować bezsenność. Aby zapewnić sobie spokojny sen, lepiej unikać przyjmowania niektórych środków farmakologicznych po godzinie 18. Jakich preparatów nie powinniśmy przyjmować wieczorem?Bierzesz suplementy? Przeczytaj poniższy wywiad:

adhd
18.07.2023 15:32 Masz problem z wysiedzeniem w jednym miejscu? Psychiatra sugeruje, co może być przyczyną

ADHD nie jest zaburzeniem dotyczącym wyłącznie dzieci. Cierpią na nie również dorośli. Leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej u osób dorosłych nie jest tak powszechne jak w przypadku młodych pacjentów. Jak objawia się ADHD u dorosłych? O odpowiedź poprosiliśmy psychiatrę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą dr n. med. Joanną Łazarczyk.

None
18.07.2023 14:26 Polacy nagminnie stosują te środki na biegunkę. Lekarz przed nimi ostrzega!

Leczenie biegunki za pomocą antybiotyków bywa szkodliwe. Według danych WHO przepisywanie antybiotyków osobom mającym infekcje wirusowe jest często niepotrzebne. Co więcej, Polacy, jak na standardy europejskie, z antybiotyków korzystają często, również podczas leczenia biegunki. Dlaczego warto uważać na ten rodzaj terapii? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Karoliną Uszyńską-Pietraszko.

dieta
18.07.2023 12:09 Najlepsze produkty dla chorych na raka. Taka dieta może pomóc w walce z chorobą

Czy pacjenci z rakiem powinni stosować jakąś specjalną dietę? Dr Dawn Mussallem, ekspert z amerykańskiej Mayo Clinic, zaznacza, że nie ma jednego produktu lub diety, ale raczej wzorzec żywieniowy, który opiera się na roślinach bogatych w błonnik. 

zapalenie mięśnia sercowego
18.07.2023 09:51 Te czynniki mogą predysponować do zapalenia mięśnia sercowego. Kardiolog wskazał osoby z grupy ryzyka

Zakażenie mięśnia sercowego jest chorobą, na którą chorują zarówno dorośli, jak i dzieci. Przyczyny choroby są różnorodne – spowodować ją może infekcja wirusowa, bakteryjna a nawet przyjmowanie różnych leków. Kto jednak należy do grupy podwyższonego ryzyka? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr Piotrem Borowskim.

problemy z oddychaniem
18.07.2023 09:09 Ten rodzaj duszności może być skrajnie niebezpieczny. Natychmiast powiadom o nim lekarza

Duszności mogą być objawami różnych chorób. Niekiedy mogą oznaczać, że dana osoba choruje na zatorowość płucną, czyli blokadę tętnic dostarczających krew do płuc. Dlaczego w tym stanie powstają duszności i jak je rozpoznać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą  kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysław Kwasiborskim.

katar sienny
17.07.2023 17:40 3 sprawdzone sposoby na katar sienny. Zapytaliśmy farmaceutę

Choroby alergiczne to problem aż 30% populacji. Z ich powodu jakość życia może ulec znacznemu obniżeniu – alergicy nierzadko śpią gorzej, są bardziej zmęczenie i tym samym mniej wydajni w szkole i pracy. Podpowiadamy, co zrobić, by nie dać się alergii. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą magistrem farmacji Iloną Krzak.

ból głowy
17.07.2023 16:20 Często odczuwasz ból głowy o poranku? Nie lekceważ go, może oznaczać przewlekłą chorobę

Ból głowy jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości.  Łatwo go zbagatelizować, szczególnie latem i zrzucić winę na upał czy przemęczenie. Jednak poranny ból głowy, gdy pojawia się regularnie, to sygnał alarmowy. Wyjaśniamy dlaczego. O opinię poprosiliśmy eksperta, dr hab. n.med. Marcina Wełnickiego, specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkta III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

sleep
17.07.2023 15:01 Egipska metoda na spokojny sen podczas upałów. Koniecznie wypróbuj

W Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni do upałów rodem z Afryki. Zmiany klimatu sprawiają jednak, że coraz częściej musimy się z nimi mierzyć. Warto poznać sposoby na ochłodę stosowane przez mieszkańców ciepłych krajów, dla których wysokie temperatury są normą. Możemy wykorzystać egipską metodę na spokojny sen w gorącą noc. To proste i skuteczne rozwiązanie! 

terapia
17.07.2023 12:41 Jest jedną z podstawowych metod leczenia zespołu jelita drażliwego, jednak nie każdy pacjent ma tego świadomość

Zespół jelita drażliwego jest chorobą, z którą zmaga się spora część populacji. Jej przyczyny nie zostały w pełni poznane, lecz dolegliwości mogą być związane np. z zakażeniem pasożytniczym czy zaburzeniami hormonalnymi. Istnieją różne metody łagodzenia objawów choroby, a jednym z nim jest także psychoterapia behawioralna. Na czym polega taka pomoc w przypadków leczenia zespołu jelita grubego? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą lek. med. Jackiem Kowerzanow, specjalistą gastroenterologii i chorób wewnętrznych. 

wywiad - apteczka wakacyjna
17.07.2023 11:46 Wakacyjny niezbędnik - co zapakować do apteczki podróżnej? Radzi specjalista

Przygotowując się na wyjazd wakacyjny, nie zapominajmy o apteczce. To niezbędny element, który zapewni nam bezpieczeństwo i komfort podczas urlopu. Apteczka powinna być dostosowana do miejsca, do którego się wybieramy oraz do formy spędzania czasu. Co należy mieć w swojej wakacyjnej apteczce? Zapytaliśmy ratownika medycznego, trenera i instruktora z zakresu pierwszej pomocy Michała Ewertowskiego. 

owsianka
17.07.2023 10:40 Gdy usłyszysz, jakie ma zalety - zaczniesz jeść owsiankę codziennie!

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ponieważ dostarcza nam energii i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Aby zacząć dzień z energią i uśmiechem, warto zjeść owsiankę :) Jakie są jej zalety? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem Saska Med, mgr Katarzyną Sobolewską. 

kobieta
16.07.2023 18:06 To jedna z najczęstszych obaw przyszłych mam. To już prawdziwa plaga

Strach przed zostaniem mamą odczuwa wiele kobiet zarówno dopiero rozmyślających o macierzyństwie, jak i tych, które już czekają na narodziny potomka. Okazuje się, że jest to problem coraz większej liczby Polek. Co jest przyczyną tego strachu? O odpowiedź poprosiliśmy psychologa. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychoterapeutą i seksuologiem Marią Kamińską.

brać leki
16.07.2023 11:05 Przyjmujesz leki na nadciśnienie? Uważaj na popularny preparat ziołowy!

Niektóre leki pochodzą z natury, czyli zostały pierwotnie wyizolowane z roślin. Zioła i inne substancje naturalne mają działanie lecznicze, jednak często nie wiemy dokładnie, jakie stanowią zagrożenie. Samodzielne stosowanie preparatów ziołowych jest szczególnie niebezpiecznie, jeśli przyjmujemy przewlekle leki. Przyjrzyjmy się bliżej roślinie, która ma szczególną tendencję do interakcji z lekami, między innymi z lekami na nadciśnienie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

upał
16.07.2023 11:02 Te grupy osób powinny szczególnie unikać alkoholu latem!

O tym, że alkohol jest niezdrowy, wie każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że jego szkodliwość znacznie wzrasta, kiedy jest spożywany w upalne dni. Pewne grupy osób powinny szczególnie unikać picia napojów alkoholowych, zwłaszcza latem, kiedy temperatury są bardzo wysokie. Przy tych chorobach i przyjmowanych lekach alkohol jest wyjątkowo niewskazany! Tłumaczy dietetyk kliniczny mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.

rak jelita
15.07.2023 15:44 Nowoczesne metody leczenia raka jelita grubego. Gastroenterolog wskazał, na czym polegają

Metody leczenia raka jelita grubego ewoluują. Oprócz klasycznych operacji stosowane są nowe techniki, dzięki którym można skuteczniej ograniczyć wzrost nowotworu i sprawić, by pacjent żył dłużej. Na czym polegają nowoczesne metody leczenia raka jelita grubego? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

majtki menstruacyjne
15.07.2023 13:39 Majtki menstruacyjne - hit czy kit? Czy mogą zastąpić podpaski i tampony? Zapytaliśmy eksperta

Na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych produktów do higieny intymnej, aby zapewnić kobietom jak największy komfort podczas miesiączki i jednocześnie zadbać o środowisko. Ostatnio dużą popularnością cieszą się majtki menstruacyjne. Czy rzeczywiście są dobrą alternatywą dla podpasek i tamponów? Zapytaliśmy położną, terapeutkę uroginekologiczną, seksuologa mgr Aleksandrę Przekwas.  

choroba psychiczna
15.07.2023 12:50 Skutki uboczne farmakologicznego leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej. Lekarz objaśnia

Na chorobę afektywną dwubiegunową choruje ok. 2% populacji. Każdy przypadek jest inny, więc zdiagnozowanie choroby powoduje wiele trudności. Wbrew powszechnej opinii jej ofiarami nie są ludzie słabi psychicznie, lecz osoby, które wyróżnia silna psychika i mocna osobowość.  Właściwie dobrane środki stosowane w celu leczenia ChaD umożliwiają pacjentowi w miarę dobre funkcjonowanie, lecz powodują też skutki uboczne. Jakie są to skutki uboczne? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, psychiatrą lek. Adamem Bełdą, absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

wywiad stopa cukrzycowa
15.07.2023 10:45 Stopa cukrzycowa - jak powstaje? Objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Cukrzyca to choroba, która niesie ze sobą ryzyko niebezpiecznych powikłań. Do jednych z nich należy stopa cukrzycowa, która wiąże się z zagrożeniem amputacji kończyny. Niestety pod względem liczby amputacji kończyn związanych z cukrzycą, Polska znajduje się w niechlubnej czołówce Europy. Jak objawia się stopa cukrzycowa? W jaki sposób dochodzi do rozwoju zespołu stropy cukrzycowej? Jak leczyć stopę cukrzycową? Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog. 

stopa
15.07.2023 10:17 Czarny palec u nogi może być objawem groźnej choroby. Nigdy go nie lekceważ!

Gdy do nóg nie dopływa właściwa ilość krwi, pojawia się ból. W rezultacie dochodzi do zmiany w kończynie, a konsekwencją tego bywa jej obumarcie. W tym stanie palce mogą zmienić kolor na czarny. Powód? Miażdżyca nóg. Jak ją rozpoznać? Wyjaśnia lekarz. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą od chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr n. med. Marcinem Wełnickim.

bezsesnność
15.07.2023 10:12 Częste pobudki nocne to też objaw raka jelita grubego. Gastroenterolog wskazał mało znany symptom

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród Polaków. Jednak poziom wiedzy na temat choroby jest wciąż na niskim poziomie. Gdy ktoś już zna objawy choroby, to zazwyczaj tylko te związane z wypróżnianiem. Okazuje się, że rak jelita grubego to także przyczyna nocnych pobudek. Co warto o tym wiedzieć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek med. Jackiem Kowerzanowem.

gabinet ginekologiczny
14.07.2023 17:49 Cytologia — badanie które może uchronić przed rakiem szyjki macicy. Trzeba znać!

Cytologia umożliwia rozpoznanie np. raka szyjki macicy. Dzięki niej można ustalić, czy w kanale szyjki macicy występują komórki przedrakowe. Badanie warto wykonywać co 2-3 lata. Jak wygląda badanie cytologiczne? Jakie są wskazania, by je wykonać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze dermatologiem-wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką. 

problemy z wypróżnianiem
14.07.2023 16:14 Kamienie kałowe - jedna z przyczyny zapalenia uchyłków jelita grubego. Jakie są objawy?

Powstają w jelitach z powodu niewielkiej ilości ruchu. To częsty problem osób spożywających małe ilości błonnika i pijących mało wody. Kamienie kałowe, bo o nich mowa, bywają przyczyną poważniejszych chorób. A jakich? O to zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem.

witaminy
14.07.2023 15:12 Top 3 witaminy młodości i ich źródła w diecie. Psychodietetyk wskazuje te najważniejsze

Aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą, warto zadbać nie tylko o codzienną pielęgnację, ale także o dostarczenie jej substancji odżywczych od wewnątrz. Pamiętajmy, że dieta ma ogromny wpływ na naszą cerę. Przedstawiamy trzy najważniejsze witaminy, których potrzebuje nasza skóra. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską. 

apteka
14.07.2023 13:01 Minister Zdrowia zdecydował. Wchodzą kolejne zmiany w limitach e-recept

Na ministra zdrowia spadła fala krytyki z powodu wprowadzenia limitów na e-recepty. Podjęto decyzję o wprowadzeniu kolejnych zmian. Limit nadal obowiązuje, ale jest mniej restrykcyjny. To dobre wieści dla wielu Polaków.

śniadanie na świeżym powietrzu
14.07.2023 12:22 Tam gromadzą się zarazki! Dietetyk ostrzega przed najgorszym sposobem jedzenia warzyw

Wakacje to okres w roku, w którym wyjeżdżamy w nieznane dotąd miejsca. Z tego powodu nierzadko wzrasta ochota na spróbowanie lokalnych specjałów, również w wersji na surowo. Jednak w pewnych przypadkach może się to źle skończyć dla żołądka. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedzi udzielił nam dietetyk kliniczny mgr Karolina Uszyńska-Pietraszko

chłopiec jedzący kanapkę
14.07.2023 11:46 O tym skutku otyłości u dzieci nikt nie mówi. Może być najgroźniejszy ze wszystkich

Wzrost otyłości wśród dzieci to zjawisko, które obserwujemy od lat. Jednak otyłość nie tylko utrudnia dziecku codzienne funkcjonowanie, lecz przyczynia się również do powstawania poważnych chorób np. depresji i zaburzeń lękowych. Otyłość może mieć głęboki wpływ na każdy aspekt życia dziecka – zarówno fizyczny, jak i emocjonalny czy społeczny. Jak jeszcze otyłość może kształtować psychikę dziecka? Artykuł powstała na podstawie rozmowy ze specjalistą i dietetykiem klinicznym Izabelą Sobolewską z Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży Efekt Klimasa.

miażdżyca
14.07.2023 09:42 Miażdżyca aorty brzusznej – o tej chorobie lepiej wiedzieć wcześniej!

Ma związek ze zmianami zwyrodnieniowymi występującymi w ścianach naczyń. W pierwszej fazie rozwoju nie daje widocznych objawów, lecz gdy przejdzie do kolejnych stanowi zagrożenie dla życia. Jak rozpoznać miażdżycę aorty brzusznej? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr n. med. Marcinem Wełnickim.

kortyzol
13.07.2023 16:08 Uczucie stresu i niepokoju o poranku? Zamień kawę na ten naturalny napój, a poczujesz różnicę!

Jeśli zaraz po przebudzeniu odczuwasz stres i niepokój, może to być związane ze zbyt podwyższonym poziomem kortyzolu w organizmie. Ogólnie rzecz biorąc, o poranku poziom tego hormonu jest najwyższy, jednak w wyniku nadmiernego stresu lub problemów zdrowotnych, jego wartości mogą odbiegać od normy. Jak naturalnie radzić sobie z porannym stresem? Radzi psychodietetyk Saska Med Katarzyna Sobolewska. 

tarczyca
13.07.2023 15:44 7 największych grzechów Polaków. Tak niszczymy swoją tarczycę

Tarczyca jest bardzo ważnym narządem, ponieważ produkuje hormony, które wpływają na wiele kluczowych procesów zachodzących w organizmie. Niestety hormony są bardzo wrażliwe na różne czynniki, a każda zmiana w ich poziomie lub proporcji może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia. Pamiętajmy, że dbając o tarczycę, dbamy o cały organizm! Warto wiedzieć, co prowadzi do jej destrukcji. 

lato
13.07.2023 14:29 Latem ten objaw raka może być zupełnie niezauważalny. Zdradzamy, co powinno wzbudzić niepokój

Pocenie się to naturalny proces, który pomaga organizmowi utrzymać odpowiednią temperaturę. Kiedy temperatura ciała wzrasta, gruczoły potowe wydzielają pot na powierzchnię skóry, gdzie paruje i chłodzi ciało. Latem pocimy się bardziej, jednak niektóre osoby mogą mieć problem z nadmiernym poceniem się, które nie jest związane z wysoką temperaturą czy wysiłkiem fizycznym, a może być objawem poważnych schorzeń. Jakie to mogą być choroby? 

Barszcz Sosnowskiego
13.07.2023 14:25 Te objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego są niemal nieznane. Zdradzamy, na co zwrócić uwagę

Barszcz Sosnowskiego rośnie na polach i łąkach w lipcu. Mimo iż wygląda niepozornie, to efektem bliskiego kontaktu z rośliną jest poważne poparzenie. Jednak objawy poparzenia nie zawsze będą oczywiste, o czym wiele osób wciąż nie wie. Zwracamy uwagę na nieoczywiste skutki bliskiego kontaktu z barszczem Sosnowskiego. I polecamy, by dokładnie się z nimi zapoznać!

celiakia
13.07.2023 12:18 Wykrycie celiakii bez tych badań jest niemożliwie. Ekspert wyjaśnia

Celiakia cechuje się silną nadwrażliwością na gluten. Można na nią zachorować w każdym momencie życia. Objawy choroby nie zawsze są jednakowe u każdego, kto na nią choruje. Jednak dzięki odpowiedniej diagnostyce można mieć pewność, czy jest się chorym na celiakię, czy też nie. Co to za badania? Ekspert wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek. med Jackiem Kowerzanowem.  

badanie lekarskie
13.07.2023 11:37 Te grupy ludzi są najbardziej narażone na udar. Lekarz ostrzega!

Udar mózgu może być przyczyną śmierci – po nowotworach i chorobach serca jest to trzecia najczęstsza przyczyna zgonów. Powoduje, że do części mózgu przestaje docierać krew i następuje jej obumarcie. Czynnikiem ryzyka udaru jest najczęściej wiek. Jednak przyczyn tych jest więcej i do grupy osób narażonych na udar zaliczają się również ludzie młodzi. Zapytaliśmy eksperta, kto jest najbardziej narażony na udar. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską

kobieta po udarze
13.07.2023 10:17 Rozległy udar mózgu - jego skutki często pozostają do końca życia. Kardiolog wyjaśnia

Udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Ryzyko zapadnięcia na niego wzrasta wraz z wiekiem. O rozległym udarze mózgu mówimy, gdy dany przypadek uzyska wynik od 21 do 41 w Skali udaru NIH. Czym jednak charakteryzuje się rozległy udar mózgu i jakie są jego skutki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n.med Ewą Uścińską

szczelina odbytu
13.07.2023 09:04 Szczelina odbytu - ta rana jest często mylona z hemoroidami. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę

Szczelinę odbytu można pomylić z chorobą hemoroidalna. Jej objawem również jest ból towarzyszący defekacji. Jak odróżnić ją od choroby hemoroidalnej? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem. 

endoprotezoplastyka
12.07.2023 17:30 Gdy leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów nie daje rezultatów. Lekarz mówi, co robić

Chorobę zwyrodnieniową stawów leczy się na wiele sposobów. W tym celu korzysta się z m.in. z niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jednak w pewnych przypadkach farmakologia nie daje zadowalających rezultatów. Wówczas konieczne jest zastosowanie leczenia operacyjnego. Na czym polega ta metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów? Jak jeszcze można pomóc chorym? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem. 

wywiad - biegunka podróżnych
12.07.2023 15:37 Jak uniknąć biegunki na wakacjach? Co robić, a czego unikać? Dietetyk radzi

Problemy żołądkowo – jelitowe to nasza największa bolączka podczas wyjazdów do ciepłych krajów. Jak ustrzec się przed biegunką podróżnych, aby móc w pełni cieszyć się wakacjami i jak ją skutecznie leczyć, kiedy już się przydarzy? Zapytaliśmy dietetyka klinicznego mgr Karolinę Uszyńską - Pietraszko.

Niedzielski
12.07.2023 14:49 Porażające zapowiedzi Niedzielskiego. Wkrótce czeka nas czystka najważniejszych oddziałów

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że oddziały położnicze będą dostosowywane do spadającej liczby urodzeń w Polsce. Takie zmiany mają dotyczyć również oddziałów pediatrycznych.   

mycie zębów
12.07.2023 14:04 Zapominasz o myciu zębów wieczorem? Konsekwencje możesz odczuć nie tylko w jamie ustnej

O tym, że mycie zębów jest jedną z najważniejszych zasad dbania o zdrowie, raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Mimo to nie każdy wie, że niezwykle istotna jest pora dnia, o której myjemy zęby. Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie, które wykazało, że niewłaściwa higiena jamy ustnej wpływa również na stan serca. O opinię na temat częstotliwości mycia zębów poprosiliśmy eksperta. 

nadciśnienie tętnicze
12.07.2023 12:15 Ten rodzaj nadciśnienia zwykle leczy się całe życie. Mało kto o tym wie

Nadciśnienie tętnicze pierwotne jest najczęściej diagnozowanym typem nadciśnienia. Wiąż nie ustalono, jakie są przyczyny choroby. Na czym więc polega leczenie tego rodzaju nadciśnienia? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

picie kawy rano
12.07.2023 10:32 Czy picie kawy na czczo jest szkodliwe? Dietetyk raz na zawsze wyjaśnia

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Każdy z nas wśród rodziny i bliskich ma kogoś, kto nie zaczyna dnia bez tzw. małej czarnej. Jednak czy picie kawy na czczo jest zdrowe? O odpowiedź poprosiliśmy psychodietetyka SaskaMed Katarzynę Sobolewską

truskawki
12.07.2023 10:15 Co się stanie z twoim ciałem, gdy zjesz garść truskawek dziennie? Nie uwierzysz!

Truskawka jest krzyżówką dwóch gatunków poziomek i została stworzona przez botaników na dworze królewskim Ludwika XIV. Któż z nas nie kocha truskawek? W końcu to słodki smak lata, na który czekamy cały rok! :) Warto wiedzieć, że oprócz walorów smakowych, truskawki mają prozdrowotne właściwości i są bogatym źródłem bardzo ważnej witaminy. Jaka to witamina? Tłumaczy dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. 

choroba jelita
11.07.2023 14:57 Przy tej chorobie nawet lekarze bywają bezradni. Specjalista wyjaśnia dlaczego

Zespół jelita drażliwego, nazywany również nadpobudliwością jelita grubego, jest jednym z częściej występujących zaburzeń przewodu pokarmowego. Przyczyny choroby wciąż nie zostały w pełni poznane. Mimo iż choroba jest znana od wielu lat, to sposób jej leczenia stanowi dla lekarzy nie lada wyzwanie. Dlaczego? O to spytaliśmy lekarza. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem.

ból stawów
11.07.2023 14:33 Bolą Cię stawy o poranku? Może to być objaw poważnej choroby, nie lekceważ jej

Sztywność poranna oznacza uczucie zesztywnienia, występujące gdy dana osoba dłużej odpoczywa. Często może być to objaw różnych chorób, szczególnie gdy stan się powtarza. To jedna z tych dolegliwości, które łatwo zbagatelizować. I jest to poważny błąd. Wyjaśniamy dlaczego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

ChaD
11.07.2023 13:22 Czy choroba afektywna dwubiegunowa jest dziedziczna? Mamy odpowiedź specjalisty

Choroba afektywna dwubiegunowa, w skrócie ChAD, to zaburzenie psychiczne, które objawia się naprzemiennym występowaniem epizodów depresji i manii. Jak podają statystyki, cierpi na nią około 2% społeczeństwa. Co powoduje chorobę afektywną dwubiegunową? Czy jest to choroba dziedziczna? Zapytaliśmy lek. psychiatrę Adama Bełdę.  

udar mózgu
11.07.2023 11:52 Ten objaw udaru mózgu może przejść niezauważony. Jeśli nie mija - idź do lekarza

Ludzki mózg jest delikatnym organem. Nawet niewielkie zaburzenie w dostawie krwi powoduje objawy neurologiczne. Przemijający atak niedokrwienny to jeden z nich – gdy nie ustępuje w ciągu 24 godzin, to oznacza, że wystąpił udar mózgu. Jak rozpoznać epizod przemijającego niedokrwienia mózgu? Lekarz wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

borderline
11.07.2023 10:12 Po tych cechach poznasz osobę z zaburzeniami borderline. Ekspert tłumaczy

Osobowość borderline to inne określenie na osobowość z pogranicza. Termin powstał w połowie XX wieku, aby określić osoby z zaburzeniami, które można umieścić między zaburzeniami schizofrenicznymi i nerwicami. Jaki więc zachowuje się osoba chorująca na borderline? Jakie są charakterystyczne objawy tej choroby? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą Adamem Bełdą.

owoce
10.07.2023 15:36 Polski owoc zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera! Warto włączyć go do diety!

Szacuje się, że około 13% populacji krajów wysoko rozwiniętych powyżej 65 roku życia cierpi na chorobę Alzheimera. Na ten moment choroba jest nieuleczalna i nieustannie trwają badania nad metodami jej zapobiegania i leczenia. Naukowcy potwierdzają duże znaczenie jagód i borówek w profilaktyce i leczeniu choroby Alzheimera. O komentarz poprosiliśmy dietetyka klinicznego Magdalenę Kartasińską – Kwaśnik. 

hpv
10.07.2023 13:57 Ważne! Te objawy zakażenia HPV często nie wzbudzają podejrzeń. Ostrzeżenie od lekarza

HPV, czyli wirus brodawczak ludzkiego, przenosi się głównie drogą płciową i podczas korzystania z zakażonych przez nosiciela przedmiotów codziennego użytku. Charakterystycznym objawem zakażenia są zmiany skórne. Jednak wśród objawów zakażenia można wymienić te, które z pozoru nie sugerują, że dana osoba została zakażona HPV. Co to za symptomy? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem, dermatologiem-wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką. 

palenie tytoniu
10.07.2023 13:47 Czy palenie tytoniu przyczynia się do rozwoju próchnicy? Stomatolog nie pozostawia wątpliwości

Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na cały organizm i nie jest także obojętne na stan naszej jamy ustnej. Palacze borykają się z nieestetycznym osadem i nieprzyjemnym zapachem z ust, jednak nie są to ich jedyne problemy stomatologiczne. Czy palenie papierosów zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy? Mamy odpowiedź stomatologa lek. Bartosza Zimnocha. 

alkohol i upał - wywiad
10.07.2023 12:15 Alkohol i upał to niebezpieczne połączenie! Czym grozi picie alkoholu w upalne dni? Dietetyk tłumaczy

Podczas wakacji chętnie sięgamy po zimne napoje alkohole, zwłaszcza spędzając beztroski czas na plaży. Niestety spożywanie alkoholu w upalne dni, a w szczególności podczas bezpośredniej ekspozycji słońce nie jest dobrym pomysłem i stwarza duże niebezpieczeństwo. Dlaczego alkohol i upał to groźne połączenie? Tłumaczy dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. 

jelita
08.07.2023 09:37 Te powikłania zapalenia uchyłka jelita grubego mogą stanowić zagrożenie dla życia. Gastroenterolog ostrzega!

Zapalenie uchyłków jelita grubego to powikłanie, które może pojawić się u osoby chorującej na chorobę uchyłkową jelita grubego. Można zauważyć, że z roku na rok powikłanie to jest częściej diagnozowane i jest coraz poważniejszym problemem. Jednym ze szczególnie groźnych powikłań zapalenia uchyłków jelita grubego jest m.in. pęknięcie ściany uchyłka. Co warto o tym wiedzieć? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem.

olejek cbd
07.07.2023 16:11 Olejek CBD – środek przeciwlękowy dostępny bez recepty? Ekspert wyjaśnia

Jednym z hitów medycyny konopnej w naszym kraju są bez wątpienia olejki CBD. Coraz to nowe badania ukazują, że zastosowanie olejków konopnych CBD jest szersze niż mogło się wydawać. Okazuje się, że CBD można traktować również jak środek przeciwlękowy. I co ważne – w odróżnieniu od leków farmakologicznych dostępny jest bez recepty. Co warto wiedzieć o zastosowaniu olejków CBD w leczeniu stanów lękowych? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.

mrożonki
07.07.2023 14:18 Czy warto mrozić owoce sezonowe? Czy mrożonki tracą witaminy? Dietetyk nie pozostawia wątpliwości!

Zapewne każdy z nas nieraz słyszał, że mrożone warzywa i owoce są mniej wartościowe od surowych produktów. Ile w tym prawdy? Czas rozwiać wszelkie wątpliwości! Czy mrożonki tracą witaminy? Zapytaliśmy dietetyka klinicznego Magdalenę Kartasińską – Kwaśnik.  

None
07.07.2023 12:32 Wysiłkowe nietrzymanie moczu - ginekolog wyjaśnia, co jest najczęstszą przyczyną

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przede wszystkim dolegliwość kobiet. To często spotykany rodzaj inkontynencji. U osób dotkniętych tym schorzeniem oddawanie kropel moczu pojawia się nawet podczas kichania, kaszlu czy podczas śmiania się. Co jest tego przyczyną? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lekarzem Michałem Barwijukiem, ginekologiem plastycznym, specjalistą położnictwa i ginekologii, współwłaścicielem i założycielem Bali Clinic.

owoce jagodowe
07.07.2023 10:16 Czy owoce jagodowe są bezpieczne dla cukrzyków? Dietetyk odpowiada

W zaleceniach dietetycznych dla cukrzyków, zazwyczaj poruszana jest kwestia spożywania owoców. Często panuje przekonanie, że owoce są źródłem nadmiaru cukru i należy je ograniczyć lub wykluczyć z diety. Rzeczywiście pewne owoce zawierają dużo fruktozy i lepiej ich unikać, jednak wiele z nich jest przyjaznych dla diabetyków i warto włączyć je do diety. Do której grupy należą owoce jagodowe? Zapytaliśmy dietetyka klinicznego Magdalenę Kartasińską – Kwaśnik.

dziecko
06.07.2023 16:24 Fobia szkolna - przyczyna niejednej dziecięcej tragedii. Socjoterapeutka uczy, jak ją rozpoznać

Fobia szkolna jest zaburzeniem lękowym, zaliczanym do fobii społecznych. Jednym z jej objawów jest lęk przed pójściem do szkoły. Dziecko z fobią szkolną paraliżuje sama myśl, że będzie musiało spędzić wiele godzin w szkole. Skutkiem choroby jest m.in. pogłębiająca się izolacja społeczna i problemy relacyjne. Po czym rozpoznać, że dziecko ma fobię szkolną? Psycholog tłumaczy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z socjoterapeutką mgr Magdaleną Szczodry. 

ból okolic krocza
06.07.2023 13:33 Odczuwasz ból w okolicy krocza podczas stosunku? To być może dyspareunia. Seksuolożka tłumaczy

Dyspaerunia to dysfunkcja seksualna. Jednym z charakterystycznych jej objawów jest występowanie bólu w okolicy krocza podczas współżycia – symptomy występują niekiedy także przed stosunkiem. Jakie rozpoznać dyspaerunię i jakie są jej objawy? Na to pytanie odpowiedzi udzieliła nam ekspertka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, położoną i seksuolożką mgr Aleksandrą Przekwas.

nietrzymanie moczu
06.07.2023 12:32 Gdy występuje nietrzymanie moczu, trzeba wykonać to badanie. Ginekolog wyjaśnia

Na badanie urodynamiczne kierowani są pacjenci mający problemy z oddawaniem moczu. Jednym ze wskazań, by je wykonać jest częstomocz i nietrzymanie moczu. Dzięki urodynamice można określić, czy pęcherz moczowy funkcjonuje prawidłowo. Co jeszcze warto wiedzieć o tym badaniu? O odpowiedź poprosiliśmy ginekologa. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lekarzem Michałem Barwijukiem, ginekologiem plastycznym, specjalistą położnictwa i ginekologii, współwłaścicielem i założycielem Bali Clinic.

kapsułka endoskopowa
06.07.2023 10:09 Kapsułka endoskopowa tańsza i bardziej dostępna dla Polaków. Jaka ma być cena badania polską kapsułką BioCam?

Wrocławska firma BioCam zaprojektowała kapsułkę endoskopową, umożliwiającą szybszą i bardziej komfortową dla pacjenta diagnostykę chorób układu pokarmowego, m.in. raka jelita grubego. Jest ulepszoną wersją obecnie dostępnych kapsułek, a ponadto ma być mniej kosztowna i bardziej dostępna dla polskich pacjentów. Jaka ma być cena badania polska kapsułką? Zapytaliśmy prezesa BioCam Macieja Wysockiego.

publiczna toaleta
06.07.2023 10:08 W tej pozycji mocz oddaje większość kobiet. Ginekolog ostrzega, by tego nie robić!

„Na Małysza” – tak nazywa się metoda, z której wiele kobiet (choć mężczyzn też) oddaje moc podczas korzystania najczęściej z publicznej toalety. Powód? Obawa przed zarazkami znajdującymi się na desce toaletowej. Jednak eksperci ostrzegają, że oddawanie moczu w ten sposób może mieć fatalne skutki. Dlaczego? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, lekarzem Michałem Barwijukiem, ginekologiem plastycznym, specjalistą położnictwa i ginekologii, współwłaścicielem i założycielem Bali Clinic.

jelita
05.07.2023 13:00 Domowy peeling... jelit? To możliwe. Dietetyk wskazał, jak go wykonać

Owoce jagodowe są w stanie zaoferować nam więcej niż tylko bycie smacznym dodatkiem do deseru. To witaminowe bomby, korzystnie wpływające na wiele układów i narządów - również jelit. Dlaczego spożywanie tych owoców może okazać się pomocne dla osób cierpiących m.in. na  zaparcia? Odpowiedzi na pytanie udzielił nam dietetyk. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, dietetykiem klinicznym Magdaleną Kartasińską-Kwaśnik. 

lekarz
05.07.2023 12:46 Od 1 lipca będą wchodzić zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Każdy powinien o tym wiedzieć!

Od 1 lipca 2023 r. przy każdym z oddziałów ratunkowych będzie funkcjonować nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Nowe zarządzenie prezesa NFZ ma na celu zredukowanie kolejek i ułatwienie dostępu do świadczeń medycznych. To jedna z największych zmian w systemie zdrowia od lat. O opinię na ten temat poprosiliśmy lek. internistę, diabetologa Agnieszkę Nowak-Musiej, ekspertkę ds. zarządzania klinicznego, menadżerkę ochrony zdrowia.

owoce
05.07.2023 11:13 Polski owoc najzdrowszym owocem na świecie! W naszym kraju jest wciąż za mało doceniany

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”… Nie doceniamy naszego polskiego owocu, który jest uznawany za najzdrowszy owoc na świecie! Owoce jagodowe należą do grupy owoców o największym potencjale prozdrowotnym, a jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę. O jakim owocu mowa? Dowiedzieliśmy się od dietetyczki klinicznej Magdaleny Kartasińskiej – Kwaśnik.  

wywiad - nietrzymanie moczu
05.07.2023 10:00 Wysiłkowe nietrzymanie moczu - objawy, przyczyny, leczenie. Rozmowa z ekspertem

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem, z którym spotyka się większa część kobiet. Początkowo lekkie popuszczanie moczu przy kaszlu bądź kichaniu, nieleczone z czasem przeistacza się w poważniejszy problem. Jak rozpoznać i leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu? Tłumaczy lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic. 

badanie poziomu cukru
04.07.2023 15:09 Wykrywanie cukrzycy. Lekarz wytłumaczył, na czym polega i jak nie przegapić rozwoju choroby

Glukoza jest głównym źródłem energetycznym komórek. Ma słodki smak i znajduje się m.in. w owocach. Sprawdzanie poziomu glukozy to podstawowe badanie, umożliwiające wykrycie cukrzycy, zaliczanej do grupy chorób cywilizacyjnych. Na czym polega to badanie? Jakie są wskazania, by je wykonać? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości i diabetolog. 

przejedzenie
04.07.2023 14:55 Dietetyk tłumaczy, jak rozpoznać przejedzenie i uniknąć wzdęć

Przyczyn przejedzenia może być wiele – jednak w każdym z przypadków dolegliwość ta jest szkodliwa dla zdrowia. Gdy wystąpi jednorazowo, nie powinna być powodem do zmartwień. Jednak częste przejadanie się powoduje nieprzyjemne konsekwencje np. otyłość i nadwagę. Jak więc rozpoznać, że doszło do przejdzenia? O pomoc poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.  

matka z dzieckiem
03.07.2023 18:43 Depresja w ciąży – mało znana twarz depresji. Jak ją rozpoznać?

Depresja poporodowa to jedno z wielu obliczy depresji. Niestety wiele kobiet chorujących na nią  nie zgłasza się nawet z tym problemem do lekarza, ani nie jest badana pod tym kątem zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Nieleczona depresja poporodowa jest nierzadko przyczyną wielu tragedii życiowych – tak samo dla kobiet jak i ich dzieci. Jak rozpoznać depresję poporodową? Jak ją leczyć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, mgr. Anną Tulczyńską, psychologiem i certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.

program 40+
03.07.2023 17:00 Minister Zdrowia przedłużył Program "Profilaktyka 40 plus". Dlaczego warto z niego skorzystać?

Dobre wieści dla osób, które jeszcze nie skorzystały z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Programu „Profilaktyka 40 Plus”. Minister Zdrowia nie dawno ogłosił, że program pilotażowy zostaje przedłużony! Również pacjenci, którzy brali udział w badaniach objętych Programem, mogą ponownie skorzystać ze świadczeń, jednak pod pewnym warunkiem. Rozmawialiśmy z lekarką Agnieszką Graczyk-Szuster, kardiolożką i specjalistką chorób wewnętrznych (#Doktor Od Serca), która zachęca do wzięcia udziału w Programie „Profilaktyka 40 Plus”.  

kot
03.07.2023 15:27 Czy ptasia grypa przejdzie z kotów na ludzi? Profesor Simon mówi wprost kto jest najbardziej zagrożony

Epidemia ptasiej grypy znana jest ludzkości od dawna. Jednak w ostatnich tygodniach w kilku polskich miastach wykryto 15 przypadków zakażeń kotów wirusem ptasiej grypy – o czym poinformował 26 czerwca Główny Lekarz Weterynarii. Czy jest to powód do obaw? Czy koty mogą przenosić wirusa grypy ptaków na ludzi? W jaki sposób człowiek może zakazić się ptasią grypą? Odpowiedzi na te pytania udzielił nam prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, polski autorytet w dziedzinie medycyny, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, hepatologii, zakażeń HIV, endoskopii przewodu pokarmowego, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarsko Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ordynator I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu.

owoce jagodowe - wywiad
03.07.2023 12:53 Polskie owoce jagodowe to prawdziwy skarb! Dlaczego warto je jeść? Dietetyk tłumaczy

Sezon jagodowy w pełni! Wielbicieli owoców jagodowych nie brakuje, zwłaszcza w naszym kraju! :) Bardzo słusznie, ponieważ zachwycają nie tylko wspaniałym smakiem, ale również niezwykłymi właściwościami prozdrowotnymi! Czy wiecie, że owoce jagodowe należą do najzdrowszych produktów spożywczych? O ich zaletach opowiada dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.  

spacer w parku
03.07.2023 10:57 Małpia ospa – do zakażenia nią może dojść nawet w pobliskim parku! Lekarz wyjaśnia, które zwierzęta są jej nosicielami

Małpia ospa jest infekcją wirusową, którą po raz pierwszy wykryto w 1958 r. Do Polski dotarła jej odmiana zachodnioafrykańśka. Wbrew nazwie choroby nosicielami wirusa nie są małpy, lecz zwierzęta, które żyją niemal w każdym polskim parku i w niejednym domu. Jakie to zwierzęta i w jaki sposób można zarazić się małpią ospą? Ekspert wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą 

uchyłki jelita grubego
01.07.2023 14:54 Zapalenie uchyłków jelita grubego – kiedy trzeba je leczyć w szpitalu?

Uchyłki jelita grubego to choroba przewodu pokarmowego. Przeważnie dolegliwość nie powoduje objawów, choć w pewnych przypadkach wskazane jest, by leczyć ją w warunkach szpitalnych – kiedy jest to konieczne? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy eksperta. Artkuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem.

szklanka piwa
01.07.2023 12:07 Najgorszy napój na upały, Polacy go kochają i potrafią pić bez żadnego umiaru

Najgorszy napój na upały, Polacy go kochają!W lecie chętniej sięgamy po napoje chłodzące. Jednym z ulubionych trunków Polaków, gdy słońce mocniej przygrzewa, jest zimne piwo. Kufel piwa to także sposób na relaks, szczególnie w okresie urlopu. Jednak czy napój ten rzeczywiście chłodzi organizm i go nawadnia?